ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.11.2016
ÎNSCRIS: 11.05.14
SEP-2016

încărcat de pe telefon!

Un hotel minunat!

În zilele de 17 și 18 septembrie 2016, am fost în Bulgaria, pentru sărbătorirea celor 18 ani de la căsătorie.

Dis- de -dimineața am plecat din București si intr-o oră și un sfert am ajuns la Vama Giurgiu-Ruse. Acolo am stat 3 sferturi de oră.

Înainte de a ajunge la Arbanassi am vizitat, câteva obiective turistice si anume: Mănăstiria Rupestră Sfântul Dimitrie Basarabov, Biserica Rupestră din Ivanovo situată intr-un cadru natural de excepție pe Valea Lomului și Peștera Orlova Chuka.

Apoi am ajuns în Orașul Veliko -Tarnovo și la Arbanassi, unde ne-am și cazat, la un minunat hotel pe nume... Park Hotel Arbanassi... de 4 stele. Prețul camerei duble, cu pat matrimonial și cu mic dejun inclus a fost de 89 leva (~216 lei).

Clădirea hotelului este o construcție relativ nouă, cu o recepție frumos amenajată. Hotelul dispune de 2 parcări, dintre care una este subterană. Recepționerii vorbesc limba engleză. Am fost cazați intr- o cameră situata la primul etaj. Liftul modern funcționa perfect.

Când am ajuns în cameră am fost impresionați de dimensiunea ei, precum și de curățenia impecabilă. Patul matrimonial avea saltele și perne excelente. Camera era dotată 2 noptiere , cu un fotoliu, măsuță, birou, tv lcd, minibar (dotat cu apa plată, suc, minibauturi alcoolice și ciocolată - contra -cost -), veioză, oglinzi , mai multe prize, uscător de rufe, cuier, șifonier (în care mai erau 2 perne si 2 pilote de rezervă), aer condiționat centralizat...

Baia era foarte curată, aveam cadă cu duș și perdeluță, toaletă, chiuvetă și uscător de păr. Aveam un coșuleț cu cosmetice pentru baie și prosoape imaculate. Am avut și halate de baie și papuci de unică folosință.

Balconul camerei era foarte mare și era dotat cu o măsuță și 2 scaune. Ușa de la balcon era prevăzută cu plasă pentru țânțari.

Hotelul dispune de un Centru Spa modern, unde intrarea la piscină și jacuzzi este gratuită. Apa din piscina acoperită are o temperatura de 30 de grade C. De asemenea șezlongurile si salteluțele sunt gratuite.

Curtea interioară a hotelului este o adevărata oază de verdeață și de aici se poate admira o minunată panoramă a orașului Veliko Târnovo.

Dimineața am servit micul dejun bufet suedez, la restaurantul hotelului. Noi am fost mulțumiți de ceea ce am servit. Am avut: măsline negre și verzi, roșii, castraveți, salam crud-uscat, mușchi file, , salam cu șuncă, brânză feta, brânză topită și cașcaval feliat Hochland, omletă, ouă fierte, cârnăciori prăjiți, pâine feliată care se putea prăji, frigănele, fursecuri, Cereale Nestle, cremă de ciocolată finetti, iaurt, lapte, fulgi de porumb, ..., gem și unt porționat, precum și miere porționată, felii de pepene verde și de pepene galben. De băut am avut suc de portocale adus în carafă, cafea, ciocolată caldă și ness.

Pe lângă restaurantul interior, există și 2 terase. În imediata vecinătate a restaurantului se află un loc de joacă și un teren de tenis.....

La hotel am avut și internet wi-fi gratuit și in cameră.

Totul a fost minunat, aici !

Trimis de mihaela p in 12.11.16 22:46:11
Validat / Publicat: 13.11.16 11:28:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Sf. Constantin și Elena - Hotel Sirius si Nisipurile de Aur - Hotel Slavey (doi ani la rând)

VIZUALIZĂRI: 1970 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihaela p); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 Vedere panoramică!
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 27.75 EUR pe cameră

elviramvio
    [13.11.16 11:39:26]

@mihaela p:

La multi ani frumosi împreuna si sa fie si cu multe vacante reusite!

Vad ca se poarta aniversare casatoriilor in Bulgaria, noi mergem la Balcic, am fost si anul acesta. Este o zona pe care o iubim.

mihaela pAUTOR REVIEW
    [13.11.16 13:32:22]

@elviramvio: Mulțumim frumos pentru urări!

[19.11.16 14:14:16]

@mihaela p: Felicitari pentru aniversarea pe care ati petrecut-o atat de frumos si la cat mai multe inainte. Veliko Tarnovo chiar este un oras frumos unde sa petreci niste zile minunate.

elviramvio, mihaela p, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂPark Hotel Arbanassi: