ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.11.2016
AUG-2016

încărcat de pe telefon!
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 1 MIN

Venetia la pas intr o zi

De curand m am intors dintr un circuit in care am parcurs mai multe locuri importante ale Europei printre care am vizitat si Venetia.

Venetia un oras frumos cu multi condolieri gondolieri (o plimbare cu condola gondola costa in jur de 80 de euro daca stiti sa negociati capacitatea maxima de persoane pe condola gpondola fiind de 6). Venetia este un oras aglomerat cu stradute mici, ingramadite in care te calci pe picioare pentru a putea inainta.

Temperatura foarte ridicata, locuri in care puteai sa te adapostesti de caldura complesitoate nu prea exista. La fel nu exista prea multe locuri in care poti sta jos. Noi am facut un tur pietonal si am vizitat Piata San Marco, unde se afla Campanila, Procuratiile, Palatul Dogilor si Basilica San Marco, cu fantastice mozaicuri de inspiratie bizantina.

Va recomand sa urcati in turnul Campanila chiar daca este o coada imensa garantez ca se merita de acolo aveti o vedere suberba asupra Venetiei. (daca sunteti un grup intrarea este de 6 europersoana, daca mergeti pe cont propriu intratea este 8 euro persoana iar pentru studenti pretul este de 4 euro).

Venetia isi alege si unul dintre cele mai influente simboluri ramase in istorie: leul inaripat al Sf. Marcu. Simbol religios, emblema a fortei si nobletei, leul acesta a fost reprezentat, in timpul Serenissimei Republici, cam peste tot: sub forma lapidara. Sfantul Marcu, considerat fondatorul Bisericii Alexandriei, a devenit protectorul Venetiei.

Sper ca ma voi putea intoarece candva cand nu va mai fi asa multa lume si asa cald. Venetia un oras superb care merita vizitat macat o data in viata.

O zi frumoasa si cat mai multe concedii frumoase alaturi de cei dragi!

Trimis de emma2002 in 08.11.16 16:09:26
    Validat / Publicat: 08.11.16 17:00:09
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Verona, Milano

VIZUALIZĂRI: 4247 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (emma2002); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

giuliani [08.11.16 17:39:59] »

@emma2002: Barca venetiana se numeste gondola, nu condola.

emma2002 [08.11.16 18:08:19] »

@giuliani: Imi pare rau! Eu stiu cum se numeste nu cred ca trebuie sa ma corectezi... a fost scris asa din cauza corectorului..... O zi buna!

GabrielaG [08.11.16 18:34:25] »

@emma2002: Si eu am vrut sa spun de gondole... nu e vorba ca doreste cineva sa va corecteze dar sare in ochi... este chiar la inceputul articolului... si eu am facut greseli si voi mai face dar in mod normal citesc de 2-3 ori textul inainte de a-l publica

pap-1 [08.11.16 20:40:00] »

in afara de "gondola", te rog... dat viitoare, precizeaza sursa din care ai... citat (ca sa nu fiu rau si sa nu spun copiat cuvant cu cavant)... jurnalul.ro/timp-liber/ca ... iei-605232.html

dorgo [09.11.16 21:24:59] »

@pap-1: @Pap-one, tu stii ca azi tinerii nu mai prea au timp sa deschida o carte, (si e normal, au informatia gata pregatita pe net, nu e vina lor), nu mai asuda cu mintea ca sa scoata ceva personal si original din ea, (pacat de pozele cu Venetia, ca-s faine), sunt grabiti, la ei conteaza forma si nu fondul (sau senzatia resimtita) dar e totusi mai mult decat nimic si niciodata nu stii daca un esec de moment nu-i va ambitiona sa astearna un cearceaf de informatii. De obicei n-o fac si devin niste meteori sau efemeride ce trec pe cerul saitului timp de-o clipa. Despre Venetia, decat sa scrii prost sau copiind, mai bine sa nu scrii nimic. Si totusi, copiatul cuvant cu cuvant de pe net, are pentru cel ce-o face, mai multe avantaje: nu exista greseli de ortografie, nu necesita efortul corectarii si recorectarii textului si informatia este exacta.

pap-1 [09.11.16 21:45:58] »

@dorgo: Dottore... De acord, pozele-s megafaine. Eu, după doua vizite a cate 3-4 zile inca n-am văzut imaginea din Campanille, mereu il prinsei închis - dar mai am o șansă, peste 2 luni ) Totuși, niciodată nu ma va mulțumi ceva scris aiurea (sau copiat, sau fara fond). Indiferent ca va urma sau nu ceva după - doar ma știi. Apreciez ca s-a scris, dar atât - votul e liber si avem exemple de azi din alte continente. Toate cele bune, dottore!

dorgo, emma2002, GabrielaG, giuliani
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Veneţia: