ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.11.2016
DIN: Targu-Jiu
ÎNSCRIS: 08.07.14
SEP-2016

Restaurantul ”La Cassa” o bună opțiune de servit masa în Vișeu de Sus

Cu restaurantul ”La Cassa” am făcut cunoștință în a doua zi a periplului nostru pe meleaguri maramureșene, după ce ne-am întors din excursia cu mocănița pe Valea Vaserului. Se făcuse deja 14.10 și stomacul începuse să-și ceară drepturile. Nu aveam referințe despre un restaurant anume, deși căutasem impresii înainte de plecare, însă nu m-a convins nimic. Atunci am aplicat planul B, mă orientez la fața locului: întreb localnicii, văd câte persoane servesc masa acolo (metode pe care cred că fiecare le-a aplicat măcar o dată în călătoriile efectuate). Acest restaurant ne-a fost recomandat de o doamnă de la stația unde am alimentat cu carburant în oraș.

Restaurantul este situat în orașul Vișeu de Sus, pe strada Gheorghe Doja, nr. 6. Este amplasat între niște blocuri și dispune de suficiente locuri de parcare. Este de fapt restaurantul pensiunii cu același nume situată în apropierea restaurantului, aceasta are și un site propriu: www.la-cassa.ro.

Localul este o construcție cu două nivele, cu exteriorul zugrăvit în alb, la care sunt ”asortate” mușcate și trandafiri roșii.

Restaurantul nu este foarte mare, dar în perioada caldă sunt amenajate și trei mici zone cu terase. Întrucât vremea era frumoasă intenționam să servim masa la terasă. Prima zonă este chiar în fața restaurantului și dispune de trei mese de patru persoane, trei erau ocupate, dar nu am fost încântați să o ocupăm pe cea liberă. A doua zonă este pe partea laterală dreaptă a restaurantului, cu patru mese, toate ocupate (aici am fi stat :))).

Neștiind de existența celei de-a treia terase am renunțat la ideea de a mai sta la terasă și am intrat în restaurant; în stânga era o încăpere cu patru mese, din care două de opt persoane și două de patru persoane. Am continuat să explorăm interiorul trecând pe lângă bar și am văzut că mai este o terasă în spatele clădirii. Această terasă este amenajată într-o mică livadă, fiind disponibile aici doar trei mese și un loc de joacă. Cred că este de prisos să vă spun că aceasta e cea mai frumoasă terasă și e o plăcere să servești masa aici în sezonul cald.

Pentru o clipă m-am gândit că suntem norocoși întrucât doar două din cele trei mese erau ocupate și ne-am îndreptat hotărâți spre masa liberă. Nu a fost nevoie să facem mulți pași pentru a ne trezi la realitate, masa era rezervată :(.

Ne-am întors în restaurant și în final ne-am așezat la o masă în încăperea din stânga, unde erau ocupate două mese. Camera zugrăvită în nuanțe calde de crem este frumos amenajată. Pe unul dintre pereți era montat un televizor cu ecran plat, pereții erau împodobiți cu diverse ornamente iar pervazurile cu flori, în timp ce mesele și scaunele asigurau o poziție confortabilă clienților.

Nu după mult timp ne-au fost aduse meniurile. Am avut ce să răsfoim, dar ne-am hotărât destul de repede asupra felurilor de mâncare pe care urma să le consumăm. Probabil păream debusolați, pentru că domnișoara care ne-a adus meniurile ne-a lăsat suficient de mult timp să ne hotărâm, chiar prea mult. Am comandat o ciorbă rădăuțeană, două meniuri ceafă, o sticlă de apă plată de 750 ml și două cafele.

Am așteptat destul de puțin să îmi aducă bolul cu ciorbă, maxim 10 minute. În acest timp am mers la toaletă pentru a ne spăla pe mâini, ocazie cu care am constatat că era amenajată cu gust și obiecte sanitare de calitate, iar curățenia era exemplară, un semn bun.

Ciorba rădăuțeană a fost gustoasă, iar în ceea ce privește cantitatea, pot spune că bolul conținea 400 ml, cantitate pe care nu am reușit să o dovedesc.

După alte 15 minute am fost serviți și cu felul doi. În acest moment am realizat că am greșit când am comandat două feluri de mâncare, felul doi era suficient. Poate fi caracterizat simplu: prea mult cantitativ și bine pregătit. Bineînțeles, nici acest fel nu am reușit să-l consumăm în întregime și asta doar din cauza cantității.

După un timp rezonabil am primit și cafelele. Le-am servit în tihnă, după o masă copioasă.

După nota de plată nu am mai așteptat foarte mult. Domnișoara care ne-a servit (tânără și stângace), ne-a adus-o destul de repede, poate și pentru faptul că era ”ușoară” :). Am plătit 65 de lei, incluzând aici și bacșișul aferent.

Pentru a vă face o idee despre prețurile practicate în acest restaurant, voi menționa câteva dintre ele: ciorbă rădăuțeană (400 ml – 6,5 lei), ciorbă de burtă (400 ml – 12,5 lei), somon cu legume sote (200 g – 25 lei), șnițel de pui cu sos olandez (150 g -20 lei), piept de pui cu mozzarella (180 g – 22 lei), meniu cotlet (cotlet porc 200 g, cartofi 400 g, salată 130 g, sos usturoi 50 g, pâine – 22 lei), meniu ceafă (ceafă porc 200 g, cartofi 400 g, salată 130 g, sos usturoi 50 g, pâine) – 21 lei, cartofi (prăjiți/rondele/țărănești) 400 g – 4 lei, salate (4-5 lei), limonada (8-9 lei), berea (între 5 și 10 lei).

Când am plecat din restaurant (era trecut de ora 16.00) ce credeți că am observat? Toate mesele de la terasele din fața și din partea laterală a restaurantului erau libere :).

Noi am fost mulțumiți și recomand restaurantul ”La Cassa” ca fiind o variantă foarte bună de servit masa pentru cei care ajung în Vișeu de Sus.

Să aveți parte de călătorii frumoase și mese îmbelșugate :) !

Trimis de costy69 in 19.11.16 18:41:23
Validat / Publicat: 19.11.16 19:36:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VIŞEU.

VIZUALIZĂRI: 8625 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (costy69); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Aceasta este pensiunea La Cassa din Vișeu de Sus

[19.11.16 19:41:54]

@costy69: Un prim vot insotit de felicitari pentru un loc bun in care sa te opresti. Locul, precum si produsele arata foarte bine, iar preturile ok.

Un minus insa acordat lui P09 pentru farfuria ciobita

Tie insa felicitari, votat cu placere.

costy69AUTOR REVIEW
[19.11.16 20:19:10]

@mishu: Mulțumesc pentru aprecieri!

Restaurantul este unul OK, atât în ceea ce privește calitatea/gustul preparatelor cât și î ceea ce privește prețul.

Referitor la P09, cred că știu al ce te referi, la farfurie. Imediat după ce am citit ecoul credeam că sunt blond . M-am uitat mai bine la poză și am văzut că e ciobită. Însă conținutul bolului este delicios.

O seară bună!

Zoazore
[19.11.16 21:29:08]

@costy69: Si-un SB pentru ciorba aia radauteana!

costy69AUTOR REVIEW
[19.11.16 22:06:44]