Unde mâncăm în Tuşnad?

NOV-2016
TIP: TEAM-BUILDING

încărcat de pe telefon!Restaurant hotel O3Zone

Străin in tara mea în restaurantul hotelului O3zone

Am fost la restaurantul hotelului pentru a petrece o seara plăcută in compania colegelor de servici cu care ma aflam la Tusnad. Ne-am ales cu seara compromisa doar pentru ca nu eram de-ai locului sau, mai bine spus, eram romani. Trist dar adevărat!!!

Ne-am lovit de un zid, tot ce doream sa comandam, era nepotrivit, orice doleanța a noastra o deranja pe Dna ospătar. Am fost norocoși ca nu am plecat bătuți! Multi ne-au spus ca trebuia sa plecam. Nu, nu noi trebuie sa plecam! Sa plece din tara asta toți acei care nu au priceput inca, ca se afla pe pământ românesc, ca romanul se simte onorat sa aibă oaspeți, ca am fost educați si ne educam copiii sa nu discrimineze. De ce trebuie sa fim discriminați in tara noastra???

Urat, echipa de management a hotelului Ozon!!!

Impresii încărcate de Axenia in 04.11.2016 11:17:45

Validat / Publicat: 04.11.16 12:12:27

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Axenia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  4950 PMA (din 8 voturi) nota2

[04.11.16 12:10:17]

@Axenia: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.

Mulţumim pentru impresii, te aşteptăm şi cu alte recomandări din vacanţele ori excursiile tale trecute sau viitoare - sperăm mai generoase în ce priveşte nivelul de detaliere oferit, pe viitor.

Pentru eventuale completări, adăugiri, corecturi poţi folosi linkul EDIT IMPRESII, afişat sub textul trimis - permanent până la publicarea articolului (şi timp de 30 de minute după publicare). Completări se pot aduce şi ulterior — prin rubrica ECOURI (cea de faţă); eventualele erori se pot corecta prin folosirea funcţiei "Sesizează... ", afişată (cu roşu) dedesubtul textelor sau fotografiilor încărcate.

- pentru a încărca foto din sejur ori minisejur: click aici.

Recomandările referitoare exclusiv la restaurantul unei unităţi de cazare NU se încarcă la rubrica de cazare respectivă, ci la rubrici de tipul "Unde mâncăm în zona X (sau similare)"

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Restaurante Tuşnad şi împrejurimi, BĂILE TUȘNAD" (deja existentă pe sait)

- Mihai18
[04.11.16 15:48:09]

Este regretabil, chiar revoltător ce vi s-a întâmplat în acel restaurant din Tușnad.

Eu nu am un punct de vedere în această privință pentru că de peste 30 de ani nu am mai fost în Transilvania și nu Ardeal, cum preferă să spună unii aromâni din N-V României. Eu doar am travesat cu mașina Transilvania, spre Vest.

In urmă cu 2 ani, într-un restaurant in Debrecen, la masa alăturată erau două persoane, bărbat-femeie care vorbeau românește. Așa am aflat că el este român din Oradea și ea este unguroaică din Debrecen. Pentru că vorbea bine românește, am întrebat-o, cum se spune corect, ungur ori maghiar. Ea mi-a răspuns, maghiar. Atunci i-am spus și eu. Ei bine, dar țara dv. se numește Ungaria și nu Maghiaria. Nu mai mi-a dat niciun răspuns și discuția s-a încheiat. În fine, să trecem peste acest dialog.

Ca și comportament, constat că ungurii sunt de 2 feluri. Cei din Ungaria sunt oameni de calitate și totdeauna am interacționat foarte bine cu ei. Am fost de mai multe ori în Budapesta. Aceasta o mai spun atâția membrii AFA care au fost de multe ori în Ungaria.

Dv. ca și @ Vega 06 ați fost nemulțumiți, chiar umiliți de ungurii din Translivania. Vă cred. Unui coleg de-al meu care a fost tot în Tușnad, în concediu, la o discuție contradictorie i s-a spus că va sosi ziua cînd va veni acolo cu pașaport (era înainte de anul 1989). Ei pretind că Transilvania este a lor.

Anul acesta, fiind la Statuia Libertății din Budapesta, la un stand de souveniruri era vânzător un bărbat care vorbea românește. Ne-a spus că este din Luduș. Atunci am discutat mai multe cu el și spre stupoarea mea am constatat că era foarte confuz cu privire la sorgintea locuitorilor din Transilvania. El susținea că acesta este pământ unguresc. Atunci am intrat puțin în arheologie și i-am amintit de Cetatea de lângă Deva, zonă locuită de milenii de daci și nu de unguri. I-am mai spus de Monumentul din Piața Eroilor din Budapesta, marchează 1000 de ani de la sosirea ungurilor pe acel pământ, deci cu mult timp după Cetatea Deva, iar Transilvania a fost cucerită cu sabia.

Mi-a răspuns că fiecare țară are istoria sa și el crede în istoria Ungariei care diferă de a României.

Mi-am dat seama că discut cu un ungur extremist și am sistat discuția.

Dragă coleg, o spun cu convingere că ungurii din Ungaria sunt oameni de calitate, educați și deloc șovini.

Regret comportarea unor unguri din Transilvania, dar să ști că nu sunt toți așa. Mama a fost româncă din fostul Imperiu Ausgtro-Ungar, ulterior devenită regiunea Autonomă Maghiară și în copilărie niciodată nu mi-a vorbit despre adversitatea ungurilor de acolo.

Îți urez excursii mai reușite decât aceasta.

- Axenia
[04.11.16 16:21:32]

@Mihai18: Sunt convinsa ca nu toti sunt asa, educatia nu imi permite sa fiu rasista, doar ca, e trist ca ni se intampla, e neplacut sa investesti timp si bani in ceva ce iti doresti sa te incarce cu energie pozitiva, sa alegi pentru asta un loc din tara ta si sa te simti cu mult mai rau decat pe pamant strain. Si mai e ceva! Noi am plecat de acasa insufletite de dorinta de a ne simti bine, de a vedea locuri si oameni frumosi din tara noastra, nici o clipa nu ne-am spus:”Sa mergem la Tusnad si sa facem ungurii sa se simta in plus in tara noastra” si totusi multi dintre ei asta isi propun cand ne intalnesc! Mergem inainte! Tara e a noastra si, asa cum bine spunea o colega a mea ”avem acte pe ea”!

- nrs
[04.11.16 16:28:28]

foarte ciudata intamplarea, am fost la Tusnad, chiar la O3zone in 2013 si pe parcursul intregii sederi nu am avut parte de nici un astfel de incident. am discutat si cu romani si cu unguri si nu au fost probleme, chiar m-am intretinut mai mult timp cu maseorul care era ungur si cat am facut masajul nu era sa "tacem impreuna", mi-a povestit multe despre statiune si cum a involuat ea de la revolutie pana azi.

- Axenia
[04.11.16 16:44:30]

@nrs: Da, ma bucur! Oameni si oameni! Noua ni s-a intamplat cu doamna ospatar de la restaurantul hotelului si destul de dur, altfel nu as fi scris, credeti-ma!!!

- zoloft
[06.11.16 14:20:09]

@nrs: chiar ca e ciudat. Eu merg frecvent în Tușnad... Niciodată nu am găsit o vânzătoare sau ospătărițe care sa se uite strâmb la mine ca sunt roman chiar dacă nu știa bine românește într-un final ne serveau cu ce doream.

Desigur, ca trebuie sa înțelegi și conjunctura locului și sa nu pari înțepat cu ei din prima...