ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.03.2010
    MAY-2007

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Vaporetto sau gondola?

Pana sa ajungem la Venetia am vizitat mai intai Burano, cunoscut pentru expozitiile de dantelarie care sunt evident cu vanzare, turnul inclinat din piata centrala si cladirile frumos colorate in culori tari, fara sa se asorteze, dar care asezate alaturi formau un mozaic vesel.

Pe insula Murano exista un canal pe care se circula cu mici ambarcatiuni, un turn vechi -cu ceas, probabil cea mai inalta cladire de pe insula si o multime de ateliere in care mesterii fac aproape orice din sticla topita.

Dar destinatia finala si principala a excursiei noastre a fost desiguri, Venetia.

Primul contact cu uscatul l-am avut in Piazzetta unde inca din secolul 16 se afla o piata de peste si de alte produse alimentare.

In varful celor doua coloane din Piazzetta, cu fata spre mare se afla Sf. Teodor si Leul inaripat al Sf. Marco.

Fascinati de frumusetea Pietei San Marco, plina de grupuri de turisti printre care se amestecau porumbei nu ma puteam decide daca sa folosesc aparatul de fotografiat sau camera video. Imaginile dinamice si zumzetul multimii m-au atras mai mult dar am reusit si cateva fotografii care pun in evidenta arhitectura dantelata a Basilicii San Marco si a Palatului Dogilor.

Am intrat in Basilica si am vazut piata de sus, din Balconul cu cai, Turnul inalt cu ceas cu al sau imens clopot de bronz, turn in care nu am stiut atunci ca se poate urca. Ne-au atras apoi atentia restaurantele care ofereau muzica live si o cafea la 5-6 euro in care era inclusa si "coperta" (faptul ca stai la masa si nu in picioare se taxeaza suplimentar) dar nu si bacsisul.

Mai ieftina a fost felia de pizza (2,5 euro) pe care am mancat-o in picioare, langa unul din picioarele Podului Rialto, alt obiectiv important al Venetiei.

Este cel mai vechi dintre cele 3 poduri care trec peste Canal Grande. Originalul a fost construit din lemn, daramat in 1440 si apoi reconstruit. Are 28 de metrii lungime si inaltimea maxima la mijloc este de 7, 5 metri.

Ne-am refuzat placerea unei plimbari cu gondola din cauza pretului piperat, dar am mers cu vaporetto pe Canal Grande si am admirat orasul scaldat in soarele caldut de mai.

Canal Grande are forma unui S rasturnat este lung de aproape 4 km, maximum adancimii este de 5 metri iar laltimea medie de 50 de metrii.

Mare parte din cladiri sunt construite in secolul 17, iar fatadele sunt in stil baroc si gotic. La capatul canalului se afla Biserica Santa Maria della Salute.

Daca mai avem ocazia sigur vom mai vizita Venetia si in viitor pentru ca sigur nu am vazut nici jumatate din atractiile pe care le ofera.

Trimis de must-see* in 18.03.10 21:29:38

VIZUALIZĂRI: 5435 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (must-see*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Balconul cu cai - Basilica San Marco .

[18.03.10 22:09:43]

eu zic...GONDOLA este mult mai romantic !

am atasat aceasta melodie, insa putem schimba !

cdg_003
    [18.03.10 23:29:54]

Am si eu o intrebare, se poate circula pe jos in Venetia? Sau mai bine spus se poate ajunge la Palatul Dogilor pe jos de la intrarea in Venetia unde ajungi cu masina? !

Multumesc

Cristian_h*
    [18.03.10 23:41:12]

da, dar asta inseamna sa ai la indemana o harta a orasului, si chiar si asa nu este prea simplu in multimea de stradute poduri si canale, insa cel mai indicat este sa iei vaporetto pe Canal Grande care te duce in piata San Marco.

Locul in care se lasa masina este diametral opus fata de aceasta , practic inseamna sa strabati tot orasul!

Acum cativa ani o calatorie costa 6 euro!

cristi_an3000
    [19.03.10 09:58:45]

acuma e 6, 5. si crede-ma ca daca vrei sa cutreieri Venezia pt 2-3 zile este mult mai indicat sa mergi pe jos, deoarece sa dai 6. 5 EUR pt fiecare calatorie cu vaporeto te cam usuca la buzunare.

Venezia (insula in sine) este foarte mica. daca vrei s-o traversezi de la un cap la altul nu cred ca-ti ia mai mult de o ora (mers intins ma refer, fara priviri prin vitrine). ca idee, de la piatza SS Giovanni e Paolo (care e dincolo de San Marco) si pana la autogara am facut vreo 30-35 de minute. dar desigur, trebuie sa ai o harta la indemana si sa fii dispus sa functionezi in modul GPS setat pt pietoni: -)

gushpi
    [19.03.10 10:52:16]

cdg: colegii te sperie! se pare ca unii au nevoie de GPS si pt dus la piata! (glumez)

In doua zile vezi toata Venetia "per-pedes"... sunt indicatoare de la parcare spre San Marco si spre celelalte colturi (rotunjite

Daca ai rabdare harta o poti primi gratis de la receptia hotelului unde te cazezi (altfel mai scoti 2-3 euroi din buzunar)

cristi_an3000
    [19.03.10 11:20:41]

nu era vorba de folosit GPS ci doar de a te seta pe tine ca persoana sa functionezi pe post de GPS. si daca o sa vrei sa vizitezi obeictive mai putin cunoscute, chiar o sa fie nevoie de asa ceva. cu un ochi in harta si cu celalalt pe peretii cladirilor scrutand dupa placuta cu numele strazii, cam asa merge treaba.

piti
    [19.03.10 12:11:50]

Da, da, da per pedes obligatoriu!!! Indicatoarele sunt atat de clare incat si un orb nimereste.

Gondola o recomand celor care vor sa-si impresioneze jumatatea. Desi in vestul Europei nu se practica negocierea, tupeu gondolierilor e fara margini si intr-o prima faza o sa va ceara 150 euro de la palatul Dogilor pana la gara. Te intorci si faci cativa pasi si deja striga dupa tine ca te duce cu 90. De aici in jos depinde de abilitatile fiecaruia. Cum e si an de criza si daca sunteti mai multi va puteti indeplini un vis care sunt convins ca multora nu v-a dat pace.

Masina ramane in parcarea supraterana de 10 etaje la intrare in oras, cu cheile in contact!!! Cel putin asta era situatia anul trecut.

mariana
    [19.03.10 16:23:40]

Ati uitat esenta, un loc in parcare costa anul trecut 24 euro indiferent de durata ,adica 10 min sau 24 ore.

georgiana
    [19.03.10 16:52:02]

Off, masinile in parcare cu cheile in contact -in Italia-e unul dintre motivele care mi-au cam dat mie palpitatii!

Am patit-o si noi in Sorento si stiind ca e langa Napoli, unde este si legenda ca... daca treci cu motoreta, la semafor risti sa-ti fure ceasul de pe mana, fara sa simti, sau... iti decupeaza buzunarul din spate de la blugi fara sa simti nimic si te lasa''sportiv '' de toti banii... va imaginati ce sejur linistit am avut in insula Capri, pana ne-am intors si am vazut ca era totul in regula si masina si ce mai era in ea, mai putin harta Italiei!

Dar... la Venetia noi nu am avut probleme, deoarece am venit cu vaporetto de la Punta Sabioni din Lido di Jessolo.

piti
    [19.03.10 18:13:43]

Am sa va mai spun una din Venetia strabatuta pe jos de la un capat la altul.

Ajunsi la podul Rialto facem cateva fotografii ca tot turistul, eu las bagajul cu cumparaturi pe balustrada podului ca deh... nu dadeam bine, iar la plecare uit binenteles de ea. Dupa un sfert de ora sotia ma chestioneaza de plasuta cu pricina. Pe podul respectiv sunt zeci de persoane in orice moment, asa ca dau din mana a paguba si dau sa plec. Totusi la insistentele ei ma intorc si va vine da credeti sau nu dar chestiile cumparate de noi ne asteptau cuminti.

Noroc sau normalitate nu imi dau seama, dar intamplarea m-a pus oe ganduri. La noi nu aveam nici o sansa sau foarte putine.

georgiana
    [19.03.10 19:21:49]

Deci, Piti, v-a furat peisajul sau erati amandoi cu capu-n nori!

Ati fost, totusi, norocosi, zic eu!

cdg_003
    [19.03.10 21:49:49]

Multumesc pentru sfaturi cred ca varianta " pe jos" ar fi cea mai indicata desi nu ar strica nici o plimbare cu "vaporeto" doar e Venetia nu?! insa m-ati speriat in legatura cu gondolele chiar asa de scumpa sa fie o plimbare?

Inca o data multumesc pt. sfaturi!

gushpi
    [22.03.10 13:57:35]

necesitatea "cheii in contact" a aparut odata cu primul incendiu serios...

imaginati-va ca incepe un incendiu si paznicii nu pot muta masinile de langa sursa de foc? ! TOATA cladirea va arde de sus pana jos...

altminteri, indepartand masinile de sursa de foc, incendiul poate fi localizat!

normal ca si noi am fost "siderati": CUUM, in Italia cu cheia in contact??? l-am pus pe fi-miu sa se uite la alte masini parcate acolo si m-am linistit cand am observat un Porche, vreo doua Mertzane in aceeasi situatie!

cdg_003, georgiana, gushpi, mariana, piti
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Veneţia: