ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.12.2016
DIN: Constanţa
ÎNSCRIS: 18.05.15
NOV-2016

5 zile in Barcelona, 3 persoane, 900 de euro si cateva sfaturi

In luna noiembrie am facut un city break la Barcelona cu familia. Am cumparat biletele de avion online cu vreo 6 luni inainte si am platit 800 ron dus intors Bucuresti – Barcelona, doi adulti si un copil. Am ales compania Blue Air, fiind cea mai ieftina. Venind de la Constanta a trebuit sa gasesc o parcare pe langa Otopeni. Am ales Otopark care ofera parcare si transfer la/de la aeroport. 90 ron/6 zile de parcare. Serviciile au fost ok. Calatoria cu avionul a durat aproximativ 3 ore. Blue Air ne-a oferit un mic pranz inclus in pretul biletului si o aterizare cam cu emotii la Barcelona intrucat vremea era cam rea. Am fost cazati la hotelul Attica 21 Barcelona Mar despre care am facut un review (vezi impresii).

Deplasarea prin Barcelona

Exista mai multe optiuni pentru a merge de la aeroport in oras:autobuz, tren, aerobus, taxi, metrou. Noi am ales trenul.

Dupa ce iesiti din terminalul 2 al aeroportului, in stanga este o pasarela acoperita care va duce chiar in statia de tren R2 Nord. Trenul circula din 30 in 30 de minute. Calatoria dureaza aproximativ 25 de minute. De aici mergeti 4 statii si ajungeti la Passeig de Gracia unde sunt mai multe mijloace de transport spre destinatia finala. Mai multe detalii aici: aeropuertobarcelona-elpra ... to_tren4010.htm.

Pentru transport am folosit cartela T10 si am iesit mai ieftin decat daca luam Barcelona travel card. Cardul Barcelona travel este valabil pe zi calendaristica nu pe 24 de ore. Cartela T10 se poate folosi oricand de mai multe persoane cu conditia ca acestea sa fie impreuna. Se introduce cardul in aparatul de taxat pentru fiecare persoana prezenta. Copiii sub patru ani nu sunt obligati să aibă un bilet. Toți ceilalți pasageri trebuie să aibă un bilet adecvat și validat. Se pot folosi pana la 3 mijloace de transport:metrou, tren, autobuz, tramvai intr-un interval de 75 de minute si sunteti taxati doar o calatorie.

Biletul se introduce in aparatul de taxat la fiecare urcare in alt mijloc de transport, pentru fiecare persoana prezenta. Dupa efectuarea celor 10 calatorii aparatele de taxat resping cartela sau se aprinde un bec rosu. Cardul T10 pentru zona 1 costa 9,95 euro si se achizitioneaza de la automatele prezente in statii. Transportul in comun este pe zone dar pentru a ajunge la toate obiectivele este suficient sa luati pentru zona 1.

Pentru a ma deplasa prin Barcelona am folosit site-ul tmb.cat, de unde am facut niste trasee si aplicatiile de mobil TMB App tmb.cat/en/barcelona/appl ... wnloads/tmb-app si maps.me. Nu uitati sa faceti download la harta Barcelonei pentru maps.me.

In prima zi de dimineata am vizitat Sagrada Familia. sagradafamilia.org

Nu era prea aglomerat. Nu m-a dat pe spate aceasta biserica mai ales ca arata ca un santier, cu macarale, schele, muncitori care lucreaza la inaltime, plase de protectie si alte utilaje. Cand o sa fie gata peste zeci de ani o sa arate ok.

Dupa Sagrada Familia am plecat cu metroul spre Castelul Montjuic. Am coborat la statia Paral-lel. De aici am luat funicularul spre Montjuic care este inclus tot in cartela T10. Dupa ce iesi de la funicular mai urci cateva trepte in dreapta si ajungi la Teleferic de Montjuic care te duce la Castelul Montjuic. Noi am platit doar dus 8 euro/adult si 6.2 euro/copil. Daca intrati pe site-ul barcelonasmartmoving.com puteti cumpara bilete cu reducere 10% pentru teleferic de montjuic, autobuzul turistic, si barcelona travel card. Daca nu doriti sa urcati cu telefericul si sa faceti economie la bani puteti lua autobuzul 150 care pleca din Placa Espanya si merge pana sus la castel.

De sus puteti admira panorama Barcelonei si a portului. Noi am plecat de la castel pe jos la vale pe niste alei spre dreapta pana am ajuns la o gradina superba cu multe specii de cactusi - Jardins de Mossèn Costa i Llobera. De aici o puteti lua inapoi si la vale spre complexul olimpic unde in 1992 a avut loc olimpiada. estadiolimpic.cat.

Sunt multe gradini pe acest deal. Ajunsi in placa Espanya in dreapta este o cladire rotunda maro:mall arena unde gasiti si toalete. arenasdebarcelona.com Am urcat sus pe terasa mall-ului sa facem niste poze cu toata piata Spaniei si vederea spre fantani. Pe partea cealalta de mall se afla fantana magica.

Din Placa Espanya am luat metroul spre Placa Catalunya. De aici am luat-o pe Rambla spre statuia lui Columb si port. Ne-am oprit la Boqueria sa bem cate un pahar de suc natural la 1 euro si sa ne clatim ochii printre frumoasele standuri multicolore. In drum spre hotel ne-am oprit la statia Glories sa admiram torre Agbar, un turn cu 38 de etaje foarte frumos luminat noaptea.

A doua zi am vizitat gradina zoologica, parcul Ciutadella, Arcul de Triumf, muzeul de ciocolata, Casa Batlló, Casa Milà (La Pedrera), fantana magica.

Gradina zoologica este destul de mare si necesita minim 3 ore sa o poti vedea pe toata. Au si niste masinute electrice de inchiriat cu care te poti plimba prin gradina. Zona de savana era in reamenajare, girafa nu se vedea pe nicaieri, erau decat elefanti, hipopotami, un rinocer.

Din gradina zoologica am mers prin parcul Ciutadella, am facut o poza cu mamutul si am admirat cascada Monumental. Cum iesi din parc in fata este

Arcul de triumf. In stanga arcului este un restaurant cu specific japonez WOK all you can eat. Cu 10,5 euro/persoana poti manca cat vrei si ce vrei.

Iti iei o farfurie si iti alegi preparatele crude (pui, porc, frigarui, creveti, caracatita, etc.) iar un bucatar le pregateste pe o plita in cateva minute. Au si preparate deja gatite gen cartofi prajiti, snitele, legume, orez, taitei, etc. Bauturile se platesc separat. Un suc la cutie costa 2,20 euro. Am incercat si cateva feluri de sushi care nu prea ne-au placut. Aveau si cateva deserturi si fructe. Ideea este sa iti pui in farfurie cat poti manca nu sa faci risipa. Au si niste anunturi puse prin salon. Program: 12:30h-16:30h; 20:00h-24:00h. In week-end preturile sunt mai mari. Mai multe informatii aici: woktriomf.com

De la restaurant am luat-o spre muzeul de ciocolata care este in apropiere. Biletul pentru muzeu este o ciocolata cu un cod de bare care se scaneaza la intrarea in muzeu. Doamna de la casa ne-a intrebat din ce tara suntem si ne-a dat biletul cu eticheta in limba romana. In interior se pot admira diverse figuri si personaje facute din ciocolata cat si informatii si instrumente despre cum se extragea cacaoa pe vremuri.

Mai departe am luat metroul pana la statia Passeig de Gracia. De acolo pe jos am fost sa vedem doar pe dinafara Casa Batlló si Casa Milà (La Pedrera). Casele de moda cele mai renumite sunt tot pe acelasi bulevard.

Ultimul obiectiv din aceasta zi a fost fantana magica. Avea program de la ora 19 pana la ora 20.30 doar vineri si sambata in perioada aceasta. Era foarte multa lume adunata. Fantana este foarte frumoasa numai ca apa nu se misca in ritmul muzicii  cum am vazut prin Dubai pe youtube .

Mai multe detalii despre fantana si orele de functionare gasiti aici: w110.bcn.cat/portal/site/FontMagica

A treia zi am vizitat stadionul Camp Nou, Tibidabo si muzeul de stiinta CosmoCaixa. Aceste 3 obiective sunt cam departe de centrul Barcelonei.

De la hotel pana la stadion am facut vreo ora. Am ajuns in jurul orei 11 si nu era aglomerat. Am avut un noroc chior, cu o seara inainte intrand pe site-ul lor aveau 5o% reducere. Biletele se pot cumpara de aici: fcbarcelona.com/tour/buy-tickets. La intrare vi se fac poze pe un fundal verde iar cei de acolo le prelucreaza adaugand poze cu fotbalisti si stadionul. La plecare se pot cumpara dar costa cam mult, de la 20 de euro in sus.

Se viziteaza muzeul care e plin de trofee, poze, echipamentele unor jucatori renumiti. Se merge pe un traseu care cuprinde, vestiarele, sala de conferinte, culoarul pe unde intra jucatorii, capela, stadionul, se urca cu un lift la ultimul etaj unde sunt comentatorii si presa. Tot aici puteti face o poza cu ultimul trofeu castigat de F. C Barcelona, pret 20 euro. Mai puteti cumpara si o bucata de gazon pe care a jucat F. C Barcelona daca sunteti suporteri infocati . La iesire am fost sa vad pozele prelucrate. Erau 3 poze de slaba calitate puse intr-un album cu F. C Barcelona, mi-a mai aratat un breloc si costau 30 si ceva de euro. Am spus pas.

De la stadion am plecat cu autobuzul spre Tibidabo. Din statia Av. Tibidabo se poate lua autobuzul 196 sau Tramvia Blau (tamvaiul istoric albastru) spre funicularul care urca spre parcul de distractie Tibidabo. Noi am luat-o pe jos pana la funicular. Nu e prea mult de mers numai ca este putin la deal. Biletul pentru funicular dus-intors costa 7,70 euro/persoana. Am luat funicularul pana sus. Vremea era cam rea, plouase, putin cam frig si era ceata. Sus este parcul de distractie Tibidabo tibidabo.cat si biserica Templo Sagrado Corazón de Jesús care are in varf o statuie cu Isus ca cea din Rio. templotibidabo.es.

Am urcat pe terasa bisericii de unde se vede toata Barcelona, am facut cateva poze si am vizitat biserica la interior unde mirosea a crini. La parcul de distractie se plateste separat. Pentru cei care nu doresc sa urce cu funicularul pot lua microbuzul 111 care circula din 30 in 30 de minute. tmb.cat/en/barcelona/buse ... /-/lineabus/111

Itinerariu Vallvidrera

FGC (linia S1 sau S2) pentru "Peu del Funicular" + Vallvidrera funicular la "Vallvidrera Superior" + Micro Bus 111 (capacitate redusă de pasageri) cu cartela T10.

Am luat funicularul inapoi si de acolo pe jos am ajuns la muzeul de stiinta CosmoCaixa care este foarte aproape. La intrare te intampina Albert Einstein, Marie Curie si Charles Darwin facuti din ceara. Sunt asa de bine realizati de zici ca sunt reali. Biletul costa 4 euro/adult si gratis pentru copii. Muzeul este interactiv, ca un loc de joaca. Erau foarte multi copii insotiti de parinti. Sunt tot felul de experimente fizice cu aer, apa, lumina, miscari, machete cu evolutia omului, tot felul de obiecte preistorice, ateliere de creatie, acvarii cu pesti, planetariu. Cel mai mult ne-a placut padurea amazoniana scufundata, care este superba.

Dupa vreo 2 ore am plecat. Deja se facuse intuneric afara. Am luat-o pe jos la vale pana la statia Av. Tibidabo. De aici ne-am urcat in autobuzul V13 - Pla de Palau / Av. Tibidabo care merge pana langa port. Noi am coborat la Rambla. Ne-am mai plimbat pe stradute si am ajuns la targul de Craciun ,,Fira de Santa Llúcia’’ en.firadesantallucia.cat, de langa Catedral de Barcelona, catedralbcn.org. Targul este intr-o piata in fata catedralei si este format din niste standuri care comercializeaza obiecte, brazi, ormanente de Craciun. Fara prea multe luminite, nimic Wow. Sincer mai multe luminite se gasesc in Bucuresti si Constanta decat la Barcelona in ajunul Craciunului.

A patra zi am vizitat Parc Guell, Muzeul Picasso si am mers pe jos toata ziua, de ne-au intrat picioarele in ...

La parcul Guell, parkguell.cat, am ajuns cu metroul L4, am coborat la statia Alfons X si de acolo pe jos. E un drum putin la deal dar in maxim jumatate de ora am ajuns. In zona monumental unde se plateste nu am intrat. Se vede de la intrare si de sus zona cu plata. Era multa lume si pe acolo. Am urcat pe niste alei pana in deal, ne-am intors in zona pe unde intra grupurile, am facut cateva poze si am plecat spre centru.

Am plecat spre Muzeul Picasso museupicasso.bcn.cat, care avea duminica intrarea libera in intervalul 15-19. Ajunsi la fata locului pe o straduta ingusta am vazut o coada cam mare. Am intrebat pe cineva daca aici se sta pentru muzeu. Mi-a confirmat ca da si ne-am asezat frumos la rand. Erau vreo 200 de persoane in fata noastra ce am numarat asa in fuga. Cam intr-o ora am ajuns la casa de bilete.

Se intra pe serii din 15 in 15 minute. Ora de intrare este tiparita pe bilet. De la securitate am fost informati ca nu avem voie cu umbrela inauntru. Am lasat rucsacul si umbrela la garderoba. Au si un magazin cu seveniruri dar cam scumpe, era vreo 5 euro un magnet de frigider. Am intrat in muzeu sa admiram tablourile care se vand cu milioane de euro. Ne cam uitam ca curca in lemne la lucrarile artistice facute in stil cubist :).

Foarte interesant muzeul pentru cine este pasionat de pictura. Noi am dat pe fast forward si in maxim o ora am iesit. Dupa atata cultura am fost la un KFC pe Rambla. Ce mi-a placut la KFC cat si la SUBWAY, la meniu primeai paharul de racoritare gol si ti-l umpleai singur de cate ori voiai. La o cofetarie de langa KFC am degustat niste prajituri si crema catalana care e mai naspa decat creama de zahar ars pe care o facem noi.

De aici am luat-o spre port sa admiram yachturile amarate ale unor miliardari. Si fiind ultima zi ne-am hotarat sa mergem pe jos spre hotel pe faleza. Cam in doua ore am ajuns daramati la hotel. A doua zi am refacut traseul cu metroul si trenul spre aeroport. Cei de la Blue Air au la aeroport fete care cunosc limba romana. Un mare plus din partea mea.

SFATURI

Mare atentie la buzunare si bagaje. Sunt hoti si cersetori in toate locurile aglomerate si mijloacele de transport in comun, printre ei fiind si romani. O sa vedeti prin trenuri si metrouri rromi care au o boxa pe un carut, pun muzica de pe telefon si canta (sau se prefac) la un instrument.

Urmariti site-urile atractiilor unde vreti sa ajungeti. Eu am reusit sa cumpar online bilete cu 50% reducere la gradina zoologica zoobarcelona.cat si la stadionul Camp Nou fcbarcelona.com/tour/buy-tickets. La unele muzee este intrarea libera in prima duminica a lunii si duminica de la ora 15. Noi am fost la muzeul Picasso gratis duminica.

Mancarea pe la restaurante si terase este cam scumpa. Preturile pornesc de la 10-15 euro/persoana. Se pot incerca restaurantele ,,all you can eat’’ unde cu 10 euro mananci ce vrei si cat poti :). Din ce am observat sunt unele cu specific japonez si se numesc WOK. Noi am facut cumparaturi de la supermarketuri gen Mercadona si am iesit mult mai ieftin.

Duminica majoritatea supermarketurilor sunt inchise, magazinele de cartier sunt deschise.

In aeroport cel mai mic pret este 2 euro: o apa la 0,5L. Un sandwich 35 ron. In avion 2 euro sau 10 ron apa la jumate. Noi am avut covrigei, dulciuri si alte crantanele in rucsac. Nu ne-a spus nimeni nimic la nici un control. Preturile la duty free in aeroportul din Barcelona sunt la fel ca la duty free–ul din portul Constanta poate chiar mai mari.

In ce 5 zile am consumat 6 cartele T10 adica 60 de euro. Pe Barcelona travel card dadeam 71,55 euro 3 persoane/4zile si ne mai trebuia si o cartela T10 pentru transportul la/de la aeroport, adica 81,55 euro in total.

Toalete gasiti in mall Arena la subsol, mall Maremagnum din port, complexul olimpic, KFC, parc Guell, restaurante, muzee, chiar si in trenul de la aeroport spre oras .

La intersectii, mai ales in cele mici, pietonii nu stau la semafor la culoarea rosie, daca nu vin masini, trec.

Cam atat din Barcelona. Sper sa va fie utile sfaturile si sa aveti o vacanta cat mai placuta.

Trimis de paulcta in 05.12.16 15:40:03
Validat / Publicat: 06.12.16 07:56:47
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 6892 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (paulcta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P27 Piata Spaniei vazuta de pe terasa mall Arena

petrica36*
[06.12.16 08:38:10]

@paulcta: Foarte bun si util articolul. Barcelona este unul dintre cele mai frumoase orase din Europa. Nu am ajuns inca acolo, dar citind articolul parca am fost si eu in excursie cu voi. M-am uitat prima data la poze si nu am vazut poza cu stadionul Camp Nou si am crezut ca nu ati trecut pe la el dar citind articolul am vazut ca nu la-ti ratat.

Felicitari pentru articol.

[06.12.16 08:43:59]

@petrica36: Salut, multumesc pentru apreciere. Sunt poze si de la Camp Nou chiar mai multe decat la toate obiectivele. Se vad decat primele 39 si pe urma dai pe un link sa vezi si restul de poze. O zi buna.

elviramvio
[06.12.16 08:58:19]

@paulcta:

Frumos articol.

[06.12.16 09:14:54]

@elviramvio: Multumesc.

petrica36*
[06.12.16 10:06:16]

@paulcta: Ok le-am vazut acum. Prima data nu am dat clic pe linc si erau doar primele. Nu pot decat sa te felicit pentru excursia din Barcelona.

mprofeanu
[06.12.16 10:48:04]

@paulcta: Felicitări pentru review și pentru poze! Impresii noi și sfaturi de actualitate chiar dacă multe din obiectivele turistice sunt acolo din timpuri mai vechi sau mai noi.

Am vizitat Barcelona cu foarte mulți ani în urmă și mi-am adus aminte cu plăcere de multele obiective turistice ale ei, văzute și în pozele tale.

Mai de actualitate am văzut poza 28 cu Torre Agbar în forma unui ou și mi-am adus aminte de o altă clădire văzută de mine în această toamnă în Qatar numită Doha Tower de aceiași formă. Este normal deoarece a fost proiectată de același arhitect francez, Jean Nouvel.

[06.12.16 11:01:15]

@mprofeanu: Multumesc, ma bucur ca v-a placut review-ul.

[06.12.16 11:29:43]

@paulcta: Felicitari pentru articol, o multime de informatii utile si spun asta mai ales prin prisma unei persoane care a ajuns de doua ori la Barcelona. La primul drum am luat autobuzul (linia 46 pana in Piata Spaniei) a doua oara am mers asa cum ai spus si tu, cu trenul si asta pentru ca hotelul la care am stat era fix deasupra garii , asa ca a fost foarte confortabil asa.

Vreau sa insist asupra acestei cartele T10 care merge folosita si la tren, insa cine nu stie cumpara bilet de tren care este mai scump.

Si inca o completare, pentru a merge in Tibidabo noi am folosit linia T2A de autobus si atasez aici un link util (punctul 2)

tibidabo.cat/en/info-park ... ublic-transport

Aici aveti o harta care va arata localizarea statiei in Piata Catalunia. Va spun ca nu trebuie sa va uitati dupa indicatoarele de statii asa cum sunteti obisnuiti in Barcelona, este o placuta mica la colt de strada, in link-ul de mai sus exista o schita care va arata unde este statia.

Acest mijloc de transport este util deoarece va lasa fix la intrarea in parcul de distractii si cand cumparati biletul pentru parc, primiti si biletul de intoarcere pentru acest autobuz.

In rest vad ca ati vazut o multime, felicitari, votat cu mare placere.

[06.12.16 14:12:20]

@mishu: Multumesc pentru apreciere, mai ales din partea dumneavostra care aveti o activitate puternica pe site . O mica completare la utilizarea autobuzului T2A spre Tibidabo:functioneaza doar in zilele cand este parcul deschis. Iarna este deschis mai mult in week-end.

[06.12.16 14:55:07]

@paulcta: Multumesc frumos pentru completari si aprecieri si o rugaminte mare de tot... fara politeturi aici ne spunem pe nume.

printesa82
[06.12.16 17:50:12]

@paulcta: Super city break ati avut☺. Multumim pentru descrierea frumoasa.

[06.12.16 18:42:05]

@printesa82: Multumesc si eu. Ma bucur ca va place.

maria55 †
[06.12.16 20:15:58]

@paulcta: "mă bucur că vă place"

Păi cum altfel?! Complet, documentat, bine scris! La un viitor city... merg cu articolul tău????

cristina47*
[06.12.16 20:21:43]

Bravo! Un articol cu multe detalii. M-ai ametit! Acum trebuie sa recitesc articolul si sa ma gandesc pe unde nu am fost, ce am ratat... Felicitari!

[07.12.16 08:26:02]

@maria55: Multumesc. Vacanta placuta

[07.12.16 08:29:34]

@cristina47: Multumesc. Mai sunt multe obiective de vazut in Barcelona. Zeci de muzee si parcuri care necesita timp si bani. Cred ca trebuie sa stai acolo cel putin 10 zile sa acoperi majoritatea obiectivelor. O zi buna.

constantiniu
[17.12.16 11:13:51]

am o intrebare. va ajuns 900euro cu tot cu transport si cazare?

[17.12.16 11:54:13]

@constantiniu: Da. Cu rezervare facuta cu 6 luni inainte. 200 avionul, 262 cazarea si diferenta la Barcelona. Cu mancare de la supemarket, fara restaurante.

constantiniu, cristina47*, elviramvio, maria55, mishu, mprofeanu, paulcta, petrica36*, printesa82
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Barcelona: