ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.10.2016
ÎNSCRIS: 12.03.11
STATUS: APOLLO
SEP-2014

O cazare modestă

Cred că acest articol va surprinde pe mulţi. În urma unor reproşuri şi chiar jigniri, absolut neîntemeiate şi impardonabile în opinia mea, fiecare fiind liber să-şi aleagă destinaţiile de concediu în funcţie de pretenţii, preferinţe şi, nu în ultimul rând, de bugetul care se doreşte a fi alocat, am făcut un efort în încercarea de a rememora care a fost cea mai modestă cazare din vacanţele ultimilor zece ani. Din acest motiv, cei care aşteptau impresiile mele recente de la Mardan mai au puţin de aşteptat. :))

Astăzi voi povesti despre un apartament dintr-o micuţă insulă canariană, La Gomera, a doua cea mai mică insulă din cele şapte după El Hierro. Cu această ocazie, voi adăuga pe site şi primul articol de cazare de pe această insulă.

Cum am ajuns în La Gomera? Simplu: prin intermediul unei excursii de o zi din Tenerife care a inclus transferul cu autocarul dintr-un punct aflat în apropierea hotelului la care eram cazaţi în Playa de las Americas până în portul Los Cristianos, traversarea cu ferry de la Fred Olsen din Tenerife în La Gomera, turul insulei cu autocarul cu ghid de limbă engleză (sau altă limbă de largă circulaţie, după caz), masa de prânz, timp liber în capitala insulei şi întoarcerea în Tenerife.

Dintr-o neatenţie pe care nici acum după doi ani nu reuşesc să mi-o explic, am reuşit performanţa de a rata feribotul la întoarcere, ultima cursă din ziua respectivă. Nu sunt genul care aleargă pe ultima sută de metri sau pierde trenuri, avioane etc., ba chiar din contră, mereu ajung la aeroport cu două – trei ore mai devreme, chiar dacă am check in-ul făcut online, locurile alese şi bagajele absolut regulamentare ca dimensiuni şi greutate, dar... s-a întâmplat. După ce am depăşit momentul, am încercat să evaluăm cu calm situaţia delicată în care ne aflam. Programul feriboturilor ne-a liniştit că nu mai aveam nicio şansă în seara respectivă, vasul celeilalte companii care opera în zonă plecând cu o jumătate de oră înaintea celui la care aveam noi bilete. Varianta de a traversa spre Tenerife cu ambarcaţiuni private de mici dimensiuni nu era fezabilă atât din cauza preţului (negocierea a pornit de la 250 de euro – enorm!), cât, mai ales, a condiţiilor de traversare pe un ocean zbuciumat, eu având probleme cu răul de mare şi pe ape muuult mai calme.

Aveam de ales între a ne căuta cazare pentru o noapte sau a dormi în sala de aşteptare, unde nu am fi fost singurii în această situaţie. Am pornit pe străduţele capitalei San Sebastián de La Gomera în căutarea unui hotel ieftin şi bun, dar cum ieftin şi bun nu există, variantele de hoteluri de trei şi patru stele găsite mi s-au părut prea scumpe, iar cele ieftine mi s-au părut prea dubioase. În preţ era inclus şi micul dejun de care oricum nu puteam beneficia noi dorind să plecăm cât mai repede cu primul feribot de dimineaţă pentru a ne întoarce în paradisul nostru all inclusive. În final, am ajuns la Orquidea Apartamentos.

Mi-a plăcut poziţia centrală a acestuia şi mai ales preţul de 35 de euro pe noapte.

Adresa: Avenida de Colon nr. 22,38800 - SAN SEBASTIÁN DE LA GOMERA (Islas Canarias)

Este vorba de o clădire cu optsprezece apartamente dispuse pe patru etaje, cu lift. Recepţia se află la parterul clădirii.

Check in

Am cerut să vedem un apartament. Ne-a fost prezentat unul aflat la etajul al doilea, pe care l-am şi închiriat. Nu am completat vreun formular de cazare ca la hoteluri. Recepţionerul mi-a cerut doar cartea de identitate din care şi-a notat într-un caiet datele de identificare. A fost contrariat că nu găsea data naşterii pe cartea de identitate. Noroc cu permisul de conducere. :) Am întrebat dacă pot plăti cu card bancar, dar răspunsul a fost negativ, aşa că a trebuit să plătesc cash. Nu am primit, dar nici nu am solicitat chitanţă sau factură pentru banii daţi. Am primit cheia de la apartament şi încă o cheie de la uşa de intrare în imobil.

Apartamentul

Apartamentul este compus din dormitor, living cu chicinetă şi baie. Se intră întâi într-un hol destul de lung. Prima uşă pe partea stângă duce în dormitor. Aici am avut două paturi single, cu saltele cu arcuri, destul de incomode şi care, în plus, mai şi scârţâiau la fiecare mişcare, o singură noptieră cu veioză între cele două paturi, un dulap cu două uşi pe care nici măcar nu am avut curiozitatea să-l deschid, o oglindă, un birou şi un scaun. Apartamentul nu este dotat cu aer condiţionat. Nu a fost neapărat necesar, nefiind foarte cald în timpul nopţii, dar ar fi fost binevenit dacă exista. Fereastra de la dormitor avea vederea spre o curticică interioară, nimic interesant, mai degrabă dezolant.

Următoarea uşă este cea a băii. Baia este mai mult lungă decât lată, cu chiuvetă, bideu, toaletă şi cadă de baie. Prosoapele au fost curate, ok de folosit. Drept consumabile am primit doar două săpunuri solide. Pastă de dinţi şi periuţe ne-am cumpărat de la supermercado.

Holul de la intrare se termină în living. Aici este şi chicineta dotată cu plită electrică şi hotă, tacâmuri, vase şi multe alte ustensile de gătit. Le-am trecut în revistă, am făcut o fotografie şi apoi am închis uşile, subiectul devenind neinteresant pentru mine. Livingul este dotat cu o canapea cu două fotolii, o măsuţă joasă gen de cafea, masă de bucătărie cu două scaune şi un taburet, frigider cu congelator inclus. Tot în living se află şi un televizor cu diagonală mică de tip vechi, cu receiver pentru o mulţime de programe. Fereastra de la living oferă vedere spre stradă, mult mai interesant decât la dormitor. Mi-aş fi dorit să am balcon, dar a trebuit să mă mulţumesc cu ce am găsit.

Am ieşit să ne mai plimbăm puţin prin San Sebastián de La Gomera şi să facem unele cumpărături de strictă necesitate, dar şi ceva suveniruri, mai ieftine aici decât în Tenerife.

Seara ne-am petrecut-o în apartament la televizor, mâncând jamon, chorizo şi măsline şi bând bere (el) şi sangria (eu), dar cu gândul la bufetul suedez variat şi gustos pe care îl ratasem în Tenerife. :(

A doua zi ne-am trezit la ora 6 dimineaţa, ne-am spălat, ne-am îmbrăcat şi am părăsit apartamentul lăsând cheia sub ghişeul de la recepţie. La 06.30 eram deja în port pentru a prinde feribotul de 07.30. Cafeaua am băut-o abia în port de la automat. Feribotul a avut o întârziere de un sfert de oră. Nu putea să întârzie şi în dupăamiaza zilei precedente. Am avut ceva discuţii cu cei care controlau îmbarcarea pentru că doar noi doi aveam bilete de grup, mai ieftine, ei încercând să ne convingă să cumpărăm altele. Le-am explicat situaţia, cum că noi am plătit pentru un serviciu de care nu am beneficiat, că oricum nu voi plăti a doua oară pentru acelaşi lucru şi că, în ultimă instanţă, aştept până la amiază şi mă întorc cu grupul care venea în excursie.

Orquidea Apartamentos se află la aproximativ 300 de metri de plajă, însă drumul este în pantă, având de urcat la întoarcere. La Gomera fiind tot o insulă vulcanică şi plaja din San Sebastián este tot cu nisip negru. Nu ştiu câţi ar alege o asemenea destinaţie doar pentru plajă şi baie în ocean. Poate doar cei care doresc mai multă linişte şi mai puţină aglomeraţie decât în Tenerife. Mie mi se pare mult mai potrivită pentru pasionaţii de drumeţii.

Parcarea este posibilă gratuit de-a lungul întregii străzi. Chiar lângă clădire există o parcare amenajată, dar, nefiind cu maşina, nu am verificat ce regim are.

Eu personal ştiu sigur că nu voi reveni aici, preferinţele mele fiind altele, demult m-am nărăvit la all inclusive, dar recomand complexul de apartamente Orquidea celor care doresc să viziteze insula cu un buget redus, celor pe care nu-i deranjează să gătească şi să se autogospodărească în concediu, apartamentele oferind tot ceea ce este necesar în acest scop. Aaa... şi celor zăpăciţi care pierd ultimul feribot. :)

Trimis de nicole33 in 30.10.16 10:03:05
Validat / Publicat: 30.10.16 12:23:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Costa Azahar, Costa Brava, Costa del Sol, Mallorca, Tenerife

VIZUALIZĂRI: 2671 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P19 Orquidea Apartamentos - vedere de la fereastra din living

webmaster45 [30.10.16 10:30:31] »

Mutat în rubrica "Orquidea Apartamentos [San Sebastian de La Gomera], GOMERA" (nou-creată pe sait)

ANILU [30.10.16 13:15:21] »

@nicole33: În sfârșit s-a hotărât Nicol să scrie un articol, asta mi-a fost reacția când ti-am văzut numele.

Am crezut că ne scrii despre cazarea din Turcia, dar constat că ai mari restanțe pe aici pe AFA.

Dar să revenim, adică ai plecat în excursie și la întoarcere ați pierdut ferry? Nu știu ce reacție aș fi avut dacă eram în locul tău.

Iar despre cazare mai vin cu o completare, fără balcon, pentru noi fumătorii, cam greu; -)

Aștept să ne mai scrii.

Toate cele bune.

calatorul [30.10.16 16:39:29] »

In sfarsit mai prind si eu un vot de SB pentru o relatare utila, interesanta si convingatoare.

nicole33 [31.10.16 06:16:46] »

@webmaster45:

Poziţionarea este perfectă. Mulţumesc.

nicole33 [31.10.16 06:29:53] »

@ANILU:

Am precizat de la început că voi scrie un altfel de articol, despre o cazare diferită de cele cu care sunt obişnuită.

Recunosc, restanţele sunt multe şi se tot adună.

Exact. Am fost singura vinovată. Mă făcusem mică de tot acolo în port. De nervi, am crezut că mă va arunca al meu în apă. Nu vrei să ştii ce m-a bodogănit. Nu am nicio scuză şi nicio explicaţie pentru înţelegerea greşită a orei de plecare. Nici măcar o eventuală necunoaştere a limbii engleze nu mă salvează. Ghidul ne-a comunicat corect ora de plecare, doar că eu mă gândeam la altceva şi nu am fost atentă. Nu mai aveam nici prea mulţi bani lichizi la noi, cardurile nu mergeau oriunde, situaţia a fost foarte delicată. Am rezolvat problema cât de cât onorabil.

nicole33 [31.10.16 06:31:20] »

@calatorul:

elviramvio [31.10.16 10:23:06] »

@nicole33:

Ei, surprize, surprize, zic si eu ca si Anilu.

Eu daca pateam asa nu ma faceam mica singura ci intram deja macar cu picioarele in apa sa rup gatul pisicii, adica sa se sperie ca ramane fara copilot, nu neaparat fara nevasta!

O zi vesela sa ai!

mishu [31.10.16 12:53:44] »

@nicole33: Pot spune ca a fost o surpriza placuta sa-ti vad numele si un articol recent. Referitor la primele afirmatii ale tale, sunt foarte de accord ca fiecare isi face concediul asa cum doreste si numeni nu trebuie sa comenteze ceva, insa probabil tine de altceva comentariul.

Acum lasand de o parte incidentul, si stii cum se spune, faptul este consumat, mortul nu se mai intoarce de la groapa, incercam sa luam si partea buna, am mai aflat si noi despre o cazare cu bune si mai putin bune, depinde ce isi doreste fiecare.

Cat despre bodoganeala sunt convinsa ca ti-ai luat-o si cand se intampla din neatentie si nu din neglijenta cred ca te doare cel mai rau.

Felicitari, votat cu mare placere si mai asteptam si alte povesti.

Mihai18 [31.10.16 15:05:53] »

„Ce mică-i vacanța mare,

Și ce dor mi-a fost de ea”

Sunt versurile unei frumoase melodii interpretată de regretata Silvia Chicoș, în anii copilăriei noastre și care se potrivesc la acest ecou).

Păi bine nașă dragă, ne-ai lăsat 1 an, 1 lună și 17 zile să așteptăm un review marca Nicole 33. În acest interval de timp, elevul și-a întrecut profesorul (în cazul de față finul și-a întrecut nașa) și a scris peste 20 reviewuri.

Când am citit autorul reviewului, nu-mi venea să cred.

În sfârșit, s-a întors de-a-devăratelea Nicole 33 pe AFA

Mă bucur.

Titlul a fost modest, dar reviewul bun și votat cu convingere.

În acest interval de timp nu ai avut chiar o vacanță 100%. Ai fost cu ochii pe noi, ai scris ecouri multe, pe unele le-ai scris cu urzicuța în mână, eu am simțit dar nu m-am supărat.

În final. Salutul „Cu bine” este prea puțin.

Cu mult respect dragă Nicole 33.

nicole33 [01.11.16 06:54:12] »

@elviramvio:

La cât de nervoşi eram amândoi nu cred că s-ar fi speriat prea tare. În Tenerife am fost cu avionul, dar doar eu am condus ambele maşini închiriate, el ocupându-se de GPS şi filmări.

Mulţumesc pentru ecou.

nicole33 [01.11.16 06:59:41] »

@mishu:

Categoric, fiecare alege ce şi unde doreşte. Comentariul de început viza anumite persoane, se ştiu ele

si mai asteptam si alte povesti.

Am mari restanţe, dar şi un mare duşman: timpul. În măsura posibilităţilor, voi încerca să mai recuperez din ele, dar nu promit că voi reuşi.

Mulţumesc pentru lectură şi apreciere.

nicole33 [23.11.16 21:23:12] »

@Mihai18:

Îmi fac mea culpa pentru întârzierea cu care îţi răspund, dar ştiu că tu mă vei ierta. Doar nu poţi sta supărat cu naşa

Îţi dai seama că ştiu tot ce s-a întâmplat pe aici. Dacă nu am scris articole, asta nu înseamnă că nu am fost prezentă pe site, că nu am compătimit alături de tine citind peripeţiile din Istanbul dintr-o perioadă fierbinte, dar, din fericire, de scurtă durată. În acea noapte am fost la un click distanţă de a-mi anula rezervarea la un hotel din apropiere de Istanbul făcută pentru drumul de întoarcere din Antalya din septembrie, dar nu am anulat şi a fost foarte bine.

Am revenit prea târziu pentru a încerca măcar să egalez numărul de review-uri scrise de tine, dar nici nu mi-am propus acest lucru. Poate anul viitor mă voi mobiliza mai mult.

Îţi mulţumesc pentru vizită şi pentru ecou.

Sănătate!

Dana2008 [18.04.17 11:11:33] »

Interesantă aventura pe micuța insulă La Gomera!

Mulțumesc pentru frumoasa poveste legată de această destinație!

Nu exista niciodată, orice de poate întâmpla oricui. Așa ați avut șansa să verificați posibilitățile de cazare pe insulă ???? și să aflăm detalii despre o cazare ieftină.

Călătorii plăcute!

Ps

Întotdeauna când cineva pierde (ferry in cazul de față), altcineva câștigă (noi, pt că am aflat despre o cazare ieftină ????)

nicole33 [19.04.17 20:40:09] »

@Dana2008:

Am cam inventariat toate posibilităţile de cazare din micuţa capitală a insulei. Două hoteluri mi-au atras atenţia, dar preţul era mai mult decât dublu. La fel mi-au plăcut nişte apartamente pentru poziţia lor extraordinară pe stâncă deasupra oceanului. Însă nu merita să plătesc mai mult doar pentru a admira timp de două ore oceanul din balcon, deoarece apoi s-a întunecat, iar dimineaţa am plecat înainte de răsăritul soarelui. Pentru un sejur de mai multe zile, aş fi luat un apartament acolo. Mi-ar fi plăcut să-mi beau dimineaţa cafeaua în balcon, având tot oceanul la picioare.

Cred că ţi-ar plăcea o astfel de destinaţie, un adevărat paradis pentru amatorii de drumeţii şi de natură.

Mulţumesc pentru vizită.

ANILU, calatorul, Dana2008, elviramvio, Mihai18, mishu