ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.11.2016
ÎNSCRIS: 23.07.12
OCT-2016
single

Casa departe de casa

Mai tineti minte cand va povesteam de certurile mele cu actionariatul, in care le ceream un hotel mai de Doamne ajuta si nu vreo spelunca?

De data asta am tacut malc, nu am zis nimic si am "went with the flow". Intr adevar, m am bazat si pe faptul ca impreuna cu mine va merge si actionarul firmei si va trebui sa impartim aceasi metri cubi, chiar daca separati de cate o usa.

Daca m ati lua la intrebari v as mai spune si ca am schimbat domeniul. Si ultimul lucru si chiar ca nu mai zic nimic, este ca am schimbat si tara.

Hai ca v am bagat in ceata rau de tot (stiu ce simtiti ca asa am fost si eu 3 ore pe aeroportul din Shanghai de nu mai stiam de unde sa incep si unde sa termin).

Tot ce pot sa va spun este ca am dat Targu Mures pe China si Hotel Sandoria pe Yi Mei Plaza Hotel.

Dupa 24 ore de trambalat din masina in aeroport, din avion in avion si din aeroport in masina asteptarile tale de la viata se rezuma la un pat moale si daca iti place sa traiesti aventuros chiar si o cada plina cu apa fierbinte.

Deja, daca dai si de putin wireless esti imparat sau macar un mic principe! La susnumitul hotel le ai pe toate si nu numai.

Las informatiile despre drum pentru a fi oferite de persoane mai invatate ca mine si va spun doar ca acest hotel este situat in cel mai mare oras comercial (asa zic ei) pe care il are China acum, un oras construit in forma lui de acum in ultimii 20 ani cu singurul scop de a oferi potentiatlilor clienti ai maritei Chine un loc unde sa si gaseasca produsul de care sunt interesati.

Adica s a dezvoltat orasul, s a creat infrastructura si s a creat un complex imens dotat cu magazine de desfacere si prezentare unde poti gasi de la papiote pana la... (completati cu ce vreti ca sigur se gaseste acolo.)

Complexul de care spuneam mai sus este atat de mare incat daca ai vrea sa mergi intre pavilioanele lui ti ar trebui macar o masina sau daca nu o pereche de picioare care sa nu fi ratat Leg Day de multe ori. Ca fapt divers va pot spune ca noua ne a luat cam 5 zile sa parcurgem magazinele de incaltaminte si am facut o intr un mod foarte selectiv, oprindu ne la aproximativ 1 magazin din 15-20.

Dar sa revenim la hotel ca iar ma cearta adminul ca am scris intr un review de tot ce misca si respira pe acolo in loc sa fac reviewuri separate pentru hotel, oras, mancare blabla. Hotelul are 27 sau 28 etaje, 3 restaurante, sali de conferinta, cam tot ce ai nevoie de a organiza un business trip. Pe conceptul acesta au mers is cand au dotat camera, eu am gasit acolo orice am avut nevoie si nu am simtit deloc nevoia in cele 7 zile cat am stat de un lucru pe care sa nu l am.

Aveam chiar si 2 masti de gaze dar nu cred ca vor fi folosite prea curand sau cine stie? Daca tot am deschis lista dotarilor camerei pot spune ca puteai gasi in baie de la celebrele sampon si gel de dus pana la pieptene, truse de barbierit si spalat pe dinti, sare de baie, foehn, toate sigilate. Puteai sa faci un dus rapid sau sa te cufunzi in cada pentru a ti odihni piciorusele greu incercate peste zi. In camera exista o zona de lucru dotata cu birou, monitor si mouse la care iti puteai conecta laptopul, instrumente de birou (capsator, pixuri, guma etc), zona de zi dotata cu o canapea si masuta, o zona de depozitare pentru haine si zona de dormit dotata cu... surpriza:un pat!

In patul respectiv putea dormi o familie de pitici, formata din tata, mama si 3 copii, fara sa se atinga. Mobilierul din lemn masiv, spatiul foarte mare, dotarile din baie si din camera confereau hotelului un aer superior oricarui hotel de 4 stele in Balcani dar erau umbrite, foarte putin ce i drept, de aerul usor imbacsit de trecerea timpului.

In hotel se gaseau 3 restaurante iar eu le am incercat pe 1,5 din ele. Cel "vestic", de la etajul 24, l am incercat doar la micul dejun pentru ca nu aveam de ales si trebuia sa iau micul dejun acolo. Privelistea de acolo te facea sa uiti de orice mirosuri si gusturi care unui european ca mine ce nu face nazuri la mancare, de obicei, nu prea i au priit. Inainte de ma pune la perete si executa cu rosii si alte legume trebuie sa va spun ca mancarea chinezeasca din China nu are mare legatura cu mancarea chinezeasca din Europa. Si cine a fost acolo sunt convins ca ma va aproba.

Cel de al doilea restaurant pe care l am incercat era cel de la etajul 4 in care se intra platind un tarif fix si in care, odata intrat, puteai sa ti alegi orice fel de mancare sau daca nu iti placea ce gaseai pe acolo, iti gateai singur. Stiu ca suna cam ciudat ca dai bani si te mai pun sa ti si gatesti dar a fost chiar distractiv. Astfel, fiecare masa avea in dotare o oala cu apa in care puteai fierbe diferite lucruri si o plita pe care puteai face un gratar ca sa l faci pe Cocosatu pistol cu apa pe langa el. Pe langa scopul bine definit de linistire a sunetelor stomacale o asemenea activitate poate crea multa buna dispozitie.

Asa ca odata cazati acolo va sfatuiesc sa le incercati pe amandoua, unul pentru priveliste iar celalalt pentru distractie.

Orice articol de igiena din camera pe care il foloseai se inlocuia automat a doua zi, de la pieptan pana la papuci.

Am lasat la sfarsit un aspect ce face de multe ori diferenta atunci cand trebuie sa decizi daca mai revii intr un loc sau nu:atitudinea personalului. Cred ca este primul loc pe unde am fost pana acum unde nu am ce sa le reprosez. De la bell boy pana la cameriste, toti mi au zambit, toti au incercat sa ma ajute chiar daca exista bariera lingvistica.

Langa hotel erau 2 parcuri foarte frumoase unde multa lumea isi petrecea timpul liber, sub parc exista un Walmart, la parterul hotelui puteati lua masa la Mc'Donald's ier peste drum va puteati cumpara telefoane mobile sau haine de la multiplele nagazine.

Ca tot v am zis la inceput de ceata din Shanghai, adminul nu se poate decat bucura pentru ca ea mi a prilejuit sansa de a face un review si unui hotel din Istanbul. Dar asta intr un episod viitor.

Trimis de gotty in 02.11.16 17:29:18
Validat / Publicat: 02.11.16 19:28:10

VIZUALIZĂRI: 2064 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gotty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Vedere de zi!

[02.11.16 18:06:26]

@gotty: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[02.11.16 18:33:04]

@webmaster26: Perfect!

Zoazore
[02.11.16 21:00:48]

@gotty: Uf, că tare mi-ai lipsit! Votat cu drag, distrat bine!

[02.11.16 21:24:45]

@gotty - Eu nu pot spune ca mi-ai lipsit... pentru ca nu am apucat sa te cunosc, insa cu acest articol mi-ai devenit tare drag. Experienta mea China a insemnat 2 calatorii in interes de serviciu in 2013 si 2014, experienta cu care am inceput sa scriu serios pe AFA. China insa m-a fermecat astfel incat tot ce pot sa citesc despre aceasta destinatie este ca o gura de aer proaspat pentru mine. Hotelul in care ai stat precum si vecinatatea seamana foarte mult cu una dintre destinatiile care mi-a placut, orasul Weifang. Am avut norocul sa trec prin mai multe orase si astfel sa pot nu numai sa compar dar sa si vad cat mai mult posibil.

Ma bucur nespus de mult ca am citit acest articol, felicitari, votat cu mare drag.

[02.11.16 21:30:56]

@Zoazore: Aprecierile dumneavoastra nu ma fac decat sa mi continui cariera de scriitor amator iar acum pe sfarsit de an sa mi scot parleala asa ca vor urma cat de curand si alte reviewuri.

Seara faina va doresc!

[02.11.16 21:38:06]

@mishu: Va multumesc frumos!

Intr adevar China, din cauza departarii (apropo, nu este indicat sa fiti in vreun grup de whatsapp si cineva sa dea share location. Cei 8000 kilometri-8100 mai exact pana in Bucuresti- s ar putea sa va cauzeze ceva trairi) este destul de greu de vizitat si poate de aici grupul celor avizi de informatii (in care recunosc ca am intrat si eu de curand).

China este "altceva" si cred ca merita sa aflam cat mai multe despre ea dar nu informatiile seci pe care le gasesti la orice colt de internet ci relatari de la fata locului, savuroase si pline de seva "informatica".

gotty, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂYiMei Plaza Hotel [Yiwu]: