ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.03.2010
DE vini
ÎNSCRIS: 19.08.09
APR-2009
2 AD. + 1 COPII

Muzeul miniaturilor - cum sa redevenim copii!

Amintiri din copilarie!

Daca vreti sa mai uitati de toate, daca vreti sa redeveniti pentru cateva ore copii, daca vreti sa va aduceti aminte de anii care nu se mai intorc, si mai ales daca veti ajunge prin Hamburg, trebuie neaparat sa vizitati Miniatur Wunderland sau Muzeul Miniaturilor. Locatia muzeului este in port, pe un canal al Elbei, intr-o cladire de caramida rosie care facea parte din vechile docuri ale orasului.

Este patria trenuletelor electrice, visul nostru cel mai drag din copilarie. Nu stiu daca este si visul copiilor de acum, caci cu actualele jucarii moderne si, mai ales, cu calculatorul, e greu sa-i mai impresionezi cu ceva.

Poti vedea sute, daca nu mii de trenulete (din acelea adevarate, nu chinezarismele de la noi de pe piata) care circula in toate directiile, chiar prin locuri surprinzatoare (de exemplu, pe o scara de acces intre etaje, o treapta este facuta din sticla si prin interiorul ei e montata o sina pe care circula trenuletele). Sunt construite la scara, cu detalii minutioase, portiuni intregi de orase din toata lumea (Hamburg, Las Vegas, Paris etc), zone naturale foarte cunoscute (Grand Canyon, Antarctica, Muntii Alpi, Florida, fluvii etc. ), constructii celebre (Cape Canaveral, poduri, porturi, castele, santiere navale, tuneluri, autostrazi etc. ). Poti gasi stadioane pline de mii de omuleti care participa la meciuri de fotbal sau la concerte, totul acompaniat de muzica respectiva si de jocurile de lumini. Si printre toate acestea serpuiesc zeci de km de sine pe care alearga neobosite puzderie de trenulete. Pe autostrazi si pe stradutele din orase sunt foarte multe masinute, multe dintre ele fiind dotate cu motorase si circuland de colo-colo. Nu spun, ca toate respecta culorile semafoarelor si semnificatia indicatoarelor! Iluminatul muzeului este astfel facut incat sa imite conditiile de zi dar si de noapte, cand se aprind puzderie de luminite de la ferestrele cladirilor, farurile trenuletelor si ale masinutelor, iluminatul stradal etc. O adevarata feerie!

Proiectantii au dat de dovada de rabdare cata cuprinde pentru realizarea minutioasa a atat de multor lucruri foarte mici, de multa imaginatie si inventivitate, de cinism prin prezentarea de oameni morti, cimitire, inmormantari, executii si accidente grave de circulatie si chiar de umor prin amplasarea de omuleti in pielea goala sau perechi care fac sex prin boscheti. Sa nu va faceti griji pentru copii, caci la multitudinea de personaje, trenulete, masininute, cladiri etc, nu vor fi observate asa usor, incat sa va faca sa rositi, mai ales ca sunt si de dimensiuni reduse si sunt mai greu de observat. In multe locuri, veti observa niste butoane, pe care daca le apasati vor porni diverse mecanisme, macarale, masinute, rachete etc. Cel mai interesant loc este cel de la fabrica de ciocolata, unde poti vedea o linie de fabricatie si ambalare a unor tablete de ciocolata, si unde punctul final se afla in afara machetei, respectiva tableta fiindu-ti oferita automat cadou. Sa vedeti aici coada de copii, dar si de adulti!

Pentru copii au o sala speciala cu jocuri interactive si cu un mic cinema.

Daca va hotarati sa mergeti sa vizitati muzeul trebuie sa va rupeti cel putin vreo 3 ore din program, iar daca sunteti si cu copiii, sigur o sa stati 5-6 ore. Biletul de intrare costa 10 euro/adult si 5 euro/copil. Pentru copii care au maxim 1 metru inaltime accesul este gratuit...

O sa atasez cateva fotografii, dar acestea redau mult prea putin din frumusetea si spectaculozitatea acestui muzeu fara varsta.

Indemnul meu este sa-l vizitati neaparat, caci nu veti regreta!

Trimis de vini in 16.03.10 14:00:39

VIZUALIZĂRI: 5131 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vini); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Inca de la intrarea in muzeu ramai cu gura cascata!

[16.03.10 14:17:22]

Mutat acest inedit review la aceasta rubrica "Hamburg - un oras cosmopolit" unde incercam sa grupam toate impresiile despre acest oras.

cc_iordachescu
[16.03.10 14:23:50]

Superb prezentat! Sotul meu tocmai imi comunica ca trebuie sa ducem si noi copilul acolo. Nu stiu daca se referea la copilul nostru sau la copilul soacra-mi (adica el). Eu inclin pentru a doua varianta!

Oricum pana ma lamuresc eu ai votul nostru!

pepsi70ro
[16.03.10 14:27:58]

Foarte interesant, pentru acea fabrica de ciocolata cred c-ar fi fost mare batalie in familia noastra. Un vot din partea mea.

Totusi parca nu se leaga pozele cu parada gay si impresiile tale.

Diaura*
[16.03.10 15:04:13]

Povestea ta mi-a amintit de dorinte neimplinite din copilarie.

In schimb, a avut parte de un super traseu cu gara si multe altele si un trenulet, fiica mea.

Chiar daca acum nu m-as mai juca, o vizita intr-un astfel de loc tot mi-ar placea. Asteptam pozele. Felicitari.

lizuk
[16.03.10 15:24:18]

E adevarat ca atunci cand am fost la Hamburg eram cu copilu-n burtica, dar asta tot nu e o scuza ca nu am ajuns la acest muzeu... Merci de pont, sigur vom repara greseala la viitoarea excursie in Hamburg, unde noi ne-am simtit atat de bine.

Pepsi, sunt sigura ca stii de ce apar acum aceste poze (inclusiv de la parada gay) si nu ale lui vini. Mai stai un pic, sigur vor veni si ale lui curand

pepsi70ro
[16.03.10 15:29:38]

Ups, nici macar n-am observat...scuze, se pare ca trebuie sa intru mai des pe site...

[16.03.10 15:59:03]

Apropo de fotografiile incarcate de Lizuk: In Hamburg am vazut ce inseamna o Gradina Zoologica adevarata. In functie de timp, voi scrie si voi incarca foto si despre Gradina Zoologica si Acvarium (optional, se viziteaza la "pachet").

Cat despre parada gay, vad ca a avut loc in centrul orasului, in cea mai celebra zona turistica si comerciala din zona, in care in restul timpului nu vezi "baietei si fetite", si nici macar magazine de profil. Zona lor colorata se afla in cartierul St.Pauli unde se afla si stadionul echipei cu acelasi nume.

lizuk
[16.03.10 16:28:02]

Cautand sa vad ce am scris eu despre Gradina Zoologica din Hamburg mi-am dat seama ca de fapt nu am scris nimic... Asa ca musai trebuie sa o faci tu. Noua ne-a placut tare mult si, desi am mai ajuns si prin altele, tot prin strainatate, nicaieri nu mi s-a parut la fel. De fapt noua ne-a placut tot orasul, ne-am simtit grozav la Hamburg.

In ceea ce priveste parada, intr-adevar s-a desfasurat in centrul orasului si a fost un eveniment important pentru ei: foarte foarte multi participanti, multa Politie, circulatie inchisa plus alte manifestari (spectacole si proiectii de filme in aer liber, prin pietele orasului).

Costi
[16.03.10 19:26:03]

@vini

Din nou citesc cu plăcere, cu încântare chiar, un review scris de tine, despre locuri pe unde nu am ajuns (vara trecută am trecut pe lângă Hamburg, dar timpul nu ne-a permis să ne oprim) şi unde povestea ta mă face să-mi doresc să ajung. Până atunci, mă delectez cu ce ne povesteşti, ai nişte subiecte deosebite.

@lizuk

E bine să scrie şi vini despre grădina botanică din Hamburg, dar poate o faci şi tu, sunt convins că vor fi două review-uri de succes. Eu aştept!

Cristian_h*
[16.03.10 19:40:19]

3 ore copilul din mine spune ca ar trebui mai multe! Frumos prezentat! Felicitari!

Diaura*
[16.03.10 19:53:34]

Superbe pozele. Asta se intampla intr-o tara in care oamenii nu mor nici de foame si nici de grija zilei de maine. Au preocupari artistice de care se bucura atat copiii cat si adultii.

[16.03.10 19:57:39]

Multumesc tuturor pt. aprecieri.

Desi se implineste un an de cand am fost pe acolo, parca ieri a fost. Cand am revazut fotografiile, mi-am dat seama ca toate cucoanele au dreptate: Barbatii sunt niste copii mai mari! In acest muzeu iti vei da seama de adevar, in caz ca mai aveai dubii!

piti
[16.03.10 20:17:00]

Cred da nici nu e asa rau sa fii copil. Zise unul de 46 care viseaza sa-si utileze o camera cu o astfel de bijuterie. Sa va dau si cateva preturi pentru cei curiosi care sunt sigur ca o sa va taie apetitul: o locomotiva intre 300 si 1500 euro, un vagon intre 15 si 70 euro (producator Marklin) .

[16.03.10 20:50:42]

mi-a facut reala placere sa caut o melodie pentru aceste impresii, nu sunt sigur ca am nimerit 100% insa putem schimba daca exista alte propuneri!

[17.03.10 08:35:09]

Cred ca ar merge si o melodie autohtona, cea a lui Mihai Constantinescu despre copii si varsta inocentei.

cc_iordachescu, Costi, Diaura*, lizuk, piti, vini
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Hamburg: