ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.11.2016
DIN: Râmnicu Vâlcea
ÎNSCRIS: 28.06.12
OCT-2014

Catedrala Reîntregirii Neamului

Cum mâine este ziua de 1 decembrie, m-am gândit să scriu un articol despre oraşul unirii, Alba Iulia.

Am fost de multe ori la Alba Iulia şi am asistat şi la festivităţile oraganizate cu ocazia unirii. Aceste festivităţi se desfăşoară în locul denumit Platoul Romanilor. Aici pe Platoul Romanilor la 1 decembrie 1918 s-au adunat peste 100.000 de oameni care au cerut unirea Transilvaniei cu Ţara Mamă.

Dacă tranversaţi Platoul Romanilor (Parcul Unirii) se ajunge în Piaţa Tricolorului unde pe un catarg este arborat tricolorul nostru drag, roşu, galben şi albastru. După ce am admirat drapelul ţarii ajungem în faţa Catedralei Orodoxe. Catedrala a fost construită între zidurile cetăţii Alba Carolina, într-un timp record de 9 luni între 1921-1922, cu scopul de a oferii un cadru adecvat încoronării Regelui Ferdinand şi a Reginei Maria ca suverani ai României. Adresa locaţiei este strada Mihai Viteazul, numărul 1, iar coordonatele GPS ale locaţiei sunt: N – 46.068462 şi E – 23.569468.

Pe lângă Catedrală am trecut de multe ori, dar în interior nu am fost decât de două ori, prima dată când eram elev în clasele I-IV cu ocazia unei excursii cu şcoala la Alba Iulia iar a doua oară cu ocazia acestei vizite. Nu ştiu motivul, poate că eram prea tânăr şi nu mă interesa să vizitez asemenea locaţii.

Istoria Catedralei este strâns legată de festivităţile încoronării din data de 15 octombrie 1922 (noi am vizitat biserica pe 5 octombrie 2014, la aproape 92 de ani). Încă din anul 1920, prim-ministrul din acea vreme, Alexandru Averescu, aprimit sarcina de a pregătii actul încoronării regelui Ferdinand şi a reginei Maria.

Catedrala nu este construită după un anumit stil specific al unei epoci anume, ci a preluat mai multe elemente arhitectonice şi decorative tradiţionale romîneşti. O mare parte din arhitectura lăcaşului este inspirat de stilul brâncovenesc.

Catedrala a fost construită în mijlocul unei incinte dreptunghiulare. Incinta este compusă din patru pavilioane amplasate în colţuri şi care sunt legate între ele prin intermediul unor arcade deschise. Planul Catedralei este de tip bizantin şi este format din naos, pronaos şi altar. Naosul este impunător prin înălţimea sa, este dominat de cupola centrală susţinută de patru stâlpi octogonali placaţi cu marmură. În cupola centrală este pictat Isus iar pe bolta absidei altarului Maica Domnului şi alte şcene bibilice Pe partea exterioară a naosului se află cele trei turle de formă octogonală prin ferestrele cărora pătrunde lumina în biserică. In Pronaos sunt pictate portretele lui Mihai Viteazulşi a doamnei Stanca. Iconostasul este realizat din lemn de stejar, este împodobit cu motive florale de insipraţie brâncovenească.

Cum v-am spus in curtea unde se află Catedrala, în cele patru colţuri se află 4 pavilioane. În cel din partea de sud-est, se află reşedinţa arhiepiscopului de Alba Iulia iar în cel din partea de nord-est se află birourile Arhiepiscopiei.Aceste două pavilioane sunt cu etaj, iar la etaj se urcă pe o scară exterioară din piatră. Pavilioanele cu un singur etaj din celelate două colţuri sunt locuite de către peronalul administrativ.

Simbuloul cel mai cunoscut al Catedralei este Turnul Clopotniţă. Turnul are o înăţime de 58 de metri şi domina întreg ansamblul. Turnul era dotat cu cu 3 coplote din bronz care câtăreau între 400 de kilograme până la o 1,5 tone. Clopotele au fost confecţionate din bronz provenit topirea unor tunuri după Primul Război Mondial. Cu ocazia renovării bisericii care avut loc prin 2007 clopotele au fost înlocuite cu unele noi care au fost turnate la Innsbruck, în Austria. Aceste clopote, printr-un sistem GPS, pot fi „trase” cu ajutorul unei telecomenzi sau direct de pe telefonul mobil introducând un cod. Tehnologie frate!

La 15 octombrie 1922 înainte ceremoniei de Încoronare s-a ţinut o slujbă în biserică s-a ţinut o slujbă specială care se face la mari evelimente, de către Patriarhul Româniaei de la aceea vreme. Încoronarea nu a avut loc în biserică, deoarece regele Ferdinand fiind de religie catolică nu a dorit să fie încoronat într-o biserică ortodoxă. Un lucru inedit s-a petrecut şi în timpul ceremoniei de încoronare. În momentul când Patriarhul a trebuit să-i pună coroana pe cap regelui Ferdinand, regele a luat coroana şi şi-a aşezat-o singur. La festivitate au participat reprezentanţi ai majorităţii caselor regale ale Europei.

In momentul vizitei noastre a fost o zi frumoasă de toamnă, era duminica şi în biserică se desfăşura slujba, am intrat am asistat puţin la slujba, pe urmă am cumpărat cateva lumînări pe care le-am aprin în locul special amenajat. Un fapt care m-a surpins a fost numărul mare de oameni din curtea bisericii care asistau la slujbă. În interiorul bisericii nu am făcut poze, se înţelege de ce.

Dacă vizitaţi Catedrala, cum treceţi de turnul clopotniţă puteţi admira statuile suveranilor care au fost încoronaţi aici. Catedrala are hramul Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavril, iar din data de 1 decembrie 1948 numele lăcaşului de cult a devenit Catedrala Reîntegirii Neamului. Acest lucru este înscripţionat pe o placă de marmură.

Inainte de 1989 pentru ca turnul Clopotniţă a Catedralei să se vadă de departe pe Bulevardul Transilvania s-au mutat cu ajutorul unor şine două blocuri cu câţiva metri mai în spate pentru că acoperea priveliştea. După revoluţie în celelalt capăt al Bulevardului Transilvania s-a construit o nouă catedrala care poartă numele Catedrala Unităţii Naţionale. Acum cele două Catedrale stau faţă în faţă.

Dacă ajungeţi în Alba Iulia nu rataţi o vizită la Catedrla Reîntregirii Neamului sau Catedrala Încoronării, nu veţi regreta.

Cu ocazia zilei de 1 decembrie vă doresc LA MULŢI ANI! dragi români.

Trimis de zlatna in 30.11.16 00:41:48
Validat / Publicat: 30.11.16 08:22:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ALBA IULIA.

VIZUALIZĂRI: 1615 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Turnul Clopotniţă vazut din curtea Catedralei

zlatna [05.12.16 14:23:52] »

web master va rog urmatorul clip: https://www.youtube.com/watch?v=87AjrGKPlgg

by web - done!

zlatna [05.12.16 14:34:45] »

@zlatna: multumesc

webmasterX [24.03.18 08:46:50] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Catedrala Încoronării / Reîntregirii Neamului» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: O zi în Alba Iulia și împrejurimi]

zlatna [24.03.18 09:16:54] »

@webmasterX: Ok.

zlatna