ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.11.2016
ÎNSCRIS: 13.07.15
MAY-2015

Prima întâlnire cu GRECIA

As vrea sa pot reda in cuvinde ce am trait, ce am simtit, cand am vazut pentru prima data Grecia!

A fost dragoste la prima vedere.

Iubesc Romania, dar daca ar fi sa aleg unde mi-as dorii sa traiesc, atunci cu siguranta as alege Grecia.

Am plecat din Bucuresti, cu autocarul, la ora 24.30. In jurul orei 9 am ajuns la granita dintre Bulgaria si Grecia, la ora 13.15 ne-am urcat pe feribot si la 14.20 ne-am cazat la Hotel Suzie din Skala Potamias, Thassos. (pe drum am facut patru opriri de 20 min)

Hotelul este ok calitate-pret. Camerele spatioase cu chicineta utilata,frigider, baie cu dus, balcon cu masa si scaune. Toate camerele erau de trei persoane. In camera este si un sifonier mare pt haine. Curatenie in camera s-a facut de doua ori pe sejur. Internet acceptabil in camera, f bun la receptie. Piscina mare si foarte curata. Exista si un foisor in curte pt cei care vor sa stea la umbra. Nu au gratar.

Desi eram foarte obositi dupa drum nu am putut sta in camera. Am lasat bagajele si am plecat la plimbare, dornici sa vedem cat mai mult si cat mai repede. In statiune exista multe magazine, macelarie, chiar si un Carrfour Expres. Pentru cei care vor sa faca cumparaturi mai multe sa stiti ca in Limenas este un Carrefor Supermarchet (la ei se cheama altfel), cu preturi ok.

Pentru libertate de miscare am hotarat sa inchiriem o masina (un Fiat mic) pe care am dat 20E pe zi.

Am vizitat aproape tot ce se putea vizita pe aceasta insula. M-a impresionat in mod deosebit Saliera Beach. Combinatia de marmura alba si marea albastra iti lua ochii.

Satul Theologos este si el impresionant.

Din pacate nu am ajuns la Giola, unde am auzit ca este foarte frumos, dar cine stie, poate intr-o vacanta viitoare...

De fapt tot ceea ce am vazut pe insula era fantastic. Muntii, florile, oamenii, marea, soarele. Nu numai ca acolo marea este mult mai albastra decat la noi, dar parca si soarele este mai frumos!

Sejurul nostru a fost intre 4 - 12 Mai. Vremea a fost super. Am facut plaja si baie in fiecare zi.

Recomand cu tot sufletul Insula Thassos, Hotel Suzie.

Trimis de genoveva72 in 21.11.16 00:17:51
Validat / Publicat: 21.11.16 08:24:34
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 2270 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (genoveva72); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[21.11.16 08:24:19]

@genoveva72: Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE a fost nedisponibilă pentru notare. Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazarea - folosind linkul EDIT IMPRESII, afișat cu roșu mai sus și disponibil permanent la publicare (şi timp de 30 minute după aceasta).

@genoveva72, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Susie (Suzie) Studios [Skala Potamia], THASSOS" (deja existentă pe sait)

elviramvio
[21.11.16 09:29:38]

@genoveva72:

Chiar noroc de vreme buna, dupa 15 mai au inceput ploi si frig. Noi am ajuns dupa ce au trecut si aceste parti urate ale naturii dar inca se cunosteau efectele.

Vacante frumoase!

calatorul
[25.11.16 14:34:41]

@genoveva72 - Felicitari pentru frumoasa vacanta greceasca petrecuta in minunata insula Thassos si bun venit in randul iubitorilor acestei tari minunate. Multumim pentru impresiile impartasite, ca si pozele insotitoare, alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare!

silvi1991
[27.11.16 17:53:44]

unde e facuta poza 15?

cipriotis
[18.03.17 16:20:34]

@genoveva72:

Multumim pentru impresii.

Nu vreau sa folosesc un stereotip, dar trebuie sa spun ca am avut impresia ca mi-ai "furat" gandurile cand ai spus ca daca ai alege tara unde ai vrea sa traiesti, ai alege Grecia.

In mod cert, aici doresc si eu sa traiesc, macar la batranete. Probabil faptul ca in copilarie mancam pe paine mitologie greceasca o fi motivul pentru care an de an revin in Elada. Dar cert este ca pana acum nu am fost defel dezamagit, desi de 12 ani strabat Grecia si insulele permanent.

calatorul, cipriotis, elviramvio, silvi1991
Alte impresii din această RUBRICĂSusie (Suzie) Studios: