ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.12.2016
DIN: Râmnicu Vâlcea
ÎNSCRIS: 28.06.12
JUN-2016

Castelul Bratislava

După o zi petrecută în Budapesta am continuat drumul nostru spre Praga. Am pornit din Budapesta pe la ora 10, după ce am servit micul dejun la hotelul Kristal unde am fost cazaţi. După aproximativ o oră şi jumătate de mers pe autostrada M1 am trecut de Gyor apoi am intrat pe autostrada M15 şi am ajuns la graniţa cu Slovacia. Am trecut graniţa prin dreptul localitaţii Rajka. Imediat după graniţă am oprit într-o parcare pentru a cumpăra vineta valabilă în Slovacia. Chioşcul de unde se poate cumpăra vineta este amenajat în clădirea vechiului punctului vamal unde se făcea controlul vamal când cele două ţari nu făceau parte din spaţiul Schengen. Am cumpărat o vinetă cu o valabilitate de 10 zile care a costat 10 euro. Vineta este electronică ca şi în România.

Am pornit mai departe şi după aproximativ 20 de kilometri am ajuns în capitala Slovaciei, Bratislava. În 2014 când am fost la Viena am fost foarte aproape de Bratislava dar atunci am ratat vizitarea oraşului iar de data aceasta nu am vrut să o mai ratăm. De acasă ne-am propus să vizităm castelul din Bratislava. Castelul este vizibil de la distanţă mare fiind cocoţat pe un deal. Înainte de a ajunge la castel am trecut Dunărea peste un pod frumos suspendat pe cabluri construit în anul 1972 şi care în limba slovacă se numeşte Novy most (podul Nou). Podul are o lungime de 430 de metri. La mijlocul podului se află un stâlp de susţinere, în vârful căruia se află un restaurant denumit UFO (OZN). La restaurant se ajunge cu ajutorul unui lift.

Am trecut podul şi am ajuns în centrul vechi al Bratislavei. Dar noi trebuia să ajungem la castel. Ne-am învârtit noi pe străduţele înguste şi întortocheate şi până la urmă am ajuns unde doream. Maşina am parcat-o într-o parcare aflată lângă zidurile castelului. De parcare ştiam din articolul colegei @adrianbogdan care a fost în luna ianuarie la castel. Parcarea are următoarele coordonate GPS: N – 48.142632 şi E – 17.098520. Taxa pentru parcare este de 2,5 euro/oră. Cam scumpă dar e mai bine decât să parchezi pe stradă şi să te trezeşti că ţi-au ridicat maşina. Taxa pentru recuperare este mult mai mare decât taxa pentru parcare. Chiar am văzut cu au venit imediat şi au ridicat o maşină parcată pe stradă.

După ce am parcat maşina am pornit spre castel. Din parcare până la castel sunt cam 100 de metri. În faţa porţii de la intrarea în castel un trenuleţ aştepta turiştii pentru ai duce prin centrul vechi al Bratislavei. Am trecut de trenuleţ şi înainte de a intra în curtea castelului am admirat o clădire modernă în care îşi are sediul Consiliul Naţional al Slovaciaei. Am intrat în curtea castelului trecând de Poarta Viena, poartă care a fost construită în 1712 cu trei intrări două pentru oameni şi una pentru căruţe. Poarta are deasupra şi un mic turn de observaţie.

Am ajuns în curtea castelului şi prima dată ne-am dus spre zidurile sale care dau spre exterior pentru a admira Dunarea şi o parte a Bratislavei. Dunărea era cam tulbure. Obiectivul care se evidenţiază cel mai bine din curtea castelului este Podul Nou cu al său OZN-eu de sus.

Castelul este zugravit într-un alb imaculat. Are o formă aproape dreptungiulară iar în cele patru colţuri ale sale se află câte un turn. Cel mai mare şi cel mai înalt este Turnul Coroanei aflat pe colţul care uneşte laturile de sud şi vest. Turnul are o înălţime de 47 metri şi a fost construit în secolul al XIII-lea.

Să vă spun o istorie pe scurt al castelului. Datorită poziţionării sale între Carpaţi şi Alpi locul era forte circulat din cele mai vechi timpuri. O primă cetate a fost construită aici în timpul regelui Stefan I al Ungariei după anul 1000. Acestă cetate a fost distrusă în 1241 în timpul invaziei Tătarilor. În următoarele două secole cetatea a suferit multe modificări fiind reconstruită în stil gotic şi fortificată. În secolul XV s-a construit poarta Sigismund care este foarte bine conservată şi în ziua de astăzi. În anul 1552 capitala Ungariei este mutată de la Budapesta la Bratislava iar oraşul este declarat oraşul încoronării regilor maghiari. Vechea clădire gotică a fost transformată într-un castel renascentist fortificat. În timpul domniei reginei Maria Tereza castelul a suferit iarăşi modificări, s-au construit o aripă noua pe partea de est a castelului, numită aripa Tereza. La data de 30 mai 1811 castelul a fost distrus aproape în întregime în urma unui incendiu. Mult timp castelul a rămas o ruină. Între 1953 şi 1968 a fost reconstruit. Ultima restaurare a castelului a fost făcută între 2008-2013 şi arata ca şi în zilele nostre.

Taxa de intrare în castel este de 7 euro/ adult, elevii studenţii, pesionarii şi peroanele cu dezabilităţi au reduceri. În faţa castelului se află statuia ecvestră a lui Svatopluk (830-894), rege al Moraviei Mari. Castelul nu se poate vizita în intregime pentru că pe lângă Muzeul Naţioal de Istorie aici îşi are sediul şi Parlamentul Slovac. Prin luna septembrie aici a avut loc o întrunire a liderilor UE şi când la tv arăta sosirea oficialilor am fost bucuros pentru că puteam spune că AmFostAolo.

Curtea castelului este pavată cu piatră cubică iar spaţiile verzi sunt foarte bine întreţinute. Am ieşid din curtea castelului şi ne-am plimbat prin parcul de lângă zidurile sale. Fiind o zi de sâmbătă aici au văzut mai mulţi tineri care se căsătoreau şi făceau poze în acest parc având castelul în spate. În acest parc se află statuia lui Elisabeta von Thuringen fica regelui Andrei al II-lea al Ungariei, care s-a remarcat prin activitaţile sale caritabile în favoarea bolnavilor şi a săracilor. A fost canonizată de către Biserica Catolică.

Apoi am văzut biserica Sfântul Martin care este un simbol al Bratislavei. Aici în trecut avea loc încoronarea regilor Ungariei. În turnul acestei biserici se află o coroană a Ungariei.

După ce am dat ocol zidurilor exterioare ale castelului (mai sunt parţi ale acestuia în care se mai renovează), urcând un mic deal pe o potecă, am crezut că o să ajungem iarăşi în curtea castelului pe o altă partă, dar ne-m înşelat dar totuşi am ajuns în faţa castelului în locul de unde am plecat. Am coborât apoi pe strazile înguste, sub formă de melc spre centrul oraşului. Am oprit şi la un magazin de suveniruri de unde am cumpărat un magnet.

După vreo zece minute pe străzile vechiului oraş ne-am întors la maşină şi am pornit spre un alt castel, cel de la Devid, dar despre acesta în articolul următor.

Vă doresc concedii plăcute iar dacă aveţi drum prin Bratislava nu rataţi vizitarea castelului.

Trimis de zlatna in 07.12.16 11:13:52
Validat / Publicat: 07.12.16 13:31:15

VIZUALIZĂRI: 4006 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 o parte laterala a castelului

[07.12.16 14:16:07]

@zlatna: Am citit acest articol ca o persoana care poate spune bucuroasa precum un copil "AmFostAcolo". M-am bucurat sa revad ceea ce la mine a insemnat un tur de cateva ore prin oras in care zic ca am reusit sa vad destul de multe.

Din pozele atasate am vazut ca am intrat in castel (curtea castelului) pe la aceeasi intrare .

Bratislava mi se pare un oras frumos si care merita un weekend macar.

Felicitari, votat cu mare placere.

[07.12.16 14:25:48]

@mishu: Articolul tău (vezi schimbarea ) scris acum vreo două săptămâni mi-a adus aminte ca am fost acolo şi trebuie să scriu articolul despre acestă minunată locaţie.

Bratislava este întradevăr frumoasă, parcă e puţin diferită de marile capitale ale Europei. Din câte ştiu eu nu există nici aeroport în Bratislava.

"Am citit acest articol ca o persoana care poate spune bucuroasa precum un copil "AmFostAcolo". M-am bucurat sa revad... " aşa m-am bucurar şi eu când vedeam la tv sosirea oficilialilor UE la sumit.

Mulţumesc pentru vizită şi vot.

[07.12.16 14:36:07]

@zlatna: Apreciez schimbarea

adrianbogdan
[07.12.16 15:28:04]

Buna!

Ma bucur ca ti-am fost de folos si spun iara, linistea pe care ti-o confera parcarea auto personala intr-un loc sigur bine organizat este de nepretuit in mai toate lumea.

Castelul despre care vrei sa ne scri data viitoare se numeste Devin.

Astept cu interes sa vad pozele si articolul de la Devin.

Cu bine

[07.12.16 16:35:44]

@adrianbogdan: Sunt de acord cu dumneavoastră în privința parcărilor cu plata. Ai siguranța că masina este la loc sigur. Mai sunt unele parcări cu plată care nu îmi plac, cele la care plătești cu ora si esti stresat de timp ca iti expiră timpul.

Aveti dreptate castelul se numește Devin dar din graba l-am botezat. Despre acest castel stiu tot din articolul dv. si va mulțumesc.

Toate cele bune

Alinata
[20.04.17 15:26:52]

Exista aeroport in Bratislava.

[20.04.17 15:37:15]

@Alinata: Bună ziua.

Am vrut să vă răspund imediat la întrebare în sensul că nu există aeroport în Bratislava (eu aşa stiam). Cine dorea să megă la Bratislava cu avionul mergea până la Viena iar de acolo cu trenul sau autocarul.

Am căutat pe google si am aflat că există aeroport şi în Bratislava - adresa web este asta -https://www.bts. aero/en/ de unde am văzut că din România ar fi un zbor cu plecare din Cluj Napoca.

Sper că v-am fost de folos.

[26.11.23 21:09:57]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Castelul Bratislava (Bratislavsky hrad)» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Bratislava și împrejurimile]

adrianbogdan, Alinata, mishu, zlatna