ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.10.2016
DIN: Pascani
ÎNSCRIS: 05.05.15
SEP-2016

Weekend Septimia Resort

La inceputul lui Septembrie am fost aici eu si cu sotia impreuna cu inca o familie pentru 2 zile. Am ajuns vineri la ora 15 si am plecat duminica la 12.

Rezervarea s-a facut telefonic si am stat in corpul de 3* fiindca la cel de 4* nu mai erau locuri. In circa zece minute aveam cardurile de la camere fiind foarte promti din acest punct de vedere.

Camera de 3 stele cu adevarat, curata si amenajata cu bun gust. Puncte minus aici doua: la baie nu era la geam nici macar o perdea si cu toate ca era undeva cam pe la etajul doi daca cineva dorea sa urmareasca activitatea din baie, putea sa faca acest lucru cu mare usurinta. Si doi - salteaua de pe pat care nu era de cea mai buna calitate.

Despre resort, ce sa va zic, in general numai de bine, fiind curat si ingrijit. In perioada cand am fost noi am prins o vreme rece, dimineata a cazut bruma, asa ca in zona de piscine de afara activitatea era 0. Am dat o tura in zona de hipodrom si grajduri (nu mirosea a grajd inauntru), unde am vazut caii (foarte frumosi) si unde se pot lua lectii de echitatie si calarie.

Sa va spun si de spa. Noi am avut pachet cu acces la spa inclus si nelimitat, dar pentru cei fara pachet de cazare, accesul e posibil si costa 15 lei pe ora de adult sau abonamente dupa caz. La intrare ti se da un prosop si o bratara magnetica cu care se poate deschide vestiarul care il ai alocat. In zona de spa se gaseste o piscina mare cu apa dulce si una mai mica pentru copii dotata cu un topogan, doua jacuzzi cu apa dulce si doua ciubere din lemn (tot jacuzzi) cu apa salina, sauna umeda, doua saune uscate, camera salina, dusuri, sezlonguri si salvamar permament + un mic barulet unde se pot comanda de toate (mai putin bauturi pe baza de alcool). Cu toate ca am fost in weekend, nu era foarte aglomerat si ne-am simtit foarte bine aici.

Micul dejun a fost in general ok, mi s-a parut putin peste cel al altor pensiuni de 3-4* pe unde am mai stat. Din punctul meu de vedere insa nu poate fi comparat cu diversitatea si calitatea micului dejun de la Iberostar (spre exemplu).

Seara am luat cina la restaurantul complexului. Preturile erau normale pentru 4* iar ceea ce am comandat a fost destul de gustos, putin cam gras pentru gustul meu dar nu mai conta dupa 4-5 ore de bulbuceala si sauna. Ne era asa de foame ca am fi mancat orice. Tot in aceasta cladire era si un bowling cu 8 piste si barul complexului. Complexul e dotat de asemeni cu un teren de fotbal sintetic si un teren de squash ce se afla in aceasi cladire cu spa-ul.

Concluzie: un resort de recomandat, peste cel dintr-un rewieu de al meu anterior.

Trimis de Lucian74 in 29.10.16 13:37:23
Validat / Publicat: 29.10.16 14:41:08

VIZUALIZĂRI: 3222 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lucian74); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 16 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 34.00 EUR pe cameră

[29.10.16 14:40:15]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 64&ridAnt=74616

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [31.10.16 13:58:29]

@Lucian74: Și nu ai nici o fotografie de la Septimia Resort Wellness & Spa? Știi că "o fotografie face cât 1000 de cuvinte", nu-i așa?

Îmi amintesc cu plăcere de faptul că acesta a fost hotelul care a găzduit Întâlnirea AmFostAcolo din 2012, prima la care am luat și eu parte. Nu m-a interesat atunci bălăceala de la SPA, dar am avut veselie, dans și... emoția celui clasat pe primul loc în 2012.

Lucian74AUTOR REVIEW
    [31.10.16 14:13:59]

@iulianic: Ok. am încărcat câteva.

[31.10.16 18:15:19]

@Lucian74: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

iulianic, Lucian74
    Alte impresii din această RUBRICĂSeptimia Resort Wellness & Spa: