ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.10.2016
ÎNSCRIS: 14.06.15
AUG-2016

încărcat de pe telefon!

Zi de vara pana-n seara

Atat a durat plimbarea noastra dintr-o duminica de vara: de dimineata pana-n seara.

Am plecat pe la ora 6, pe traseul Bucuresti-Urziceni -Slobozia-Harsova-Babadag-Jurilovca.

Pe drum am mancat o omleta cu ceai, in lumina soarelui rasarit dupa deal, la un han-popas cu vreo 30 minute inainte de destinatie.

Mergeam prima oara la Jurilovca, in plus era Sarbatoarea Borsului de Peste, aveam asteptari culinare si turistice de la aceasta duminica.

Am ajuns in zona portului si deja era circulatia restrictionata si jandarmi +bodyguarzi care te indrumau spre strazi laterale ca sa parchezi.

In port se instalau tarabe cu mancare si bautura, era ceva lume, dar nu foarte aglomerat. Locul m-a dus imediat cu gandul la serialul Toate pinzele sus! , era atmosfera aceea de port mic dar cosmopolit, peste tot auzeai doar prenume cu iz slavon. Numai ca nu era mai nimic de facut, serbarea incepea dupa ora 12, cand am auzit niste barbati blonzii arsi de soare, intreband: cine merge la Gura Portitei? Doriti sa mergeti la Gura Portitei?

Inainte de a pleca citisem pe aici si pe alte pagini ce variante de transport ai, salupele mici erau cele mai rapide, cam 25 minute pentru a traversa lacul Golovita. Am mers deci cu salupa albastra impreuna cu inca 15 turisti, pentru 25 lei de persoana.

Gura Portitei o stiti, pe soare pare ca nisipul e mai alb decat oriunde la Marea Neagra, casutele albe tivite cu vopsea albastra si carapacele de scoici si melci de pe plaja, plus o tihna pe care nu am gasit-o in alta margine de mare.

Desigur ca am facut plaja, am facut baie in mare, am cules scoici si am profitat de ziua frumoasa. Dar trebuia sa ne intoarcem si pentru siguranta am cerut omului cu salupa sa ne spuna la ce ore face returul. Apoi am aranjat cu el sa ne ia in una din acele curse.

Pe la ora 2.30 eram inapoi in port, unde era alt peisaj: zona se umpluse de turisti si localnici, cantau muzici diverse pe o scena, erau sute de oameni pe banci si la mese cu berea de rigoare si borsul, care era oferit gratuit de primarie si asociatia pescarilor.

Am stat la coada vreo 40 minute pentru bors, am fost serviti dintr-un ceaun de otel de vreo 1000 litri, care semana cu un reactor chimic????, pot sa va spun ca a fost extra bun!!!

Din pacate organizarea nu a facut fata numarului mare de vizitatori, am fi vrut sa mancam peste prajit, dar asta insemna inca o coada de vreo ora in soare si arsita, berea a durat si ea vreo 20 minute de coada, iar la masa am prins loc doar eu.

Drumul de intoarcere l-am ales pe A2, normal ca am prins coloana si vreo 2 blocaje. Plus soferi "destepti" care incercau sa depaseasca pe banda de urgenta.

Dar cred ca o sa revin si anul viitor!

Trimis de crisv in 29.10.16 18:37:59
Validat / Publicat: 29.10.16 19:51:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în JURILOVCA.

VIZUALIZĂRI: 3723 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (crisv); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Cateva ceaune cu bors

[29.10.16 19:46:55]

Mutat în rubrica "Descoperă Jurilovca, JURILOVCA" (nou-creată pe sait)

crisvAUTOR REVIEW
[29.10.16 20:28:43]

@webmasterX: multumesc!

elviramvio
[30.10.16 01:50:01]

@crisv:

La Jurilovca am stat acum 3 ani la o localnica.

Imi plac acele casute lipovenesti albastrui care aduc putin a Grecia, pana auzi limba satenilor!

Nu mi-a placut atunci ruina in care era fabrica de conserve de peste, inainte de '89 foarte laudata, nu mi-a placut nici faptul ca este o problema sa cumperi ceva proaspat de la localnici, fara teama.

Am mancat peste pregatit ruseste, foarte bun si cand am vazut P07 am cam inghitit in sec. Au si un cor de femei, lipovence din sat, foarte apreciat.

tata123 🔱
[30.10.16 22:22:36]

@crisv: Festivalul Borșului de Pește? Sună apetisant... nu m-aș fi dat în lături nici de la un pește fript... Am vizitat și eu micuțul port din Jurilovaca, am făcut fotografii frumoase cu vechi bărci pescărești; o mulțime de pisici se răsfățau la soare în port; am văzut și câteva case tradiționale interesante.

Voi reveni pentru a vizita cetatea Argamum și Capul Doloșman (ro.wikipedia.org/wiki/Cap ... l_Dolo%C8%99man).

Aurici
[31.10.16 11:50:00]

@crisv: Excelentă idee de excursie de-o zi din București. Și nouă ni se-ntâmplă des d-astea dar nu mai avem idei pentru că pe o rază de 200-250 de km am tot fost. Ieri am intrat în pantofi într-un sfert de oră și am plecat cu gândul că ne hotărâm pe drum încotro.

Dar pe ce dată a fost festivalul ăsta ca să-l notăm pentru la anu' că și noi suntem înnebuniți după pește.

Din păcate mie Jurilovca îmi aduce aminte de un drum extraordinar de prost. Veneam de la cetate, de la Enisala și am crezut că ne rupem mașina la Jurilovca. S-a mai schimbat ceva?

crisvAUTOR REVIEW
[31.10.16 14:05:52]

@Aurici: Buna ziua, serbarea a fost pe 4 septembrie, era duminica.

E drept ca in castronul meu nu a mai ajuns pestele , dar a ajuns gustul si a fost de ajuns. Pentru pestele prajit nu am mai avut energie de stat la rand.... Poate alta data...

Drumul a fost ok pe ambele variante.

Dupa aceea am citit ca si la Crisani e un eveniment asemanator, anul asta au fost in aceeasi zi.

Mie mi-a suras ideea de a ajunge si la Gura Portitei, recunosc ????

Aurici, crisv, elviramvio, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Jurilovca: