ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.11.2016
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
OCT-2016

Chong Qing - o picatura din China in mijlocul Bucurestiului

25.10 – mail “Fetelor hai sa ne intalnim”. Raspuns prompt: “Hai”. Bine, bine, raspunsul a fost rapid, acum hai sa stabilim locatia si data. Am zis sa incercam un local mai in centru, sa fie usor de ajuns pentru toata lumea, raspunsul fetelor a fost insa “Dar nu vrei tot la chinezesc? ”

Acum ce sa spun, mie imi convenea perfect, e la 5 minute de casa mea, astfel incat cum majoritatea decide a ramas chinezesc, luni 31.10.2016.

A urmat mobilizarea colegilor/ fostilor colegi care se raspandisera care incotro si in final ne-am strans 11.

Am facut rezervare pentru ora 18.30 si cum poate fi inceputa saptamana mai bine decat cu o intalnire intre prieteni astfel incat nu putea fi decat bine. Pe unii dintre ei nu-i vazusem chiar de niste ani.

Acum sa va spun cate ceva despre acest local (v-am mai povestit eu despre el, insa merita un review separat). Chiar daca am fost in China asta nu inseamna ca sunt si o cunoscatoare a bucatariei chineze, insa am descoperit acest local la recomandarea unui prieten cum ca aici ar veni si cei de la ambasada chineza sa manance si este un loc foarte ok, cu bucatar chinez si cu produse aduse din China.

Restaurantul Chong Qing se afla situat pe Pache Protopopescu nr 28, la intersectia cu strada Traian, in vecinantatea liceului Xenopol.

Programul de functionare este intre orele 12.00-24.00. Fac si livrare la domiciliu, intre orele 12.00-22.30, astfel: sectorul 2, comanda minima 50 lei, sectoarele 3,4 comanda minima 70 lei, sectoarele 1,5, 6 comanda minima 80 lei.

Pentru rezervarea unei mese aveti puse la dispozitie 3 numare de telefon, unul fix si 2 de mobil (unul pentru limba romana si unul pentru limba chineza).

Mai multe amanunte aflati aici restaurantulchinezesc.ro

Din exterior localul nu iti spune prea multe, nu este foarte atractiv, o reclama luminoasa si niste lampioane chinezesti te imbie sa intri…. sau nu?

Parcurgi un gang si ajungi intr-un spatiu (terasa) unde vara sunt mese si apoi intri in local.

Masa rezervata de noi era la etaj, o masa rotunda pregatita pentru 10 persoane cum comunicasem (asa cum am zis in final am fost 11). Decorul iti adupe parca o bucatica din China. Nu am facut multe poze in interior deoarece eram cu colegii si mai erau niste mese ocupate, insa tot o sa va faceti o idee. De obicei ambientul era asigurat de muzica adecvata insa acum mergea un televizor si am mutat pe muzica cu care suntem obsnuiti (in surdina deoarece noi trebuia sa ne auzim).

Doamna care ne-a servit este una dintre cele mai dragute doamne (cred ca este de altfel si singura ) si stie sa-ti faca recomandari in cazul in care mai ai dubii.

Cateva dintre colegele mele nu mancasera niciodata la chinezesc si acum acest restaurant a devenit unul preferat.

Cum deja cunosteam preferintele colegelor am facut comanda, lasand insa loc si pentru ceva nou. Astfel incat am comandat: Cartofi prajiti cu chili (2 portii, si nu comentati n-ati mancat vreodata cartofi mai buni), orez cu legume si ou (2 portii), taitei prajiti cu legume si sunca, vita la placa incinsa (2 portii), vinete prajite cu usturoi, pui cu urechi de lemn (acum nu va folositi imaginatia sa vedeti zburand pe acolo un pui cu urechile de lemn, acestea sunt ciuperci), si ca noutati, calamari la placa incinsa, burta de vita cu legume si usturoi, pui cu legume si caju.

Nu a fost nimic de care sa ne plangem ca nu a fost bun, ba chiar fetele ar fi vrut sa mai comandam, le-am convins ca mai comandam dupa ce terminam, insa nu a mai fost cazul. De descries insa aromele, gustul, nu pot, spun doar DELICIOS.

De baut s-a baut gin tonic, apa, limonada, bere, iar factura a fost 468 lei (o sa atasez si o poza cu factura ca sa vedeti astfel preturile produselor si care se regasesc de altfel la adresa pe care deja v-am dat-o).

In general am mai comandat de obicei mancare chinezeasca cu livrare la domiciliu, si chiar de la mai multe firme, insa asa buna ca cea de aici nu a fost. Sa nu credeti ca m-am facut de familie si ma laud cu mancare chinezeasca si acasa mananc paine cu ceapa si branza (nu ca n-as pofti si la asta), insa asta este altceva si chiar am mai recomandat si altor colegi si au zis ca intradevar mancarea este foarte buna. Daca o sa aveti curiozitatea, pe link-ul indicat veti gasi si un filmulet in care vorbeste bucatarul si este simpatic foc.

In concluzie, a fost o seara mai mult decat reusita, in care ne-am reunit colegi care nu ne mai vazusem si de cativa ani si ne dorim sa mai repetam isprava.

Va doresc alegeri inspirate si de ce nu, incercati si acest loc nu o sa regretati. Si daca ajungeti pe acolo, ma puteti suna si pe mine, stau la 5 minute asa ca pot sa vin sa va salut.

Trimis de mishu in 01.11.16 12:04:06
Validat / Publicat: 01.11.16 20:33:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 2448 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 Restaurant Chong Qing - elemente decorative pe pereti, Marele Zid care imi aduce aminte ca si eu AmFostAcolo

Andox
[01.11.16 20:37:30]

Super numele chelneritei

Zoazore
[01.11.16 20:49:39]

@mishu:

Doamna care ne-a servit este una dintre cele mai dragute doamne (cred ca este de altfel si singura) si stie sa-ti faca recomandari in cazul in care mai ai dubii.

Aha, masa 15, Dana Șpăgara!

Mamă, dar cum au tăiat cartofii ăia? (Citesc și mănânc! Sâc!)

[01.11.16 21:09:24]

@Zoazore: si @andox - am lasat intentionat numele doamnei pentru amuzament, insa de fiecare data am fost multumiti de ea. Cat despre bucate, o bunatate, una dintre fete spunea ca ea nu mananca cartofi prajiti. Cine cerea de zor cartofi?

Michi
[01.11.16 21:18:38]

M-ai înebunit cu cartofii, cred că la ora asta le-aş mânca şi coaja. Sunt la Dieta Dukan, faza II- a şi dacă nu dau jos 3 kg până de ziua soţului pe 13 nov., nu am cu ce mă îmbrăca la sindrofie..

elviramvio
[01.11.16 21:25:26]

@Michi:

Grija mare cu dieta Dukan!

elviramvio
[01.11.16 21:28:55]

@mishu:

Ma faci sa sar gardul la vecini dar ma indoiesc ca au ei asa ceva, acum in frigider, asa ca am notat restaurantul (am vecini chinezi, pasnici).

Sa-ti fie de bine si multumesc de informatie!

Totusi, tu ne trimiti sa ascultam bucatarul, eu vreau mostre de mancare, din toate !!!

Zoazore
[01.11.16 21:46:33]

@elviramvio: Fată, nu sări gardul! Bate și tu frumos la ușă! Sau sună! Și mare grijă de Piciu!

Michi
[01.11.16 21:57:00]

@elviramvio: Am mai ţinut acum 4 ani, analize perfecte. Mulţumesc de grijă.

[01.11.16 22:01:43]

@Michi: Las comentariile pentru perioada urmatoare lui 13 nov. insa tare imi mai musc limba ????

[01.11.16 22:03:44]

@elviramvio: Cam asa faceam noi si cele comandate in afara de new entries le-am comandat de cate ori am mers acolo, adica deja de vreo 5 ori si daca cei pe care i-am dus acolo vor in continuare, e de bine. Multumesc de vizita si vot.

crisv
[01.11.16 23:51:21]

Bine de stiut ca se poate manca chinezeste bine prin localitate.

Ce fel de sunca era in taitei? Stiam de la alte restaurante ca nu se pune sunca.

Sunt curioasa de inca ceva : au si desert, si anume inghetata prajita, noi mancam la Marele Zid de pe Vasile Lascar si pana acum e singurul loc unde am gasit bulgarele de inghetata invelit in aluat si prajit iute, apoi stropit cu miere... so good ????

[02.11.16 07:03:55]

@crisv: Multumesc de vizita si vot. Nu stiu ce fel de sunca pun si nici nu am prea luat-o in seama pentru ca toata acea combinatie e grozava. Cat despre inghetata prajita parca suna mai bine ce spui tu. Noi am luat o singura data si parca nu mi s-a parut ceva deosebit. In rest desert nu am luat nu mi se pare ca au niste lucruri cu care sa fiu " compatibila" in ceea ce priveste deserturile, sau poate ca nu mai incapea nimic. Insa e de retinut ce ai spus tu, si de incercat. O zi frumoasa.

Cdia
[02.11.16 22:14:45]

Vai-vai! Iar mâncare și mai ziceați de mine că postez de la târguri și festivaluri culinare... Poftă bună celor care mergeți și să vă fie de bine trupei care ați ales cu grijă tot felul de bunătăți.

Citit cu plăcere și votat la fel.

[03.11.16 09:25:02]

@Cdia: Multumesc frumos de vizita si vot. Ce sa spun, eu ma vait de astfel de articole pentru ca sunt o gurmanda incurabila, asa incat prin aceste articole dovedesc acest lucru. Daca ai sa treci prin Bucuresti spune-mi si te invit acolo.

O zi frumoasa iti doresc.

calatorul
[04.11.16 15:09:25]

@mishu: Interesant, am sa incerc si eu la o viitoare ocazie.

[04.11.16 19:27:11]

@calatorul: Asa sa faci si nu o sa regreti.

mogly
[04.11.16 20:18:58]

@mishu: Am fost o singura data intr-un restaurant chinezesc la Resita si am mancat un fel dulce, ananas prajit, a fost delicios. De cateva luni s-a deschis si la noi in orasel un mic restaurant chinezesc. Fiica mea il freventeaza si ii place ce manaca ceva aripioare picante si cartofi... cruzi... cumva razaliti, dar spune ca-s buni. Mi-a promis ca intr-o zi ma duce si pe mine!

Ma bucur ca v-ati intalnit!

[04.11.16 22:32:29]

@mogly: Multumesc frumos pentru aprecieri, daca treci prin Bucuresti mergem impreuna acolo.

adri-nico
[18.11.16 12:18:25]

Na! imi merit iertaciunea? Si sa imi dai si mie un taitel chinezesc (prajit, as prefera).

Pupici de la zburlici!

PS. vazusi ca e ZB,da? ca m-am tinut de cuvintel...

[18.11.16 12:54:02]

@adri-nico: Multumesc foarte frumos, daca nu vii tu prin Bucuresti iti aduc in drum spre Focsani . Multumesc de vizita si vot.

adri-nico
[18.11.16 13:08:32]

-si ca sa nu ma banuie cineva ca am votat ca primaru' vezi ca ti-a alunecat deshtu: "Decorul iti adupe parca o bucatica din China. "

- ce m-as distra sa sun si sa fac rezervarea la telefonul chinezesc... hahahaha

-faza cu taiteii prajiti am zis=o la plezneala... hahaha, deci chiar aveau. am mincat in Singapore, la pachet, precum grisinele.

- furnici in copac nu au?

- am mincat un fel chinezesc (prin Buzau- acum a disparut restaurantul ca erau prea multe furnici la citi copaci erau p'aolo), ceva in 4 culori dar am uitat cum se cheama. ma ajuti?

- chiar voiam sa te intreb de pret, daca ati facut un CAR -se pare ca n-a fost cazul.

si-acum, ca sa inchei, trecind pe linga un restaurant chhinezesc, la mare (cred ca am scris despre ei... sau nu?!... naiba mai stie...) vedeam mereu lume multa in fata unor ligheane de scoici si alte lighenase cu orez. in ultima zi mi-am calcat pe "greata" cu care vedeam eu chinezestile... (bleach, ce pisici or minca aia???) si am intrat sa comandam scoici cu orez chinezesc. Breeee, atunci m-am dezvirginat la scoici! Iar orezul cu legume este hrana preferata a copiilor. Au uitat de pilaful lu' mamaia!!!

gata, nu puteam sa traiesc pe mai departe daca nu citeam.

Testosu'
[16.12.18 21:27:50]

adri-nico, calatorul, Cdia, crisv, elviramvio, Michi, mishu, mogly, Testosu', Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: