ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.03.2010

Către satisfăcător
    Extrem de nemulțumit
    Foarte nemulțumit

Agra - Taj Mahal

Agra, fosta capitala a Indiei este un furnicar de neinchipuit. Senzatia este ca este imposibil de circulat. Noi am fost intr-o delegatie oficiala si am avut in fata o masina cu militari... Degeaba. Esti obligat sa strabati strazile din Agra pentru a ajunge la Taj Mahal - Templul Dragostei.

Intrarea nu este atat de majestuoasa, dar dintr-o data te trezesti in fata cu imaginea aia atat de cunoscuta. In curtea interioara lume multa, maimute libere si indieni cu mustati de jumatate de metru. Pentru a patrunde in interior primesti niste papuci rosii (ca aia care se dadeau la Peles cand eram mici).

In interior... surpriza! NIMIC!!! Un sir mic de dantelarie in zid si NIMIC altceva... doua sicrie care de abia se vad!!! Complexul este insa incredibil, cu o vedere fantastica pe deasupra unui rau catre "castelul " iubitului.

Trimis de florinene* † in 16.03.10 20:49:27
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ASIA - ALTE LOCURI. A mai fost în/la: Vietnam, Tailanda, etx

VIZUALIZĂRI: 4006 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florinene* †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 intrarea in curtea complexului Taj Mahal

piti
    [16.03.10 21:00:47]

Tocmai pentru ca postezi din locatii atat de inedite, sunt avid de informatii, dar lamureste-ma cu gradele de satisfactii la cazare si masa.

Scrie la ecouri ca iti posteaza webm. in review.

pepsi70ro
    [16.03.10 21:04:40]

Ai facut ceva poze? Taj Mahal este impresionant. Intotdeuna mi-am dorit sa-l vad, desi am fost acolo de doua ori n-am reusit niciodata. Poate a treia oara.

Cristian_h*
    [16.03.10 21:09:42]

Taj Mahal, pentru cei care nu stiu este identificat cu "Iubirea eterna", a fost construit de catre imparatul mongol Shah Jahan ca si mausoleu pentru sotia sa favorita printesa persana Mumtaz Mahal. Cand aceasta a murit in timpul nasterii celui de-al 14-lea copil, imparatul a fost devastat, legenda spune ca s-a izolat timp de 2 ani in camera sa la sfarsitul acestor 2 ani imparatul avea parul complect alb, si in final ca dovada si simbol a dragostei sale nemuritoare s-a hotarat sa ridice cel mai frumos mausoleu! Lucrarile au durat 22 de ani si s-au sfarsit undeva la jumatatea secolului 17!

Ma mira nota 25% alocata la distractie si relaxare!

Esti sigur florinene ca nu ai gresit ceva?

M-am repezit sa deschid aceste impresii avand pregatite PMA-urile din pacate am ramas cu ele in buzunar!

lizuk
    [16.03.10 21:10:30]

Desi ai vazut India "la alt nivel" fata de un turist obisnuit, cum ti s-a parut tara? sigura sau nu? mai degraba murdara sau... nimic deosebit? dar oamenii? prietenosi? suspiciosi? ai reusit sa vorbesti cu localnicii? cum se imbraca majoritatea? cat se pastreaza traditia? cum sunt preturile pe acolo? cum crezi ca s-ar descurca un turist ajuns in India pe cont propriu?

webmasterXY*
    [16.03.10 21:11:38]

florin, randurile tale sunt binevenite!

totusi, nedumerirea este: de ce ai acordat note la capitolele "servicii", "cazare" si "bucatarie si masa"? fiind un obiectiv turistic, consider ca nu era necesar.

doar 25% pentru aprecierea acestui obiectiv?

webmasterXY*
    [16.03.10 21:14:31]

Cristian_h, utile completarile tale!

pepsi70ro
    [16.03.10 21:19:04]

lizuk, am scris cateva impresii despre India, daca te intereseaza ceva de acolo, iti stau la dispozitie:

click aici

florinene* †AUTOR REVIEW
    [16.03.10 22:01:08]

Pozele vin maine, sunt pe un alt calculator. Asa cum am aratat la Vietnam doar deschid subiecte.

Pentru mine India a fost o dezamagire... mizerie, mizerie, mizerie. Nu sunt mofturos dar mancarea este aproape imposibila. Sa manaci pe strada??? He, he mori repede... hoteluri de 5 stele dar care au covoare in care inoti... dar murdare... Si am fost in lanturi cunoscute... urmariti postarile despre hoteluri...

Distractie? Am fost la un meci de polo cu cai (o sa vedeti poze). Hmmm...

cc_iordachescu
    [16.03.10 23:03:07]

florinene, nu cred ca asta ti-a fost intentia dar pe mine ai reusit sa ma zapacesti in seara asta!

Destinatiile tale sunt foarte interesante motiv pentru care imi permit sa-ti dau o sugestie (meseria, bat-o vina!!!), ia un subiect, dezvolta-l in calculator cateva ore, zile, cat consideri ca este cazul si apoi posteaza-l.

In acest fel toti vom putea savura impresiile tale despre locurile vazute de tine.

Multumesc!

ancamariagadea*
    [16.03.10 23:40:21]

Sunt perfect de acord cu cc_iordachescu! Ai vazut locuri la care noi doar visam, te rugam nu fi zgarcit in detalii!

[25.08.10 18:47:00]

mutat la noua sectiune "Descopera Agra" - sectiune care va gazdui review-urile despre principalele obiective turistice din zona Agra.

cc_iordachescu, florinene*, lizuk, piti
    Alte impresii din această RUBRICĂO zi la Taj Mahal: