ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.12.2016
ÎNSCRIS: 30.09.10
DEC-2016

De ziua națională la bulgari, la Veliko Trnovo

Am să zic un pic despre hotel și un pic despre activitățile din zonă.

Nu prea mult că sunt pe fugă.

De ce la bulgari de 1 Decembrie?

Bine, în afara de faptul că îmi cam place să trolez, inclusiv ziua națională.

Mă deranjează aglomerația intr-un mod teribil. Dar nu atât de teribil cât mă deranjează să nu găsești cazare în locurile interesante cu 2 săptămâni înainte, pentru că e totul fully booked și pentru că ar trebui să plănuiești asta în avans cu 3 luni.

Și nu atât cât mă deranjează că în perioada asta avem prețuri aiurea de mari la cazare, că ce vrei, în rest locațiile stau goale, iar cu excepția weekendurilor, acum e de tras.

Și nu atât cât mă deranjează că în sudul României se mănâncă prost, pe lângă că nu ai nici ce să vezi și că trebuie să te retragi în munți, sau să-i treci.

Și îmi trecea prin cap să dau un ochi la bulgari, și Chișinău suna bine, dar acolo e departe rău.

Care-i treaba cu Veliko Trnovo

Păi, în primul rând e o opțiune bună de petrecut timpul, că arată mișto, faci o poză, clătești un ochi, vezi casa cu maimuță, cetatea, biserica, d-astea.

Cetatea, în particular se vede bine. Mai exact, de la cetate, orașul se vede bine. În mijlocul cetății e și o biserică de a lor, veche. Nu vă plictisesc cu detalii de ghid, vă spun doar că biserica e pictată într-un stil foarte deosebit de ceea ce am văzut până acum. Îmi place. Altfel, se cam dau în stambă cu pioșenia bulgarii ăștia. Icoane, lumănări și tămâie de vânzare peste tot.

Au și un muzeu – Muzeul de Artă de Stat. L-am vizitat pe întâi, – se intra moca joia. Bine, clădirea pe afară arată mișto, dar înăuntru – ”leopardul”. Zugrăveală crăpată, frig ca afară, iar arta expusă, să zicem că nu concurează neapărat cu Luvru.

Adică am văzut vreo 3 pictori convingători. Fotografiatul era interzis, deci am doar 4 poze.

Unul din ei e Владимир Димитров (Vladimir Dimitrov).

Altul e Иван Мьрквичка (Ivan Mârkvichka) – de exemplu cu pictura asta atașată, căreia i-am făcut o poză execrabilă:Шоп с тесла

Apoi, mai multe picturi legate de anul 1185 despre care nu știam, sincer- nimic, până nu am citit, după, de revolta fraților Asen și Peter, care au scos Bulgaria de sub imperiul Bizantin și au făcut al doilea imperiu Bulgar, de care ar trebui să vă pese, că includea și ceea ce lumea știe drept Țara Românească, Dobrogea și Moldova. Și da, în ciuda a ceea ce ați învățat la școală, dacă, castravețarii au o istorie mai mișto decât românii.

Atât cu asta. Halal sărbătorire a zilei naționale, să vă spun despre bulgari, eh?

Ai putea întreba: nu găsești în România orașe cu priveliște mai bună?

-Ba da. Dar nu e totul despre asta.

Dacă există chestii care m-au deranjat un pic e că Trnovoriștenii o cam ard în fumuri.

Adică sunt gaze, dar doar parțial, în oraș. Așa că mare parte din ei se încălzesc încă cu lemne. Dimineața îmi cam lăcrimau ochii de la fumul de pinoase. Atmosfera nu e îmbâcsită cu el, iar mirosul nu e tocmai neplăcut, mai degrabă interesant, dar îl simți, iar pe mine mă deranjează un pic.

Acum hai să zic un pic cu hotelul. După doar o noape nu-s chiar romane de povestit.

Hotelul

Am stat la Hotel Premier. Mă uitam după 3 repere. 4 Stele, sauna/ jacuzi și parcare.

Ăsta le are pe toate, dar …

4 Stele bulgărești sunt cam 4 stele turcești. Camera e mare, spațioasă, baia la fel.

Baia are cabină de duș, mare și aia.

În cameră e un televizor LCD de 80 cm și o oglinda ultrawide HD 4K, glumesc :). Erau canale internaționale, de filme HD, ok aici.

Patul dublu făcut din 2 paturi, iar OK. Mobilierul și decorațiunile nu arată chiar a 4 stele, dar nu ar fi asta o problemă. O problemă a fost în prima noapte încălzirea. Camerele au nu geamuri, ci uși de termopan, care dau, practic, înspre nimic, e doar un simulacru de balcon. Și trăgea frigul pe sub termopanele ălea, ceva de groază.

Iar încălzirea pe bază de aer condiționat. Nu știu cum merge ăla la -8 afară, dar cred că nu prea. Și așa, a trebuit să-l și închid că făcea ca toți dracii. Așa că s-au făcut pe la 18 grade spre dimineață așa. Nu chiar cum aș fi vrut.

Sau plâns rumânii, iar după ce ne-am întors de la cetate, pe la 10 dimineața era aproape iad în camere :).

O altă chestie a fost jacuzzi-ul și sauna. Că eram hotărât pe ele. Programul pe hârtie era de la 8:00 la 22:00. Verbal, s-a comunicat de la recepție că e defapt de la 10:00 la 20:00. Așa că în prima seară am coborât degeaba la 8 seara.

A doua zi dimineața, la 10 și un sfert eram călare pe ușă, dar era dat cu cheia. Așa că act ratat.

Parcarea.

Au avut, cam dificil de intrat într-o rampă destul de accentuată. Nu că nu se poate, am văzut tot felul de mașini înăuntru. Doar că e mai greu cu barca mare. Au umplut-o până la refuz. Eu eram bine, nu încurcam pe nimeni, dar ca să ies a venit un nene să a trebuit să scoată 3 mașini și de-abi, de-abi. Am și tras o dungă de vopsea pe mașină frecându-mă de o țeavă, dar exclusiv din vina mea. N-o să dau vina pe oameni că-s eu chior și zgârii mașina și uitându-mă în camera de parcare, lol.

Oricum, parcarea e bine că e, că vă zic mai jos cum e cu ăia care parchează aiurea.

Micul dejun se ia într-un spațiu mic, cochet, unde aveau expuse o sumedenie de sticle de vin. Am văzut și o sticlă de Aurelia Vișinescu Anime.

Acum, ce să zic. Nu că micul dejun ar fi rău, dar cam ”semplu”. Nu de 4 stele. Asta-i clar. 3 mezeluri, din care salamul era cam unturos, probabil prindea ceva ”patină”. vreo 2 brânze și ou de tip omletă (mai mult scrambled eggs) și ochi. Și câteva tipuri de prăjituri. În rest, castraveți, normal – Bulgaria, și roșii. Și unt, miere și o dulceață. Cât de cât ok, na. Gen, se putea mai bine. Cafeaua, cam cea mai proastă pe care am băut-o în ultimii 2 ani. Făcută la automat din d-aia solubilă. Ceai? N-am băut eu, dar aveau pliculețe d-ălea la doi lei cutia. Puneai câte 2 în ceașcă. Ehm, asta a fost. E de zis și că era cam 54 de EUR pe cameră. Un 4 stele veritabil e de obicei mai mult. Aș fi vrut la Bolyarski, vezi poza mai sus, dar era deja plin. De români, presupun.

De mâncat prin oraș

Am fost la 3 restaurante acolo:

Toate sunt mai ieftine decât restaurantele cu vagi pretenții din București și în cam toate se servesc chestii mai bune. Și cu asta aș putea să închei, dar hai să nu. Ăl mai de fițe și mai bine cotat e ”Shtastlivetsa”.

Vederea e bunicică, aș zice. Poza aia de la începutul articolului e făcută de acolo. L-am găsit plin de români, gen ne-am așezat la o masă de la care se ridicasera un grup cu un fotograf pe care, aparent, îl cunoștea frate-meu. O știți pe aia cu ”Bulgaria e România”, nu? Era Basarabia, dar aia e, Dodon, chestii, ne adaptăm și noi.

O masă de 4 persoane cu desert și băuturi? 110 leva cu tot cu bacșiș. Circa 250 de lei. La cel mai cu pretenții restaurant din oraș? Bine sau ce? Iar calitatea mâncării și servirea fără reproș. Doar vinul avea un pic gust de doagă, dar nu rău, iar asta pentru că dorind să beau doar 1 pahar, nu aveam opțiuni decât vinul casei. Altfel, serveau vinuri bune.

Am mâncat, în schimb, un miel beton. Cuvântul beton nu e bine ales. Era aproape confiat :).

Altul la care am mâncat într-o seara a fost Ethno. Mâncarea a fost ok, nimic fantastic, o mai ardeau ieftin la niște chestii, locația e cu vedere panoramică bună, e doar puțin nepotrivit să mergi acolo la -8 grade afară, când ei au încălzire doar cu lămpi IR. Eram singuri in tot localul. Și cam târziu, ce e drept.

Masa a costat 60 de leva cu tot cu bacșiș, tot 4 persoane. Deci 150 de lei. Lol. Am mâncat mai scump la o cantină cu pretenții de restaurant, dar servicii de împinge tava de lux, din București, când am mers la birou – adică la Sugar and Spice. Iar colegii mei zic că aia e bine.

La al treilea, Ego -și el în top, am băut doar niște cafele, cu excepția nevestei care și-a luat nu mai știu exact ce, dar păreau a legume cu brânză pe plită încinsă. Tot așa, ieftineală.

Deci, cam așa cu restaurantele la ei.

Orașul e curățel și îngrijit și presupun că atunci când nu sunt români nici nu e aglomerat. În hotelul în care am stat am auzit o singură familie vorbind bulgărește. Restul, eram toți cu tricolorul în suflet. Lol.

Și cu obiceiurile românești. Românilor le place cu mașina prin oraș.

Au iei ceva spații de parcare, dar una e că se plătește, a doua că prin SMS și cam merge doar dacă ai număr de telefon bulgăresc. Cred că merge și altfel, dar nu m-a interesat, că nu am avut nevoie. Nici pe ceilalți români nu i-a interesat, deși unii aveau nevoie.

Vedeți voi Skodele ălea din poză? Românești. Își făceau băieții de la ridicări de lucru cu ele. O știți p-aia cu, ce, bă, proprietatea mea și vrăjeli? La ăștia nu e așa. Îți ia rabla. Am vazut băieții cărând 3 mașini românești cu rampa. Făceau poze, frumos, tot ce trebuie. Sigur, la noi în Romania se spune că iți fură bulgarii mașina.

Trimis de catalinx in 06.12.16 15:19:03
Validat / Publicat: 06.12.16 19:56:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1603 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (catalinx); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Vedere din restaurant
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 21 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 37.00 EUR pe cameră

Zoazore
    [06.12.16 20:33:15]

@catalinx: Start vot! Crezui că ai cu ”casa cu maimuță” e goangă. Țapă! casa aia văz că chiar există!

Super fain articol! De ce scrii așa rar?

elviramvio
    [06.12.16 20:43:15]

@Zoazore:

Exista si toti merg acolo la pozat, biata maimuta!

elviramvio
    [06.12.16 20:50:12]

@catalinx:

Orasul e frumos, iarna nu l-am vazut insa asa ca prima poza mi-a placut.

Chestia cu masinile nu e chiar asa ca doar pe cele romanesti le iau, in septembrie incarcau flacaii masinile bulgarilor, chiar ne-am amuzat. Si la Nessebar am avut hotelul langa o parcare unde se aduceau cele saltate, erau majoritar bulgaresti, restul desigur ca romanesti. Cu parcare prin SMS nu e asa complicat, sunt si parcari unde pui monede, sunt si cu incasator dar de, oamenii nu inteleg.

catalinxAUTOR REVIEW
    [20.12.16 08:47:17]

@Zoazore: Ca in restul timpului trebuie sa fac bani sa calatoresc si nu-s scriitor de meserie

catalinxAUTOR REVIEW
    [20.12.16 08:49:23]

@elviramvio: Nici nu credeam ca doar pe cele romanesti le iau. In cazul asta orasul era plin de romani si erau probabil destui care nu stiau sau nu le pasa de regulile de parcare de acolo.

catalinx, elviramvio, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂBW Premier Hotel: