ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.12.2016
ÎNSCRIS: 08.12.16
MAY-2016

Hakuna Matata – Don't worry, be happy! (2)

Este prima zi când mă trezește sunetul valurilor, razele soarelui și nu alarma telefonului.

Mă dau jos din pat și pășesc cu picioarele goale peste pragul ușii apoi pe nisipul imaculat.

Îmi îndrept privirea către ocean și către valurile care se sparg în zare, la bariera de corali, către soarele ce se oglindește în apă, către palmierii de deasupra care se mișcă suav.

Trag aer în piept și simt cum parcă sufletul îmi zâmbește.

După un mic dejun și o cafea savurate în acest decor, am pornit către prima noastră aventură, snorkling.

Undeva la un sat distanță ne aștepta o bărcuță tradițională ce ne-a purtat pe valurile năzdrăvane către locul perfect.

Odată ajunși am sărit în apă entuziasmați, nerăbdători să vedem minunățiile subacvatice. Însă bucuria ne-a fost de scurtă durată.

Imediat ce am intrat în apă am simțit zeci de ciupituri pe tot corpul. Ulterior am aflat că erau meduze. Deși am încercat să nu luăm în seamă acest aspect… Ce crezi!? Nu am reușit. Așa că nu am zăbovit prea mult în apă, renunțând destul de repede la snorkling.

Localnicii aveau un fel de oțet în barcă, la care ne-am îmbulzit cu toții să ne punem pe mușcături.

Pe plajă ne aștepta un picnic cu fructe de sezon. Tăiate așa, ad-hoc, undeva pe plajă la umbra unui palmier și mâncate cu mâna. Ananasul a fost vedeta. Gustul, mirosul, savoarea lui nu am întâlnit-o de mult timp.

Întorși la vila, ne-am plimbat pe plajă. Este uimitor să vezi cum peisajul se schimbă de la o oră la alta.

Fluxul și refluxul sunt evidente aici. Acum valurile se spărgeau în gardul vilei ca după treizeci de minute să se retragă la sute de metri.

Viața decurge lin, nimeni nu se grăbește, nimeni nu se agită.

Zanzibarezii au o vorbă după care se ghidează: “Hakuna matata” care spune că nu este nici o problemă, nu trebuie să ne ingrijorăm. Lucrurile merg de la sine.

Iar vacanța aceasta pare să fie în acest spirit.

Trimis de trav3licious in 11.12.16 23:41:30
Validat / Publicat: 12.12.16 08:50:43
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AFRICA [alte locuri].

VIZUALIZĂRI: 4773 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (trav3licious); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Apus in Zanzibar

mishu [13.12.16 12:51:53] »

@trav3licious: Foarte frumos, felicitari, votat cu mare placere.

adri-nico [14.12.16 14:15:44] »

putin dar frumos! cit a costat excursia?

trav3licious [14.12.16 20:10:25] »

@mishu: multumesc

trav3licious [14.12.16 20:13:15] »

@adri-nico: am avut 6 excursii in Zanzibar pentru care am platit 13o Eur. Nu stiu cat ar fi costat separat.

adri-nico [14.12.16 20:24:35] »

@trav3licious: si excursia la club se include in cele 6?

trav3licious [14.12.16 20:39:42] »

@adri-nico:

Nu. Insa am platit o suma modica pentru transport.

Cei care lucrau la vila ne-au intrebat daca am vrea sa iesim la club si sa folosim mijlocul de transport in comun zanzibarez.

Dana2008 [08.01.17 14:26:22] »

Fotografiile 9,10,2 sunt potrivite pentru postere!!! Ce excursie frumoasă! Felicitari pentru articol și fotografiile minunate!

adri-nico, Dana2008, mishu, trav3licious
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Zanzibar: