ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.11.2016
ÎNSCRIS: 03.08.11
NOV-2014

O noapte în LAS VEGAS...

Ne-am cazat în San Diego la un hotel despre care am scris anterior- vezi impresii, recomandându-vă și un restaurant bun în apropiere- El Torito - vezi impresii. De aici am plecat în diferite direcții și o să încerc să vă povestesc ce a fost remarcabil.

Mergând spre Vegas... atâtea gânduri, atâtea păreri despre mirajul Vegasului... că te cuprind și emoțiile. Ți-ai închipuit în viața asta că vei ajunge acolo? Mie încă nu îmi venea a crede...

Plecați din San Diego pe la prânz, estimam cu ajutorul GPS-ului că drumul durează cam 5 ore și jumătate. Și, ca să ne facem curaj, ne-am oprit în primul outlet de pe drum - cred că era și cel mai mare- TANGER OUTLET CENTER. Firme cunoscute și in Europa- Nike, Guess, dar și firme de care am auzit doar la americani și nu au trecut Atlanticul încă. Până să intrăm în Vegas am mai găsit un outlet, Fashion Vegas Outlet- Primm Nevada, dar nu am mai intrat.

Am ținut autostrada I-15 N și nu au fost probleme. Acum să mă scuzați dacă dau detalii puerile, dar efectiv m-au impresionat camioanele lor mari de pe motorway, cele 6-8 benzi pe sens delimitate cu spoturi luminoase în asfalt, deșertul cu cactuși imenși pe care l-am străbătut, faptul că toată lumea se deplasa cu un shuttle, un van, un jeep sau un track și vedeai mai puține mașini berline - ca să zic așa...

Și am mers, și am mers, zi de toamnă cu 22 de grade... Și, deodată, în mijlocul pustietății (reprezentate aici de deșertul Mojave) - răsar luminoșii zgărie-nori. Intrăm în Las Vegas, baby! Se făcuse seară deja și noi priveam cum se deschide în fața noastră o oază de lumină, o forfotă și o aglomerație specifică unui oraș supranumit al păcatului - Sin City. Nici nu știam pe ce parte să ne uităm - imagini cu clădiri din filme se derulau prin fața ochilor și abia când am ajuns la sfârșitul străzii principale ne-am dat seama că va trebui să parcăm, totuși, undeva. :)

Așa că am luat-o în sens invers;) iar la revederea centrului ne-am bulversat din nou și eram apoape gata de a uita scopul- găsirea unui loc de parcare. Am intrat la subsolul unui hotel din apropierea pasarelei și nu am plătit nimic. Acum... nu știu ce să zic... o fi parcarea gratuită? Or fi crezut că suntem cazați la acel hotel... ? Irelevant. Important era că începea experiența noastră în Vegas - una dintre acelea pe care nu le poți uita toată viața.

Ne-am plimbat pe Las Vegas Strip (strada cu cele mai multe hoteluri și cazinouri - în centru). Pe carosabil erau numai taxiuri. Pe trotuare- o lume pestriță - probabil 99% turiști. Unii în stadiul nostru - cuminți, curioși, timizi- alții puși pe distracție, pe cheltuit sume la casinouri, etc. Pe străzi erau artiști ambulanți, bețivi, homless, oameni costumați în personaje de film, dansatoare sumar îmbrăcate, cu pene imense, vesel colorate, agățate de... dos, vânzători ambulanți care ofereau turiștilor suc/apă 2$ sau bere 3$. Puteai să faci o poză contra cost cu orice personaj, căci ăsta era și scopul pentru care erau acolo. (Vă postez și o poză mai... deocheată. Să văd dacă trece de cenzura web... -ilor. :D Cred că poza exprimă cât se poate de clar că fiecare făcea în Vegas absolut ce dorea.)

De-o parte și de alta a străzii erau hoteluri faimoase. Ce nu știam sau nu am luat în serios până acum - cele mai multe dintre hoteluri sunt construite și amenajate după specificul unor regiuni sau orașe, până la nivel de amănunt. Hotelul New York-New York are tot ce înseamnă coasta de est a Americii de Nord, inclusiv Statuia Libertății și Empire State Building, în aceeași paletă cromatică, la o scară mai mică. Hotelul Paris păstrează și el farmecul franțuzesc cu Turnul Eiffel și Arcul de Triumf la scară mică, în față având Opera și Luvru din Paris. Langă este un hotel din același lanț- Bally*s, iar puțin mai sus (mai spre nord), Hotel Venetian cu replici ale Pieței San Marco și ale columnelor cu Leul Venetian și cu Sfântul Theodor, inclusiv replica podului Rialto (Rialto Bridge din Veneția).

Adevărul e că noaptea sunt mai greu de descifat anumite detalii- la un moment dat nu mai știam dacă mai suntem în același resort sau deja am trecut în altul. Mi-au mai plăcut și Tropicana, Mirage și Crystals, gemenele Encore și Wynn, dar am lăsat la urmă preferatele mele, cele care m-au uimit în toată această experiență: Caesar s Pallace și Bellagio (situate unul lângă altul).

Cu privire la Caesar s Pallace, cred că e cel mai impunător și mai luxos hotel din câte am văzut! Tema hotelului este ușor de ghicit: Roma antică. Statui albe peste tot, fântâni luminate, figuri ale împăraților romani, totul înconjurat de mult fast, în spații generoase, cu tavane casetate și coloane/arcade care pastrau stilul. La intrarea din lateral te întâmpina statuia lui Cezar- făcută din bronz- în mărime naturală (se spune). Această intrare era calea de acces către cazino. Dacă tot am ajuns la capitolul ăsta ar trebui să spun ceea ce cunoașteți deja - în Vegas sunt cazinouri la tot pasul - ficare hotel mare are câte unul. Odată așezat la o masă de joc, poți servi din gustările și băuturile oferite în incintă. Am jucat și noi, dar niciunul nu a câștigat vreo sumă notabilă și nu eram oricum împătimiți ai jocurilor de noroc. Ca o curiozitate, cea mai mică sumă pe care o poți paria este 50 de cenți - la slot machines...

Bellagio- complexul de lângă Caesar s- are și el un cazino imens. Dar atracția maximă pentru noi au fost fântânile din fața hotelului. Ceva superb! Nu știu cât de greu este să programezi niște jeturi de apă să țâșnească pe muzică, dar efectul a fost de nedescris. Pe piese de la Celine Dion și Michael Jackson am rămas muți în fața spectacolului ce s-a oferit pe gratis turiștilor.

Opriți-mă, că eu nu știu unde să pun punct. Chiar a fost o experiență unică și sper ca v-am dus și pe voi acum, măcar câteva clipe, în zările către care se îndreaptă oftatul meu...

În rest...

What happens in Vegas, stays in Vegas... ! :D

:*:*:*

Trimis de silvia tudoran in 02.11.16 10:27:05
Validat / Publicat: 02.11.16 12:24:34
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AMERICA DE NORD

VIZUALIZĂRI: 2335 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (silvia tudoran); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Hotelul Bellagio și fântânile căntătoare

[02.11.16 12:36:14]

@silvia tudoran: Of, o particica din mine ar vrea si ea sa mearga acolo, cred ca acea particica mai nebuna, asa ca m-am grabit sa deschid articolul tau, sa-l citesc si sa-ti accord primul vot. Cat despre ceea ce consideri tu pueril, cred ca asa i s-ar fi intamplat oricui la prima intalnire de acest gen, asa incat doar citind si mi-am si imaginat totul asa cum spui tu, daramite sa mai fi fost pe acolo.

La poze doar am tras cu ochiul, vreau sa le savurez. Cat despre Bellagio, am vazut in multe filme cat de promovat este acel loc tocmai pentru spactaculozitatea pe care o ofera hotelul si artezienele.

Te felicit pentru tot, poveste si poze (nu are ce sa nu-mi placa), votat cu mare placere.

silvia tudoranAUTOR REVIEW
[02.11.16 13:32:04]

@mishu: esti o draguță și o indulgentă ca de obicei. mă bucur mult când văd că persoane ca tine citesc și nu știu din ce motive mai și apreciază ce scriu.

te pup!

⭐ValentinB_88⭐
[14.02.22 13:54:18]

Frumoase meleaguri! Mi-as dori si eu sa ajung pe aici candva! Felicitari pentru aceasta iesire.

mishu, silvia tudoran, ⭐ValentinB_88⭐
Alte impresii din această RUBRICĂTurist în Las Vegas: