ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.10.2016
DE AZE
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 02.07.12

Impresii despre AFA

A sosit momentul sa scriu o recenzie personala despre AFA

Am fost acolo..., am vazut acolo..., m-am distrat acolo la..., am mancat bine acolo..., am dormit bine acolo..., am calatorit bine acolo cu... pur si simplu AFA, numele siteului este cel mai potrivit pentru articole turistice si mai putin turistice.

De ce oare? Deoarece intotdeauna cand ajungem acasa dupa un sejur, o excursie, dupa o vizita la un obiectiv turistic primele cuvinte rostite cuiva din familie, prieten, coleg, cunostinta, amic este:

am fost acolo la...

Legatura mea cu AFA a inceput printr-o cautare banala dupa un sejur la mare in primavara lui 2011. Articolele si impresiile citite pe AFA despre potentiala destinatie m-au indrumat si catre resortul potrivit, resort care timp de 3 ani la rand mi-a oferit niste vacante reusite si de neuitat.

La inceput nu prea am inteles ce este AFA, prin 2012 mi-am zis hai sa scriu si eu ceva, primul articol s-a dovedit a fi cat de cat util celorlalti doar ca am facut o greseala: nu am atasat fotografii de si am fost invitat sa fac acest lucru. In urmatorul an am scris un review scurt despre acelasi resort din nou fara fotografii, mai raspundeam la cate un ecou era o participare foarte anemica din partea mea. In 2014 am scris un articol despre o locatie de cazare din Grecia neavand pe AFA (dar nici in alta parte doar pagina hotelului care evident descrie totul pozitiv) nici o informatie despre acesta. Impresiile partial pozitive partial negative s-au dovedit a fi foarte utile ulterior renuntand atat turistii sa mearga acolo cat si agentia de turism de unde am achizitionat sejurul care a exclus din catalog (la indrumarea mea si a altor turisti) in urmatorul an aceasta locatie.

La inceput am crezut ca pe AFA se poate scrie doar despre locatii de cazare si resorturi, nicidecum obiective turistice (aici Va rog sa nu radeti dar oricui se poate intampla sa nu fie atent la detaliile de pe un site) Abia in 2015 mi-am dat seama si atunci am inceput sa scriu si despre altceva decat locatii de cazare. Totusi si acest an 2015 a fost una cu o participare foarte slaba cred ca 2 articole au fost utile celorlalti. Nu prea am dat atentie nici minipremiilor oferite saptamanal, de si am primit instiintare ca pot alege cateva minipremii am crezut ca este o reclama (din nou va rog sa nu radeti... sau puteti rade ca oricum nu ma supar)

Din 2016 AFA face parte din viata mea

Personal consider ca in mod real am devenit activ doar in 2016, si asta dupa excursia din New York, o excursie pentru care am facut sacrificii financiare. Dar nu regret nici ultimul cent cheltuit pentru aceasta excursie. Bineinteles ca am dorit sa impartasesc experienta dincolo de ocean si cu colegii de pe AFA. Si atunci a inceput aventura AFA pentru mine. Incetul cu incetul mi-am dat seama ce este si cum functioneza. Nu stiam ce este vot, ce este PMA, mi s-a intamplat destul de des la inceput sa felicit pe cineva pentru un articol bine scris si de exceptie prin intermediul unui ecou dar nu-l votam. Acelasi lucru s-a intamplat si invers. Pe urma nu stiam cum imi dau seama cand apare un articol nou, si cum de altii afla asa repede. Asta pana am ajuns la setari. si am setat... tot. Adica toate destinatiile din lume.

Si pare greu de crezut dar de atunci am citit toate articolele/reviewurile aparute pe AFA. Poate unele le-am citit pe fuga (in special cele cu 2 sau 3 randuri scrise)

Pentru mine exista 4 categorii de reviewuri pe AFA:

1. Impresie de calatorie foarte scurta fara fotografii-consider ca utilitatea lor este foarte scazuta sau deloc

2. Impresie de calatorie scurta dar cu cateva fotografii atasate care poate sa completeze lipsa textului-le consider partial utile

3. Articol scris despre un obiectiv/obiective cu fotografii atasate atat articolul cat si fotografiile sint utile pentru viitorii turisti

4. Articol scris despre un obiectiv/obiective cu fotografii atasate atat articolul cat si fotografiile sint de exceptie realizate artistic, merita ZB (personal inca nu am reusit dar sint optimist in ccea ce priveste viitorul)

Si totusi cele mai utile articole le consider atunci cand viitorul turist are toate informatiile prin intermediul articolului/articolelor care il ajuta:sa gaseasca cat mai repede si usor obiectivul, are multe detalii privind costurile, are multe detalii despre drum, are o lista intreaga despre obiective/caracteristici/lista de preturi/meniu/impresii personale pozitive-negative/este capabil sa aleaga pe baza reviewurilor AFA/il ajuta sa gaseasca cea mai convenabila solutie. Si cel mai important lucru: Reviewul AFA il ajuta pe turist sa economiseasca bani.

La capitolul util pentru alti turisti sincer mai am de lucrat. Inca mai apar fraze de genul: mi-a placut asta si asta. Imi place sa mananc asta si asta si la restaurantul X am mancat asta. Dar lucrez la acest aspect si la ultimele articole am detaliat deja tot meniul gasit la un anume restaurant sau la capitolul obiective de vazut/vizitat la fel le includ pe toate nu doar cele care imi plac mie.

Sint foarte apreciate articolele despre obiective care pana in acel moment nu au aparut pe AFA. Motivele sint evidente, turistul doreste un minim de informatii despre acestea dar nu le gaseste nicaieri, Si atunci apare un review AFA. Din acest motiv este foarte util sa incepem sa scriem despre obiective turistice despre care s-a scris putin/foarte putin sau deloc (pe AFA sau in alta parte), despre cate o companie aeriana, despre obtinerea unei anumite vize, un anumit eveniment organizat dar nu prea mediatizat, un anumit traseu rutier despre care nu prea avem informatii... si lista poate continua mult si bine.

Despre minighidurile AFA am o impresie foarte buna, am avut ocazia sa mi se selecteze cateva articole ca si minighid, sint articole la care nici nu m-am gandit ca vor deveni minighid iar un alt articol care de la inceput am crezut ca va deveni minighid (si efortul intelectual, fizic si financiar a fost destul de mare-este vorba de un top despre cele mai inalte cladiri din NYC) nu a fost selectat.

Si ca peste tot doar cine munceste greseste si aici pe AFA am mai calcat stramb dar asta este invatam gresind, dar gresind tot mai putin in viitor. In primavara acestui an dupa o zi proasta la servici si o zi si mai proasta ulterior acasa am fost suparat pe Admin (toata lumea stie despre cine este vorba) pentru niste probleme tehnice banale in legatura cu incarcarea unor fotografii. In fine fotografiile s-au incarcat iar supararea mi-a trecut.

Partea buna este ca unii ne mai si iarta pentru greselile facute.

Alta greseala tot primavara ca am mentionat numele unei entitati contrar regulamentului, dupa modificare mi s-a publicat ceea ce am scris. Ultimele greseli 2 la numar sint recente verdictul spune: contributia si impresiile proprii sint considerate minoritare fata de cele preluate prin documentare. Probabil asa este recunosc doar ca intr-una din articole (despre biserica catolica din Sibiu) am atatea impresii personale (de la propriul botez pana in prezent) de nu am dorit sa mai detaliez aici asa ca iesit ce a iesit iar eu am ramas fara PMA conform regulamentului. Totusi ma bucur mult ca s-a publicat articolul nefiind nici una pe AFA doar despre acest obiectiv turistic. Sincer m-a cuprins febra (descrisa de catre tata123) prezentarii pe AFA al orasului in care locuiesc, cine poate s-o prezinte mai bine decat unul care locuieste aici, iar regulamentul din fericire nu interzice acest lucru.

De la inceput (inceputul fiind considerat 2016 si nu 2012 cand m-am inscris pe AFA dar habar nu aveam cu ce se mananca AFA) am considerat o idee extraordinara, iar colegii de servici povesteau despre AFA si ca se documenteaza de acolo inaintea unei vacante (fara sa stie ca sint membru AFA-decat o singura persoana), m-am bucurat foarte mult (de fapt nici acum nu stie nimeni-doar un singur coleg care la randul lui este membru AFA). Iar bucuria a devenit si mai mare cand am castigat primul premiu mai consistent prin intermediul AFA un weekend prelungit cu mic dejun la o pensiune pentru toata familia sponsorul fiind proprietarul pensiunii. Minipremiile simbolice (tricou, tastatura, autocolant pt masina, reduceri minisejur) insemana totusi mult pentru noi cei de la AFA, personal primesc bucuros orice (tricoul castigat in S25 il astept inca, se pare ca o sa am un motiv excelent sa fac o excursie in Timisoara oras care nu l-am vazut din 2007 si abia astept sa il revad deoarece este orasul preferat din Romania si sa petrec cel putin 3 zile acolo) si multumesc pe aceasta cale organizatorilor. De asemenea ultimul premiu castigat este o ocazie excelenta de a evada in minunatul Paris (si a scrie primele impresii personale pe AFA despre acesta), oras care intotdeauna doream sa vizitez fiind nr 1 pt mine din capitalele Europei. Pe aceasta cale multumesc atat organizatorilor, sponsorului dar mai ales celor care m-au votat.

Alte impresii personale despre AFA: Fiind nou (consider participare activa doar din 2016) pe aici totusi am observat cateva aspecte: exista si pe AFA sezon si extrasezon, daca vara abia razbeam sa citesc si sa evaluez articolele acum parca totul a intrat la apa, trec ore si abia daca apare vreun articol nou sau recenzie. Pe urma am observat colegii de baza si i-am cunoscut. Sint cei care scriu cel mai mult, cel mai bine, si cele mai utile articole. Si de la ei am invatat si mai am foarte multe de invatat. Am cuvinte de lauda si despre WM neobositi care indiferent de perioada (zi si noapte, zile de lucru si weekend chiar si de sarbatori) isi fac treaba constiincios. Si de la ei am invatat multe si mai am de invatat.

Alte observatii personale despre AFA: Atat la mine cat si la alti membri am observat ca cele mai vizualizate si votate articole sint cele din tara noastra. Exemplu: Articolul despre dealul X sau satul Y din tara noastra este mai bine vizualizata si votata decat o destinatie indepartata. Asa am vazut articole despre alte continente (inclusiv articolele mele despre NYC) mai putin votate si vizualizate decat articole de genul Manastirea X sau comuna Y si Z. Dar mi se pare normal, turistul cauta mai intai destinatiile mai accesibile iar cele indepartate raman mai putin importante. Asa ca dupa Romania, cele mai multe articole scrise sint din Grecia, Bulgaria, Turcia, Italia, Spania ceva mai putine despre vestul si nordul Europei iar despre alte continente cred ca le putem numara pe o mana. Ma bucur pentru orice articol scris despre o destinatie mai indepartata. Pe urma am observat cativa utilizatori care locuiesc in alte tari din Europa ce-i drept sint putini dar sint bineveniti pot contribui cu informatii pretioase despre zona unde locuiesc.

Istoria locurilor vizitate si descrise intr-un articol este foarte importanta si trebuie cunoscuta. Nu ne trebuie un manual de istorie doar strictul necesar de a avea o idee ce a fost inainte acolo. Documentarea pe cat posibil trebuie facuta inainte de vizita pentru a merge acolo cu lectia invatata, asa excursia devine si mai interesanta. Alta posibilitate de documentare in afara de: manuale scolare, carti, volume, filme documentare, internet, pliante la fata locului, vizitare de muzee, eventual experienta personala daca istoria locului a avut loc in timp real (de ex revolutia din 1989, etc) ar fi doar masina timpului daca ar exista, deci o rugaciune catre Sfantul Wikipedia rezolva o parte din aceste probleme si va da o idee despre istoria locului, spun partial deoarece wikipedia mi se pare ca este tot mai sarac in informatii (si ceea ce este destul de grav am gasit deja informatii eronate acolo), de acolo si cersitul de 5 sau 10 lei la fiecare (sau aproape fiecare) accesare a siteului. La un moment dat AFA va deveni Wikipedia in Romania deoarece informatiile gasite pe AFA sint mai bogate.

Despre voturi in general: Asa cum am povestit mai sus la inceput nu stiam cu ce se mamanca, cu lingurita, cu furculita, etc. Pe urma incetul cu incetul mi-am dat seama ca pe urma voturilor se aduna un punctaj general care ajuta la castigarea premiilor si minipremiilor saptamanale si acumularea in timp a punctajului care intr-un final aduce vacantele gratuite. Si totusi scrisul ramane pentru mine ceva placut, face parte din petrecerea timpului liber si daca in acest moment s-ar renunta definitiv la premii-as scrie in continuare.

Despre cersitul voturilor am aflat de la cineva de la AFA care prin PM mi-a scris ca daca imi plac articolele respective (am scris clar in ecouri acest lucru) de ce nu le votez? Abia atunci mi-am dat seama ca se poate vota. Eu la randul meu am facut observatie de 2 ori prin PM, nu m-am putut abtine din simplul fapt ca in ecou scria: am votat ca mi-a placut... dar votul lipsea, pur si simplu autorul ecoului a uitat sa voteze. Dar in viitor ma voi abtine complet.

Scrisul articolelor pe AFA pentru mine este un hobby, un lucru facut cu placere, am mentionat de cateva ori ca in momentul scrisului retraiesc excursia. In fiecare articol scris despre New York am retrait acest sejur si daca excursia a durat 6 zile dar eu am scris seria NYC in 6 luni. A fost varful din punct de vedere turistic de pana acum. Dupa excursia rezervata deja in China din 2017 care va dura 12 zile probabil 12 luni va dura si seria articolelor scrise despre acesta...

Perioada de extrasezon pe AFA: Personal am observat ca perioada de extrasezon este toamna cand toata lumea si-a terminat vacantele, a inceput scoala, serviciul, diferite activitati care ne lasa mai putin timp liber pentru scris. Evident se observa acest lucru prin numarul redus al articolelor/reviewurilor aparute. Si la mine personal a aparut o perioada de extrasezon in primul rand din cauza serviciului (prin natura jobului este plin sezon acum) ceea ce inseamna un singur articol/saptamana-duminica singura zi libera si eventual inca una pe parcusul saptamanii intr-o zi mai buna cu cel putin 3-4 ore timp liber. Celalalt motiv este evident: epuizarea subiectelor, asteptand alte vacante. Epuizand si eu subiectele am inceput sa scriu despre orasul natal ce-i drept articole utile care as dori sa devina utile vizitatorilor. Dar tot din cauza lipsei de timp (implica deplasari, vizite, fotografii recente, participare la evenimente) terminarea acestui ghid este inca departe de a fi finalizata.

Impresii din trecut: desi regulamentul AFA permite impresiile de calatorie sa fie si din trecutul mai indepartat, am o oarecare retinere sa scriu despre acestea (99% din articole reviewuri aparute sint proaspete) Si totusi exista locuri care nu se schimba si daca avem o memorie buna le putem descrie in asa fel ca sa devina utile celorlalti.

Pe aceasta cale doresc sa urez pentru AFA inca multi (foarte multi) ani de activitate.

Rog WM sa ataseze clipul Calvin Harris: My Way, multumesc.

youtube

Trimis de AZE in 30.10.16 11:31:48
Validat / Publicat: 30.10.16 13:30:39

VIZUALIZĂRI: 1603 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Dar asa cum vedem luminita dincolo de poarta, asa o sa vina ideile pentru noi articole
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
[1 PMA]
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 22053 PMA (din 53 voturi)

webmasterX [30.10.16 13:27:52] »

Mihai18 [30.10.16 14:23:02] »

Apreciez reviewul tău, care ne reamintește cum să ne comportăm pe AFA.

Mi-a plăcut scuza ta

„Doar cine muncește, greșete”

Și atunci, vice-vero

„Dar, cine nu muncește, nu greșete, deci

poate fi promovat” (este o gluma).

Și eu am epuizat pentru anul acesta subiectele pt. reviewuri, din cauza unui autoaccident (nu auto), așa că citesc ce scrieți voi.

Mai spun ceva, ție și cititorilor „Mai întoarce Doamne o dată roata” ca să rescriu reviewurile mele. Cu siguranță, ar arăta altfel, dar Reg. AFA nu permite stergerea lor, ci doar completarea, insa acum nu ar mai avea haz.

Cu bine.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][7 voturi]
ANILU [30.10.16 14:57:16] »

@AZE: Mi-a plăcut cum ai sintetizat activitatea ta aici pe AFA. Dar totuși ai avut o activitate destul de bogată, cel puțin anul acesta ai publicat 92 de articole și datorită voturilor ești deja "Senator" (sună bine) aici pe AFA.

M-am simțit puțin "vizată" privind articolul despre biserica din Cristian, cu toate că ai menționat articolul meu, tu nu l-ai votat, dar nu m-am supărat:- (important până la urmă este utilitatea articolelor pentru cei ce citesc când au nevoie de informații despre anumite locuri, locații, etc.

Articolele scrise aici sunt în urma unor călătorii.

Așa că la cât mai multe.

Toate cele bune.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
AZE [30.10.16 15:14:05] »

@ANILU: Multumesc, si Dvs aveti o activitate bogata pe AFA. Referitor la articolul Dvs despre biserica fortificata din Cristian: Articolul a fost scris in luna mai 2016. Eu am setat sa fiu anuntat la scrierea unui articol nou indiferent de destinatie dupa aceasta data. Deci foarte probabil ca articole scrise foarte bine si excelente sa-mi fi scapat inainte de aceasta data.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
ANILU [30.10.16 15:26:04] »

@AZE: Păi tocmai ce spuneai "cine nu muncește nu greșește".

Și apropo aici pe AFA suntem toți prieteni și ne adresăm la persoana întâi, sună cam pompos când te adresezi cu Dvs, mie așa îmi sună.

Facem parte din aceeași categorie de vârstă, deci suntem apropiați... ca vârstă.

Toate cele bune.

Michi [30.10.16 15:26:41] »

Foarte bun şi sincer reviewul. Eu am avut mai mult noroc la început în 2010 pentru că AFA fiind pe atunci o comunitate mică, erai citit şi îndrumat de mai toţi membri. Mi-a plăcut suita de fotografii, foarte sugestivă pentru etapele parcurse în AFA.

elviramvio [30.10.16 15:42:05] »

@AZE:

Un articol lung dar foarte consistent. Ei bine da, toti, fara exceptie, am gresit si vom mai gresi pe aici dar important este ca recunoastem, ca indreptam si ca atunci cand neintelegerile se "romizeaza", cineva pune punct.

Ai atins, cu brio cred, toate punctele mai sensibile legate de ce ar trebui sa contina un articol de calatorii, de asemeni ai remarcat si perioadele de oarecare pauza la scris, probabil astenia de toamna sau astenia de dupa concediu sau spaima ca ne-a cuprins febra (poate doar febra articolelor slabe, scrise doar pentru puncte). Mie imi place cum scrii, ti-am spus deja, sper sa ramai asa.

Pentru mine AFA este un hobby foarte inteligent, ma ajuta, mi-a oferit o alternativa excelenta la alte ocupatii nu asa utile si imi doresc sa raman pe aici un timp. Despre cersetorie, ei bine da, eu nu raspund la astfel de mesaje, personal o singura data i-am amintit unei colege dragi mie ca a uitat votul dupa ce m-a laudat, se intampla, si eu revin la lista de voturi sa vad daca n-am depasit momentul, furata de cele scrise in articol.

Nici eu nu scriu despre concedii vechi de acum ceva ani desi uneori sunt tentata, chiar cand ma documentez aici, preferate sunt articolele din ultimii 2 ani, maxim 3.

O seara placuta!

Am vazut si pozele dupa ce am scris ecoul, imi plac si ele si ideile, felicitari !

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][8 voturi]
mprofeanu [30.10.16 19:59:22] »

@AZE: Interesant și util acest review!

Afa este o comunitate plăcută și cred eu dacă ai intrat aici trebuie să respecți niște reguli, doar ai venit benevol și nerugat de nimeni, doar de plăcerea de a scrie, a citi și a cunoaște prin site oameni noi, a avea de ce nu un hobby.

Cu mici excepții toate reviewurile sunt bune, fiecare aduce ceva și fiecare a pus o părticică din sufletul lui când a scris acolo...

La fel ca tine deși m-am înscris în anul 2011, doar de doi ani am început să scriu mai mult și am cunoscut mai bine acest site, deși când plecam în străinătate îl foloseam des.

Succes în continuare ție și mai ales micului afaist care vine din urmă!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
Zoazore [30.10.16 20:49:10] »

@AZE: No comment! Ce-aș mai putea adăuga? Ești, ca și @mishu, o apariție proaspătă și fulminantă! Uau, 92 de articole într-un an! Impresionant! Și deja senator...

Că scrii din plăcere, răzbate din scrierile tale! Uite, eu am câștigat șase premii de palmares, și... gata! Am renunțat total la premii!

Febra AFA e prezentă la toți AFA-iștii activi. Eu sper ca și pe tine să te țină în priză muuultă vreme!

La mai mare, dragă AZE!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
AZE [30.10.16 21:33:49] »

@Mihai18: Multumesc, este un oarecare adevar cand spuneti ca cine nu munceste, nu greseste si va fi promovat, se numeste PCR si nu trebuie sa ne gandim la Patidul Comunist Roman ci la combinatia Pile Cunostinte Relatii. Imi pare rau de (auto) accidentarea Dvs, insanatosire grabnica Va doresc

AZE [30.10.16 21:36:33] »

@Michi: Multumesc si Va doresc inca o data felicitari pentru cele 400 de articole scrise + implinirea varstei frumoase din luna viitoare.

AZE [30.10.16 21:43:57] »

@elviramvio: Multumesc. In acest moment ma tot gandesc daca sa scriu sau sa nu scriu despre traseul montan Creasta Fagarasului din Muntii Fagaras ar fi un articol mai complex cu detalii foarte utile (+foto) doar ca data la care am fost este cu multi ani in urma. Ce-i drept marcajele si potecile sint la fel, nu s-a schimbat aproape nimic.

AZE [30.10.16 21:51:02] »

@mprofeanu: Multumesc si aveti dreptate regulile trebuie respectate pe cat posibil fara greseli, este totusi o comunitate chiar daca virtuala. Micul AFA-ist de care ati pomenit si vine din urma deocamdata se gandeste doar la obiective turistice care inseamna multa apa, pe scurt, mare, ocean, rau, parau, piscina, bazin, cada, dus, robinet, deci orice inseamna apa, sau obiect din care curge apa, este omul apelor.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
AZE [30.10.16 21:53:04] »

@Zoazore: Multumesc, daca sintem sanatosi si cu ceva bani in buzunar sa putem calatori atunci vom scrie inca mult si bine pe AFA.

krisstinna [30.10.16 22:08:06] »

@AZE: Scriu de pe telefon, scuze, dar nu m-am putut abține , de obicei o fac. Am gândurile un pic împrăștiate și totuși nu pot să nu remarc melodia aleasă. Nu e întâmplătoare, e frumoasă. Apoi pozele, comentariul acestora a fost minunat. Mă regăsesc în poza 3. Fiecare fotografie este aleasă "pe sprânceană". Le-am revăzut de trei ori, e greu după telefon, dar nu am renunțat. Poza cu banca... da, sunt și acolo. Dar unde nu sunt, unde nu mă regăsesc? Sunt pretutindeni, dar cel mai important e că sunt aici, pe AFA. Cât despre articol, trebuie să-l mai citesc încă o dată. Eu am un an de când scriu cald, nu rece. Am ucis indiferența și, pentru trăirile si evenimentele deosebite am scris cu drag, cu subînțeles, doar eu pot desluși misterul literelor. Chiar dacă-i despre cazare, un review scris de mine ascunde ceva. Eu scriu doar dacă simt, scriu pe hârtie, apoi în word, apoi pe AFA. În metrou, în autobuz, pe bancă, pe plajă, pe munte, privind norii, florile, animalele, oamenii. Toate îmi aduc premii: fiecare loc și fiecare vietate reprezintă premiul meu. AFA e alinarea mea, prietenii știu. Alte premii nu cunosc. Așa simt eu, iar eu când simt, doar când simt, scriu pe hârtie. De categoria asta de useri ai avut habar? Te salut cu dragFelicitări!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][10 voturi]
robert [31.10.16 12:07:42] »

@AZE: felicitări pentru acest articol sincer, scris din suflet! Iar colectia de poze cu savuroasele comentarii aferente, nepretuită.

De premii ce să zic? Esti un fericit că ai reusit să prinzi premiul cel mare. Nu toata lumea reușește. Înseamna ca esti foarte apreciat!

Încă o data sincere felicitări si ține-o tot așa!

iulianic [31.10.16 13:43:06] »

@AZE: Felicitări pentru munca asiduă pe care ai depus-o în scrierea acestui amplu și totodată sintetic articol! Cred că ai atins toate aspectele - sau, mă rog, aproape toate - cu care se confruntă un membru AFA începând cu înscrierea lui, atunci când este mai mult un cititor și - bineînțeles - un învățăcel în "secretele AFA" (bine zici când amintești că nu știai "cu ce se mănâncă") și până la momentul în care descrie destinații deosebite, este citit cu interes și votat pe măsura muncii depuse. Mă întreb, câte povești interesante am afla dacă fiecare dintre noi am scrie câte un astfel de articol?

"Cerșitul voturilor" este un fenomen pe care l-am cunoscut și eu. Nu-i așa că ai un simțământ pe care cu greu îl poți defini atunci când primești un PM în care - în urma unui ecou postat de tine - ți se spune "dacă l-ai citit puteai să-l și votezi"? Ei, bine, dacă din întâmplare, preocupat de ceea ce voiai să scrii în ecou, chiar ai uitat să votezi, ce reacție mai poți avea în urma unei astfel de replici care sună aproape ca o somație?

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
mishu [31.10.16 15:10:25] »

@AZE: Cred ca fiecare se regaseste cu ceva din activitatea lui in acest articol si cred ca asa invatam toti si poate ca este bine sa mai gresim cate o data ca sa avem ce invata. Nu am sa comentez mai mult (acum) insa la fel ca si tine si eu am pornit cu adevarat la drum de abia de aproape un an si ma gandesc ca poate acum a fost momentul cu adevarat. De invatat avem cu totii cate ceva indifferent de statut si ca sa fiu cinstita cu cat statutul depaseste un anume nivel atunci parca te simti mai dator de a povesti ceva util (ca nu ne iese intotdeauna, asta este, suntem oameni).

Ceea ce conteaza insa cu adevarat este bucuria de a impartasi si celorlalti o particica din viata ta.

Felicitari, votat cu foarte mare drag.

PS - Pozele sunt deosebite.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
Aurici [31.10.16 16:17:08] »

@AZE: M-am regăsit aproape în tot articolul tău. Parcă mă și văd ce tolomacă am fost nu la început, ci multă vreme după aia. Dacă n-oi mai fi și în prezent!!

Toate aceste analize d. p. m. d. v. sunt neconcludente și ne ajută doar ca să ne mai răcorim din când în când. Pentru că în principiu AFA este despre oameni și este ca-n viață: unii mai buni, unii mai șmecheri, unii mai puțin din toate astea... Dar dacă din drag de ceva, în cazul nostru AFA, alegem să conviețuim cu toții într-un spațiu, înseamnă că acceptăm și tolerăm și ce nu ne place. Ca-n viață, cum spuneam.

Felicitări pentru poze și comentarii!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
Dan&Ema [31.10.16 22:39:24] »

@AZE:

Ca tot ai pomenit ca nu ai prins pana acum niciun ZB se pare ca il vei marca tocmai cu acest articol. Succes!

AZE [02.11.16 23:04:04] »

@krisstinna: Eu nu am un an de cand scriu cald nu rece asa cum ati descris Dvs. Dar o sa am curand in februarie 2017. Oricum cel mai cald (fierbinte) articol este ultimul scris de dvs (Daca ma atingi te pedepsesc) Personal mai notez si eu una alta pe hartie (sau pe telefon) inainte de a scrie un articol,

AZE [02.11.16 23:27:03] »

@mishu: Multumesc, adevarat ce spuneti fiecare contribuie cu ceva. Si in afara de articolele mele scrise despre care spun ca retraiesc excursia asa si la articolele scrise de catre colegii de pe AFA incerc sa imi imaginez cum ar fi fost acolo, ce as fi facut daca as fi fost acolo. Si asta este primul pas, urmatorul pas este de a face planuri mai exacte despre o viitoare/posibila excursie.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]

ANILU, Aurici, AZE, Dan&Ema, elviramvio, iulianic, Michi, Mihai18, mishu, mprofeanu, robert, Zoazore
Alte articole din această RUBRICĂDin viața comunității AmFostAcolo: