ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.01.2017
DE roth
ÎNSCRIS: 04.11.10
NOV-2016

DUBAI** ce, cand dar mai ales cum (II)

Hai trecem si la lucruri mai frumoase, la ce place ochiului dar nu deranjeze rau bugetul ca ne ia cu racori!!!

costuri si tipsuri

Daca am rezolvat cu silver card-ul si cei 100 aed pusi ca buget pentru plimbari hai sa vedem ce se mai poate face in Dubai pentru a nu plati sau a plati putin.

obiective free

plajele publice

Am vizitat 3, am stat la plaja pe 2 dintre ele, stiu ca sunt mai multe insa pentru mine nu acesta a fost punctul forte pentru care am ajuns in Dubai.

plaja Burj Al Arab

Faimoasa, situata la dreapta hotelului cu acelas nume, unde noi am ajuns cu bus 88 din zona Dubai Internet City, zona in care aveam cazarea. Este o plaja mare cu nisip fin, cu intrarea in apa cam abrupta insa, in mai putin de 10m apa deja ma depasea. Fiind o plaja publica e bine de stiut ca are ca si dotari un grup sanitar, 2 grupuri de dusuri, ambele fara cost. Am vazut ca erau si vreo 2 zone unde ar fi fost wifi free dar nu am testat. Exista o terasa micuta undeva pe la mijlocul plajei cu minim necesar: apa, suc, sanwichuri etc la preturi oki.

Fiindca se poate ajunge cu busul turistic , este una din statiile lui aici, face cumva pestita populaia plajei, de la araboaice ce intra imbracate in apa pana la grupuri de indieni sau alte natii care iau plaja la picior pentru a admira peisajul la orizontala sau veticala. Am vazut ca se construieste inca ceva pe plaja insa nu stiu daca va fi cu acces liber sau ceva privat. Merita vizitata pentru o sedinta foto, pentru o balaceala si cam atat. Cum stai cu spatele la hotel, pe strauta ce leaga plaja de drumul principal exista un mic magazin bine aprovizionat de unde e chiar indicat sa iei macar apa rece.

plaja Dubai Marina

Cred ca este cea mai populata/populara fiindca este si foarte dotata, sezlonguri, grupuri speciale pentru dus, (separat femei/barbati asta pentru a sti ca trebuie mers cu ajutor daca ai si bagaj cu tine, adica faci dus de final), pana si pistoale cu crema solara cu factor 15 si 30... dar totul cu cost.

Crema de plaja 10 aed o aplicare, dusul 5 aed 1,5min, sezlongurile de la 100 aed la 250 doua bucati cu tot cu umbrela... hmm cam mult daca gandesc ca am zis "obiective free" insa se poate sta pe prosop/saltea asa ca inafara de cei 5 aed pentru dus nu este nimic obligatoriu, deci merge incadrata la free nu?

Aici insa ai o promenada exceptionala, cred ca are peste 1km lungime, multe terase si restaurante, zona de shopping divers si o groaza de hoteluri in proximitate.

plaja Palm

O fita daca te gandesti sa poti fi la o distanta destul de mica de opulenta. Se ajunge usor, cu monorailul de la statia nr 9 de tranvai, costul drumului este de 15 aed sens sau 25 tur/retur, iar pentru asta este un card special ce se returneaza la final. In viitor acest drum va avea 4 statii care acum nu sunt accesibile, in prezent monorailul face legatura direct cu zona hotelului Atlantis.

Aici poti petrece 1 zi frumoasa daca iei in calcul intrarea la acvriu ( unul impresionant prin marime si exemplare rare ce sunt gazduite in interiorul lui), intrarea in parul de distracii si eventual o cina... cine stie. Asta iese de la free si intra direct la 5* dar e altceva, poate pentru unii este oki. Plaja publica se poate vedea din monorail, este micuta dar este free. Binenteles ca exista statie aferenta busurilor turistice asa ca daca ai luat bilet e bine sa nu ocolesti coborarea si petrecerea unui timp in zona.

Exista o zona de promenada, pavata cu dale de lemn, chiar foarte reusita, era si normal doar ai Atlantisul vecin de drum. Sunt mai multe terase mici, genul de bus cu diverse specificuri si 2-5 mese langa. Preturile nu sunt chiar sarite rau, aica poti incerca o portie de pate pe la un 25-50 aed in functie de ce mai gasesti prin farfurie, un suc sau o cafea pe la un 15/30 aed... si uite asa treci usor in zona cu cost a vacantei... da ce sa faci ai vrea sa mai stai putin pe aici si parca iti este sete, foame si daca e ceva prin rucsac parca nu se incadreaza in peisaj.

Burj Kalifa

fantanile dansatoare

Un must see, merita ziua si noaptea dar cel mai mult merita la miez de noapte, asa am inteles de la o prietena care a vazut, eu am experimentat doat 2 spectacole undeva la 18,30 si 19 deci nu pot sa aprob sau sa dezaprog ideea. Pe apa sunt vaporase care se plimba iar in momentul in care fantanile incep dansul se opresc sa poti admira fumusetea dansului. nu siu daca este mai oki asa de proape sau nu, cert e ca erau desui doritori. Pretul mi-a scapat, daca il am pe poze revin cu ecou.

Cred ca seara dansul este la interval de 30 min, cu o repriza de joc de lumini pe Burj inainte de fiecare etapa, dar sper ca exista pe net un orar ceva fiindca ziua am inteles ca ar fi la 1h... nu stiu precis.

acvariul din Mall Dubai

Da este free intr-o oarecare masura. Ai un perete ai tunelului la vedere, lungimea lui este de vreo 30-40m, poate 50 chiar si ofera un minunat spectacol la liber atat pentru adulti cat si pentru copii. Deci daca nu aveti bani de cheltuit pe intrarea in acvariu sau l-ati vazut pe cel din Atlantis, sau..sau, puteti sa stai putin sa conteplati spectacolul oferit de locuitoii acvariului din Mall Dubai.

mall-uri

Le incadrez aici doar daca shopingul nu face parte din prioritatile vietii voastre, Sunt orase in sine, imense, colorate si binenteles scumpe. Bune pentru ca au o zona vasta de food cort unde ai cam toate bucatariile lumii, unde cu 20/40 aed manaci pt toata ziua. In Mall Dubai si Mall Emirates este Carfour, imens, cu zona de mancare calda ce are preturi foarte prietenoase cu bugete mici.

Tips

Aici, in Mall Dubai, am vazut cele mai bune cursuri de schimb eur/aed 3,85-3.92

orasul la pas

Desi se spune ca in Dubai distantele sunt mari, starazile bulevarde cu multe benzi sunt destule zone ce fac deliciul unei plimbari atat in amurg dar mai ales seara/noaptea.

Cred ca poate fi o experienta sa iei la pas macar zona Marina plina de zgarie nori, luminata si strabatuta de canalul navigabil pe care se poate merge intr-o plimbare cu frumoase ambacatiuni.

Trimis de roth in 02.01.17 14:51:15
Validat / Publicat: 02.01.17 17:08:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ORIENTUL MIJLOCIU.

VIZUALIZĂRI: 6644 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roth); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 constructii si santier cat vezi cu ochii, marea albastra parca mai schimba putin din monotonie, si la ei sunt investitii oprite... unele

[02.01.17 17:12:27]

@roth: Excelent si acesta, sorbit dintr-o inghititura si nu citit, votat la fel, cu foarte mare drag.

elviramvio
[02.01.17 17:19:46]

@roth:

Bun de ghid alaturi de celalalt articol, excelent.

Un an bun sa ai!

mogly
[02.01.17 19:56:24]

@roth: Am citit si eu, felicitari pentru vacanta si pentru review-uri dar sa nu crezi ca scapi asa usor: eu vreau sa stiu daca ti-a placut si daca destinatia ti se potriveste?

nicole33
[02.01.17 21:11:55]

@roth:

Burj Kalifa - Nu incadrez urcarea la free, nu se poate ci doar privitul lui ziua/noaptea, cat si spectacolul de lumini proiectat pe el seara inaintea fiecarei etape de dans a fantanilor... merita!!

Într-adevăr, privitul este gratis, dar parcă este păcat să ajungi acolo şi să nu încerci să urci măcar până la etajele 124-125 pentru panorama superbă care ţi se oferă privirii.

Cam aceeaşi poveste ca la Burj Khalifa, doar că aici vezi ceva mai mult free. Însă cu cel mai ieftin bilet, care costă 100 aed, vezi şi tot acvariul, care nu este foarte mare, faci şi nişte poze frumoase în tunel şi ai inclusă şi vizitarea UnderWaterZoo.

Mi-a plăcut mai mult decât primul episod. Ai reuşit să vezi foarte multe obiective în doar cinci zile. Felicitări!

[03.01.17 00:05:40]

@nicole33: Urmeaza si partea de obiective cu cost, urcarea in Burj, acvariu si zoo de sub apa, safari si plimbarea cu abra, insa am vrut sa subliniez ca si intr-o tara scumpa sau cu renume de scumpa se gasesc lucruri frumoase ce pot fi facute cu cheltuieli minime.

Maine urc ultima parte si sper sa ma descurc cu filmarile sa pot atasa linkurile de pe youtube.

nicole33
[03.01.17 00:09:32]

Aştept cu nerăbdare continuarea

[03.01.17 11:03:41]

La free ai uitat sa mentionezi Sheikh Zayed Mosque din Abu Dhabi

mprofeanu
[03.01.17 12:18:54]

@roth: Excelent și acest review și frumoase poze!

La Atlantis noi am folosit atât tramvaiul ca legătură directă de la metrou, cât și ca tine monoraiul. L-am vizitat pe interior, am fost destul de descurcăreți văzând pe alții cum fac. Din zona acvariului unde era păzită intrarea la hotel am procedat ca și alții spunând că locuim acolo. Am urcat apoi cu lifturile până la etajele superioare. Ne-am copilărit puțin...

Dubai Marina așa cum spui și tu se merită văzută mergând pe jos, atât ziua dar mai ales noaptea pentru poze deosebite. Mie mi-a plăcut foarte mult...

Carrefour se găsește și în zona mai ieftină în Burjuman Mall din cartierul Bur Dubai sau în Deira Mall din cartierul Deira.

[03.01.17 14:51:33]

@cami_dxb:

Draga mea, ea are rw separat si nu prea poate fi la free fiindca nu toti au bucuria sa te cunoasca si sa se bucure de inima ta mare si buna. Eu am avut norocul sa ajung acolo cu tine altfel un taxi costa 250 aed pe sens, iar expresul parca vreo 90 aed...

[03.01.17 14:57:00]

@roth: Mda, ai dreptate, transportul din Dubai costa. E 25 dhs/persoana/sens autobuzul, dar te lasa in centru, de-acolo trebuie sa iei un taxi sau alt autobuz pana la moschee. Apoi, inapoi in centru la statia de autobuz. E complicat...

[03.01.17 14:57:07]

@mprofeanu:

Sper ca nu gresesc, insa trebuie spus ca tramvaiul nu ajunge pe Palm ci doar pana la zona de inceput a ei si nu cred ca se poate lua la pas acel drum pana la Atlantis. Singurele posibilitati sunt Busurile turistice si monorailul.

[03.01.17 15:01:42]

@roth: Asa e. Tramvaiul nu intra pe Palm si nu se poate ajunge pe jos la Atlantis. Doar cu monorailul sau cu bus-ul turistic sau cu taxiul.

mprofeanu
[03.01.17 21:13:10]

@roth: Da ai dreptate, eu am spus că am mers direct de la metrou cu tramvaiul și apoi printr-o parcare subterană împreună cu alți turiști am ajuns la monorail și așa am ajuns la Atlantis.

Am precizat asta pentru că am evitat taxiul, destul de scump pentru bugetul meu, folosind doar mijloace de transport în comun, având și Silver Card.

[03.01.17 22:29:57]

@mprofeanu: Asa este ai dreptate trecerea se face prin parcarea publica, am omis sa spun, multumesc de completare. Cred ca am inteles eu gresit mai devreme.

[06.01.17 09:50:15]

Fetita, incep sa adun puncte in avoarea unei vizite in Dubai, dupa ce am citit acest articol. Nu stiu de ce, am zis pas la aceasta destinatie.

N-am inteles eu tot ce ai scris... Sint varza cind vine vorba de transport si m-ai ametit de tot cu cardurile alea... cind sint bune, cind nu sint... cind iti dau altul pe care trebuie sa il predai...

Cel mai bine ma descurc si ma orientez cu mersul pe jos!!! Dar inteleg ca asa ceva nu se prea poate intr-un oras atit de mare.

Stai,ca am uitat sa intreb :cum adica pistol cu crema? Bagi banul si iei pistolul si "te impusti" tu pe unde ai chef??? Sau te "ucide" vreo taxatoare?

[06.01.17 10:41:36]

@adri-nico: La faza cu "ucisul" de catre taxatoare nu am avut ocazia sa vad live asa ceva insa nu cred ca domnii ar spune NU daca taxatoarea ar fi frumusica si viceversa ar fi valabila

Cu cardurile, e drept am povestit de gama folosita de gasca noastra ( sunt si mai multe in piata) dar daca ar fi sa rezum ar fi asa:

doar Silver Card (este din plastic de culoare gri) care este portofel si merge pe orice mijloc de transport, exceptie zona Gold la metrou si monorailul pentru Palm. Fiind distante mari in Dubai, plimbatul la pas/pe jos merge asa de must see, nu ca idee in sine.

Fa-ti tu bagajul de Dubai si dau eu carnet cu notite

pup

[06.01.17 10:44:40]

@roth: deocamdata il fac pe ala de Roma si apoi Dominicana. Pentru Dubai nu ne-am gindit inca... dar daca o fi sa prind un bilet avantajos, n-as mai zice NU. Dupa ce te rezolv pe tine si te fac o diva... poate imi iau un bilet.

[06.01.17 10:46:14]

@adri-nico: ok, fa tu rochia de soacra si iau eu biletul pt tine!!!

[06.01.17 11:13:08]

@roth: Ce-am promis, e promis! dar nu vrei 2 rochii? (ca io nu ma mai duc singura )

Vazui uneva ca ai zis "buget de cheltuiala 100 aezi". (un aed...doi aezi..100 aezi ) Cam la pretul astea te-ai incadrat?

adri-nico, cami_dxb, elviramvio, mishu, mogly, mprofeanu, roth
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Dubai: