ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.12.2016
DEC-2016
colegi
-- ADULȚI

Trickshot - o idee de Revelion si nu numai

Craciunul a trecut, iar la usa bate Revelionul — bine ca nu bate crivatul :) — si daca de Craciun petrecem alaturi de familie, Revelionul ofera o altfel de petrecere. Acum cinstit vorbind incepe sa fie mai altfel si pentru mine, deja cel mare pleaca de azi si se intoarce pe 2 ianuarie, iar juniorul e plecat si el de Revelion (unde a facut si anul trecut, adica la o colega de liceu).

Nu sunt genul care sa stau sa petrec si atat, ma plictisesc repede, imi trebuie ceva actiune si ma intreb, oare voi cum petreceti noaptea dintre ani? Si m-am gandit ca poate nu ar fi rau sa mai vin si eu cu o idee mai activa.

Anul acesta am hotarat sa iesim cu colegii intr-un loc altfel (cred ca Doamne-Doamne a tinut cu mine) astfel incat decizia finala a fost Trickshot, vineri 16 decembrie, intre orele 19.30-02.00

Trickhot, sait oficial trickshot.ro se afla la etajul 2 Mall Promenada, Calea Floreasca 2468 (e prima data cand vad un astfel de numar la o adresa).

Asa cum isi fac reclama: “Reunim în același loc plăcerea pentru gastronomia de calitate și pasiunea pentru bowling, biliard și darts, locatia ideala pentru evenimente corporate, personalizate, team building-uri, aniversari sau competitii sportive”

Deja parca era altceva, si uite asa vineri ora 20.00 (mi-a fost cam lene sa plec mai devreme de acasa) m-am infiintat acolo si am ramas blocata vazand cata lume este, credeam ca tot locul va fi al nostru, da de unde, noi aveam cateva mese doar din ceea ce poate pune la dispozitie localul, desi din afara privit poate ca nu pare.

Normal ca intai m-am asezat la masa si a venit destul de repede cineva sa ma intrebe ce vreau sa beau si prima alegere a fost un cocktail (Cosmopolitan). Inceputul fiind facut, dupa ce mi-am clatit putin papilele gustative cu acest cocktail m-am gandit ca ar fi bine sa si mananc ceva. Coltul cu mancare mi se parea destul de modest, insa doar pana ce am pus in farfurie. Nu erau foarte multe feluri, insa toate erau foarte gustoase, preparate la gratar facute perfect (cred ca am mancat si ceva berbecut am zis eu dupa gust insa nu sunt sigura, dar care se topea in gura (am mai luat si a doua oara ca prea era bun), mozzarela la gratar, calamar inele si tentacule, creveti, foetaj cu pasta de masline (zic si eu ce am retinut) si ar mai fi insa ma doare in primul rand pe mine cand imi aduc aminte, friptura de rata care ti se topea in gura, un deliciu. Mentionez ca era pregatit si un colt pentru vegetarieni (sau cei care tineau post).

Aici studiind putin saitul am vazut ca se lauda cu preparatele lor iar oferta se pliaza pe dorinta si buzunar. Pe langa preparatele din meniu pe care le poti gasi acolo au si meniuri concepute pentru evenimente (pe sume fixe si in care exista anumite produse) la fel si oferta de bar este pe produse si ore si nu are rost sa v-o descriu mai, gasiti totul pe sait, am constatat insa cu placere ca am avut parte de meniurile maxime atat la mancare cat si la bautura (o bila alba). Mi s-a parut mult mai potrivit sa putem alege un meniu fix astfel incat totul sa fie pregatit si sa nu mai stam atunci sa ne chinuim cu ce am dori fiecare.

Pentru copii exista de asemenea meniuri personalizate in functie de asemenea de dorinta si buget.

Fiind o petrecere cu colegii va dati seama ca nu am prea facut poze, insa ce am facut este suficient ca sa va dati seama.

La un moment dat seful nostru a tinut un mic discurs “motivational” dupa care a urmat un mic moment festiv in care au fost sarbatoriti 6 colegi care acest an faceau 10 ani in companie si pe langa o placheta aniversara au primit un set (portmoneu plus pix) Parker. Apoi am ciocnit si cate un pahar cu sampanie si am trecut mai departe la joc (adica nu la hora, ci la joaca). Locul este dotat cu 8 piste de bowling, 10 mese de biliard si 3 tinte de darts, iar noi am avut puse la dispozitie aceste distractii incepand cu ora 21.30 (eu am plecat la 00.30 si eram in aceeasi zona, deci presupun ca le-am avut inchiriate pana la final).

Participarea la jocuri se face cu incaltaminte adecvata, pe care o primeam de la “receptie” ca sa zic asa si care inainte sa o primim era pulverizata o substanta dezinfectant (in interior) si primeam si o pereche de ciupici (sigilata) pentru a-i pune peste ciorapul nostru.

Va dati seama, 5 echipe la bowling, majoritatea la primele astfel de experiente, ce glumite faceam intre noi: “Ai grija sa dai drumul la bila”, “Vezi ca popicele trebuie date jos, nu adversarii”, “Vezi ca noi jucam pe pista asta nu acolo unde ai dat tu bile” si tot asa. Mai comandam cate ceva de baut, eu am ramas doar pe cocktail (am baut normal si sampanie), si am mai baut 2 cocktailuri (Campari mojito) dar si un fresh de portocale si o cola.

Au aparut si dulciurile si ni le-am luat la mesele de langa pistele de bowling, si uite asa nu stiu cand a trecut vremea.

In cazul in care sunteti curiosi sa stici ce am facut eu (daca nu sunteti curiosi sariti peste acest paragraf) sa stiti ca am luat locul 3 la prima tura, 2 la a doua si locul 1 la a treia, apoi n-am mai jucat ca sa nu-mi stric reputatia. Va dati seama ce varza erau ceilalti daca eu am avut asa rezultate bune, fiind a doua oara la o pista de bowling.

Binenteles ca de la primele aruncari ne-am rupt mai toate unghiile, iar o colega care este stangace spunea ca nu poate sa arunce cu stanga.

Dar sa revenim putin si la partea practica si materiala a acestui loc. Pe sait sunt date diverse amanunte despre echipamente, ca ar fi dintre cele mai bune, fabricatie SUA, si producatorul, etc, pe mine insa asta nu ma intereaza, sunt afona, insa va pot spune sistemul prin care puteti face o rezervare acolo (cred ca mai ales pentru orele de varf este de preferat).

Din meniul “Rezervari” la primul pas alegeti zona pe care doriti sa o rezervati si aveti la dispozitie: bowling (mentionati si nr de ore), billiard, darts, restaurant, cafenea, terasa apoi apasati ok si treceti la pasul nr 2 in care selectati: nr piste, nr mese, nr persoane apoi din nou ok si trecem la pasul 3 cand alegem data iar la pasul 4 ce este mai important intervalul orar: 10:00-13:59; 14:00-17:59:18:00 – 00:00 si finalizam apasand butonul “Rezerva”

Pentru cei care frecventeaza mai des astfel de locuri exista si card de membru care asigura diverse bonificatii (cardul se achizitioneaza contra sumei de 10 lei – valoarea cardului).

In functie de intervalul orar precum si de ziua saptamanii avem tarif diferentiat.

Ideea este ca ei zic ca se pliaza pe dorintele clientului, si cred ca au tot interesul sa o faca, pai numai firma noastra sa spunem la 50 de persoane, pentru care meniul (mancare + bautura) a fost cam 200 de lei iar ora de activitate (toate echipamentele pe care le-am avut la dispozitie) cam 700 lei/ ora cam iese ceva.

Ce am remarcat. Erau multe grupuri care se distrau in acest fel, iar pistele de bowling erau atractia principala (atentie daca aveti probleme cu spatele). Toti ne-am distrat si pentru ca ii spusesem sotului ca plec pe la miezul noptii a venit si m-a luat cam la jumatate de ora dupa miezul noptii, ca altfel zau ca as mai fi stat. Este o distractie placuta pentru toata lumea, este un loc placut pentru toata lumea si pe care vi-l recomand cu placere. Pe mine m-ar tenta sa incerc si pizza lor care pare minunata.

Iar pe final va intreb: Voi ce faceti de Revelion? Cum petreceti noaptea dintre ani?

Trimis de mishu in 29.12.16 08:28:54
Validat / Publicat: 29.12.16 09:34:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1984 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Trickshot - Sa inceapa petrecerea
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

ANILU
[29.12.16 17:08:02]

@mishu: Gata am terminat cu pregătirile de mâine suntem musafiri (ce-mi place meseria de musafir), mâine ne întâlnim la o prietenă iar pe 31 plecăm la Timisul de Sus, acolo vom petrece noaptea dintre ani cu o altă gașcă de prieteni (asta că ne-ai întrebat unde petrecem Revelionul).

Noi am avut petrecerea de sfârșit de an tot în zonă, (la hotel Alexander) noaptea la întoarcere cu autocarul am admirat clădirile frumos luminate.

Petrecere frumoasă la petrecerea dintre ani.

La mulți ani!

mishuAUTOR REVIEW
[29.12.16 17:17:36]

@ANILU: Ma bucur pentru tine si sper sa o simti din plin acea noapte. Anul acesta dupa momentul trecerii dintre ani, gandurile mele se vor indrepta spre prieteni si ma voi gandi cu foarte mare drag la ce a insemnat 2016 pentru mine si cei din jurul meu.

Mi s-a parut din unele puncte de vedere un an foarte lung, au fost evenimente care mi s-a parut ca s-au intamplat anul trecut.

Nu a fost un an usor dar am reusit sa-l trec cu bine si suntem sanatosi si asta conteaza.

Sa ne auzim numai de bine si anul viitor, sa te bucuri de toti cei dragi.

adri-nico
[30.12.16 02:02:51]

. La ultima intrebare, primul raspuns care mi-a venit pe limba a fost "La Sapoca! ". Si cred ca nu e prea departe de adevar...

Dar sa revenim la oile... tale. Se pare ca judecata mea nu prea mai functioneaza la prima citire. Asa ca am reluat prima parte si a doua oara... daca am vazut ca n-am inteles nimic, am trecut mai departe si abia la final m-am lamurit.

Breo, io am crezut ca povestesti revelionul propriu (dar de ce pe 16 dec???). Pe urma m-am gindit ca unul imaginar... dupa aia, la urma, m-am prins ca e vorba de o chermeza, cind cu pixurile alea la care faci reclama nemascata.

Mi-e foameeeeee!!! Si ma ia cu lesin daca ma uit la poza 17. (ca e acilisa in dreptul ecoului- la restul nu indraznesc sa arunc privirea la ora asta) Ma duc sa maninc niste sunca.

A...si cine sa tina post in ziua/ noaptea de Revelion? (tare m-ai bulversat...)

mishuAUTOR REVIEW
[30.12.16 08:21:42]

@adri-nico: Mai doamna, dace vorbim de Sapoca ma abtin si mai bine raman la acest subiect. Normal ca la ora 2 dupa ce ai muncit toata ziua citesti in diagonala, apoi incet incet te-ai prins, am fost acol in 16 dec cand inca se tinea post, dar mi-ar fi placut sa merg de Revelion cu niste prieteni si sa stau si la masa dar sa si fac ceva miscare. Este atat de relaxant, iti dai seama, am jucat 3 ore fara intrerupere, iar echipa era formata din 4-5 personae, deci iti venea randul destul de repede.

Sa ai o zi minunata si un an 2017 asa cum ti-l doresti si-l meriti si sa ne vedem in martie, ca vad ca incepe sa se contureze.

[07.08.18 09:36:58]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Unde mâncăm în București?, BUCUREȘTI" (deja existentă pe sait)

Conform regulamentului art. 14, secț. B

Articolele care descriu nunţi, botezuri, banchete, tabere, zile onomastice, revelioane, alte evenimente private — organizate, evident, în condiţii cu totul particulare — nu sunt acceptate în concurs = se publică fără PMA. În plus, articolele se publică FĂRĂ NOTE (notele nu sunt relevante pentru condiţii de cazare sau de servire a mesei etc din postura unui turist)

adri-nico, ANILU, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: