ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.11.2016
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 28.11.15
JUL-2016

Prima dată în Thassos

Thassosul este impartit in pro si contra, ca si infrastructura e mai slab dar vad ca se fac imbunatatiri, iar marele pro e frumusetea naturala a insulei, noua romanilor ne place si pentru ca e mai accesibil si mai aproape de tara noastra.

Duminica am pornit din Cluj pe la ora 22, la 8 dimineata urmatoare eram in Ruse intr-un service ne-a lasat masina si a trebuit sa schimbam o piesa, ne-a costat 60 de euro cu totul si pe la 12 eram inapoi pe drum. Am ajuns in Kavala Keramoti pe la 18 jumate si am luat ferryboatul, 2 persoane si un golf ne-a costat 23 euro la dus, cand ne-am intors am venit cu alta firma si a fost 27 de euro. Cazarea era in Chrissi Ammoudia la Sunny Hotel, foarte decent, curat iar privelistea de la balcon... munte, mare, wifi-ul super (era pe balcon, aveam semnal full) a fost superb, eram si aproape de plaja la vrea 200 de metri dar totusi zona era linistita.

Deoarece am ajuns la hotel pe la 20:30 nu am apucat sa merg pe plaja si sa vad marea in seara aceea, era intuneric total, se intuneca mult mai repede decat in Romania.

Urmatoarele 3 zile le-am cam stat la plaja (Golden Beach):sezlog si umbrela pt 2 persoane era 5 euro, intrarea in mare lina si mergeai destul de mult pana iti ajungea apa la umeri, in primele zile au fost niste valuri frumusele cum nu prea sunt in Thassos dar au fost distractive, dupa aceea apa a fost linistita. Ne-am odihnit destul, vineri ne-am dus intr-o croaziera cu vasul Zeus (30 euro de persoana) mi-a placut foarte mult fiindca am reusit sa vedem minunatiile de plaje si ape din jurul Thasosului, sau macar de pe langa Golden Beach, se merita din plin aceasta croaziera.

Urmatoarea zi ne-am pornit spre sud sa mai bifam cateva plaje pe care am vazut ca le-au vazut si altii, pana in Potos am mers cu masina si sunt cateva locuri minunate, plaje mai aglomerate sau mai goale, fiecare cu farmecul lor, dar credeti-ma ca aveau farmec :).

In Potos bineinteles ca am mancat la taverna Irene unde ne-a servit chiar Otilia (cred ca asa o cheama nu vreau sa gresesc) deja e vedeta pe forumuri, e de treaba, mancarea a fost foarte buna si multa, mai ieftina un pic decat in Golden Beach.

Ne-am intors pe unde am venit si am ales Paradise Beach pentru lenevit, apa era foarte calma ca intr-o piscina. Urmatoarea zi am zis ca ar fi pacat sa stam doar intr-un loc si am revenit spre sud sa stam la o plaja mai micuta si putin exploatata unde erau destul de putini oameni.

Ultima zi am petrecut-o pe o fasie de plaja mai ingusta unde "proprietara" era o femeie din Peru, foarte sociabila si vorbareata, era casatorita cu un grec si detineau si o pensiune pe acolo, si-a dat seama ca suntem romani si am intrebat-o cum si-a dat seama, ce ne da de gol, a spus ca accentul, romana e o limba latina ca si spaniola pe care o vorbeste ea si ca romanii si spaniolii se inteleg foarte usor, chiar am vorbit in spaniola cu ea, eu nu prea stiu, era tare simpatica si m-am bucurat sa intalnesc in Grecia amabilitatea si pozitivismul unei gazde latine :D

Am incarcat sa asimilam cat mai multa relaxare din ultima zi ca sa ne tina pana anul urmator, acum asi mai merge tot in Thasos vara urmatoare dar pt 2 saptamani, sau macar sa fie o insula greceasca caci eu m-am indragostit de apele acelea in 4 nuante de albastru.

Trimis de silvi1991 in 27.11.16 23:52:54
Validat / Publicat: 28.11.16 06:42:05
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2637 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (silvi1991); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 rar am mai vazut asa apus, iar pescarusii stateau frumos in linie

[28.11.16 06:41:11]

@silvi1991: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[28.11.16 07:59:31]

Felicitari pentru frumoasa vacanta petrecuta in aceasta insula minunata, intr/adevar mai putin dezvoltata dar foarte frumoasa si odihnitoare. Multumim pentru impresiile impartasite si frumoasele poze insotitoare, alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare!

[28.11.16 08:16:16]

@calatorul: Multumesc! Eu am vrut sa scriu un articol mai scurtut nu-s eu cu eseele dar asa mi-a venit inspiratia scriind de la inceput pana la final cam cum a fost, tocmai ma gandeam sa mergem si la anul deoarece in noiembrie am fost in Cipru o locatie mai scumpa mai exclusivista un pic dar frumusetea Thassosului mi-a ramas intiparita pe retina, totusi sunt atatea de vazut prin Grecia si doresc sa variez si sa pot compara mai bine, inca ne gandim la variante pentru anul viitor, poate Corfu sau Lefkada sau...

[28.11.16 08:18:51]

@webmaster45: Multumesc, deja ma gandesc pe unde am mai fost ca sa pot scrie inca un articol si sa vad daca gasesc un video din aceasta excursie sa il adaug

[28.11.16 09:05:07]

@silvi1991: Si eu cred ca e mai bine sa variati destinatiile de vacanta si sa schimbati locurile vizitate. Corfu si Lefkada sunt insule foarte frumoase dar aveti nevoie de mai mult timp ca sa le vedeti si o masina cu frane si directie bune, soselele sunt solicidtante.

Mai este si varianta Halkidiki si cele doua peninsule Kassandra si Sithonia, prima mai comerciala si amenajata, a doua mai salbatica si cu niste plaje minunate, amandoua mai apropiate pe drum decat Thassos. Alegeri inspirate si vacanta frumoasa!

flaviana77
    [28.11.16 09:10:44]

mi-a placut articolul tau.

mi-a amintit de thassos cand am fost si eu in 2012, am stat tot in skala panaghia si ne-a placut foarte mult la golden beach, am fost si cu vaporasul intr-o mica croaziera sincer nu imi mai amintesc acum cums e numea acel vaporas, dar a fost dragut, ne-am oprit pe o insulita mica, am baut acolo un frapee, apoi am mers mai departe, a mai oprit undeva in larg unde cine a vrut sa faca vaie a primit veste din acelea de salvare, cred ca e aceeasi croiaziera unde ai fost si tu.

imi este dor de thassos m-as intoarce oricand acolo mai ales ca nu am vazut decat o mica parte din insula, noi preferand sa stam la plaja si s afacem baie in mare.

adrianaglogo
    [28.11.16 10:07:25]

@silvi1991: Si mie imi place Thassos. Ai multe locuri frumoase de vazut.

La fel de frumoase sau si mai frumoase sunt insulele ionice. Ceva mai departe si un pic mai scumpe, darnu cu mult. Din Cluj cred ca e mai scurt drumul prin Serbia si Macedonia. Noi am fost de doua ori pe acolo, cand am mers in Corfu si Lefkada

[28.11.16 11:34:42]

@calatorul: Peninsulele nu stiu de ce nu ma atrag, prietenul meu vrea Corfu dar eu tind spre Lefkada, corfu e cam select si mai piperat plus ca nu abunda in plaje cu nisip fin, cred ca vom merge cu un ford focus din 2008 sper sa ne duca bine, nu ma prea pricep la masini. Da, eu imi doresc sa stam cel putin 10 zile daca tot facem drumul asta.

[28.11.16 11:38:55]

@flaviana77: e pacat daca nu ati vizitat, tocmai din cauza asta vreau si eu sa ma intorc fiindca stiu ca insula mai are de oferit, noi am vazut doar o particica

[28.11.16 11:43:46]

@adrianaglogo: te rog sa ma sfatuiesti in legatura cu cele 2: in Lefkada am vazut pe site-uri ca are niste ape si plaje mirifice, in Corfu am auzit ca mai mult e pietris si nu stiu la ce sa ma astept nici in legatura cu preturile de acolo, poate ai timp si imi faci o scurta comparatie

maria55 †
    [28.11.16 12:17:52]

@silvi1991: am scris despre Corfu, am scris si despre costuri, la mancare, la excursiile optionale, etc. Intra si te documenteaza! Din acest p. d. v. nu sunt diferente de pret intre cele doua, eu vizitandu-le pe ambele!

Dar daca m-ai pune acum din nou sa aleg intre Lefkada si Corfu... clar alegerea mea ar fi... Corfu!

In Sidari de exemplu, plaja era ok si in statiune... in Lefkada, da, sunt plaje superbe dar pt asta trebuie sa fii motorizat!

elviramvio
    [28.11.16 12:18:01]

@silvi1991:

Mi-a placut articolul tau, de poze ce sa mai zic, superbe.

Thasos este iubirea mea. Desi anul acesta am fost in Corfu si un pic in Lefkada, la intoarcere tot prin Thasos ne-am oprit sa "ne odihnim" de sfarsit de concediu.

Otilia este de multi acolo la taverna din Potos, pot spune ca este emblema tavernei. Si nu numai ca mancarea este suficienta dar este si foarte buna, inghetata este teribila.

Vacante frumoase !

[28.11.16 12:23:11]

@elviramvio: vad ca la multa lume le-a ramas in suflet Thassos, oare Corfu si Lefkada nu se ridica la nivel sau cum sta treaba mai exact? Vacante de neuitat iti doresc!

elviramvio
    [28.11.16 12:29:38]

@silvi1991:

Ba da, sunt frumoase, chiar am scris despre ele. In Corfu este ceva aparte iar Lefkada mi-ar place sa o vad si iarna. Nu pot explica de ce iubesc Thasos, poate unde am intalnit mereu oameni care m-au facut sa ma simt bine, deosebit de bine desi nici de cazarea din Corfu nu am a ma plange, ba din contra. Nu stiu dar Thasos o iubesc asa cum este.

flaviana77
    [28.11.16 12:41:43]

ul@silvi1991:

am vazut destule spun eu, insa scopul nu a fost sa mergem sa vizitam ci s ane relaxam avand in vedere ca in acel an eu nascusem aveam mare nevoie de relaxare si de aceea am plecat.

dar am ajuns si la Limenas si in Kavala care mi-a ramas in inima pur si simplu, am fost si in Panaghia unde ne-a placut foarte mult, rustic pitoresc parca rupt din povesti acel loc, am fost si cu vaporasul, am facut destule incat s ane simtitm bine.

as reveni oricand mai ales pentru copilas sa se bucure de minunata plaja de la Golden Beach.

[28.11.16 18:48:39]

@silvi1991: Eu cred ca orice alegere veti face va fi una reusita, fiecare insula greceasca are frumusetea ei si ofera ocazia unor vacante minunate, De asta si spun ca e bine sa variati destinatiile, pentru ca multe locuri sunt frumoase si demne de vizitat.

Iata o scurta descriere a peninsultei Sithonia aici: vezi impresii, o alta a insulei Lefkada aici: vezi impresii, si o alta a insulei Corfu aici: vezi impresii.

Si gasiti pe AFA multe alte descrieri mult mai bune, frumoase sau interesante, din care va puteti face o idee de alegere.

adrianaglogo
    [28.11.16 23:41:06]

@silvi1991: In Corfu acum 5 ani, in Lefkada anul asta.

@maria55 zice ca asr alege Corfu intre cele doua. Eu as alege Lefkada.

Dar sunt de acord cu @calatorul cand spune ca oriunde ai merge va fi frumos. Eu am avut acum multi parte de o cazare mizerabila, dar grupul nostru format din 6 oameni a trecut peste asta si a fost una din vacantele foarte reusite.

In Lefkada sunt intr-adevar plaje minunate, apa are niste culori incredibile. (nu mi-e rusine nici cu Livadi, Astpas, Tripiti din Thassos)

Clar ai nevoie de masina, decat sa stai intr0un loc mai bine nu te duci pe o insula.

Preturile nu sunt cu mult mai mari, noi am stat in conditii foarte bune cu 30 E/noapte. E drept, rezervare din ianuarie!

Ca sfat pt cazare, nu trebuie sa cauti ceva neaparat langa plaje, ca tot pleci in fiecare zi in alta parte. De ce sa platesti in plus pt o facilitate care nu iti trebuie!

La taverne preturile mi s-au parut cu 10% mai mari decat in Thassos. Dar la cele obisnuite.

Am mancat de vreo doua ori si la unele mai de fite, ca sa zic asa, cu preturi spre duble!

Sfatul meu este sa citesti despre ambele insule si la un momentdat vei stii clar ce sa alegi.

Si dupa ce te-ai gotarat, treci la documentare.

Pentru Lefkada am un fel de program, cu ce ne0am propus noi sa facem, Nu ne-a iesit tot, dar in mare parte.

Alegere inspirata

Dar daca vrei sa pleci cu bebe, e greu, e prea mult de mers cu masina. Oboseste, se plictiseste.

adrianaglogo, calatorul, elviramvio, flaviana77, maria55, silvi1991
    Alte impresii din această RUBRICĂSunny Hotel: