ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.12.2016
DIN: Sinaia [PH]
ÎNSCRIS: 19.05.13
SEP-2016

Vila Katarina Parga

La sugestia lui Webmasrer X reiau într-un articol separat, cu mici ajustări impresiile mele despre vila Katarina din Parga, unde am petrecut un sejur de șapte zile, în septembie anul acesta.

Cam prin luna mai, am cotractat cu o firmă de turism, un sejur de șapte zile la Parga, pentru perioada 07. – 14.09.2016 cu cazare la vila Katharina.

Până să plecăm acolo, am încercat să aflu cât de cât ceva despre această vilă. Am căutat-o pe internet și am găsit niște fotografii cu ea, dar nefiind localizată pe harta Google, nu am reușit să îmi dau seama pe unde este situată în stațiune. Negăsind alte informații, am căutat și pe facebook. Aici am găsit pe cineva care a fost acolo și intrând în contact mi-a spus că este o vilă așezată într-o pădure de măslini și că nu este o vilă de lux dar condițiile de cazare sunt bune. Ajunși la fața locului, ne-am dumirit.

Vila Katharina este o construcție relativ nouă cu parter și două etaje. Parterul și etajul unu sunt destinate cazării turiștilor, iar etajul doi este locuința proprietarilor. Clădirea se află într-adevăr, într-o pădure de măslini. În spatele vilei pădurea se întinde pe un deal destul de înalt și cam abrupt. În fața vilei este tot pădure de măslini astfel că practic vila este camuflată și nu o vezi decât când te apropii de ea. Alăturat vilei Katharina se află vila Johanna, o construcție ceva mai veche care aparține acelorași proprietari. Accesul la vilă, se face de la drumul principal al orașului Parga, pe o alee ușor în pantă. Pe aleea respectivă se face accesul și spre alte vile, dar Katharina, se află la doar cinci zeci, șaizeci de metri de la drum.

La cazare, am optat pentru o cameră la parteul vilei pentru a evita efortul de a căra bagajele la etaj. Camera care ne-a fost repartizată, era destul de mare, iar mobilierul ei, era format din două paturi alăturate, șifonier și o servantă cu oglindă, iar pe balcon, care este destul de mare, se mai afla o masă rotundă din plastic și două scaune din același material. Acesta a fost locul nostru pentru micul dejun pe toată perioada sejurului, fiind foarte plăcut să stăm în aer liber și să admirăm verdeața care încojura clădirile. Baia era puțin cam strâmtă, dar ne-am descurcat. Camera are și o chicinetă dotată cu plită și cuptor electric, cu frigider, precum și cu toată vesela necesară pentru gătit și pentru servirea mesei. De asemenea camera este dotată cu televizor și wi-fi. Lenjeria de pat a fost schimbată o singură dată la mijlocul sejurului, iar prosoapele de două ori.

Gazdele noastre, Thomas și Katharina, fiecare apropiindu-se de 60 ani, au fost foarte amabile. El neamț, vorbea în limba germană și probabil și limba greacă dar nu l-am auzit vorbind. Katharina, însă vorbea și ea, atât nemțește cât și grecește, rupând bine și în limba engleză.

Cei doi sunt nu numai propritarii celor două vile, ci și ai unei părți mari din pădurea de măslini în care se află cele două vile.

Pentru că soția mea vorbește germana foarte bine, câteva mici probleme care s-au ivit pe timpul șederii acolo, cum ar fi schimbarea unor becuri arse și reglarea mediaboxului televizorului s-au rezolvat rapid și în acelaș timp asta a făcut ca gazdele să devină și mai amabile cu noi. Amabilitatea lor, m-a determinat ca la plecare să-i ofer lui Thomas o sticluță de”romanian țipuro”, adică palincă de a mea din Ardeal, prevenindu-l totodată să aibă grijă că este foarte ”strong”. A acceptat-o cu plăcere.

Înainte să ieșim cu bagajele din cameră, ne-am pomenit la ușă cu Katharina, care a venit cu un pet de plastic de un litru și jumătate, cu ulei de măsline, insistând să îl primim pentru că este din producția lor proprie. Am acceptat și noi atenția lor.

Trimis de Ioan Raita in 16.12.16 22:14:48
Validat / Publicat: 17.12.16 09:10:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2960 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ioan Raita); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Bananele la vila Katharina.

[16.12.16 22:59:07]

@Ioan Raita:

Ioan RaitaAUTOR REVIEW
[17.12.16 08:35:08]

@webmaster45: Locul unde a-ți marcat este exact, dar indicațiile pentru Johana și Billis Studo cred că nu sunt exacte. Dacă treceți pe imaginea de satelit ve-ți vedea că pe alee sunt patru vile. Mergând de jos în sus pe alee, prima este Johana, a doua Katharina, iar pe celelalte nu le știu. O. K. ?

maria55 †
[17.12.16 11:08:47]

@Ioan Raita: de aprox. O luna caut info despre Katarina si Johanna! Cate ceva am gasit dar f putin in comparatie cu ceea ce- mi doresm! Am luat 4 cam in prima si 4 in cealalta pt ca asa am gasit pt perioada iunie! Acum inca mai am timp sa aleg pt mine in care din cele doua sa ma cazez! Dupa parerea ta care crezi ca ar fi mai buna?! Katarina cred, fiindca-i mai boua! Mai spune-mi care e distanta fata de promenada din Parga, eu am googalit si-mi da aprox 1km. Ma speria putin si panta a eea, dar daca zici ca din sosea sunt 6pm m-am linistit! Am gasit si un supermarket pe maps, este in apropiere, nu-i asa??? Hai, ca te-am " bombardat" cu intrebari!

Ioan RaitaAUTOR REVIEW
[17.12.16 18:10:12]

@maria55: Salutări de la Sinaia.

Vila Katharina, mi s-a părut mai bună pentru că parterul, este mai ridicat față de sol. Ambele au balcoane mari, iar camerele sunt dotate cu toate utilitățile. Eu ți-aș recomanda totuși Katharina.

Distanța față de locul de promenadă este de zece minute de mers lejer și aș spune că este chiar plăcută plimbarea până acolo.

Supermaketul, este un Cafour, mai mic unde găsești tot ce vrei și la prețuri rezonabile.

În ceea ce privește panta, să știi că și eu am fost speriat, mai ales că cercetând hărțile Google, totul apare în pantă, dar să știi că nu sunt probleme.

Să știi că totuși m-ai supărat. Acum știu firma cu care ai contractat și am înțeles de ce nu mai avea locuri pentru iunie anul viitor când voiam să merg din nou acolo cu un sejur de 14 zile.

Când am văzut oferta am sărit în sus de bucurie, dar când am discutat cu ei mi-au spus că la Katharina toate locurile sunt ocupate doar la Johana mai era o cameră la parter.

Glumeam cu supărarea, dar vreau într-adevăr să mergem din nou acolo și dacă v-a fi posibil să stăm două săptămâni.

Să auzim de bine!

maria55 †
[17.12.16 18:52:53]

@Ioan Raita: multumesc mult pt raspuns! ???????? Da; am luat tot! Daca mai aveau, mai erau doritori ca eu asa plec din Eforie, cu gasca dupa mine! Anul acesta in Thassos am fost 30 de pers. ! Am avut 15 camere! Este insa destul de greu sa gasesti locatii in cazul acesta! Chiar si acum, am 4 cam la Johanna si 4 la Katharina! Tocmai de aceea doream sa stiu parerea ta sincera! Deci eu... la Kaharina!

Ioan Raita, maria55