ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.12.2016
DIN: Franta
ÎNSCRIS: 18.08.13
AUG-2016

Insula Sal - o vacanta frumoasa

Am petrecut o saptamana la sfarsitul lunii august 2016 pe insula Sal; o vacanta de vis.

Hotel nemaipomenit, o foarte frumoasa plaja cu nisip fin, peisaj arid, o salina surprinzatoare, totul pentru un sejur de neuitat.

Daca va doriti liniste, o plaja aproape numai pentru voi (nu ca in alte locuri ca eram ca focile :)) o temperatura agreabila, atunci merita sa analizati si aceasta destinatie. Apa oceanului calduta pentru cine doreste sa inoate in Atlantic, soarele voalat de nori ofera un bronzaj frumos si durabil intr-un timp record!

Intr-o singura zi am vizitat insula sau mai bine-zis obiectivele turistice intr-un 4*4 (noi am urcat in camioneta si nu am regretat, chiar daca am fost acoperiti de praf).

Mie mi-a placut pentru faptul ca (cel putin la hotelul unde ne-am cazat) inca nu exista turismul acela de masa de unde te intorci mai obosit decat la plecare...

Iata cateva poze...

Trimis de nela b in 27.12.16 20:35:19
Validat / Publicat: 27.12.16 21:51:00
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CABO VERDE

VIZUALIZĂRI: 7176 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nela b); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 Salina super!

webmasterX [27.12.16 21:50:46] »

Mutat în rubrica "Melia Tortuga Beach Resort & Spa, INSULA SAL" (nou-creată pe sait)

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE a fost nedisponibilă pentru notare. Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazarea - folosind linkul EDIT IMPRESII, afișat cu roșu mai sus și disponibil permanent la publicare (şi timp de 30 minute după aceasta).

cloverina [28.12.16 12:28:39] »

De când așteptam un review despre Insulele Capului verde. Ai fost însă cam "zgârcită" cu vorbele și ne dorim mai mult! Cum au fost serviciile hotelului? Mâncarea, băutura, dulciurile? Ce ați vizitat pe insulă? Ați avut zbor direct din Franța?

nela b [28.12.16 14:58:22] »

@cloverina: buna!

zbor direct nu am avut, am zburat cu un avion al companiei Tui de la Stutgart. foarte obositor drumul, cand am ajuns la destinatie, recunosc eram in coma de somn. Mai ales ca initial am aterizat pe insula Boa Vista, au coborat toti pasagerii (nu toti am ramas 6 in avion), au urcat cei care se intorceau in Europa, am aterizat pe insula Sal, am coborat noi cei 6, au urcat cativa pasageri de pe Sal si avionul a decolat pentru Europa.

Hotelul dispunea de un restaurant italian unde trebuia sa faci rezervare, (am mancat doar o data, a fost bun-alegerea mea e cam limitata din cauza ca sunt vegetariana) un alt restaurant pe plaja (cred ce serveau peste- dupa miros, un alt restaurant am vazut langa una din piscine, restaurantul unde am mancat noi- restaurantul principal- bufet- la alegere, bucatarie internationala, cam peste tot meniurile sunt la fel cu foarte mici diferente; deserturile nu le-am gustat dar aratau bine si aveau inghetata la aparat.

Vreau sa zic ca toate produsele sunt importate, pe aceasta insula nu creste nimic, asa ca in privinta fructelor pe care le-am mancat am fost indulgenta.

Bautura, ca in toate barurile tot felul de coctailuri: pina colada, morito sau mohito nu stiu cum se numeste exact-scuze- vin, bere, sucuri. Imi pare rau ca nu pot sa fiu mai explicita. Nu am fost sa mancam la un restaurant cu specific local (cunosti motivul)

In ceea ce priveste serviciile hotelului:ireprosabile am pus poze cu interiorul si cu baia se vede ca era curat.

Dimineata insa, cand udau florile, se simtea un miros cam neplacut. Noi ne-am zis ca utilizeaza apa uzata, de-aia aveau plante atat de verzi si frumoasa.

Pai pe insula am vizitat... dar nu mai stiu cum se numeau locurile:o salina, ochiul albastru-am pus una din pozele de acolo-, un loc unde aveai impresia ca este o mare in departare, un port de pescari; ups! In fine, am luat oferta lor pentru a vizita obiectivele turistice. O zi iti ajunge sa vezi ce-i mai important de pe insula; zic eu.

De aceea, cum am mai spus, aceasta destinatie o recomand celor care au nevoie de spatiu, liniste; departe de zgomotul turismului de masa. Erau familii cu copii, nu pot sa spun ca nu, erau si tineri dornici de distractie, insa nu atat de numerosi ca in alte locuri. Majoritatea au ramas in incinta hotelului iscina si restaurant. Ai vazut, plaja larga si fara oameni, majoritatea pozelor le-am facut dimineata inainte de ora 12. Dupa-masa, daca vedeai cativa care se plimbau. Am inteles ca datorita faptului ca multe din destinatiile de vacanta nu mai sunt sigure, lumea incepe sa vina spre Cap Verde. Deci in cativa ani probabil ca plaja va fi mai populata de turisti.

Nu stiu ce sa mai scriu, dar daca mai ai intrebari, nu ezita, voi incerca sa raspund,

cloverina [28.12.16 15:20:24] »

@Ionela Blaga: Mulțumesc foarte mult pentru răspuns! Mă gândeam că ați zburat cu TUI, majoritatea ofertelor spre Cap verde fiind din Germania. Mulțumim pentru detalii!

irinaririna [31.08.17 08:19:30] »

Buna. Imi poti spune de unde ai cumparat excursiile? Mergem si noi in cateva zile si as vrea sa vizitam cate ceva. Multumesc.

nela b [03.09.17 16:20:28] »

@irinaririna: Buna! scuze pentru intarziere... excursia (pentru ca a fost doar una) am cumparat-o de la un beach boy, daca imi aduc aminte era 40 euro pentru doua persoane.

Va urez vacanta placuta si astept impresiile si pozele cu nerabdare!

cloverina, irinaririna, nela b