ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.11.2016

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător

Mare del Sol, Paralia Katerini

Trebuie sa spun ca aceste inpresii sunt subiective, asa cum cred ca sunt toate, fiecare privim lucrurile prin "ochii" lui.

Ce mie mi se pare extraordinar, poate altii considera de calitate slaba sau invers. Cum se spune, frumusetea este in ochii privitorului. :)

Incerc sa fiu foarte prudent in afirmatii, nu doresc sa supar pe nimeni.

In anul 2016 am vizitat Paralia Katerini, fiind cazati la Mare del Sol.

Noi mergem de multi ani in statiunile grecesti, in general preferam self catering. In Paralia Katerini am fost prima data in acest an.

In general suntem obisnuiti cu apa curata din Grecia, dar se pare ca anul acesta am avut ghinion, apa era plina de alge. Nu stiu, poate sunt eu pretentios, dar mie nu prea mi-a placut statiunea in care am fost. Poate unii o considera superba, e chestie de gusturi.

Cu cateva zile inainte de a merge in Grecia, am vizitat litoralul romanesc: hotel Cometa din Jupiter (hotel decent, dar ne-au "alungat" plajele pline de alge vezi impresii), apoi am stat o zi in fata hotelului Laguna din Mangalia (apa curata, fara alge, plaja curata).

Tinand cont de costul unui sejur, nu m-am asteptat la minuni si la 4 stele.

O sa scot in evidenta lucrurile pe care eu le consider minusuri, lucrurile bune le veti descoperi si singuri.

Am citit inainte de a pleca singurul review despre aceasta vila de pe amfostacolo.ro.

Ma bucur ca acea familie a petrecut un concediu minunat, asta este tot ce conteaza.

In acel review scria de prosoape in bai, la noi nu a fost cazul. In acele multe ore cand asteptam autocarul cu valizele in holul vilutei, am asistat la o discutie intre un nou venit si proprietarul vilei, in care noul venit se plangea de faptul ca nu sunt prosoape, chiar daca in contractul cu agentia scria ca exista, iar proprietarul ii spunea ca nu ofera asa ceva (omul a si renuntat la vacanta).

Distanta fata de plaja nu este prea mare, oricum este mult mai mare (cred eu) decat cei 100... 150 de metri cat cred ca dau agentiile de turism de la noi.

In privinta curateniei: cand am ajuns era relativ curat in camere, asternuturile erau curate.

Exista chicineta, inclusiv un mic frigider inclus.

Daca vreti sa prajiti un ou, va recomand sa va aduceti o mica tigaita de acasa, intre dotarile chicinetei nu am gasit asa ceva (am gasit oala mare, farfurii, pahare, tacamuri, un mic castron de aluminiu, ibric), dar nu am gasit nimic in care sa prajim un ou pentru copil.

Curatenie este cata va faceti. Cand intrati in camera vi se arata mopul, o galeata, o matura din plastic si un faras. La fel, la plecare trebuie sa faceti curatenie.

Incerc sa postez o fotografie cu cartonul pe care erau trecute in limba romana regulile vilei.

Noi am facut plaja in dreptul localului Votsalo, care gestioneaza si sezlongurile din zona lor.

Mie mi s-au parut foarte amabili si saritori cei de la Votsalo. Cred ca este o afacere de familie.

Chiar daca este si un Lidl in zona, noi ne-am aprovizionat de la micul magazin Xristina Market, mi s-au parut amabili (ne-am imprietenit), iar noi am gasit cam tot ce aveam nevoie, inclusiv mici suveniruri la plecare.

Magazinul este pe drumul dintre vila si plaja, la circa 100 metri de vila.

Cel mai mult m-au deranjat algele.

Am remarcat din nou un lucru imbucurator: romanii se comporta frumos si decent, poate mult mai decent ca alte natii. La fel, sarbii.

In schimb cel mai galagiosi au fost o familie de rusi si o familie de francezi. Oricum, rusii erau mici copii pe langa francezi. Am facut franceza in scoala, asa ca mai inteleg si eu ceva.

Nu cred ca am auzit atatea injuraturi de mult timp, iar comportarea lor (inclusiv cu copiii) era mult prea brutala.

Sper ca acest review nu a deranjat pe nimeni si il veti considera util.

Daca aveti alte pareri, iar vizita in statiune lau la Mare del Sol vi s-a parut vacanta perfecta, ma bucur sincer pentru dumneavoastra, de fapt asta este tot ce conteaza si de asta ati platit, ca sa va simtiti bine.

Later edit: se pare ca vechiul meu aparat foto Sony DSC W55 a "dat ortul popii", asa ca nu mai pot afisa imaginea cu regulile vilei. O sa mai incerc sa rezolv problema si poate reusesc sa afisez si imaginea.

Trimis de farcasgelu.eu in 23.11.16 21:15:12
Validat / Publicat: 24.11.16 07:12:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Skiathos, Thassos etc.

VIZUALIZĂRI: 4035 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (farcasgelu.eu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

calatorul
[25.11.16 14:47:52]

Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, si eu cred ca aveti dreptate in opinia despre statiunea Paralia Katerini si marea de acolo. Noi am folosit zona doar ca loc de popas in drum spre alte destinatii mai atragatoare, pentru preturile mici si oferta bogata de cazare. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare!

farcasgelu.euAUTOR REVIEW
[25.11.16 18:27:25]

@calatorul: Multumim! O zi placuta si dvs. !

flaviana77
[08.01.18 14:55:21]

buna am si eu o intrebare.

cumva aceasta vila este situata in fata micului parculet?

si foarte aproape de ea este hotelul Orea Eleni Palace?

cred ca stiu pozitia vilei, recent m-am intors din paralia, doar ca fiind iarna majoritatea erau inchise, ca sa zic asa cred ca mai mult de trei sferturi din locurile de cazare erau inchise.

eram curioasa de pozitia vilei, nu sunt sigura daca este cea pe langa care treceam zilnic in plimbarile noastre, marketul l-am vazut, dar era inchis.

as face concediu la vara in Paralia, insa am tot citit despre alge si meduze, ori nu ne dorim sub nici o forma asa ceva, chiar daca ne place Paralia.

si in thassos este problema cu albinele, sincer nu stiu incotro sa o iau, mai ales ca von fi si cu copilul.

farcasgelu.euAUTOR REVIEW
[08.01.18 15:37:19]

@flaviana77: Intr-adevar, era un mic parculet in fata. Nu mai retin ce hoteuri erau in zona.

Va recomand Thassos, am fost la Skara Sotira (cred), cred ca vila e numea Vila Maria 2 (au trecut ani de atunci). Este o simpla parere personala, nu e general valabila.

In acelasi an in Thassos a plecat asociatul cumnatului meu cu familia si a fost intepat in picior de un arici de mare (din ce spune el).

Asta nu inseamna a Grecia este un tinut al pericolelor.

Noi cele mai multe albine le-am vazut in Skiathos. In ultima zi (pe plaja) o albina l-a intepat pe baietelul nostru exact in virful cocoselului (scuzati!) si am ajuns la medic cu el.

petrus66
[10.08.23 15:24:33]

Buna ziua! Deoarece in perioada 15.09-29.09.2023 am facut rezervare la aceasta pensiune as mai dori niste informatii, daca se poate:

care camere sunt mai putin insorite, cele dinspre strada sau cele dinspre parculet?

unde ati servit de obicei cel putin o masa calda pe zi?

plaja cea mai apropiata de care vorbiti este cu nisip sau cu pietris?

Am retinut sfatul cu tigaia... este absolut necesara la pregatirea micului dejun.

Cu respect si multumiri, Petru - Deva

farcasgelu.euPHONEAUTOR REVIEW
[10.08.23 15:58:03]

Bună ziua,

Nu mai știu prea multe, au trecut câțiva ani de atunci. Plaja rețin că a fost bună, dar în acea perioadă dacă țin bine minte au fost ceva furtuni în larg, astfel că marea era cu alge marine și diverse mizerii.

Masa am luat-o la cel mai apropiat local de plajă, întrucât soția mea are probleme de deplasare.

Oricum, nu am amintiri prea grozave legate de acel restaurant, poate mai căutați.

Noi am găsit de câțiva ani ceva în România, hotelul Laguna din Mangalia, unde plaja este privată, marea este curată și fără valuri, apa este mică pe o lungime mare, camerele sunt dotate cu aer condiționat și mobilier nou sau ca nou, iar personalul este extrem de amabil.

Anul acesta tocmai am venit de acolo. Au montat o rampă pentru scaunul cu rotile al soției.

Pentru 5 nopți cazare (2 adulți și un copil de 14 ani am plătit direct la hotel 3450 lei).

petrus66
[13.08.23 14:27:55]

@farcasgelu. eu: Multumiri pentru informatii.

farcasgelu.euPHONEAUTOR REVIEW
[13.08.23 15:15:29]