ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.12.2016
ÎNSCRIS: 03.01.13
NOV-2016

Sfaturi despre Macao (I)

Am decis, ca in cadrul excursiei din Hk sa plecam in Macao o zi sa vizitam celebrul Las Vegas al Asiei.

Dupa documentarea pt aceasta excursie, pe care am facut-o pe cont propriu, am ajuns la concluzia ca trebuie sa petrecem 2 zile acolo din mai multe motive. Deci sa ne luam o noapte cazare

1. a fost frumos sa vedem Macao seara (cum stralucesc luminile la toate cazinourile) si seara se inopta pe la ora 19. City busul merge pana la ora 17:45

2. nu eram pe fuga

3. De la ora 22:30 sunt din ce in ce mai rare vapoarele de intors si noi, care am stat in HK in peninsula Kowloon nu mai aveam vapor peste aceasta ora. Erau altele care opreau in insula Hk dar metroul sau barca nu mai mergeau peste ora 23 si taxiul costa f mult. Decat pe fuga mai bine platim o noapte in Macao 50 euro camera hotel Hou Kong hotel pe care il recomand cu caldura.

Cel mai ieftin, camera mare, curat, aer conditionat aproape de centrul vechi a insulei Macao. Posibil ca la hostel sa fi fost mai ieftin dar am plecat in pripa si nu am mai gasit variante mai ieftine. Nu am vrut ceva mai scump pt ca oricum platisem si in Hk acea noapte.

A venit ziua 4 si plecam cu vaporasul la ora 8 am. Trebuie sa te duci cu jumatate de ora inainte sa se verifice pasapoartele. Este tot China, dar regiune autonoma. Nu ne trebuie viza.

La acea ora nu erau multi turisti

Tot in documentare am citit ce obiective sunt de vizitat si am ajuns la concluzia ca ar trebui sa luam Hop on Hop off pt care am sa-l numesc in continuare City Bus. Vaporul dus-intors si city busul 450 HK$. Moneda din HK merge si in Macau. Atentie la rest caci la plecare catre Hk ne-au dat rest in moneda lor, MOP si nu au primit-o in HK.

Ca sfat nu trebuie sa luati busul acesta. Are locuri numai sus si era ingrozitor de cald. Vine la 45 de minute. Initial ne-au dat o harta a traseului de vara si acum avea mai putine statii (traseu toamna iarna). Nu opreau la obiective decat la cerere; statiile la obiective nu erau bine marcate; in primul bus care l-am luat nu aveau ghid sau audiophone.

Dar cum poti sa faci obiectivele atlfel?

- din port se ajunge pe jos la Fishermen Wharf - un loc traditional langa port; la ora 9:40 nu era nimic deschis, doar o cafenea; o priveliste frumoasa a marii si portului Macao.

Ca o paranteza in drum spre Macao (o ora), la un moment dat am inceput sa vedem un pod pe mare impresionant; spre seara cand am ajuns la hotel am dat pe google si aflu ca este cel mai mare pod din lume construit in sistem hobanat de 58 km care va lega Hk Zhuhai si Macao - vezi aici

Impresionat. Am vazut doar partea din Zhuhai; inca nu era gata pe zona Macao si ca sa mergem prin Zhuhai ne trebuia viza de China 70 euro; stiam ca pt Zhuhai imi trebuia viza caci ma uitasem la cazare dar de pod nu am citit nimic inainte de plecare;

Din port puteti sa luati masini gratis catre Cazinouri. Adica Casino Grand Lisboa are masina gratis; te asezi la coada se umple si pleaca; masinile te aduc si te aduc in port gratis.

De la Grand Lisboa se poate vizita centru vechi al peninsulei Macao adica piata Senado, ruinele bisericii Sf Petru, fortareata de pe munte, muzeul Macao si o parte din cazinourile din zona Macao.

In 1961 unui chinez pe nume Stanley Ho i-a venit ideea sa faca un Las Vegas in zona Macau (cum zic ei). Si a construit o multime de cazinouri. Spectaculoase pe afara, seara frumos luminate si pana in 2001 a avut monopol asupra jocurilor de noroc in zona.

Am vizitat doar Grand Lisboa care avea doar sali de jucat si ceva restaurante

In 1999 Macao trece sub tutela chineza si in 2001 statul chinez sparge monopolul.

Sa vina si altii sa construiasca. Dar unde ca peninsula este mica si plina. Vedeti insula de vizavi Taipa, luati de construiti...

In mare au venit americanii de la Sands si poate or fi si alte companiii si s-au apucat sa construiasca, sa construaisca... si inca construiau

Au facut si doua poduri care leaga Taipa de Macau absolut superbe si au construit Venetiano, Parisienne, Galaxy etc.

Superb

Nu sunt doar cazinouri au si hoteluri, birouri, legate la parter cu un mall si din mall pornesc coridoare catre salile de joc.

Puteai sa te plimbi 1.5-2 h de la un cap la altul in ele. (in fiecare separat)

Am vizitat doar cele 3 de mai sus care sunt fantastice. Magazine de level one si 2, tot felul de atractii (canalele din Venetia- Venetiano cu gondole gondoierul canta, Sala de cristal in Galaxy etc).

Sfat te duci din port la Venetiano; il vizitezi; daca apoi vrei la Galaxy iesi afara din Venetiano la o anumita iesire (J) si de acolo pleaca un bus catre Port trecand pe la Galaxy. Si poti vizita o multime.

Spre seara cand ne-am retras am luat de la Parisienne in port si din port la Grand Lisboa si apoi vreo 7 minute pe jos catre hotel

Celelalte obiective Templu A-ma nu merita, in turnul Macau nu am intrat, muzeul stiintei care are o cladire spectaculoasa este in curs de reamenajare si statuia Kun Lam se poate fotografia din bus.

In cazinourile noi au mancare pt toate tipurile de buzunar inclusiv MC Donalds (preturi mult mai accesibila ca in HK).

Prietena mea a fost incantata de toata execursia in HK Macau si Singapore dar cireasa de pe tort o considera Macau.

Aceste cazinouri, restaurantele si marea majoritate a magazinelor din incinta cazinourilor sunt deschise non-stop.

Poti sa faci aceste obiective doar intr-o zi daca nu ai mai mult timp la dispozitie si in functie de zona unde stai in HK tu decizi cand sa te intorci.

Este frumos sa vedeti si cum sunt luminate seara

Trimis de monaserban in 21.12.16 19:24:04
Validat / Publicat: 21.12.16 19:56:59
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CHINA

VIZUALIZĂRI: 3740 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (monaserban); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 19 voturi)

mprofeanu
[22.12.16 10:22:47]

@monaserban: Excelent și acest review și bineînțeles și pozele!

Am fost și eu în Macau însă cu regret o singură zi pe care mi-am drămuit-o cât mai mult.

Cu părere de rău nu am fost în Taipa pentru cazinouri, nu era timp.

Mă bucur că prin poze văd sau revăd această parte a lumii pe care cu plăcere o recomand!

Este o zonă deosebită cu mixtură portugheză și chineză atât de îndepărtată...

[22.12.16 10:26:16]

@mprofeanu: mulțumesc Marilena. A fost superb și am ținut cont de sfaturile tale pt Sentosa Unde mai pleci la Anul?

[22.12.16 10:29:07]

Sentosa. Telefonul are autocarelor și a scris altceva

[22.12.16 10:35:33]

@monaserban: La fel de frumos si acest articol iar pozele minunate. Felicitari inca o data pentru destinatia aleasa.

mprofeanu
[22.12.16 10:35:38]

@monaserban: Mă bucur dacă am putut ajuta un pic. Și pentru mine orice sfat de pe AFA sau de pe alte bloguri contează.

La anul schimb zona, cu mare regret pentru că de Asia m-am îndrăgostit iremediabil. Poate peste ani aș mai vrea să revin, cine știe, încă mai visez...

Voi pleca în aprilie în Iran, deja am luat biletele și mă documentez destul de greu pentru că sunt surse cam "neprietenoase", site-uri bineînțeles, greoaie și netraduse în engleză...

[22.12.16 11:33:09]

@mprofeanu: Bravo. Te felicit din toata inima pt articolele pe care le scrii. O sa revin cu niste intrebari pt China si Japonia in urmatoarea perioada.

elviramvio
[26.12.16 17:26:03]

@monaserban:

Frumoase si interesante articole, azi le-am descoperit si le voi urmari cu placere.

Un an bun cu multe vacante frumoase in 2017!

[26.12.16 17:44:58]

@elviramvio: mulțumesc