ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.03.2010
ÎNSCRIS: 22.04.09
APR-2004

Brebu, Casa Domneasca

Am vizitat acum cativa ani Casa Domneasca de la Brebu. A fost o experienta draguta, aproape de Bucuresti, o alternativa la prea aglomerata Vale a Prahovei.

Vreau sa mai repet experienta maine, asa ca am inceput sa ma informez, deci pun si pt voi ce am gasit pe net, poate mai tenteaza pe cineva. Eu tin minte ca am mai vizitat atunci si prin Campina: Muzeul Iulia Hasdeu, Muzeul Niculae Grigorescu. Manastirea Zamfira (pictata de Nicolae Grigorescu) din com Lipanesti.

Comuna se afla pe raul Doftana, deci puteti sa continuati plimbarea spre Barajul Paltinu, poate chiar Cheia (se poate vizita Manastirea Cheia, Suzana).

Am mers Bucuresti-Campina-Brebu.

Dar sa revenim la Brebu, aici se afla un complex muzeal, care cuprinde: zidul de incinta, Turnul Clopotnitei, Biserica si Casa Domneasca.

Nu sunt indicatoare catre ele, dar daca intrebati localnicii stiu sa va indrume.

Se pot vizita si cramele (care sunt goale)

Constructia ei a fost inceputa de Matei Basarab pe la 1650 si terminata de C-tin Brancoveanu cam pe la 1690.

Am gasit pe net informatii de contact:

0244 / 357. 731 program de vizitare: 9-17, luni inchis.

Trimis de iriss27 in 20.03.10 18:20:25

VIZUALIZĂRI: 3083 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iriss27); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Complexul muzeal Brebu
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 900 PMA (din 1 vot)

Costi
[21.03.10 08:22:04]

@iriss27

Cred că era mai bine să postezi impresii după încheierea vizitei pe care zici că o vei face în duminica asta, decât să ne spui ce ai găsit pe internet.

Oricum însă, e bună sugestia, dar te aşteptăm şi cu un ecou cu noutăţile de pe-acolo şi, mai ales cu fotografii care să ne arate dacă merită să mergem acolo, mai ales cei care ar veni mai de departe.

[21.03.10 09:45:07]

Nu ai inteles, am vizitat-o acum cativa ani, deci nu am scris numai ce am gasit pe net. De pe net am luat programul de vizitare

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[21.03.10 09:47:48]

Vreau sa mai repet experienta maine...

nici nu stiu de ce a pomenit despre "ce a aflat pe net", pentru ca eu personal am avut senzatia unui articol scris "pe de rost", nu "copiat". aaa, ca nu sunt prea multe amanunte, sau ca 'stilul' nu este unul deoasebit... da, se poate. dar ce sa-i faci, nu oricine e nascut sa scrie; cu toate aceste, multi au ceva de spus.

parerea mea...

PS a fost totusi o alta eroare, din fericire corectata de catre WM: initial, articolul a fost postat la... Brebu-Caras! (in loc de Ph).

[21.03.10 10:36:24]

Am pus si cateva poze, facute de noi, in 2003 cand am vizitat-o.

Din pacate, astazi ne-am schimbat planul si nu mai ajungem in zona, dar este pe lista de to-do in urmatoarea perioada.

Recunosc, nu prea am talent de povestitor, dar consider ca important este sa se gaseasca informatia. Cine doreste sa aprofundeze din diverse alte puncte de vedere: istoric, arhitectural, etc o poate face gugalind.

Eu am rugat WB sa il mute; )

PS: Nici nu stiu ce e mai bine, sa mai scriu sau sa nu mai scriu ... daca scriu nu-s pe placul tuturor, deci ar trebui sa nu am nimic de spus. Daca nu as fi scris, probabil ca nu ar fi vizitat nimeni zona, noi am fost singurii clienti in we respectiv cand am vizitat (si este o zona superba, atat ca asezare, cat si ca monument istoric). Dileme de internaut ....

pepsi70ro
[21.03.10 10:39:38]

Imi dau si eu cu parerea... nu sunt totusi cam vechi impresiile, poate daca o vizitezi astazi descoperi lucruri inedite... Sa ne povestesti si noua. Scuze pentru deranj...

[21.03.10 10:45:14]

Acum, imi dau si eu cu parerea, crezi ca locul s-a mutat de acolo??

pepsi, oare nu acelasi lucru se poate spune si despre postarile tale din 2003, daca folosim acelasi etalon?

Cand voi vizita, o sa vin cu informatii "calde". Pana atunci, se pare ca lupta pt clasament, cam inraieste oamenii, parerea mea

Cred ca am sa ma retrag dupa acest site, o sa citesc ce am ce citit, si am sa ma abtin de la scris, imi ajung bobarnacele primite.

Oricum, va multumesc pt informatiile pe care le postati, mi se pare extrem de interesante Si imi cer scuze, daca nu ma pot ridica la nivelul vostru, dar nu credeam ca exista un anumit standard impus...

Costi
[21.03.10 10:50:17]

@iriss27

"Nici nu stiu ce e mai bine, sa mai scriu sau sa nu mai scriu... daca scriu nu-s pe placul tuturor... "

Categoric, e mai bine să scrii, dacă vii cu informaţii utile. Postarea ta a avut astfel de informaţii, aşa că eu o consider utilă. Observaţia mea a luat în consideraţie doar faptul că ai menţionat că astăzi mergeţi din nou acolo. Nu-i nicio problemă dacă nu mai mergeţi acum.

@pepsi70ro

Cred că impresiile, chiar aşa vechi cum sunt, sunt de interes, deoarece nu mai sunt altele mai noi.

[21.03.10 10:51:43]

Costi, am inteles care a fost confuzia, un we placut tuturor.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[21.03.10 11:12:18]

fii pe pace, pepsi e ultimul om care ar putea fi 'rau'; a avut aceeasi curiozitate ca si Costi: daca ai fi mers SI astazi, sa fi revenit cu o relatare 'la cald' care sa contina si detalii asupra (eventualelor) diferente in bine/rau ce le-ai fi remarcat la fata locului. nici prin cap sa nu-ti treaca sa ne parasesti, ca venim dupa tine!!!

Costi, iriss27
Alte impresii din această RUBRICĂCasa Domnească & Mănăstirea Brebu [Brebu]: