ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.03.2010
    DIN: ploiesti
    ÎNSCRIS: 16.01.10
    NOV-2008

Havana - CUCii si floraresele

Primul lucru care te loveste in Havana este culoarea caselor. Albastru, verde, galben, albastru... Numai ca sunt culori vechi, sterse si care parca de abia asteapta sa fie aduse la lumina. Cea mai mare parte din cladiri este intr-o stare deplorabila. Exista un program de sprijin al renovarii finantat de stat numai ca nu mai poti sa vinzi apartamentul/cladirea daca te ajuta statul.

Cuba are doua tipuri de bancnote: CUP - pesos cubanez pentru cubanezi si CUC pesos pentru straini. Cursul de schimb este total de aiurea. Cand am fost noi, cel mai tare era dolarul canadian, care era mai tare decat euro si lira sterlina. Daca ai dolari, e naspha. In afara de faptul ca ai un curs prost trebuie sa platesti si o "amenda" de 10% ca de, america este dusmanul. CUP-ul nu il vezi dar am inteles ca este cam de 100 de ori mai slab decat CUC-ul. Smecheria este ca au facut CUC-ul sa jecmaneasca turistii. Dupa 2-3 ore iti dai seama ca Havana este mai scumpa decat Londra! 10-20 de CUC se duc pentru prostioare care altfel nu ar trebui sa coste mai mult de 2-3 Euro. Sunt cateva lucruri care merita toti CUCii din Cuba: plimbarea cu masinile din anii 50, plimbarea cu coco-taxi si sarutul florareselor. Le-am facut pe toate. Atasat aveti florareasa...

Trimis de florinene* † in 21.03.10 00:59:29
    • A fost prima sa vizită/vacanță în CARAIBE

VIZUALIZĂRI: 5077 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florinene* †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 sarutul floraresei pe strazile din Havana

pepsi70ro
    [21.03.10 07:37:15]

florinene, cam putin ai povestit despre Havana. Ma obisnuisem sa citesc povestirile tale pe nerasuflate, dar la Havana, parerea mea, ai dat chix.

Prea sunt multe de povestit si tu prea putine ai spus. Chiar si despre CUCi.

Diaura*
    [21.03.10 08:00:52]

Eeeii...acum chiar si din poveastea asta scurta eu tot mai vreau " sa scot ceva" informatii. Stiu eu (si te rog sa imi confirmi daca stiu bine ) ca mai este un motiv pentru care nu isi renoveaza casele ; sunt luati la intrebarii de " baietii" lor ; " de unde au banii ? ". Pe langa faptul ca sunt saraci si nu au, nici daca au, nu vor sa se afle.

Cam cat costa si cat dureaza o plimbare cu masina anilor 50 ?

Pana apar pozele tale, ma uit la cele ale lui laurentiucapac, si nu pot sa nu constat cum fac cubanezii bani etalandu-si saracia . Am vazut un documentar la tv. in care grupuri mari de elevi americani mergeau in excursie in Havana, sa vada ei cu ochisori lor de baieti de bani gata, cum traiesc altii...

Si inca o intrebare ; ai avut parte de ceva ce ar putea intra la categoria " risc mare "?

Dragoș_MD
    [21.03.10 10:20:17]

Atasat aveti florareasa...

da' e atasata chiar bine...

laurentiucapac
    [21.03.10 10:23:28]

Repet, in Havana pe traseele unde te lasa si te aduc autocarele agentiilor de turism este frumos, doar atat.

Sa spui ca este nemaipomenit si este plin de flori, nu prea merge. Este saracie mare si soarele numai straluceste asa tare ca in Varadero, Cayo sau pe unde sunt duse delegatiile oficiale. Intrati pe strazile si unde traiesc cubanezii de rand. Pana acolo totul este bine si frumos si colorat. Floraresele puse acolo de guvern sa le vada strainul nu pot acoperi starea de saracie in care se afla Havana. Hai sa nu ne mai imbatam cu apa rece cat de frumos este in Havana. De ce nu avem puterea sa recunoastem cand ajugem acasa si postam despre Cuba, ca vedem mizerie si saracie?

Cat despre jecmaneala, fiecare cum invata de la viata. Unii se lasa jecmaniti, iar ceilalti nu. Ajunsi acasa ne plangem ca suntem arsi pe unde ajugem, de ce va lasati?

Despre taxiuri am sa mai pun si cateva poze cand am putin timp liber. Despre siguranta turistului am mai scris. Este cea mai sigura tara unde am fost.

In Cuba sau Havana in cazul de fata, daca esti venit cu o agentie de turism nu vei avea ocazia de a merge si in alte locuri decat in cele care vor ei sa le vedeti. Cati dintre cei care ajung in Havana merg in spatele acelor cladiri colorate si vopsite colorat?

Pentru noi marinarii dolarul este la putere in Cuba.

pepsi70ro
    [21.03.10 10:32:58]

Pentru noi marinarii dolarul este la putere in Cuba.

Quod erat demonstrandum!

florinene* †AUTOR REVIEW
    [21.03.10 12:47:26]

O sa o iau intai cu pepsi. Ca sa dau chix insemna sa imi propun ceva. Reactia mea la havana a fost citind postul lui Larentiu - excelent! Era trecut de miezul nopti si am simtit nevoia de un pic de veselie peste virulenta lui Laurentiu. Cu toate astea mie mi se pare un pic , da' doar un pic exegerat. Saracie este peste tot. Deci am sa pun ecoul tau pe seama dezamagirii si nu altceva.

Second - aproape toti in Havana au rude in America si traiesc cu banii veniti de acolo. Deci este un fel de status-quo legat de provenienta banilor. Taxiul era cam 10 CUCI . Cu cocotaxi numai 3-4.

Saptamana viitoare fac un review complet. Cred ca e mai bine asa.

By-the -way cel mai mare timp il petrec pe site sa citesc ceea ce sciu altii. Si eu sunt la fel de curios ca si voi.

Maria Smeu
    [22.03.10 12:55:16]

Havana e....Havana. Zone frumoase pentru turisti sau murdare pentru locuitorii ei...e ceva ce nu vezi oricand si oriunde. Pentru unii, chiar si mizeria din cartierele rau famate are exotismul ei.

Diaura*, florinene*, laurentiucapac, Maria Smeu
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Havana: