Turist Hotel

înscris/ă în 06.09.12
DEC-2016
REGIM MASĂ fara masa

Hotel Turist, de evitat

Dupa ce am plecat din Chisinau si am oprit in Balti (fara sa ne impresioneze), ne-am indreptat spre Cernauti. Am ales sa trecem granita in Ucraina prin Moldova pentru a evita cozile de la Siret de care citisem. Am facut foarte bine, pentru ca in 30 de minute am terminat formalitatile.

Vreau sa va spun ca Ucraina sta foarte prost la capitolul harti, cu greu am reusit sa gasim hotelul (si pentru ca se inserase, dar si pentru ca nu reuseam sa gasim pe cineva care sa vorbeasca limba romana sau engleza). Intr-un final am ajuns si am fost si mai dezamagiti decat de cel din Chisinau.

Holetul arata rau, era frig, nu avea parcare (am parcat la un bloc langa hotel), nu avea aparat de aer conditionat, sa ne putem incazi la el iar camerele si baile ft ft mici, lenjeria murdara. Stand o singura noapte nu ne-a deranjat foarte tare.

Nu are rost sa vorbesc despre obiectivele din Cernauti ca sunt scrise deja pe internet. Vreau sa va spun ca a doua zi am plecat spre Iasi unde aveam a treia noapte rezervata. Cireasa de pe tort a fost faptul ca in vama la Siret am stat 6 ore!!! Ger, zapada, vant, fara mancare, fara nimic de baut, la magazinele din zona nu puteai plati decat in moneda lor, nu aveau POS, nu primeau euro...

Pe langa cele 3-4 cozi unde stateai treceau bastinasi, cunostinte de-ale vamesilor care intrau in fata fara jena, ba vamesii chiar ne cereau sa lasam o banda libera sa treaca CORPUL DIPLOMATIC. Aceste masini aveau numere de Suceava, Neamt, Botosani, Bucuresti (ex. BT-12-***, B-49-***, B-270-***, SV-57-*** - ce am apucat sa notez) oare chiar era asa plin de diplomati vineri seara, 2 decembrie? Asta mi s-a parut bataie de joc, nu e posibil sa stai 6 ore!!! Nimeni nu face nimic?

Mai departe, in tara, recomand Iasi-Pensiunea Tatarasi si Miercurea Ciuc-Pensiunea Snitel Vienez.

Impresii încărcate de danimlh in 12.12.2016 12:23:56

Validat / Publicat: 12.12.16 14:28:53

• Nu a fost singura vizită/vacanţa în UCRAINA.

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (danimlh); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  4500 PMA (din 8 voturi) nota2

[12.12.16 12:47:30]

@danimlh: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 29&ridAnt=75304

Mutat în rubrica "Turist Hotel, CERNAUTI" (nou-creată pe sait)

recomand Iasi-Pensiunea Tatarasi si Miercurea Ciuc-Pensiunea Snitel Vienez.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul SCRIE IMPRESII poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului.

- iulianic
[13.12.16 13:51:11]

@danimlh: Am înțeles că ați fost dezamăgiți atât de hotelul din Chișinău, cât și de cel din Cernăuți. Îmi pare rău că minivacanța voastră nu a fost chiar plăcută. Ar fi bine dacă în viitor ai atașa câteva imagini concludente referitor la ceea ce ne povestești. Imaginea ar fi completă mai ales pentru aceia dintre noi care nu am fost niciodată acolo.

Și încă ceva. Nu știu dacă împărtășești punctul meu de vedere, dar eu nu spun despre o locație de cazare, un restaurant sau un obiectiv turistic "recomand" sau "nu recomand". Încerc să fac o descriere cât mai amănunțită pentru ca cel care citește, atunci când citește, să-și poată face o părere personală (care poate coincide sau nu cu părerea mea).

Cât despre așteptarea din vamă în condițiile descrise… da, foarte neplăcut și urât din partea unor oameni puși să apere legea și dreptatea.

Circuitul pe care l-am făcut eu și despre care am mai amintit Chisinau - Odesa, un circuit de 4 zile a fost unul dintre cele mai scurte, dar în care am colectat cele mai multe ștampile pe pașaport. În afară de punctele vamale românești, peste tot am stat cel puțin câte o oră. Dacă autocarele nu aveau de așteptat prea mult până să fie luate la verificat, trebuie să spun că la autoturisme cozile erau destul de mari, în special la punctele de frontieră ucrainene.

Vameșii români, foarte comunicativi și prietenoși, au fost cei mai operativi. Moldovenii au fost amabili, cu toate acestea au dat întâietate unui alt autocar (moldovenesc), ajuns în urma noastră, motivând că au întâietate cursele de linie. Ucrainenii… toți și peste tot așteptau "darul".

Dacă aveți cont pe AmFostAcolo, vă puteți autentifica mai jos

pagină generată in 0.549582004547 sec