ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.12.2016
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 28.07.08
STATUS: ADM

Filozofări de decembrie. De 1 decembrie

Fir de discuţie desprins din cel de aici; deşi nu pot spune chiar cu mâna pe inimă că subiectul e separat, aş prefera totuşi ca probabilele dezvoltări să se desfăşoare, liber şi pe cât posibil neîngrădit*, aici.

*) atâta vreme cât discuţiile sunt decente, punctele de vedere sunt respectate, nu se atacă sau ofensează interlocutorii etc.

NOTĂ (ulterioară): Acest fir e dedicat FILOZOFĂRILOR iniţiate de Michael - pe teme economico-sociale etc şamd.

Cei care doresc să scrie ALTCEVA pe subiectul "1 Decembrie" - o pot face pe firul iniţial = aici

Trimis de Admin in 01.12.16 10:39:33
Validat / Publicat: 01.12.16 10:53:08

VIZUALIZĂRI: 2007 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
[1 PMA]
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2015 PMA (din 15 voturi)

ECOURI la acest articol - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 51
Michaell [01.12.16 09:12:23] »

[intro by webmaster]: cele scrise de mai jos de Michaell sunt cu referire la ecoul postat de costy69 aici:

Ai mare dreptate. Aceste valori se insuflă din fragedă pruncie. Cei de vârsta mea știu foarte bine acest lucru, iar școala are un rol important în această ecuație. E foarte greu să schimbi mentalitatea unui tânăr care timp de 25 de ani nu a cunoscut niciuna din aceste valori. Cred că m-am făcut bine înțeles.

@costy69: Da, ai perfecta dreptate. Te referi desigur la vremea cand eram facuti pioneri la apelul de dimineata iar in acelasi timp parintii stateau la coada de la ora trei dimineata ptr. niste tacimuri ? Ce vremuri faine??!!

Stimate coleg, scoala nu are rolul de a face propaganda politica sau religioasa. In ceea ce priveste aceste doua puncte, prin constitutie, scoala trebuie sa ramina neutra in totalitate. Se invata istorie, da, dar dintr-o pozitie neutra si fara indoctrinare. Nu se baga la copii in cap cit de mare si tare e propria tara si cit de mandri trebuie sa fie de acest lucru. Pentru ca mai tirziu, atunci cand viata reala le va arata ca nu prea au mari motive de mandrie si vor fi nevoiti sa plece cu traista-n bat la capsuni sau sa invete limba grea a altei natii unde vor practica ca doctori sau in cercetare, ca povestiile invatatoarei din pacate au fost in mare masura fara continut real.

Mandria nationala (ca sa nu zic nationalismul) nu-ti pune nimic in straita. Dezvoltarea economica, deci BANUL, e baza bunastarii si a prosperitatii.

Sa nu mai vorbim de trecutul recent dar si indepartat - dar putem lua si prezentul. Aceste valori, deci orgoliu national si altele asemanatoare (ca sa nu le enumar toate aici ) din pacate, au dus si duc doar la razboaie si nenorociri.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
calatorul [01.12.16 09:19:33] »

@Michaell: Spre deosebire, parerea mea este ca scoala chiar are rolul sa faca educatie copiilor si tinerilor si ar trebui nu doar sa/i invete istorie, ci sa le spuna mereu cat de mare si tare e propria ta tara.

Este echivlentul a ce numesc azi psihologii dezvoltare personala, incredere in sine, identitate si constiinta de sine, ca sa nu spun nationala. Si facutul pionierilor romani, ca si al micilor cercetasi nord/americani, sub drapel, ar trebui sa fie o chestie de educatie si nu de doctrina.

Cu asta sunt de acord, ca politica nu ar trebui sa umble prin scoli, printre profesori si elevi, dar asta ar trebui sa o spunem politicienilor, nu scolarilor. Parerea mea.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
iulianic CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA [01.12.16 09:53:14] »

La mulți ani, români!

La mulți ani și ție @Michaell! Lasă măcar azi spiritul contradicției să se mai odihnească! Mai ești român? La mulți ani!

Michaell [01.12.16 10:06:36] »

@iulianic: Spritul contradictiei, cum il numesti tu, este o trasatura de caracter de-a mea care, trebuie sa recunosc ca mi-a pricinuit in viata si multe probleme dar m-a si facut sa gasesc mai intodeauna, cu mult inaintea celorlati, calea dreapta si sa nu fiu nevoit sa invat doar prin metoda ,,intratului cu capul prin zid ,,

Iar daca ma MAI simt sau sunt roman, nu stiu daca este cazu sa-ti rapsund tie. Ma iei la interogatoriu? Imi aminteste de metodele fostei securutati!!?? Ai avut ceva legatura cumva... -

Dar iti dau un sfat si anume pune-le aceasta intrebare celor ca 2 milione de concetateni de-ai tai, carora tara pe care o sarbatoriti azi, nu a reusit sa le asugire o viata normala si care au fost nevoiti, cu toata mandria in suflet, sa plece spatele pe cimpurile de capsuni sau sa le ingrijeasca virstnicii altor popoare.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
costy69 [01.12.16 10:06:45] »

@Michaell: Eu nu m-am referit la naționalism și nici nu am lăudat vremurile trecute în care se stătea la coadă pentru anumite alimente. Fiecare epocă are puncte tari și puncte slabe. Trebuie văzut ce a fost bine și ce nu. Nu poți să blamezi tot ce s-a întâmplat într-o anumită perioadă istorică. Nu sunt nostalgic după acele vremuri, m-am referit doar la faptul că atunci când eram copii ni se insufla patriotismul.

Dezvoltarea economica, deci BANUL, e baza bunastarii si a prosperitatii.

Ai dreptate, însă asta nu garantează patriotismul unui om.

Eu îți respect punctul de vedere chiar dacă nu sunt de acord cu o parte din ceea ce spui.

La mulți ani!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
Michaell [01.12.16 10:14:11] »

@costy69: M-ar interesa sa stiu ce a fost, dupa parerea ta, bun, in ,,acele vremuri,, daca spui ca, cu alte cuvinte, nu totul a fost rau !!??

Eu am trait ,,acele vremuri,, dar nu-mi amintesc sa fi fost ceva ce mi-as dori sa retraiesc. Acele vremuri au fost doar teroare, foamete, morti la granita, saracie si o gandire inapoiata zbieratoare la cer.

Dar daca esti de alta parere si ai retineri sa scri intr-un ecou public, poti folosi metoda unui mes. pers.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
iulianic CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA [01.12.16 10:24:08] »

@Michaell: Chiar nu înțelegi că nu este nici locul și nici momentul pentru astfel de discuții? Las-o pe altă dată! Azi e 1 Decembrie, ziua României, ziua românilor de pretutindeni!

costy69 [01.12.16 10:33:40] »

@Michaell: Eu nu doresc să intru în polemică cu nimeni. Menirea acestui site este alta și cred că o știi.

Înțelege că nu regret nicio clipă acele vremuri, nu trebuie să mi le descrii, le-am trăit.

Am spus doar faptul că atunci tinerilor li se insufla patriotismul, care mi se pare un lucru pozitiv. dacă dorești să deviezi în continuare de la subiectul acestui articol, eu nu mă mai bag.

Îți doresc o zi frumoasă de Ziua Națională a României și La mulți ani!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
krisstinna [01.12.16 11:08:02] »

@Michaell:

tara pe care o sarbatoriti azi

- M-a durut asta, e foarte trist pentru mine să văd oameni care poartă ură în suflet. Câtă durere poate strânge un om în sufletul său, câte energii negative? Off, ai auzit de oamenii bolnavi de cancer? Ai auzit de oamenii cu nevoi speciale, de părinți care își îngroapă copiii? Te rog frumos, abține-te azi, de ziua țării mele și de ziua mea. Mulțumesc!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][9 voturi]
webmaster [01.12.16 11:17:58] »

@mprofeanu, Dan&Ema: o să vă mut ecourile pe firul iniţial. Acest fir de discuţie e "de filozofări"

[ad.ulterior]. mutate, începând cu aici

Michaell [01.12.16 12:18:48] »

@krisstinna: Un proverb aici zice: ,,Wer lesen kann ist klar im Vorteil,, tradus inseamna aprox. urmatoarele: Daca sti sa citesti, esti in avantaj,,

La tine presupun ca sti sa citesti - deci arata-mi te rog unde ai gasit si de unde deduci ca am ura in suflet??!! Esti liber sa interpretezi ce si cum vrei dar te rog nu-mi pune ,,in gura,, cuvinte pe care nu le-am spus / scris.

Sti cine s-ar putea sa aiba ura in suflet? Acei concetateni de-ai tai care au fost nevoiti sa-si lase copii minori acasa la bunici ptr. a pleca in strainatate ca sa aiba ce manca. Povestele-le lor de mandria ta nationala. La mine sunt cuvinte pierdute. Eu am avut de-aface cu granicierii vostri in umra cu 26 de ani ptr. ca nu acceptatm sa stau inchis in tara unde curgea miere si lapte si unde de zile ca azi la fel se defila si toti bateau din palme.

Idea mea initiala a fost doar sa spun ca din punctul meu de vedere toate aceste sarbatori plus defilari, sunt o singura scamatorie si doar menite sa ,,imbete,, mintea omului simplu - nimic mai mult. Asa a facut Ceasusescu si multi altii inainte lui. In unele locuri se mai practica si astazi.

Ca sa te poti mandri cu tara ta e nevoie de cu totul alte lucuri.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
elviramvio [01.12.16 12:23:08] »

Michaell:

"Tara pe care o sarbatorim azi", vezi ca am modificat putin, este si a ta, niciodata, nicicand nu vei reusi sa scoti asta din trecutul tau, oricat te-ai chinui. Ea ramane acolo ca o amprenta, o mutatie genetica si faptul ca inconstient sau nu inca iti pasa de ea, se vede foarte clar din ecourile tale. Parintii biologici si etnia nu le poti renega si nici sterge cu o simpla apasare de taste. De fapt si prima cetatenie ramane azi in trecutul tau ca un memento.

A iubi aceasta tara m-au invatat chiar profesorii mei comunisti, nu cu forta, nu facand politica ci cu acele metode pe care le are orice parinte bun, orice pedagog care se respecta, adica in acelasi timp cu legarea cravatei rosii la gat mi-au vorbit despre domnitori celebri buni crestini, despre carturari deosebiti nascuti sau nu pe aceste meleaguri dar care au devenit buni romani, apoi au fost neromanii de pe scenele teatrelor noastre, din muzica si pictura, din medicina si matematica, din arhitectura, au fost zarzavagii bulgari din satul in care locuiesc azi, au fost multi straini ce au adus faima Romaniei. Ca pentru bunastarea mea materiala doream sa plec, ei bine da, recunosc însa dorinta aceasta nu a fost mai puternica decat aceea de a sta pe langa neamuri si obiceiurile mele neaose si te asigur ca incercarile nu au fost usoare si nici spaimele comuniste dar cum pot fi mai mandra azi decat ca am invins teroarea, frigul, cozile la carne, lipsa cartilor? Si m-as putea eu compara cu unii dintre voi cei plecati, cativa revenind aici si incercand sa faca ordine?

Sunt convinsa ca in sufletul tau duci dorul caldurii inimii romanilor, ca nici acolo unde traiesti nu curge lapte si miere pentru catei lenesi sau ca politicienii sunt sfinti din rai. Nu vreau sa te supar azi in zi de sarbatoare pentru romanii simpli ca mine dar incearca sa uiti aceasta inversunare care, sigur iti spun, nu da bine nici in fata celor printre care traiesti si te stiu ROMÂN.

Nu crezi ca meritam din partea ta un "La multi ani fratii mei români de pe AFA! "?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][10 voturi]
Michaell [01.12.16 12:56:37] »

@elviramvio: Nu pot fi mandru de acele vremuri pentru ca au fost ani de viata care au trecut si nu mai revin. Atentie, nu am si nu simt ura, in schimb, daca urmaresc dezvoltarea tarii din ultimii 25 de ani plus cand vad cit de putin s-a schimbat in gandirea oameniilor, aproape ca ma ia plinsul.

Colegei de mai sus care aduce in discutie bolnavii de cancer, ii spun ca nu stie despre ce vorbeste. Sa mearga in spitalele din Romania si va vedea ce mandri sunt / sau pot fi acei oameni de tara lor. In schimb eu, din pacate, in urma cu multi ani, am facut cunostinta cu aceasta boala. Am fost tratat regeste si operat intr-un spital militar aici si sunt sanatos pina in ziua de azi. Asa s-ar fi intimplat si in Romania? Ma indoiesc!

Uitindu-ma la pozele care arata o defilare asemanatoare cu cea de azi, mi-au sarit in ochi masiniile SMURD. O mindria nationala romaneasca si existenta acestei organizatii, nu-i asa??!! A fost nevoie de descendentul unei natii chinuite sa vina in Romania sa puna asaceva pe picioare. Mandria si nationalismul romanesc n-a fost in stare. Puterea si elanul lui a ajuns doar ptr. niste salvari ruginite de pe vremea celuia din Scornicesti.

Poate intelegi acuma ce vreau sa spun pina la urma. Deci nu e vorba de vre-o ura sau ceva asemanator ci de trezire!!!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
Michaell [01.12.16 13:04:36] »

@Admin: Multumesc ptr. initiarea acestei rubrici.

Doresc totusi sa spun ca nu am cu nimenea nimic personal si nu-mi sta in gand sa denigrez Romania sau sa-mi bat joc de simtamintele nationale ale colegilor de pe site.

In acest context, doresc tuturor numai bine, sanatate si intelegere ptr. problemele adevarate pe care Romania trebuie sa le rezolve.

Poate e nevoie intradevar si de o zi precum aceasta. Cu defilari, stegulete, etc. Se poate ca eu sa fi pierdut aceasta intelegere. Tara in care traiesc si unde ma simt acasa a invata din trecutul ei. Ei se pare ca sau vindecat. Traind aici de atitia ani esti bineinteles supus acestei influente si gandiri. Imi cer inca odata scuze daca am gresit.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
Michi [01.12.16 13:11:58] »

Puteam emigra încă din 1980 pentru reîntregirea familiei. Atât eu cât şi soţul aveam meserii care ne garantau succesul material fără a trece prin stadiul de spălat veselă sau îngrijit bătrâni. Din cauza originii sociale proaste şi a rudelor din străinătate am fost tot timpul în atenţia organelor de securitate. Totuşi n-am putut pleca. Nu regret. Şi aici, cu toate piedicile puse am avut cariere frumoase, avem o familie unită şi reuşită, avwem prieteni, avem limba pe care o vorbim cu toţii, suntem acasă. Mi-am iubit ţara cu bune şi rele aşa cum un părinte îşi iubeşte un copil mai nereuşit. Dintre foştii colegi şi cunoştinţe stabilite ˝afară˝, cei care au s-au integrat noului mediu vorbesc cu dor şi emoţie de România. Cei care au eşuat din varii motive nu fac decât să vâneze tot ce e rău şi prost în ţara în care s-au născut pentru a -şi justifica alegerea făcută şi a se convinge că oricum le e mai bine (nu sub aspect material ci în primul rând ca integrare socială şi impact psihologic). La mulţi ani România, la mulţi ani români de pretutindeni!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
tm67bru [01.12.16 13:17:39] »

@Michaell: eu unul intuiesc că, în ciuda modului tău mai aparte (şi care ofensează ades, posibil fără ca tu să-ţi dai de multe ori seama!), intuiesc deci că tu îţi iubeşti ţara de origine; că o parte din tine este şi va fi rămâne mereu acolo unde te-ai născut şi unde ai crescut.

Şi că doreşti, de fapt, *mult* ca ea să se schimbe în "(şi) mai bine" - măcar de 1 Decembrie fie-mi îngăduit să percep astfel desele tale "contre" pe această temă . E modalitatea prin care tu consideri că-ţi "poţi aduce contribuţia" la asta - să "schimbi mentalităţi", în percepţia ta.

Poate te ofensez şi eu fără să vreau, dar îţi dedic acum, de sărbătoarea *tuturor românilor*, melodia de mai jos

Ascult-o până la capăt!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][8 voturi]
Michaell [01.12.16 13:32:30] »

@Michi: Imi pare rau ca vezi lucrurile asa. Citinnd ecoul tau, mi-am data seama ca, pina acuma de fiecare data cand am intrat cu tine in dialog aici pe site, n-a iesit bine...

Imi cade greu sa ma stapinesc pentru ca insinuezi si inventezi lucruri pe care nu stiu cum ajungi s-o faci si, [...] macar virsta ar trebui sa te impiedice s-o faci.

Afla ca nimenea din nemaul meu nu culege capsuni sau spala la fund oameni virstnici, cu toate ca, nici aceasta munca nu este o rusine - IN TARI CIVILIZATE. Altfel bineinteles in Romania unde toti sunt domni si chiaburi. Acolo virstnici si bolnavii NU sunt stersi unde trebuie ci sunt lasat in voia soartei... pina sunt haliti de viermi... Fi mandra de asta!!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
Admin [01.12.16 14:00:32] »

@Michaell: ziceam mai sus

liber şi pe cât posibil neîngrădit*

Ştiam eu de ce o zic...

Atacurile la persoană nu sunt tolerate (nici) aici. Atacă ideile, nu pe cel pe care le expune.

calatorul [01.12.16 14:12:03] »

@Michaell: M/am abtinut sa mai intervin dar ma tem, din pacate pentru unii, ca @elviramvio a citit bine printre cele scrise cand a definit corect caracterizarea ei trista.

Pe mine m/a durut acum expresia Eu am avut de-aface cu granicierii vostri in umra cu 26 de ani. Asta e o vorba urata rau, caci nu erau granicerii nostri care/i persecutau doar pe altii iar pe noi nu, erau granicerii lor care ne persecutau pe noi toti.

Am trait din greu vremurile comuniste in care nu am putut pleca afara la studiu sau la munca asa cum tare urat se spune acuma. POate ca am pierdut multe oportunitati sau o alta viata, ramanand aici intr/o tara care si dupa ce a scapat de Ceausescu inca se mai chinuie sa devina normala.

POate e si vina noastra ca nu reusim sa o ducem pe calea cea buna, dar daca e asa de simplu si usor de facut, de ce nu o faceti dvs. stimate Michaell? Adica noi nu vrem sa avem spitale curate, scoli bune, sosele si altele cate in occident? Cred ca vrem, daca vedem cati dintre noi au ales solutia sa plece dupa ele, decat sa mai lupte sa le construiasca aici.

Dati exemplul SMURD care mi/e foarte cunoscut si aveti dreptate ca in Romania l/a facut un strain, bravo lui, dar sa nu credeti ca alearga de unul singur pe la toti bolnavii. Echipele SMURD sunt compuse din oameni normali, medici, asistente si pompieri, cateva mii de pasionati care si/au dorit sa salveze alti oameni desi asta le pune in pericol propria sanatate. Si bravo lor ca o fac, ma bucur ca vedeti si lucrurile bune.

Dar e urat sa spuneti ca noi nu vrem, nu stim, nu putem si ca in Romania unde toti sunt domni si chiaburi, asta e o alta aruncare cu noroi in noi cei care traim aici acasa. Va felicit pentru curajul si dedicatia cu care ati depasit greutatile acomodarii cu o noua lume si viata, dar va propun sa nu jignim oameni la gramada daca suntem suparati ca vacarul pe sat. Ramane de vazut cat ati inteles din ce am scris, limpede si clar, si sper sa deschideti o mica fereastra spre lumina si intelegerea celorlalti, cu totii suntem oameni, nu doar unii dintre noi. Succes.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][8 voturi]
Michaell [01.12.16 14:28:00] »

@tm67bru: Exact, nu doresc mult, ci FOARTE MULT, sa se schimbe ceva. Acesta-i punctul.

Iar asta nu se intimpla folosind burta, pentru ca de asta tin asemenea manifestari si urari, ci doar folosind capul, punind ,,osul ,,si lasind la oparte mandria si orgoliile.

Privind lucrurile din afara tarii, dar urmarind si doar firul acestei discutii si gandirea unora, nu prea am speranta ca eu sa mai traiesc momentul cand o schimbare sa aiba intradevar succes. A trecut peste un sfert de veac de la schimbarea regimului dar mentalitatea si gandirea nu sa schimbat mai deloc. Urmaresc cu interes politica si intimplariile din Romania si le compar deseori cu cele de aici. Eu cred ca un occidental nu poate sau n-ar avea capacitatea mentala sa inteleaga cum un popor poate fi in stare sa-si autodauneze atit de mult. Deseori mi se pun intrebari in acesta directie. N-am ce sa rapsund. Asta-i mentalitatea... zic, sau tac milc.

Se vorbeste de frumusetiile tari si de bogatiile ei - patetic si cu mare inflacarare. In schimb daca privesti realitatea, cum se ocrotesc aceste valori si cum se valorifica - te ia plinsul. Totodata am observat in ultimul timp, nu doar azi cu ocazia zilei nationale sau urmarind ecourile, un nationalizm inexplicabil si deloc compatibil cu realitatea. Cam in felul urmator: Sunt mandru ca sunt roman, imi iubesc tara la nebunie dar in schimb o fur de rupe locul, arunc pet-uri pe unde apuc iar fata de semenii mei, fie in circulatie sau in viata de zi cu zi, afisez o ignoranta demna de premiu Nobel. Cunosc si am apropiati in Romania care gandesc si se compoarta ca probabil majoritatea celora care ma contrazic aici pe site. Si anume sunt mari patrioti, dumineca isi spala masina, doamna casei isi pune cercei si verigheta, se merge la coafur pentru a aparea in fata bisericii ca scosi din cutie. In viata de zi cu zi in schimb, la serviciu, intre neamuri sau doar ei intr ei, se fura, se mint si se compoarta ca niste animale salbatice.

In cea ce priveste comportamentul lor in societate si spiritul lor civic, ptr, ca pina la urma asta conteaza, sunt niste nulitati.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
Michi [01.12.16 14:40:08] »

@Michaell: Să ştii că până şi eu am impresia că gândirea mea e tributară vârstei înaintate pe care o am. Copiii mei însă, au meserii căutate orişiunde, îşi dau seama de racilele sistemului şi totuşi niciun moment nu s-au gândit să plece. La vârsta pe care o au, nu se pune problema că i-aş fi influenţat. Nu putem goli ţara asta numai pentru că trecem printr-o perioadă dificilă şi să servim altora elite şcolite din banii tuturor. Dacă pleacă toţi cei cu şcoală, cum se va mai reconstrui ţara asta? Nu, nu e gândire comunistă, ci doar practică.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
Michaell [01.12.16 14:41:36] »

@calatorul: Nu se va putea schimba ceva cu gandirea pe care o au majoritatea dintre oamenii care traiesc in Romania. Nu sunt in stare, din punct de vedere argumentativ dar si pentru faptul ca nu stam fata-n fata sa-ti detailez si sa aduc argumentele necesare care ar putea sa te convinga. Unei dezvoltari asa cum ne-am dori-o cred cu totii, sta in cale aproape tot ce se pot spune despre oamenii pe care-i cunosc in tara - ca sa nu-ti dau motiv sa spui ca generalizez si ca invinuiesc oameni pe care nu-i cunosc personal.

Vrei sa luam exemplu spitaleleor? In urma cu citva timp am avut o discutie asemanatoare aici pe site si am pus un link (din pacate nu-l mai gasesc) despre o asistenta care a parasit paradisul timisorean (scuze Cornel) si si-a gasit un job in zona unde locuiesc si eu. Toate bune si frumoase, banii erau ok, totul ok. In schimb pe ea o deranja faptul ca acolo rolul angajatului era sa deserveasca pacientul si sa faca tot posibilul ca el sa se simta bine. Ai inteles bine. Pe ea o deranja MORMALUL. S-a si intors in Romania... unnde profesorul de pe statiunea de unde a plecat a intimpinat-o cu bratele deschise, in loc s-o...

Ai inteles si sti acuma de ce nu se va schimba nicicand ceva in Romania si dece nu ajunge doar sa vrei sa se schimbe ceva...

Ba da Michi, e vorba de o gandire comunista ! Doar ca tu nu-ti dai seama de asta. Dovada ca ia-i luat apararea acelei asistente.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
calatorul [01.12.16 14:51:56] »

@Michaell: Aici suntem de acord, si eu cred ca noi toti cei din tara asta mai avem inca de inteles si invatat cum sa facem lucrurile sa mearga mai bine. DAr sa nu uitam ca Romania a trait blocata in razboi din anii 40, cand a avut alte tendinte politice unilaterale, iar dupa razboi, din anii 50 stim cu totii ce au patit oamenii din tara asta, majoritatea desigur.

Asta inseamna vreo 2 sau 3 generatii care au trait, asa cum bine stim, intr/o realitate falsificata, opresiune si propaganda care iubea minciuna si falsitatea, incuraja delatiunea si spiritul de ceata amorfa. Astea sunt lucruri care azi se repara greu, cand ai un sistem de educatie in care profesorii si invatatorii sunt platiti cu cateva sute de euro. Cati oameni dedicati si pasionati poti avea ca sa faca educatie tinerilor fara sa le ajunga banii de mancare si plata cheltuielilor lunare, fara sansa unei vacante afara etc?

Cum sa educi oamenii care iubesc televizorul ca pe a doua viata, cand la tv majoritatea programelor aduc mizerii, omoruri, drogati si promoveaza niste vedete analfabete la propriu, care nu stiu nici macar sa vorbeasca, daramite sa gandeasca. Sigur, nu vom repara noi doi aici tara asta, dar eu sunt optimist si constat pana si in acest fir de discutii ca oamenilor le pasa si sper ca isi doresc sa o faca mai buna. Dar asta tine nu doar de fiecare dintre noi, ci si de cei care ies in fata si se ofera sa ne conduca, din pacate tot mai putini si mai incapabili sa gaseasca directia buna.

Da, Romania este la coada Europei in multe privinte, eu insa vad partea buna pentru ca este in UE, sper ca asta sa ne deschida si noua ochii cu timpul, caci zeci de ani am stat inchisi in intuneric si acum ne sperie si cei care ne ofera o mana intinsa si credem ca ea vrea sa ne loveasca. Stiu ca nu ajunge sa vrei sa schimbi lucrurile in bine, dar nu o sa incetez niciodata in a crede ca putem face lucrurile mai bine pentru noi toti si pentru fiecare in parte.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
traian.leuca † [01.12.16 15:04:06] »

şi

Să nu te îndoieşti deloc! Şi în România se fac intervenţii medicale complicate la cel mai înalt nivel profesional.

Ştiu multe cazuri, chiar de pe AFA, unul dintre ele fiind chiar eu. Am fost operat"regeşte" în 2014, de cancer, la Spitalul Oncologic Fundeni şi sunt perfect sănătos.

Şi apropo de "Wer lesen kann ist klar im Vorteil" cât de mult ai citit despre această teribilă boală?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][8 voturi]
Michi [01.12.16 15:16:16] »

@traian. leuca: Şi soţul meu a fost operat regeşte la Fundeni având acelaş diagnostic ca şi Traian Se întâmpla în 2007 şi de atunci, controlat periodic, duce o viaţă mai mult decât normală.

Cu privire la asistenta la care face referire Michaell, am recitit articolul al cărui titlu este ˝Asistenta din Timisoara dupa ce a muncit in Germania: Nu ai grija zilei de maine, dar tu, ca om, esti mort in interior˝ Fata a revenit în România din cauză că nu s-a adaptat mental. Ce a deranjat-o cred cel mai mult a fost modul de gândire nemţesc, total diferit de al latinilor. Cred că este dificil să gândeşti într-o limbă, să-ţi traduci singur în cap şi să te exprimi - cu grijă la gramatică - în altă limbă

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
Zoazore [01.12.16 15:30:31] »

@Michaell:

Te-ndoiesti degeaba! Si eu AmFostAcolo, in februarie 2003, cand m-am operat "regeste" de cancer. IN ROMANIA, pe care tu o blamezi! Traiesc multumita acelor medici ROMANI, si-a personalului ROMAN, dintr-un spital DE STAT, romanesc. Si nu-s singurul exemplu!

Sunt ROMANCA si-s mandra de asta! Si TU nu ai dreptul sa ma jignesti si sa ma compari cu animalele salbatice. AI FOST, ESTI si VEI FI ROMAN, fie ca-ti place sau nu!

Iar acel "strain de la SMURD" e mai ROMAN ca tine!

Ist dass klar, Mihai? La multi ani!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][9 voturi]
maria55 † [01.12.16 15:35:06] »

@traian. leuca: hop si eu! La randu-mi am fost operata regeste, la Tirgu Mures insa! De Fundeni ma leaga tot tratamentul la fel de regesc, necesar ulterior!

Am intervenit doar pt a-l convinge pe domnul M. pt care totul se rezuma la "ai vostri" la voi"... desi incontestabil sunt si ai lui!!!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
Michaell [01.12.16 15:52:54] »

@traian. leuca: Stimate coleg, atit cit am citit eu de aceasta ingrozitoare boala, cu scuzele de rigoare, tu n-ai sa poti citi in inca zece vieti. De ce spun asta? Pentru ca, asa cum am spus si mai sus, nu-mi cistig painea culegind capsuni, ci, lucrez intr-o institutie unde cartiile cu teme oncologice practic cad pe mine. Nu doresc sa dau aici numele institutiei. Sper ca am clarificat-o pe asta.

Alta-i lauda ta in ceea ce priveste sistemul medical din Romania. Doresc sa-ti aduc aminte de parerea ta, cu totul in contradictoriu fata de ce-ai scris aici, cu doar ceva timp in urma. Iti amintesti? Intr-o discutie prin intermediul unor mail-uri private?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
nicole33 [01.12.16 15:56:00] »

@Michaell:

Regeşte, regeşte, dar cât a costat toată distracţia: operaţie + recuperare + tratamentul ulterior obligatoriu?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
webmaster [01.12.16 15:57:32] »

@ANILU - ecoul (şi fotografiile) au fost mutate aici - sunt mai potrivite acolo.

ANILU, calatorul, Dan&Ema, dorgo, elviramvio, hlli, iulianic, maria55, Michaell, Michi, Mihai18, mprofeanu, Zoazore
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări de suflet (mai puţin turistice):

• pagină generată în 0.064197063446045 sec