ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.11.2016
ÎNSCRIS: 02.07.12
NOV-2016
single

Biserica Ursulinelor si [Biserica] Franciscanilor, Sibiu

Daca tot a inceput postul craciunului voi descrie 2 lacase de cult istorice din centrul Sibiu, Biserica Ursulinelor si Biserica Franciscanilor.

Descrierea vine la pachet deoarece ambele biserici se afla in centrul istoric, sint de confesiune romano-catolica, la 10 minute de mers pe jos de la una la cealalta, construite in stil gotic, iar slujbele se tin dupa regula 8-9-10. Ce inseamna regula 8-9-10? Preotul incepe slujba de duminica la ora 8.00 la biserica Ursulinelor, o termina inainte de ora 9.00 deoarece la aceasta ora trebuie sa fie la biserica Franciscanilor, din nou termina inainte de ora 10.00 deoarece la aceasta ora incepe slujba la catedrala Sfanta Treime din Piata Mare. Are de fiecare data cca 15 minute la dispozitie pentru deplasarea la alta biserica si inceperea slujbei.

Biserica Ursulinelor din exterior pare o biserica fortificata datorita contraforturilor solide vizibile atat in stanga cat si in dreapta constructiei care dateaza din secolul 15 intr-o perioada cand la orice constructie regula era: cat mai rezistent, durabil, inalt si gros, o regula care se aplica atat la constructia zidurilor exterioare cat si la restul de constructii civile cum ar fi si aceste lacase de cult. Voi atasa din nou fotografia cu pictura veche despre Sibiu in care o sa indic pozitia bisericilor susnumite. In pictura se observa cat de aproape se afla aceste biserici de zidurile exterioare. Asa ne putem explica de ce sint atat de puternice zidurile acestor biserici care la un moment dat puteau fi folosite si ca refugiu in cazul unor invazii. De asemenea din exterior par foarte voluminoase dar cand intram parca totul a intrat la apa.

Biserica Ursulinelor se afla pe strada Gh. Magheru din prezent dar sfantul Wikipedia si mama spune ca aici a fost Salzgasse (So utca pe ungureste) adica strada Sarii. De ce s-a numit asa, probabil ca in aceasta directie se gasea poarta Elisabeta si pe aici intrau calatorii care veneau dinspre Medias dar si dinspre Ocna Sibiului un loc unde se exploata sarea inca de pe vremea romanilor.

La inceput calugarii dominicani locuiau aici, pe urma protestantii au pus stapanire pe aceste cladiri deoarece de biserica sint lipite cladirile manastirii. Dupa intrarea calugarilor iezuiti in Sibiu (vezi impresii despre Catedrala romano-catolica Sf Treime) au ajuns si calugaritele ursuline. Acest ordin calugaresc catolic fondat in secolul 14 are ca scop dezvoltarea educatiei mai ales in randul credinciosilor catolici. Daca iezuitii aveau acelasi rol in educatie la scolile de baieti ursulinele au indeplinit acelasi rol in privinta scolilor de fete. 1728 a fost anul in care au preluat fosta biserica si manastire dominicana iar in 1733 scoala de fete se afla in primul an de educatie aici. Dupa cca 200 de ani prin anii 1930 aici a urmat mama cursurile scolii primare. Dupa cum am inteles de la povestirile mamei ordinea si discipina functiona la un nivel superior aici, de asemenea reactia caugaritelor fata de anumite probleme era prompt rezolvata, cateva exemple ar fi ajutarea persoanelor nevoiase, iar asigurarea primului ajutor in caz de accidente sau in alte cazuri se executa la standardele cele mai ridicate de atunci. Asta o stiu de cand povestea mama despre accidentul ei la sanius.

Descriere si arhitectura: Avand in vedere perioada constructiei stilul arhitectural este gotic, cel putin din exterior, iar interiorul baroc avand in vedere ca a trecut de la catolici la protestanti pe urma din nou la catolici plus ca au avut loc cateva renovari in perioada cand orice cladire era costruit in stil baroc. Altarul principal si cele laterale fiecare contine fiecare cate o pictura valoroasa reprezentand pe Maica Domnului si cativa Sfinti. Statuile diferitilor Sfinti completeaza decorul din interiorul bisericii.

Programul slujbelor asa cum am descris la inceput este ora 8.00, este un program pro-AFA, de ce am numit asa? Daca exista un AFA-ist catolic si vrea sa mearga la slujba de duminica dar vrea sa faca si o excursie dupa slujba mai are inca toata ziua la dispozitie. Asa mi-am adus aminte ca de multe ori cand vroiam sa plec intr-o excursie de duminica veneam la aceasta slujba de la ora 8.00 (bineinteles cand aveam chef...)

Un amanunt interesant este ca in aceasta biserica se oficiaza si slujbe greco-catolice, acestia neavand un lacas de cult in prezent. Biserica se poate vizita inclusiv in interior in timpul slujbelor si duminica iar in restul zilei+zilele de lucru se poate intra doar in antreu separat de un grilaj de fier de restul bisericii. Suficient pentru a admira arhitectura din interior.

Accesul catre biserica: Din Piata Mare pe str Gh Magheru in directia Garii (N) si str Constitutiei cca 5 minute de mers pe jos. Locuri de parcare sint dar insuficiente, recomand parcarile din afara centrului istoric (max 10 minute de mers pe jos pana aici)

Biserica Franciscana se gaseste tot in centrul istoric pe strada Selarilor aproape de zidurile cetatii. Construita tot in secolul 15, aceleasi ziduri groase, contraforturi ca la biserica Ursulinelor dar ca si marime este o biserica mai mica (doar 36x16m si inaltimea de 22m). La inceput apartinea calugaritelor Clariselor, mai tarziu doar pe la inceputul secolului 18 a devenit proprietatea calugarilor franciscani.

Exteriorul bisericii ne arata ca a fost construita in stil gotic iar interiorul asemenea bisericii Ursulinelor in stil baroc. Decorul interior este impresionant consta atat in picturi cat si in statuete, altar principal, altare laterale din care unul din piatra. Personal imi place mai mult interiorul bisericii franciscane (unde am luat parte de cateva ori la slujbele de duminica oficiate la ora 9.00 de cand ma stiu) decat interiorul bisericii Ursulinelor. Atat mama cat si Sf Wikipedia mi-au povestit ca exista o cripta aici insa neaccesibil publicului. De asemenea in timpul slujbelor va rasuna o orga functionala atat aici cat si la biserica Ursulinelor.

Anul 2011 imi aduce aminte ca Nicolas Cage a fost prezent aici pe strada Selarilor cu ocazia filmarii unei scene din Ghost Rider. Am intrat atunci pe straduta sperand sa il vad pe marele actor insa fara succes, am vazut o cortina inalta neagra ridicata intre zidul din stanga bisericii si cladirile de visavis. De acolo am dedus ca scena a avut loc in exteriorul bisericii.

Accesul la biserica: Din Piata Mare tot cca 10 minute de mers pe jos, se pleaca pe str Magheru in directia Garii, se intra pe a doua strada la dreapta Filarmonicii si pe urma prima la stanga Selarilor. Biserica pare asa ascunsa bagata intre cladiri pe partea dreapta a strazii in fata are o mica piateta. Nu incercati sa intrati cu masina aici.

Ca sa ajungem de la o biserica la alta putem folosi un pasaj ingust intre strada Selarilor si Magheru. Incap 2 persoane una langa alta. Sau iesim pe strada Filarmonicii.

Filarmonica de Stat Sibiu a avut sediul pe aceasta strada-de aici si denumirea strazii-intre anii 1949-2004 cand s-a mutat in actuala sala Thalia. Cladirea a fost construita in 1878 la inceput sediul Societatea Muzicala, pe urma Reuniunea Corala de barbati si corul Hermania. In prezent este Restaurant Hermania Albota un restaurant foarte bun.

Intrand pe strada Magheru si mergand in directia bisericii Ursulinelor sau venind de acolo gasim Cladirea Consiliului Judetean Sibiu. Este o cladire impozanta construita in stil ecletic cu 2 etaje construita in anul 1909. La inceput a fost banca austro-ungara pe urma Banca Nationala a Romaniei iar in prezent Consiliul Judetean Sibiu. Impresiile personale in afara de exterior sint o sala de culturism functional aici in anii 80 cu intrare din curte.

Recomand vizita din punct de vedere turistic celor 2 lacase de cult, poate sa dureze aproximativ o ora.

Trimis de AZE in 18.11.16 23:47:39
Validat / Publicat: 19.11.16 08:06:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIBIU.

VIZUALIZĂRI: 2448 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Interior biserica Ursulinelor

Dan&Ema [19.11.16 12:10:16] »

@AZE:

Foarte interesanta regula 8-9-10.

Mi-placut si catalogarea programului drept unul pro-AFA. Felicitari pentru articol!

webmasterX [27.11.18 09:16:05] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Biserici, catedrale sibiene» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Sibiul şi împrejurimile]

Dan&Ema