ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.11.2016
ÎNSCRIS: 16.04.13
AUG-2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 5 si 8

Revedere placuta

In timpul cazarii la Navodari din august (vezi impresii aici) am fugit intr-o zi la Constanta sa vedem delfinii si sa ne plimbam prin rezervatia naturala.

Iesirea din Mamaia spre Delfinariu este destul de intortocheata iar indicatoarele cam lipsa. Noroc cu navigatia.

Am avut nenorocul sa fie o zi cu vant sau poate alt motiv a facut ca jumatate din cei de pe litoral sa vrea sa vina la Delfinariu. Exagerez cu jumatate dar am stat 1 ora si 40 minute la coada la bilete.

Ne-am informat pe site-ul delfinariului si am vrut sa prindem spectacolul de dimineata dar avand in vedere coada imensa nu am prins bilete la spectacolul de dimineatata asa ca am luat la urmatorul, cel de la ora 13:00 si am dat o tura prin microrezervatie inainte.

Peste tot era plin. Nu glumesc. Plin. Nu am vazut niciodata atatia oameni in microrezervatie nici macar inainte de '89.

Un adult a stat la coada pentru biletele la Delfinariu iar celalalt a stat cu copii in mini Dino Parcul de la intrare.

Intr-un final am reusit sa luam biletele. Am intrat si ne-am dus sa vedem microrezervatia. Si aici era plin de vizitatori. Au inceput sa reamenajeze si se vedea diferenta fata de anii trecuti. Locurile de joaca insa erau tot improprii pentru copii, Cat de cat acceptabil era cel de la intrare.

Am ajuns la minihipodrom si am vizitat caii iar contra unei sume de 10 lei, copilul a dat 2 ture pe un ponei. Am asistat putin si la o lectie de calarie care avea loc atunci in zona acoperita.

Cand s-a apropiat ora pentru reprezentatia delfinilor am plecat spre noul bazin de reprezentatie. Da, este gata si arata chiar foarte bine fata de cel vechi. Nu la fel de mare ca cel din Kushadasi de exemplu dar sunt locuri destule. Oamenii foarte galagiosi si muzica era f f tare. abia te intelegeai cu cel de langa tine.

Delfinii sunt tot cei 2. Pin-Pin si Chen -Chen parca. Spectacolul frumos dar scurtut. Foca era intr-un bazin la intrarea in sala de spectacol a delfinariului si nu a mai facut parte din reprezentatie.

Dupa reprezentatie am fost si la Planetariu. Aici pot spune ca am fost dezamagiti. Atat adultii cat si copii. In sala micuta erau jumatate copii intre 3 si 8 ani. Am rugat doamna de acolo sa fie o reprezentatie pentru copii sa inteleaga si ei cat de cat. Proiectia pusa a fost pentru adolescenti banuiesc... Prea multe detalii tehnice din care copii nu au inteles nimic. Pana si pe mine m-a plictisit si abia asteptam sa se termine Tin minte ca mergeam an de an cu parintii mei si mi-au ramas in minte proiectiile despre sistemul nostru solar si despre calea lactee. Acum a fost o dezamagire, din pacate.

Am plecat inapoi la Navodari unde eram cazati. Drumul destul de aglomerat si inca in lucru.

Am filmat putin din spectacol. O sa incerc sa incac filmuletul pe site, daca pot.

Trimis de julyalina in 22.11.16 12:39:04
Validat / Publicat: 22.11.16 13:20:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CONSTANȚA.

VIZUALIZĂRI: 1564 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (julyalina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 spectacol Delfinariu

webmasterX [22.11.16 13:17:47] »

AmFostAcolo nu oferă, din păcate, varianta încărcării de filme (se pot încărca doar foto).

Eventual îl poţi încărca pe youtube - ne dai apoi linkul şi includem filmul ca ilustraţie video a articolului.

julyalina [22.11.16 13:30:01] »

@webmasterX: o sa incerc asa. Multumesc!

julyalina [02.03.17 13:09:04] »

@webmasterX: cu scuze pentru intarziere, puteti pune acest link?

youtube

webmaster26 [02.03.17 13:13:46] »

@julyalina: Dacă dorești un videoclip de acolo, te rog să ne dai link-ul lui direct! Mai sus ai postat un link unde sunt 4 videoclipuri!

julyalina [02.03.17 13:18:27] »

@webmaster26: youtube

primul. Multumesc frumos!