ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.03.2010
ÎNSCRIS: 09.01.10
DEC-2003
2 AD. + 1copil,10 ani COPII

Fortaleza, iarna

Plecarea am facut-o din Budapesta, cu escala in Tenerife la dus si in Praga la intoarcere. Dupa cum va imaginati drumul a fost lung si obositor, dar ce satisfactie sa vezi pe ecranul televizorului cum treci ecuatorul...

Fortaleza e capitala statului Ceara, cu o populatie de 2,5 miloane de locuitori, deci foarte mare. Cazarea am avut-o la un hotel de 3*, Ocean Tower, de fapt era un apartament cu living, bucatarioara, dotata cu minimum de vesela, fara mari pretentii cu demipensiune, am folosit bucataria o singura data in ajunul plecarii, ca sa gatim caracatita si languste cumparate de peste drum, unde se afla o importanta piata de peste, adus de localnici. Si azi zambim, amintindu-ne cum am lasat tot ce am gatit femeii de serviciu, ca sa nu avem bagaje in plus, iar avionul a avut 8 ore intarziere si ce bine ne-ar fi prins...

Hotelul e situat pe plaja Mucuripe, nu prea buna pentru baie din cauza numeroaselor vase de pescuit care aduceau pestele in aceasta piata, apa avea un aspect uleios si plaja era in panta, asa ca mergeam vreo 12 minute pana la o alta plaja, Praia do Futuro (plaja viitorului), care era ok.

Veacul ni-l faceam in fata uneia din numeroasele "barracas", restaurante simple aflate direct pe plaja, neaparat sub o umbrela din cauza soarelui extrem de puternic. Aici au numeroase produse din peste ieftine si bune si important dusuri.

Temperaturile in Fortaleza la sfarsitul lui decembrie sunt de 26 grade la 3 dimineata si 38 grade la pranz, a plouat doar noaptea asa ca timpul este perfect pentru excursii.

Ce poti face in Fortaleza? excursii la cele mai frumoase plaje din lume, noi am vazut 2: Cumbuco Beach, cu dune de nisip albe superbe si o apa a oceanului verde impresionanta, foarte bine organizata, inclusiv cu seifuri de depozitare a obiectelor personale, jeepuri de calatorit printre dune si pe malul oceanului, sau pur si simplu te dai cu placa pe nisip, direct spre un lac, mai greu era drumul de intors, era cam cald si te tineai de o funie...

A doua grozava era cea de la Jericoacoara, un sat de pescari unde au reusit sa pastreze naturaletea si frumusetea locurilor.

Am facut o excursie in muntii Baturite, prin paduri salbatice si cascade care erau o desfatare pentru picioarele noastre obosite, trecand prin primul sat in care a fost abolit sclavagismul in Brazilia.

Beach Parc, era cel mai mare parc acvatic la vremea respectiva, cu un topogan impresionant, deschis, de 42 de metri inaltime, deosebit de curat si frumos mirositor. Ne-au dus la un muzeu cu vechile utilaje de preparare a bauturii lor locale cachaca si ipioca care se fac dupa o reteta a sclavilor din trestie de zahar.

In Fortaleza ne-au propus o excursie prin localurile de tipul Churrascaria, care reprezinta paradisul iubitorilor de carne, in urma platii unui pret fix, destul de mare, esti servit la masa cu atata carne la gratar cat poti manca, aici am mancat capibara, mai mult de curiozitate, iar dupa masa ne-am dus la cel mai celebru bar, Pirata Bar, unde la moda era atunci o muzica tipica braziliana, muzica foro. Localnici sunt un amestec de portughezi cu amerindieni si negri, destul de colorati, de viata si mai ales de treaba, in ciuda saraciei, care se vedea in spatele zgaraie norilor (Ocean Tower avea 22 etaje), se distrau copios.

Hotelul era situat intr-un capat al celebrului bulevard Beira Mar, larg, curat si mai ales batut de briza oceanului, in rest in oras ziua era greu sa te deplasezi din cauza caldurii si a umiditatii ridicate. In acest oras mai au cea mai mare biserica catolica, apropo sunt in majoritate catolici, fetitele lor poarta costum din 2 piese de la varste mici si nu se face topless si sunt singura tara de limba portugheza din America de Sud.

Ar fi multe de povestit dar cel mai bine, mergeti si bucurati-va de frumusetile pamantului.

Poze am scanat, aveam un aparat foto clasic si credincios.

Trimis de ARA in 18.03.10 00:50:59

VIZUALIZĂRI: 2679 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ARA); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 plaja din Fortaleza la intrarea in Beach Parc.

ancamariagadea*
[18.03.10 00:58:49]

Imi place mult cum suna acest indemn: "mergeti si bucurati-va de frumusetile pamantului". Nu stiu de ce dar... ma sensibilizeaza

Desi impresiile sunt din cutiuta mai veche cu amintiri, ma bucur ca ni le-ai impartasit si noua! Nu pot decat sa visez cu ochii deschisi si sa imi spun si de aceasta data: "Sigur voi ajunge si eu acolo! "

ancamariagadea*
[18.03.10 01:03:49]

Fortaleza este in Brazilia, nu in Argentina...probabil nu ai avut unde sa postezi, nu?

[18.03.10 01:11:36]

sper sa-l mute la Brazilia, am scris aici ca nu aveam unde, doar ca sa dau "tonul " sper sa mai scrie si altii despre aceasta destinatie grozava .

webmasterXY*
[18.03.10 08:08:17]

Impresiile vor fi mutate dupa ce va fi creata o noua destinatie: BRAZILIA

[18.03.10 12:53:31]

am reorganizat un pic sectiunea ARGENTINA existenta mai demult pe site si am creat o supra-sectiune - America de Sud, care include mai multe sectiuni, printre care si Argentina (cu o organizare mult simplificata, pentru o ussurinta mai mare in cautarea cate unui obiectiv) si Brazilia (inclusiv cu o harta pe care am schitat obiectivele mai importante de retinut din aceasta destinatie).

Mutat impresiile scrise de Ara in aceasta 'casa noua' creata special pentru ele - Brazilia, la rubrica FORTALEZA.

Am mai inclus in aceasta "super-sectiune" si alte destinatii pe care ne propunem sa le acoperim - Columbia, Bolivia, Uruguay, Paraguay etc. De asemenea, Venezuela si Peru (existente deja pe site ca sectiuni distincte) vor fi incluse si ele in aceasta reorganziare, si vor fi incluse ca "regiuni" in sectiunea-mama, "America de Sud".

TORA INGRID
[09.05.10 21:51:29]

In Fortaleza este ideal de mers iarna, iarna de la noi, pentru ca spre sfarsitul lui februarie -mijlocul lui martie incepe sezonul ploios. Nu ca la Londra, ploua torential fix pe la amiaza si apoi totul e OK, dar fiind langa ocean, umiditatea este foarte mare si greu de suportat.

Iarasi trebuie spus ca baia in ocean nu e chiar idealul pentru cei care nu sunt prieteni cu apa ptr ca valurile sunt foarte puternice, curentii puternici si periculosi, forta unui val aparent micut te rastoarna si te inneaca. Este ideal pentru cei care practica sau vor sa invete kite-board-ul (cu placa si cu parapanta mai pe romaneste). Plaja, mai ales la Combucu, este imensa, se pot face si excursii cu bugy, iar asa zisa jungla vine pana in marginea plajei. Exista o multime de case de inchiriat, au si piscine ,,unde iti poti prepara singur mancarea sau sa apelezi la serviciile localnicilor. Sunt si hoteluri, de 4* si 5*, dar pentru ca autoritatile locale stiu ce stiu, sunt inchise cu gard si iesirea se face cu bandeleta la mana. Localnicii, nu cei din telenovele, sunt extrem de saraci dar plini de ALEGRIA. Alegria de dimineataa pana seara, samba si zambete largi, nu par patrunsi de grija zilei de maine, ceea ce pentru o persoana venind din Romania, stresata si preocupata de fiecare banut, poate parea paradoxal si de neinteles.

Ma bucur ca a mai ajuns cineva pe acolo, chiar daca demult, si ca pot sa impartasesc impresii comune. Brazilia nu este o destinatie clasica si nici facila, dar merita.

[10.05.10 18:06:46]

TORA INGRID, confirm ce spui Oceanul Atlantic parca "e turbat", am avut o intamplare nefericita chiar in familie, totul relativ linistit si apoi "izbiri de stanci "pana la sange,hoti pe plaja , care "ravneau" la niste bieti slapi sau la cearceaful nostru alb, pe care oricum n-am stat , soarele era extrem de periculos, o persoana din grup s-a umplut de blande pline de lichid, ghizii ne-au sfatuit sa nu parasim zona dupa ora 21, am cumparat din neatentie "nechezol" in patria cafelei, dar orice ar fi trebuie sa ne bucuram de frumusetile pamantului!

[10.05.10 20:24:47]

ARA daca doresti sa schimbam melodia atasata, lasa un semn aici!

[12.05.10 23:04:06]

webmaster13, hai sa fie una mai vesela, de exemplu Cocoloco cu La Bundinha.

multumesc.

[13.05.10 08:11:43]