ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.03.2010
    ÎNSCRIS: 16.01.10
    OCT-2009
    single

Leptis Magna - O cetate romana cum nu exista in Italia

Pentru ca in postul alaturat se vorbeste despre Leptis Magna, voi continua eu povestea.

Parasesti Tripoli pe autostrada (construita tot de noi, romanii) si continui drumul practic paralel cu marea, inconjurat tot timpul de livezi nesfarsite de maslini, partocali si mandarini.

Am fost la Leptis de doua ori si de fiecare data m-a lovit un spectacol dezolant in aceste livezi - pungi de plastic peste tot-asa cum numai la noi poti sa vezi. Explicatia este foarte simpla: libienilor le place la nebunie sa iasa la picnic, la iarba verde si lasa dupa ei tot gunoiul. Am oprit pe autostrada si cu 2 dolari am cumparat o punga imensa de mandarine. Gustul este de nedescris. Dulci, proaspete, aromate.

Dupa aproximattiv doua ore de condus in care te distrezi uitandu-te la camioanele care cara camile, am ajuns la Leptis. Intrarea nu spune nimic dar dintr-o data te trezesti cu impresionanta poarta de intrare in cetatea romana.

O mica explicatie: Leptis Magna a stat practic sub nisip pana undeva la 1850 cand a fost descoperita. Din acest motiv este extraordinar de bine pastrata si conservata. Poti vedea ceea ce in Italia sau in alte locuri doar se sugereaza: strazi pietruite si cu rigole de scurgere, piata cu locul in care era marcat "cotul" ca unitate de masura, amfiteatrul aproape intact, bucati imense de marmura prelucrate pe jumatate pentru a deveni coloane, terme calde si reci si mai ales un lucru extrem de rar: o latrina adevarata!!

O alta parte a cetatii este cea bizantina, in care apare multa zidarie, apar atle tipuri de statui, zidurile au alta consistenta. Si toata aceasta lectie de istorie se intampla pe malul unei Mediterane de un albastru infinit...

Pozele ca de obicei maine.

Trimis de florinene* † in 17.03.10 21:39:59
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în LIBIA. A mai fost în/la: Brega, Sahara

VIZUALIZĂRI: 6276 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florinene* †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 intrarea in leptis. baiatul este pur libian

Diaura*
    [17.03.10 22:25:31]

Ai fost singur in Libia?...super. Cum ti-a venit ideea? sau cum ai ajuns acolo ? Ai inchitat o masina si ai colindat singur tara?

Am avut colegi libieni care imi povesteau cu mandrie despre tara lor. La vremea aceea nu prea vedem nimic interesant , dar cu timpul mi-am schimpat parerea.

[17.03.10 22:50:31]

Multe din calatorii sunt pentru business. Maine o tona de poze. Firma la care lucrez are reprezentanta in Libia si am fost de 2 ori. Ultima data am ramas in pana in Sahara. Pe youtube cauta "lost in sahara" si dai de mine.

molko*
    [17.03.10 22:56:28]

si banuiesc ca firma aia are legatura cu ceva industria petroliera.. ca altfel nu-mi explic destinatiile tale.. fain!

si ramas dator cu Iran.. parca era votat de noi ca primul review pe care ni-l datorezi.. fetele stau pe ace!

lizuk
    [17.03.10 23:03:40]

thanx, molko :-)

[17.03.10 23:03:49]

Va cer un ragaz: imediat dupa Pasti plec in Arabia Saudita (de fapt in Bahrain si trec granita in Arabia Saudita) si apoi direct la Teheran. Am cautat in toate coltisoarele si nu am gasit nici o poza din Iran. In plus nu m-am gandit pana acum ca am sa povestesc cuiva despre locurile pe care le-am vazut. Am stat azi si am citit multe din posturile voastre ca sa imi dau seama ce va intereseaza si am sa fiu foarte atent la lucrurile si locurile de acolo sa pot face o imagine exacta a locurilor. Daca va intereseaza ceva anume, just say. Altfel, o sa fac un post care poate sa va dezamageasca. Intre timp incerc sa fac lucrurile asa cum ati cerut: cu multe amanunte si lucruri interesante.

Diaura*
    [17.03.10 23:19:44]

florine, E ca si cum ai raspunde la intrebari de genul; ce te-a socat? placut si neplacut, obiceiuri (daca ai timp sa le afli), bucate, orasul sau satul in ansamblu... chestii de astea. Unde nu iti gasesti cuvintele, umple golurile cu poze.

ancamariagadea*
    [18.03.10 00:05:51]

Ti-am citit toate impresiile si le astept cu nerabdare pe cele viitoare! Pentru acest review se vede ca te-ai straduit mai mult... Ai un vot de la mine si 400 de puncte PMA!

Maria Smeu
    [18.03.10 08:58:32]

Inedite calatorii. Cum ti s-au parut oamenii? Il mai venereaza pe presedinte?

Sanziana
    [18.03.10 09:54:09]

@florinene, singurul lucru care ar putea sa ne dezamageasca ar fi sa nu mai scrii. in rest... fiecare cu stilul sau, noi doar incercam sa te stimulam sa ne dai mai multe detalii, priveste-ne ca pe marea ta familie care asteapta cu nerabdare cadouri de pe unde ai fost, in acest caz fotografii, impresii.

Si, daca nu stiai, intr-o mare familie nu este loc de dezamagiri, deci trebuie sa dai ce-i mai bun din tine::))))

[18.03.10 10:01:38]

Multumesc de incurajari. Despre presedinte, ce za zic? E pe toate gardurile in niste ipostaza de te umfla rasul. In general are ochelari de soare si priveste ingandurat spre nicaieri. Cica de grija poporului.

Ceea ce este evidenta este deschiderea catre vest (desi acum doua saptamani s-a certat cu Elvetia). Luptele se dau intre copiii lui pentru preluarea puterii dupa ce o sa dea coltu' al' batran.

[18.03.10 12:23:40]

Am introdus cateva poze de la Leptis, dar din pacate am observat ca mai mult am filmat. Din pacate nu pot posta filme...

magdan*
    [18.03.10 12:47:08]

important este sa ne scrii exact cum vezi tu si cum le simti si ai ordin de la noi sa fii atent la detalii sa le vedem si noi prin povestea ta!

Diaura*, florinene*, lizuk, magdan*, Maria Smeu, molko*, Valentina69
    Alte impresii din această RUBRICĂLibia - Tripoli - nou si vechi: