Excursii opţionale din Punta Cana

DIN Chiajna [IF]
înscris/ă în 02.12.16
DEC-2016
cu transport AUTOCAR

Excursie Samana cu microbuz si barca

Urmare de aici

Facuta pe 1 decembrie. Plecare la 6.40 de la hotel. Am fost cu sotia si inca un cuplu de elvetieni.

Problema cu ora nu e caci nu culcam pe la 9 si ne sculam la 6. Doar ca nu luam micul dejun care e de la 7 dar luam doua sandvichuri. Mai bine ca facem cura ca te indopi la all inclusive.

Microbuz cu 8 locuri dar eram 4 plus sofer. Parca era excursie privata. In 2 ore ajungem in portul Captain, un ponton langa niste dughene. Asteptam o ora barca. Cred ca uitase de noi. Barca mica cu motor.

Facem 30 minute pana in potul din insula Samana. Asemanator cu celalalt port. Incropit. Cat am asteptat barca au venit autocare, microbuze, plecau turistii cu barci mai mari, 30-40 persoane. Barca noastra de 8 locuri ne zdruncina pe valuri.

Tot un microbuz ne ia si ne duce la fabrica de tutun si cafea. La fel ca in ziua anterioara in excursia safari truck numai ca nu facusem 4 ore pe drum. Asa ca mai vazusem.

Apoi mergem sa luam cai sa urcam la cascada. Ne dau casti si cizme. Utile. Mergem 30 minute prin jungla, drumul urca, cobora, trebuia sa te tii bine de cal. Peisaj frumos, mai aerisit, mai luxuriant. Stapanii cailor mergeau pe jos in urma. Cred ca noi ne dadeam sufletul pe jos. Caii stiau drumul.

Cascada frumoasa, nu am mai vazut asa mare, dar nici imensa nu era. Facem poze 20 minute, ne intoarcem. Ghidul ne spune ca cei cu caii nu sunt platiti, castiga din ce dau turistii. Nu prea cred. Te simti prost sa nu dai ceva, erau amarati.

Mancam pranzul tot de unde plecasem cu caii. Era ora 1-2. Ne intoarcem in port, luam barca si ne oprim la insula bacardi, un mic ocol spre Capitan. Apa cam tulbure, murdara, doar plaja, peisajul frumos. Stam putin, cred ca din cauza intarzierii initiale a barcii. Era deja ora 3. Urcam in barca, ajungem inapoi, luam microbuzul pe la 4. Drumul e frumos, vezi jungla, munti, localitati. Dar in mare deci mai mult stai pe drum, in barca, in masina. Ca si in alte excursii. Pe la 6 ajungem la hotel.

Cost 125 euro de persoana.

Impresii încărcate de Suditu in 03.12.2016 02:12:48

Validat / Publicat: 03.12.16 08:06:52

• A fost prima sa vizită/vacanţă în CARAIBE

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Suditu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  4500 PMA (din 7 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de Suditu? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

[03.12.16 08:05:47]

Mutat în rubrica "Excursii opţionale din Punta Cana, PUNTA CANA" (nou-creată pe sait)

- adri-nico
[19.05.17 00:01:38]

nu stiu cum de mi-a scapat articolul asta. tocmai am urcat si eu unul despre aceeasi excursie, dar scris mai pe larg. mie mi-am placut mult de tot. cred ca ma mai duc o data... ;)