ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.03.2010
ÎNSCRIS: 18.03.10
JAN-2010

St. Wolfgang - Un orasel de poveste

In iarna asta am ales ca destinatie Austria. Urmand recomanarile unei colege, mi-am programat vacanta intr-o statiune micuta din regiunea Salzburg, orasel numit St. Wolfgang. Nu e una din statiunile frecventate de turistii romani pentru ca nu e focusata pe ski. De fapt statiune e mult spus, e mai degraba un orasel turistic dar desprins parca din cartile de povesti. Spre nenorocul nostru nu am avut parte de zapada decat sporadic, deci sania a fost exclusa. Totusi restul a compensat pe deplin lipsa zapezii. Am ajuns la destinatie pe 27 decembrie dupa amiaza dupa un drum cu masina de 2 zile. Am avut inchiriat acolo un apartament care s-a dovedit a fi o alegere excelenta. Spatios, ultra dotat, excelent pentru ceea ce ne-am propus.

Primul contact cu oraselul l-am avut seara. Lumini peste tot, totul decorat cu multa fantezie si nicio urma de kitch. De la niste chioscuri mici de lemn impodobite cu crengute de brad si felinare veneau mirosuri apetisante de carnati (specialitatea tarii de altfel) si un soi de cartofi taranesti, imbinate intr-o aroma ametitoare cu mirosul de vin fiert. Pe stradutele inguste nu am zarit, dupa o zi intreaga de forfota a turistilor, nici macar o singura hartie pe jos, sau un ambalaj de plastic... civilizate pe scurt. Hotelurile, construite toate in acelasi stil tipic zonei, pareau a fi pline. Multe magazine de suveniruri si o piateta mica in care cateva trasuri trase de caluti bine ingrijiti si "blanosi" isi asteptau "plimbaretii". Toata lumea era extrem de amabila, gata sa te serveasca, desi cu acea raceala si lipsa de comunicare specifica popoarelor germanice. Preturile destul de mari, ca in toata Austria de altfel, dar servicii pe masura.

Oraselul este la 40 km de Salzburg si vreo 180 km de Munchen (unde am si dat o fuga dealtfel).

In concluzie, va invit sa includeti aceasta destinatie pe lista voastra pentru vacanta. Merita cu prisosinta!!

Trimis de oanaboteanu in 18.03.10 14:43:24
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 2987 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (oanaboteanu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin St. Wolfgang și împrejurimi: