ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.01.2017
DE roth
ÎNSCRIS: 04.11.10
NOV-2016

DUBAI** ce, cand dar mai ales cum (I)

putina istorie

O tara-oras, daca o putem numi asa, plina de contraste, de la intindri imense pe orizontala -- a se citi desert, pana la intinderi imense pe verticala -- a se citi Burj Khalifa.

Dubai-ul este unul dintre cele 7 emirate ce formeaza incepand cu 1971 -- UAE sau Emiratele Arabe Unite. Acestea au decis sa iasa de sub palaria UK-ului si sa formeze o federatie proprie, au un presedinte (emirul Adu-Dhabi-ului cel mai mare emirat) si un vicepresedinte (emirul Dubai-ului cel mai dezvoltat emirat), un consiliu minimal, iar in interiorul fiecaruia din cle 7 emirate puterea este aproape exclusiv a Seikului/Emirului. Se spune ca initial la masa negocierilor ar fi fost si Qatarul insa acesta a ales sa ramana independent, retragandu-se ulterior.

Se stie ca forta financiara a UAE sta in petrol, insa Dubai-ul se pare ca nu are astfel de resurse, la origina dezvoltari lui fulminante ar sta comertul cu perle. Acum cu o infrastructura din cea mai moderna, cu un turism in expansiune exponentiala, Dubai-ul reuseste sa atraga milioane de turisti anual.

cum ajungi

Din Bucuresti sunt catva companii care fac legatura cu Dubai-ul, fie pe aeroportul international Dubai fie pe DWC adica Al Maktoum.

Eu am ales sa zbor cu Wizz, motivul fiind unul simplu, pretul de 125 euro dus/intors. Am aterizat pe DWC, cel mai mare aeroport in viitorul apropiat. Durata zborului este de 4,35h la dus si 5,15 h la intoarcere. Se tranverseaza Marea Neagra, Turcia, Iran si Golful Persic.

Terminalul ocupa undeva la 5% din suprafata totala a noului aeroport, beneficiaza in prezent de 2 piste deservite de o singura cladire.

Debarcarea se face pe ambele iesiri ale avionului, transportul la terminal fiind asigurat cu busuri in care temperatura este foarte mica in comparatie cu cea de afara, mai mica ca cea din avion, asa ca e bine de stiut si avut la indemana ceva usor de acoperit.

Punctul de control are desul de multe porti astfel ca timpii de asteptare in conditiile actuale de trafic sunt destul de mici. Odata trecut de control e bine sa vizitati zona de duty-free, aceasta este singura posibilitate de a cumpara alcool la un pret oki, cantitatea max fiind de 4l/persoana. Poate vreti, poate nu, insa e bine de stiut ca in Dubai si Abu-Dhabi bautura se serveste doar in localuri cu licenta iar pretul este pe masura. Daca la aeroport o sticla de vin de 0,75 este undeva intre 45/90 aed la restaurant platesti frecvent 40/60 aed doar pentru un pahar.

Atentie!!! statul Sharjah interzice alcoolul total, cei prinsi sunt spanzurati. (da se aplica pedeapsa cu moartea prin spanzurare pentru cei prinsi cu alcool).

Tot din aeoport se poate lua cartela telefonica locala care pentru 100 aed ofera posibilitatea de a avea 1 giga de net valabil 2 saptamani, iar eu zic ca este o ivestitie buna daca ne gandim ca la Orange minutul este 2.66 euro dat, 1.42 primit si 0.46 sms-ul, iar un apel local este 0.99 euro tarife deloc prietenoase cu bugetul unui calator. Netul ofera insa posibilitati multiple de aceea cred cu tarie ca merita aceasta investitie.

Odata plinul facut nu ai decat sa iesi din terminal, sa dai piept cu aerul fierbinte al desertului si daca cumva adie vantul vei simti un iz fin de nisip.

De cum ai iesit, vezi in fata statiile de bus, F55 si F55A sunt cele 2 expresuri care fac legatura cu statia de metrou IBN Battuta de unde se poate ajunge in restul orasului cu metrou/autobus, sau in statul vecin Abu Dhabi (cu un expres).

Costul transferului este de 12 aed, nu se poate plati la sofer, de aceea trebuie luat de la automat fie o cartela rosie ce este valabila pe zona 1 si 2, fie un card silver ce are rol de portofel. Costul propriuzis al cartelei rosii este de 2 aed, iar pret final 14 aed pentru a ajunge in oras. Cartela este reincarcabila si poate fi folosita pentru deplasari doar in aceste 2 zone. Daca doresti sa iesi si sunt destule obiective dinolo de zona 2 trebuie luata alta cartela sau cel mai avantajos ar fi luat un card silver din prima.

Recomand cumpararea unui card silver, pretul minim e de 25 aed, costul lui fiind de 6 si creditul de 19. Eu am incarcat direct cu 100 aed suma care a ajuns pentru 5 zile pline de plimbari fara limitari sau griji inclusiv pentru tranfer aeroport metrou si retur.

La automat nu se poate achita cu cardul, doar cash, asa ca fie faceti schimb valutar fie retrageti de la ATM-ul din aeroport o suma minima necesara pentru prima faza.

Casele de schimb din aeroport practica preturi diferite, nu strica sa arunci o privire inaine de schimb, sunt vreo 3 toate. Eu folosesc intotdeauna varianta ATM-ului, scap astfel de ora de matematica necesara calcularii si recalcularii de profit si pierdere dpdv al bugetului daca schimb acolo sau acolo, insa atentie ca unele ATM-uri iau comision separat de cel al bancii emitente a cardului.

Am terminat cu micile cumparaturi lichise/solide, acum hai sa ne ocupam cu ajunsul in oras. Expresurile vin la 1h si anume la si 30" deci atentie cat stati pe la cumparat, schimb si alte necesitati. Transferul dureaza circa 35/40 min in conditii oki de circulatie.

Cobori la IBN Battuta, capat de linie si ai la 20m intrarea in statia de metrou cu acelasi nume, sau capat de linie pentru multe busuri locale si unul sau doua expresuri ce fac legatura cu Abu Dhabi-ul.

cand sa mergi

Binenteles cel mai bine este sa mergi atunci cand la noi este toamna/iarna, de evitat clar lunile de vara chiar daca ofertele sunt foarte atragatoare fiindca temperaturile ridicate si umiditatea mare fac aproape imposibila respiratia.

posibilitati de transpor local

metrou

Exista 2 linii, una rosie ce trece prin 4 zone, cu 42 de stati din care 39 functionale si una verde ce deserveste mai mult partea veche a orasului, Deira, care trece prin 2 zone, are 19 stati numerotate de la 11 la 31. Intre linii sunt doua puncte de trecre la statiile 19rosu/26 verde si 18rosu/20 verde.

Linia de metrou este suspendata, pentru inceput va fi usor straniu sa intri, sa taxezi la parter iar apoi sa urci la etaj pentru a lua metroul, dar te deprinzi repede cu asta. Afisarea informatiilor este foarte bine pusa in valoare, gasesti usor tot ce ai nevoie pentru a decide unde sa cobori, pe unde sa iesi si multe alte info utile. Timpii de asteptare sunt relativi mici, difera insa in functie de ora din zi la care calatoresti. Fiecare garnitura detine o zona pentru posesorii de card Gold, delimitata de restul trenului printr-un perete de sticla cu acces in restul garnituii, nu am vazut control insa nu pot spune ca e oki sa circuli aici daca detii alt card, o zona doar pentru femei delimitata de restul garniturii printr-o linie lata ros, aici nu am inteles de ce nevoie sa fie trasata si pe tavanul garniturii, iar restul zona mixta. Zonele se respecta, prind bine mai ales la ore de varf cand nu ar fi placut sa stai la inghesuiala cu "diversi". Va recomand calduros sa evitati orele de varf, mai ales daca nu stati bine cu toleranta la mirosuri.

tramvaiul

O singura linie ce are 11 statii, este doar in zona Dubai Marina (zona 2) si face mai facila deplasarea prin aceasta zona. Are doua puncte de legatura cu metrou lina rosie la statia 36/4 si 37/5. Daca vrei sa ajungi la statiile 1-2 trebuie sa cobori la 36 si sa iei din statia 4 tranvaiul. Pentru plaja sunt bune statiile 1 si 2 fiindca au un acces facil la zona de plaja. Linia este la nivelul strazii, asa ca nu va fi nici o problema de ghidare.

autobuze

Sunt in numar mare, au trasee ce acopera o arie vasta insa nu am experimentat decat deplasarea cu unul singur, 88 din City Dubai pana la plaja de langa Burj Al Arab.

Cred ca sunt necesare si utile daca stai intr-o zona ce nu permite acces facil la metrou.

Taxarea se face la iesire, in functie de cat ai mers. La intrare validezi cardul si astfel vezi ce suma mai ai pe el, la iesire validezisi vezi cat ai platit si care e soldul ramas, trebuie insa atentie, este necesara o suma minima pentru initierea unei calatori.

carduri ce calatorie/abonamente

Taxarea la orice mijloc de transport se face la coborare, validati cardul la urcare si la coborare iar in functie de cate zone ati trecut veti fi debitati astfel:

pt 1 singura zona pretul este de 3 aed cu silver card si 4 cu red card (cartela)

pt 2 zone pretul este de 5 aed pt silver card si 6 pt red card (cartela)

pt 3 zone sau mai multe pretul este 7,5 cu silver si 8,5 cu red

silver card

Se poate cumpara de la automate sau de la ghiseu, suma minima este de 25 aed cu un credt de 19, se poate reincarca de cate ori doresti cu minim 5 aed, si trebuie sa aibe un credit de min 7,5 aed pentru a putea initia o calatorie. Eu am luat unul de la o prietena si la aeroport am pus 100 aed, suma ce a fost suficienta pentru toata perioada. Se pare ca valabilitatea lui este de 5 ani. Nu pot intra doua persoane pe un card, nu are intrari multiple.

gold card

Aceleasi caracteristici ca si silverul, permite accesul la zona gold in metrou iar costul este 6/8/12 insa pentru aceasta suma nu te inghesui la orele de varf si ai o priveliste minunata asupra orasului, aceasta zona fiind prima din garnitura.

red card sau cartela (este din carton)

Valoare minima 6 aed cu credit de 4 aed, se poate lua pentru un singur drum, unul tur retur sau mai multe insa doar pt anumite zone, iar de fiecare data emiterea unui nou card va avea si costul de 2 aed de aceea nu il recomand.

red card pt 1 zi sau abonment

Cost 22 aed cu care se poate circula cat doresti in acest interval, poate fi util daca ai o zi plina de drumuri intre obiective, atentie permite doar 2 transferuri intre liniile de metrou.

Daca la un moment dat ai gresit statia poti merge sa intrebi la info fara a trece de taxare, cusetele sunt prevazute cu un o fereastra si pe partea dinspre peron, pentru a facilita vorbitul. Astfel poti reface drumul si ajunge unde trebuie fiind taxat doar pentru drumul bun.

Daca uiti sa validezi la tranvai sau bus, amenda este destul de mare, nu am vazut control insa nici nu am incercat sa sar vreo taxare. Cred ca daca nu initiezi drumul nu poti nici inchide calatoria si astfel poti bloca cardul. La metrou treci prin porti atat la intrare cat si la iesire, asa ca nu ai cum sa uit vreo etapa.

Pentru inceput cred ca este destul, voi scrie si despre obiective/tipsuri si altele intr-un rw viitor

Trimis de roth in 02.01.17 13:03:58
Validat / Publicat: 02.01.17 14:21:46
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 13045 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roth); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Aeroportul unde aterizeaza wizz-ul, cel mai cel in viitorul apropiat, vedere din statia de expres

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 33
roth [02.01.17 14:00:57] »

web responsabil cu muzica te rog gaseste ceva frumos, dar nu melodia cantata de Rod Stewart si fiul emirului, aceea e rezervata pt safarii

Multam si La multi ani echipei roz!!!

webmaster26 [02.01.17 14:07:34] »

@roth: Să încercăm ceva mai ritmat. Se pare că a fost hit pe la ei.

roth [02.01.17 14:12:51] »

@webmaster26: este perfecta, multumesc.

mecut [02.01.17 15:00:23] »

Minunat! ????

mishu [02.01.17 16:23:22] »

@roth: Excelent, l-am trecut si la favorite fiin un adevarat ghid mai ales pentru cei ce merg prima data acolo. Astept cu nerabdare si continuarea.

Felicitari pentru articol, votat cu mare drag.

nicole33 [02.01.17 20:41:03] »

@roth:

O plăcută reamintire a vacanţei în Dubai.

Nu am înţeles ce reprezintă preţul de 40 de euro de persoană specificat în caseta tehnică. Ştiu că ai un talent remarcabil la vânat oferte, dar totuşi mi se pare mult prea puţin.

Un sfat bun, dar, la fel de bine, poţi pune o sticlă sau două de băutură în bagajul de cală şi nu te întreabă nimeni de sănătate.

O fi o investiţie bună, nu te contrazic. Dar eu am preferat să nu investesc deloc. Am beneficiat de internet wireless foarte bun şi gratuit la hotel şi, deasemenea, exista wireless gratuit în toate mall-urile prin care am ajuns.

roth [02.01.17 21:36:15] »

@nicole33: eu nu calatoresc cu bagaj de cala si de aceea am spus despre duty free, altfel pretul ar fi crescut cu aproape 80 de euro doar pentru acest serviciu.

Si noi am avut net la hotel, nu am luat cartela insa am si o aplicatie cu harti si obiective ce merge prin GPS, asta ajutandu-ma mult, insa sunt destui dependenti de net/fb si am zis ca merita sa mentionez acest aspect... altfel netul de acasa este nesimtit de scump.

Pretul este gresit, trebuia 450 o sa rog sa il corecteze, multumesc

webmasterX [02.01.17 21:41:02] »

Pretul este gresit, trebuia 450 o sa rog sa il corecteze, multumesc

Corectat la solicitarea autoarei.

nicole33 [02.01.17 21:48:01] »

@roth:

Eu nu călătoresc FĂRĂ bagaj de cală . Am zburat tot cu Wizz, dar am avut bagajul de cală inclus în costul pachetului. Şi dacă renunţam la el tot nu primeam vreo reducere, dar dacă trebuia să-l plătesc în plus cred că luam unul singur la două persoane, că-mi ajungea pentru o săptămână.

webmaster [02.01.17 22:25:16] »

Împreună cu continuările sale, articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinaţie.

roth [03.01.17 00:01:33] »

@webmaster:

multumesc si ma bucur daca poate ajuta cu adevarat fiindca asa imi doresc cu adevarat.

mprofeanu [03.01.17 11:51:19] »

@roth: Felicitări pentru review și pentru destinația Dubai!

L-am vizitat și eu în primăvara anului 2015 și am ajuns acolo cu Flydubai deci am aterizat așa cum ai scris și tu pe celălat aeroport, Aeroportul Internațional Dubai.

Aștept și voi citi cu plăcere și celelalte reviewuri ale tale, aducându-mi aminte de zonele vizitate despre care eu nu am mai avut timp să scriu...

Alina53* [03.01.17 11:54:42] »

Bravo Roth, mulțumim pentru un review atât de bine documentat, în mod cert și dorința îți va fi îndeplinită, multora le va fi de folos ca îndrumar. Aștept să ne povestești ce-ai reușit să vizitezi în sejurul de cinci zile. Ai ajuns și în Abu Dhabi? Cum de ai găsit bilet de avion la un preț atât de scăzut, l-ai achiziționat cu mult timp înainte?

adri-nico [03.01.17 12:23:42] »

Am gasit sfaturi utile desi aceasta destinatie nu imi mai face cu ochiul.

Intrebari:

1- in metrou, daca intri in zona de muieri... omu' unde se duce? si cind il mai gasesti? la aeroport?

2- zici ca zona gold iti ofera o vedere la panorama orasului. Celelalte zone ale garniturii nu au geamuri?

roth [03.01.17 15:00:28] »

@Alina53:

Tu ma stii ca sunt o vanatoare si asta in sensul bun. Da am luat in primele 30 min de la lansare pe sait si asta a dus la acest pret.

Achizitionarile cu multe luni inainte au farmecul lor insa doar daca esti stapan pe timpul tau, altfel risti sa arunci banii pe fereastra.

roth [03.01.17 15:02:40] »

@adri-nico:

1. omul sta dupa dunga roz, de cele mai multe ori si eu stateam la limita pentru a fi cat mai aproape de el, nu il fura nimeni da mai schimbam o vb ca nu ne vazusem de mult

2. tot metroul are geam si se poate vedea frumos insa una e sa vesi un lateral si alta e sa vezi panoramic

PS

Am gasit poza cu linia roz si o urc acum special pt tine

adri-nico [03.01.17 16:40:40] »

@roth: Am vazut poza. Merci de lamurire.

Da' de cind nu mai vorbsesi cu omul? V-ati despartit?

Stiam eu ca am uitat sa intreb ceva... si la aia miroase urit, soro? Si aia care sint inaintea noastra cu 1000 de ani sint nespalati? Hai, nu spune!

roth [03.01.17 18:29:03] »

@adri-nico:In metrou nu vezi localnici, doar turisti si rezidenti, ei (rezidenti) au grave probleme de igena dupa umila mea parere. Nu erau mirosuri specifice natiei/nutritiei ci pur si simplu unele ce te duc cu gandul direct la goana intre doua servicii ca sa nu spun direct nesimtire

PS

nu raspund la provocari

adri-nico [03.01.17 18:52:41] »

@roth: fata, eu ma gindeam ca v-ati despartit pentru ca ati stat in vagoane separate.

roth [03.01.17 18:54:39] »

@adri-nico: aaa, din curiozitate numai.

totholeasca [22.01.17 10:14:58] »

Cu scuzele de rigoare, dar cred ca nu am salvat bine nr de telefon trimis, de... graba care strica treaba... multumesc de intelegere, Ida

lilica2001 [23.01.17 09:32:23] »

Buna! Noi plecam la sfarsitul saptamanii in Dubai! Ne-ar interesa si ne-ar fi de mare ajutor sa ne spui cum ai facut concret rezervarile pe YallaBanana. Am putea discuta si in privat daca asa este mai convenabil. Astept raspuns cu nerabdare! Multumesc!

roth [23.01.17 10:26:18] »

@lilica2001:

Buna si vacanta reusita. Rezervarile se fac simplu, adica intri pe sait, alegi ce ar fi ok cu dorintele si bugetul tau si cumperi. Apoi primesti pe mailul cu care te inregistrezi voucherele. Trebuie avut in vedere ca la unele obiective trebuiesc facute rezervari, luate biletele de la casa de bilete in baza voucherului... etc

Toate info le primesti pas cu pas atat pe saitul de rezervari cat si ulterior pe mail. Este precum GRUPON sau alt sait de vanat oferte.

SPOR!!!

webmaster26 [23.02.17 09:42:14] »

Mutat în rubrica "Sfaturi utile pentru vacanța în Dubai, DUBAI" (nou-creată pe sait)

Georgyca [02.11.17 10:02:43] »

@lilica2001: Buna, noi plecam in februarie... crezi ca ne poti ajuta cu rezervarea pe yalla bannana

simihai [16.01.18 21:27:07] »

Tot din aeroport se poate lua cartela telefonica locala care pentru 100 aed ofera posibilitatea de a avea 1 giga de net valabil 2 saptamani, iar eu zic ca este o ivestitie buna

Cum funcționează aceasta cartela? E o cartela sim care trebuie s-o bagi in telefon? Sau cum?

In rest, felicitări, un adevărat ghid de călătorie. Ma interesează răspunsul tău deoarece trec si eu prin Dubai câteva zile la începutul lu februarie.

roth [16.01.18 23:01:53] »

@simihai: Buna, eu ajung joi in Dubai si de aceasta data sunt interesata de aceasta cartela asa va joi vad ce si cum si vineri o sa las aici detali

Vacante placute

simihai [16.01.18 23:07:01] »

@roth: ok, mulțumesc, drum bun!!!

roth [16.01.18 23:08:53] »

@simihai: ms

povestin din 26 cand revin, daca ajuta cu drag toate noutatile plus o zi in Oman.

PISICAANA [30.05.18 08:03:07] »

Cartelele silver si gold sunt valabile pentru toate mijloacele de transport (metrou, tramvai si autobuz)?

adri-nico, Alina53*, Georgyca, lilica2001, mecut, mishu, mprofeanu, PISICAANA, radumalica, roth, totholeasca
Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța în Dubai: