ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.11.2016
ÎNSCRIS: 30.04.14
NOV-2016

încărcat de pe telefon!

Brugges, orașul tuturor

Ca să scrii ceva despre acest oraș îți trebuie ceva talent sau pasiune. Laconicul nu își are rostul în cetatea medievală..

Totuși unele informații sunt utile lăsând la o parte "dantelariile" atât de bine evidențiate în celelalte articole...

Eu, sotia si domnișoara mea (mai mult aplecată spre fb decât spre istorie... deh) intr-un city break combinat cu brussel.

Călătoria cu wizz din dimineața de 25 ale lui brumar s-a transformat din placere in nervi si stres. de ce?

Pai o ceată densa la "brussel" a se citi Charleroi, a obligat pe drăguța doamna pilot să deseneze cercuri timp de 45 de minute și apoi să ne îndreptăm spre Liege. punct si adio tren spre brugges la ora 9...

După aterizare, mai stați voi călători în avion cam vreo 30 de minute și apoi vom putea să mergem înapoi la "brussel"...

Ei as... noi vrem să coborâm aici cu riscul unei discuții mai aprinse.

Avantajul unei curse low cost? Doar prețul... :(

Până aici bine. daca o fi bine... luăm autobuzul spre gară din Liege si avem noroc să găsim trenul direct spre brugges in gara...

Gata cu "dantelariile" avem si informații practice/utile, sper.

Autobuz aeroport liege-gara Liege... curat, rapid. Pret 2,1 euro/persoana.

Tren Liege spre brugges curat, liber si rapid circulă cam cu 180-190 km (probat :) ). Pret pt 2 persoane 56,3 euro.

Informația este pt. cei care doamne fereste pățesc ca noi. trenul este la 11 trecute fix dimineața și în 2 ore se transformă dintr-o veritabilă masina a timpului ducând călătorii în Flandra medievală :) ...

Copiii pana la 12 ani beneficiaza de gratuitate în Belgia dacă sunt însoțiți de un adult. pana la 4 copii de adult (pt cei "numeroși"????).

Cea mai avantajoasa modalitate este achizitionarea unui rail card cu 10 călătorii indiferent de destinație (exceptând stațiile de frontieră).

Pret card 51 de euro pt călătorii sub 26 de ani și 76 de euro pt cei peste 26 de euro.

Pt cei ca noi socoteală ieșea. binisor la 7,6 euro călătoria. nu a fost cazul deoarece nashul nu eliberează carduri... doar bilete mai scumpe. mrrr si grrrr.

S-a dus naiba cu socoteala de acasă...

Nous arrivons... la brugges.

Toate week -end dupa 25 nov si decembrie si ajunul Craciunului autobuzele spre centru sunt FREE/GRATIS/MOKA... sau cum mai vreți oameni buni... !! Am văzut și cele mai intime cotloane ale doamnei brugges.

Este utilă informația pentru dumneavoastră? va rog un feed Back pozitiv. multumesc????????

Altfel drumul de la gara spre centru este o călătorie de plăcere vorba lui nea Iancu. mai un canal îmbrăcat în culorile toamnei... mai un grup asiatic, mai un cersetor Roman (singurul).

Alte preturi...

Ca să o vezi pe madona cu pruncul scoți 4 euro. copiii sub 12 au liber. merita.

Ca să faci o plimbare cu barca pe canale 8-9 euro de persoana. nu am încercat pt ca bătea vântul. stiu e o blasfemie să spui că nu te-ai dat în bărci prin brugges dar... alta data/viata.

Sa ajungem la dulciuri?

Oameni buni, lăsați dietele, la naiba cu glicemia si colesterolul. o viața avem si (stop continuarea)...

Preturi mari pe măsură. dar ce ciocolata, truffe, gofre, bomboane, acadele... si ce o mai fi.

Mai rezonabile cele de la Leonidas si suspect am găsit un magazin pe lângă piața Mare mai mult decât rezonabil la preț. si bune si alea.

Ca si bugetar amarat cardul si cashul strigau non stop la mine... mai ușor cu boieria. dar si ala cu coarne mă inghiontea... cumpără! cumpără! Pe care să îl asculți? pe nevastă normal... ????

Altceva. despre vreme senin si soare cu dinți dar pentru brugges e o minune să apară soarele. ei vineri a fost însorit TOATA ziua. si sâmbătă pe 26... sic! 6-7 grade ziua, noaptea frig si vânt...

Avem si noi norocul nostru.

In fine tot ce e frumos se mai si termina... sâmbătă după amiază pe la 3 trecute am luat trenul spre brussel/bruxelles.

Pret bilete pt 2 persoane 28 euro. la fel copila gratis. (si nashul nu a venit). mă scuzați eu mai fac blatul pe tren, stiu e urat dar la noi mai merge... ce emoticon să pun aici. astept reacțiile.

Tren curat, aglomerat cam intr-o ora ești în orașul băiatului care face pipi de atâția ani...

Nush ce sa mai zic. sper ca informațiile au fost practice/utile/binevenite.

Poveștile frumoase să le spună altii. eu rămân cu amintirile. si sunt. destule.

Voi atașa câteva poze iar relatări de cazare intr-un articol viitor. au revoir.

P. s. urata limba neerlandeza asta sau cum s-o numi. ce frumoase sunt limbile latine...

Trimis de Cesere in 28.11.16 21:13:02
Validat / Publicat: 29.11.16 08:37:20
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BENELUX

VIZUALIZĂRI: 4000 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cesere); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

elviramvio
[29.11.16 08:47:41]

@Cesere:

Asculti nevasta daca i-ai dat datele exacte ale cardului, daca nu stie ce-i in "plastic", risti sa ajungi apoi tot la nevasta dar primesti vorbe de ocara!

Acum lasand gluma, frumoase pozele de toamna. Si poate ne mai povestesti ceva ca doar e luna cadourilor si meritam si noi, cred!

Vacante frumoase!

mprofeanu
[29.11.16 14:35:43]

@Cesere: Simpatic scris și util celor ce merg după 25 noiembrie și numai, în Bruges!

[29.11.16 14:39:10]

@Cesere: Putine poze dar frumoase. In rest, totul e bine cand se sfarseste cu bine.

Radu Tudoran CONS. ONORIFIC AFA / BENELUX
[29.11.16 20:30:09]

Limba flamanda este chiar frumoasa Dar trebuie sa fii ragusit ca s-o vorbesti.

Calatorii frumoase pe mai departe. Incearca Gent sau Antwerp

Dan-Ioan
[29.11.16 22:33:33]

@Cesere:

Și mai mișto ar fi fost „76 de ani pt cei peste 26 de euro” Am înțeles că te-ai grabit la scris ptr. că erai la birou (?). Presupun că d-aia nici pozele n-au comentariu. Dar chiar și așa mi-a plăcut și am apreciat informațiile pe care sper să le folosesc atunci când..., pentru că până la 70 de euro n-am reușit să bifez Brugges.

[30.11.16 16:09:19]

@Dan-Ioan omne' si am dat inclusiv edit... numa'ca de obicei scriu la telefon, nu aveam semnal, deștele cam butucănoase, iar pozele abia se încarcă...

Lanțul slăbiciunilor.

Referitor la cazare eu sper ca informația oferită să ajute, avand în vedere preturile la cazare din brugges.

Si cum am spus pt week-end preturile cresc simțitor...

Eu zic ca am făcut afacere buna la banii ăștia.

Numai bine...

[06.01.17 00:36:00]

Util articol. Felicitari. Am luat notite. Am bilete pentru 3 februarie, pentru Bruxelles. Aproape ca renuntasem, fiindca si eu sunt bugetar si este prea scump pentru buzunarul meu. Ma refer la cazare, bilete de tren, autobuz, etc.

Am luat notite. Ati furnizat niste date foarte importante, cel putin pentru mine. Multumesc.

[28.01.17 22:32:32]

@Cesere: Multumesc pentru informatii. Alte dati ar fi preferabil sa scrii mai concis si cu mai putine floricele lingvistice. Urmeaza sa vizitez acest oras, in martie 2017 si ma asteptam sa gasesc cateva denumiri de locuri de vizitat, cate ceva despre frumusetile orasului, preturi si delicii culinare, gen bere si dulciuri, etc. Ponturi. Ca sa nu stau atunci sa umblu bezmetic ci sa folosesc timpul cat mai util.

Radu Tudoran CONS. ONORIFIC AFA / BENELUX
[28.01.17 22:46:10]

@Costi. V. : Si review-ul meu "Brugge, parfumul Flandrei de altadata" tot la "floricele lingvistice" intra? Ca eu am incercat sa dau informatii turistice

[30.01.17 17:23:10]

Buna.

Am revenit la review-ul dumneavoastra si am niste intrebari: -- Autobuzele ar fi gratis si in weeck-end-ul urmator? Eu ma duc sambata, pe 4. Daca nu, stiti de unde pot fi achizitionate biletele?

- Am cumparat biletul de tren (pe internet) si am vazut ca trece prin Gant. Stiti cumva daca se poate cobori din tren, la intoarcere, de exemplu, si apoi reluata calatoria cu acelasi bilet?

- Cum ati procedat la urcarea in tren? Se valideaza biletele la intrarea pe peron? Sau vine controlorul in tren?

Multumesc.

[30.01.17 18:43:48]

@cristina47: vă sfătuiesc (poate acum e prea târziu)... Să nu faceți rezervări la autobuzele flibco spre brussel pt că există risc real de întârziere la avion... Și pierdeți banii. pt 2-3 euro in plus, mai bine luați de la șofer.

Sau varianta trenului spre brussel mai lesne.

[30.01.17 18:51:31]

@cristina47: buna seara.

Când am fost noi (noiembrie) anunțurile erau doar pt week din decembrie. nush ce sa zic de februarie...

Sper că ați luat o marja de eroare la tren... Cauzata de zbor. noi am avut lejer 90 Min întârziere cu aterizare la Liege... Ceea ce a făcut praf planurile.

Biletul rămâne valabil doar la schimbare peron. ex. din Charleroi spre brugges este cu schimbare in brussel. Atunci merge. altfel nu, și vă sfătuiesc să nu incercati pt că nașii nu sunt că la noi????

Biletul îl composteaza controlorul.

Brugges-brussel este cam 30 de euro pt 2 pers dacă nu mă înșel.

Pt orice alte informații sunt prezent.

Ps. astept cu nerăbdare impresii pt că a mea consoarta mă bate la cap și la card sa mai facem strict brugges din nou.

Distracție placuta

[30.01.17 18:59:17]

@Cesere: Oferta pe care am prins-o presupune si transferul cu autobuz Bruxelles-Bruges, 5 euro/pers/dus, asa ca am rezervat deja... Dus-intors, ca suntem doua persoane. Nu stiu firma, dar voi vedea. Ma voi interesa de firma, daca pot, de locul plecarii si ora. Oricum calatoria e in martie, pe 14.

[30.01.17 19:01:32]

@Costi. V. : fără nici o supărare la capitolul ponturi culinare... Nu am observat că cineva sa ofere așa ceva.

Pt că berea/ciocolata/midiile sunt BUNE peste tot și la aceleași prețuri.

Mari.

Pt că Brugges este un oraș peste medie la preturi. altfel nu ar fi așa de frumos.

Poftiți un tips... Produsele hand made sunt peste tot mai scumpe decât cele obișnuite...

Pt bere încercați beer wall cu vreo 500 sortimente.

Dar sunt destule localuri cu sute de sortimente...

Eu personal sunt pe principiul... Nu merg săptămânal în altă țară.

Iar in Belgia nu poți refuza vitrinele.

Va doresc sa vă simțiți bine acolo indiferent de preturi...

[30.01.17 19:05:13]

@Cesere: Vom avea ceva bani la noi si oricum ne orientam la fata locului. Merci fain.

[30.01.17 19:28:29]

@Cesere: Multumesc pentru raspunsuri.

Am luat deja biletul de autobuz pentru transfer Charleroi - Bruxelles: este valabil toata ziua de la 4, la 4 dimineata, deci 24 h. Dus - intors, 28 euros.

Am citit ce ghinion ati avut, cum v-ati trezit la Liège...

Eu voi ramane in Bruxelles 5 zile. Acolo am stabilit "cartierul general" intr-o casa gasita cu Airbnb, unde pentru 5 nopti, am platit 570 lei, cu toate taxele incluse.

Am cumparat, tot pe net, bilete de tren pentru Bruges (sambata) si Anvers (duminica) cu 50% reducere. Au reducere in weeck-end, deci am platit: 15,50 Euros dus -intors, pana la Bruges, si 8,60 dus - intors pana la Anvers. Pe bilete nu se precizeaza ora plecarii trenului. De aceea ma gandeam ca as putea face ceva de genul, "viza la intrerupere", insa ca sa nu am surprize il voi intreba pe controlorul de bilete. Sper sa vorbeasca franceza, fiindca altfel ne vom intelege greu de tot.

In Bruxelles cum ati facut cu mijloacele de transport in comun? Am citit ca ar trebui achizitionat un card: Jump, sau asa ceva, pe care se incarca sau varianta: 10 calatorii, sau abonamentele acelea de cel mult 72 de ore.

Am retinut bine ca o data ce validezi biletul, in Bruxelles, este valabil 1 h? Indiferent de mijlocul de transport?

Inca o data multumesc foarte mult.

[30.01.17 19:31:51]

@Costi. V. : Excelenta oferta! 5 euros e aproape gratis!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / BENELUX
[30.01.17 20:06:11]

@cristina47:

voi intreba pe controlorul de bilete. Sper sa vorbeasca franceza

toți belgienii sunt perfect bilingvi (spre deosebire de o mare parte din conaționalii noștri care locuiesc în vreo trei patru județe din centrul țării); există un mic inconvenient, totuși: sunt mici diferențe între franceză și „belgiană” (cam ca între română și moldovinească).

Recomand urmărirea timp de câteva seri la rând a telejurnalelor de la televiziunea belgiană de pe TV5 Monde pentru acomodare. Atenție mai ales la numerale! Ei nu folosesc tâmpenia aia din franceză pentru 70,80 și 90! ci continuă numerotarea la fel ca pentru primele 4 zeci (care urmează după „vingt”).

De asemenea, majoritatea celor care lucrează cu publicul vorbesc engleza la nivel „basic” - suficient pentru a se descurca în meseria lor.

[30.01.17 20:08:17]

@cristina47: noi am cumpărat bilete de la șofer cost 2.10 euro valabilitate 1 ora.

Nu prea ne-am făcut temele așa că va fi o data viitoare...

[30.01.17 20:10:55]

@Dragos: în Flandra, franceza este la nivelul... Dacă vrea mușchiul meu. dar pe tren nasul vorbește. in magazine engleza este un must see

[30.01.17 20:49:18]

@Cesere: Am citit ca trebuie sa ma duc la KIOSK, sau la punctele Go, pentru acel card.

Va voi tine la curent.

In orice caz, important este ca ajung la Gare de Midi si de acolo... am scos harti, cum ajung unde am cazarea. De acolo imi voi achizitiona acest card (care costa 5 euros, fara calatorii) si care se incarca, asa am inteles. Cred ca varianta 10 calatorii: 14 euros, este cea mai atractiva. Am folosit varianta 10 calatorii la Barcelona, Paris, Madrid. Insa nu se cerea un card special. In Bilbao si in Santander am vazut asa ceva. Am si acum cardurile alea. Sunt ca un fel de portofel electronic din Bucuresti.

Multumesc foarte mult Cesere.

Multumesc si lui Dragos.

[30.01.17 21:41:11]

@cristina47: dar cred că există posibilitatea să luați cartele cu multiple călătorii fara să luați acel portofel electronic... Cel puțin știu că la metrou exista posibilitatea.

Intrați pe saitul de transport brussel... Parcă să zic că portofelele alea sunt pt combi cu flibco sau varianta de Flandra a autobuzelor.

Dar cel mai bine consultați saitul pt. ca este bine pus la punct.

Dacă locația de cazare este apropiată unei stații de metrou... va fi super ușor.

Noi am fost norocoși la 3 stații de gare du midi.

Numai bine

Cesere, Costi.V., cristina47*, Dan-Ioan, elviramvio, mishu, mprofeanu, Radu Tudoran
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Brugge și împrejurimile: