ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.12.2016
DIN: Bacău
ÎNSCRIS: 15.09.10
SEP-2012

Despre Thassos - Limenas

Citesc acum aici tot ce s-a scris despre Thassos pentru ca desi am fost acum cativa ani (vezi impresii), anul viitor in 2017 vreau sa revad aceasta insula minunata.

Ce scriu acum e mai mult un raspuns la articolul de inaintea celui scris acum de mine (autor MariaVasile vezi impresii).

Eu nu am fost cu masina personala in Thassos, nu am facut excursiile optionale. Am vazut tot ce se putea vedea in Limenas, am fost la Golden Beach si in Theologos cu autobuzul local.

In ultimii ani de Grecie sunt mai incantata sa descopar singura locurile frumoase, decat sa merg cu ghizi si grupuri. Si acum imi aduc aminte de cat de frumos se vede Limenasul de sus de la Teatrul Antic. Si de gardul de sarma pe care l-am sarit... ca sa descoperim pe urma un drumeag care serpuieste de-a lungul marii, ... si care duce spre o mica capela, apoi spre plaja principala.

Apoi de serile frumoase care se terminau cu un coktail la un mic barulet de pe malul marii. Era un intuneric deplin... se auzea muzica in surdina si valurile marii. Am fost si la doua seri cu dans si muzica greceasca unde romanii s-au distrat cel mai bine si unde doar romanii l-au rugat pe patronul restaurantului (care dansa) sa-i invete celebrul dans Zorba.

Eu am intalnit romani civilizati in Thassos si erau destui si atunci. Si imi aduc aminte cu placere de cele 3 sau 4 banci sub un copac langa un mic parculet pt copii unde ne odihneam si unde am mancat struguri si prune cumparate aproape pe nimic de la localnici. Si de Muzeul de Arheologie pe care l-am vizitat din curiozitate si unde am ramas impresionata de exponate, de fiecare pietricica si ciob de farfurie si mai ales de bijuteriile vechi expuse .... Si de plimbarile pe faleza..., Si de ziua petrecuta la Golden Beach, la plaja cu valuri cum i-am spus eu (pt ca doar acolo am vazut eu valuri , in Limenas nefiind asa ceva... e o plaja mica cu pietricele)..... Si de cea mai buna musaca pe care am mancat-o la Golden Beach, la taverna lui Niko sau Nikos (nu mai stiu exact). ...Si de soseaua ingusta dintr-o anumita localitate (iar nu-mi amintesc numele) unde cei care eram pe jos ne feream din calea masinilor si autobuzelor care circulau,...... Si de soferii care se amuzau pe seama noastra... si de placinta cu mere pudrata cu scortisoara si zahar pudra pe care am descoperit-o intamplator, taiata in patrate mici, in stil arabesc... Si de prajiturile super bune... de cea mai buna paine pe care am mancat-o in Grecia continentala si in celelalte insule pe care am mai fost....si abia astept sa revad si sa retraiesc toate acestea si anul viitor....

Chiar daca nu a fost totul perfect , imi aduc aminte doar de peisajul frumos , de mare, de valuri, de oamenii frumosi intalniti ...

Vacante frumoase tuturor!

Trimis de danutapop in 18.12.16 19:43:13
Validat / Publicat: 19.12.16 00:38:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2063 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danutapop); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 vedere de sus

elviramvio
[19.12.16 06:59:52]

@danutapop:

Thasos este o insula frumoasa. Dar mereu frumusetea unui loc. ca si a oamenilor, nu se dezvaluie oricui.

Vacanta frumoasa anul viitor!

danutapopAUTOR REVIEW
[19.12.16 18:34:58]

@elviramvio: Multumesc! Vacanta placuta si dumneavoastra!

ANILU
[19.12.16 21:10:56]

@danutapop: Te felicit că ne-ai împărtășit impresiile tale despre Tassos chiar dacă sunt mai de mult trăite. Așa am citit și articolul colegei sau colegului Maria Vasile, pe care recunosc că nu l-am apreciat.

Vara viitoare vrem să ajungem în Tassos, vrem să mergem cu mașina și așa este, este o insulă accesibilă pentru noi.

Felicitări, îmi place să citesc despre mare și plaja într-o zi de iarnă.

Toate cele bune

danutapopAUTOR REVIEW
[02.02.17 22:13:38]

@ANILU: Multumesc, ,,vacanta placuta in Thassos!

calatorul
[27.04.17 21:24:29]

@danutapop: Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, ca si pentru pozele care mi-au amintit de acele locuri incantatoare. Felicitari pentru frumoasele vacante grecesti petrecute, ca si pentru frumoasele amintiri pastrate, inteleg sentimentul asta caci si eu imi amintesc deseori cu placere de asemenea lucruri.

Ma bucur ca aveti si optiunea de a incerca vacante independente, am trecut si eu la etapa asta de mai multa vreme si nu regret deloc. Ma pot plimba in voie cand si pe unde vreau, nu depind de orarul unui autocar, grup sau ghid, de programul de masa etc.

Dupa ce am vazut cum stau lucrurile, ne alegem singuri destinatiile si locurile de cazare, si la fata locului pe cele de plimbare, mancare si distractie din zona. In asta de mare folos ne este si AFA, de pe care iata mai aflam lucruri utile si folositoare. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare!

[26.11.17 12:11:48]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Descoperă Limenas» (nou-creată, între timp, pe sait)

ANILU, calatorul, danutapop, elviramvio
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Limenas și împrejurimile: