ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.12.2016
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 30.04.14
NOV-2016

încărcat de pe telefon!

Grand place - dulciuri si cartofi belgieni...

Ce ar fi brussel fără grand place? Nu stiu, doar șuvoiul neîntrerupt de lume ce mergea hipnotizat poate spune asta.

Părăsim ansamblul muzeelor Magritte /arta moderna un pic bulversați de aglomeratie si de cantitatea mare de artă " ingerata" si ne îndreptăm spre cele lumești.

Si cum mai si mâncăm... niste goffre sunt binevenite. de la 2-5 euros depinde de topping.

In fata ochilor se desfășoară jardin du Mont des artes.

Grădinile înființate în 1965 fac legătura între place totale si centrul istoric. ne atrag atenția statuia king Albert 1, fantanile frumos decorate si locuri de joaca pt copii.

Mai nou loc de dormit pt cerșetori...

Apropierea de centrul istoric vechi este vizibilă la tot pasul, clădiri vechi frumos decorate, o mulțime de localuri cu toate minunile belgiei... cartofi prajitii, varza de Bruxelles prajita, cârnați delicioși si deserturi.

Mâncarea pe strada in Belgia servita de un maghrebian, la masa lângă indieni-globalizare...

Ajungem la galeriile saint-hubert.

Construite la mijlocul sec al xix-lea se împart în galeriile regelui, galeriile reginei si galeriile prințesei.

Zeci și zeci de magazine de firma, de ciocolata, de dulciuri.

Preturi pe măsură măiestriei cofetarilor. locul preferat al copilei mele.

Călătorind hai-hui ajungem prin rue des bouchers. sau strada măcelarilor.

Suntem trași de mânecă de băieții de prăvălie să gustăm/mancam... o concentrare de restaurante/localuri cu diferite meniuri dar si preturi..

Grand place Brussels.

Cuprinde primăria, casele breslelor si casa regală.

Proiectata si construită în sec XII-XIII este punctul de reper al orașului, un must see pt orice turist.

Un loc unde o mare de oameni face fotografii, socializeaza sau pur și simplu casca gura.

O mulțime de forte de ordine si militari parcă mai "securizează" senzația de nebunie.

Ceea ce facem si noi acompaniati de o mare de albanezi prea zgomotosi...

Zona este superba mai ales acum înaintea sărbătorilor. imi pare rău că nu am fost seara, am înțeles că fiecare clădire este încărcată în culori.

Găsim și muzeul berii. un must see pt domni numai că este. ticsit de turiști și renunț la inghesuiala în favoarea plimbării pe strada... spre manekken pis.

Băiețelul. atat de fotografiat, înghesuit intr-un colt. parca stingher în fața sutelor de megpixeli si blitz-uri...

Ieșim din marea de oameni si luam primul bus oriunde o fi... părăsim zona centrala si imaginile se succed cu Brussels obisnuit. cladiru moderne si mai puțin moderne, lume pestriță...

Ajungem la capătul liniei spre zona de sud.

Acolo ne îmbie un cort mare cu expoziție de... de toate. vin fiert, haine, mancare, sapunuri, ce vrei ai mai ales ce nu vrei

La insistențele sotiei (deh!) pierdem o oră și niscaiva bani pe aici... si rupți de obositi luăm un tram direct spre zona louise/luiza.

Capul făcut calendar de mii si mii de informații, imagini, mirosuri.

Dacă recomand acest oraș? Da, dar să fie primul pe lista urmat apoi de brugges/gent/antwerpen.

Dacă mi-a plăcut? Sper ca madridul în februarie să mă contrazica...

Mulțumesc.

Trimis de Cesere in 04.12.16 12:14:27
Validat / Publicat: 04.12.16 15:26:29

VIZUALIZĂRI: 2776 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cesere); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Grote markt

Dan-Ioan
[04.12.16 19:29:07]

@Cesere:

N-am înțeles chestia cu Madridul in februarie (care speri să te contrazică(?)), dar dacă n-ai bookuit încă, încearcă cu Barcelona că-i mult mai...

Mulțumim pentru miniserial; așteptăm cu interes în februarie ce-ai ales!

CesereAUTOR REVIEW
[04.12.16 20:15:53]

Aceasta minivacanța a fost datorata biletelor modice de avion...

Sincer tarile central-nordice nu mă atrag.

Sper ca madridul să îmi confirme ideea (poate preconcepută) ca sudul europeni este mai "istoric".

Aceasta este explicația la ce am scris (sper) ????.

Madrid e pe lista mea, barcelona pe a sotiei... mai spre toamnă 2017.

toate cele. bune

cristina47*
[06.01.17 01:12:27]

Continui citind serialul despre calatoria dumneavoastra in Belgia.

Vad ca "facem schimb de locatii", in februarie, eu ma duc la Bruxelles, dumneavoastra la Madrid. Desi, eu nu stiu daca ma mai duc, pana la urma. Prefer sa pierd banii de pe biletele de avion, si gata.

Madridul este un oras drag mie. Nu am locuit propriu-zis, nu am muncit in Madrid. Nu am scris multe review-uri, insa azi, facandu-mi-se dor de Madrid, am inceput sa citesc ce s-a scris despre Madrid. Mi-a crescut tensiunea cand am citit ca Madrid este un oras urat.

Felicitari pentru alegerea facuta. In februarie, cand mergeti, vor fi infloriti migdalii. Si in Barcelona este frumos in luna februarie, insa sunt orase diferite. Eu am fost de 3 ori la Barcelona, si gata. In Madrid, m-as intoarce oricand.

Daca vreti sa mancati intr-un loc bun, si sa descoperiti un sat tipic spaniol: Chinchón. Este aproape de Madrid, cam la 30 de minute. Si daca aveti intrebari, nevoie de ajutor, oricand.

[12.10.18 19:36:35]

@Cesere: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Grand Place [Grote Mark], BRUXELLES" (nou-creată pe sait)

Cesere, cristina47*, Dan-Ioan
Alte impresii din această RUBRICĂGrand Place [Grote Mark]: