ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.10.2016
SEP-2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 2 și 8 ani

încărcat de pe telefon!

Aqua Palace = distractie

Numele meu este Timea și citesc de ceva timp impresiile voastre. Ma simțeam puțin prost, ca eram doar pasiva, asa ca m-am hotărât sa scriu și eu un review despre aceasta destinație, unde am reușit sa ajung de 2 ori anul acesta și, unde as reveni cu placere mereu.

Am stat 5 zile, deci, efectiv am intrat undeva de 3 ori în Aqua Palace și 1 zi ne-am petrecut-o afara la ștrand în bazinul pt copii :) (singurul unde era apa caldă).

Pentru o familie de 4 persoane (2 adulti, 1 copil de 8 ani și unul de 2) intrarea a fost undeva la 100 lei (extrasezon și în cursul săptămânii - nu am prin weekend), a trebuit sa plătim 17 lei și pt cel mic de 2 ani (la intrarea în ștrand nu se plătește).

Deci, plătim, ni se pun bratarile, inclusiv celui mic (își întindea și el mâna) și, suntem direcționați la vestiar și dușuri. Acolo, fiecare dulăpior se deschide cu bratarile adulților, în concluzie, avem 2 alăturate. Ne schimbăm si mergem la piscine. Noi, mereu am poposit la etajul 1, acolo sunt piscinele pt copii. Șezlongurile sunt gratuite și, sunt suficiente pt toți.

La parter sunt tot felul de piscine tematice, apa fiind în toate peste 34ºC (5 la număr, dacă nu mă insel) și una mare în care se oprește și toboganul "familial" (un hit pt familia noastră, chiar și pt cel mic) :).

La etajul 1, sunt 2 piscine pt copii cu tobogane micuțe, hipopotami, tot felul de stropitoare pt amuzamentul celor mici, 1 piscina simpla pt copii mai mari, doua tobogane pt copii mai mari și o piscina cu tot felul de hidromasaj pt adulți (copii au acces peste tot). La etajul 2 este o piscina pt înot cu apă rece. Iar, dintre etaje, pornește un tobogan închis pt adulți și copii peste 1,30 m.

În interiorul Aqua Palace, se găsește și o locație pt surf (l-am încercat și eu anul asta împreună cu fata mea). Costa 15 lei 30 minute. Eu zic ca se merită, dacă reușești sa nu îți rupi ceva. Eu, pot spune ca m-am distrat, dar m-am și ales cu niște vânătăi și dureri de mana. Sunt angajați care îți explica cum trebuie sa te ții pe placa, și, dacă ești mai insistent, ca mine, îți pot face și o demonstrație.

Se poate manca la unul dintre cele doua restaurante. La unul ai meniuri la 24 lei (supa + felul doi). Problema este ca nu le poți combina. Desert la 4 lei, sucuri, cafea. La celalalt restaurant se poate găsi hot dog (foarte bun) și pizza (nu am gustat). Îți poți duce mâncarea de acasă, la fel și băutura , nu are nimeni nimic de comentat. Noi duceam pâine la restaurant (este mai scump acolo și am preferat sa cumpărăm altceva de banii aceia), precum și sandwich la piscina (pe la 11 ne prindea foamea de la atâta balaceala).

Contra cost, exista sauna, masaj, tratamente, înot pt bebeluși. Noi, nu le-am încercat.

Sper ca am fost de folos și voi mai reveni și cu alte review uri pe viitor.

Trimis de m_timmy1 in 26.10.16 08:26:04
Validat / Publicat: 26.10.16 09:15:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA. A mai fost în/la: Hajdúszoboszló, Budapesta

VIZUALIZĂRI: 3932 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (m_timmy1); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 23 voturi)
Reduceri pentru membrii AFA:
  • 10% reducere ptr orice membru inregistrat AmFostAcolo
Click pentru a solicita o ofertă personalizată

[26.10.16 08:49:50]

@m_timmy1: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 55&ridAnt=74569

[26.10.16 08:52:56]

@m_timmy1: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[26.10.16 09:28:41]

De mare folos! Felicitari! Un prim vot din partea mea!

Ceva despre transport poti sa ne spui!

[26.10.16 09:28:53]

@webmasterX: Este puțintel mai departe. Intrarea este pe la hotelul Hunguest Hotel.

[26.10.16 09:31:10]

@maria55: Mulțumesc!

[26.10.16 09:57:51]

@maria55: Hmmm... despre transport: noi am mers cu masina personala, distanta dintre Brasov si Hajduszoboszlo fiind undeva la 450 km, cred(sotul e soferul si cel care alimenteaza, asa ca pe mine ma intereseaza mai mult : In cat timp ajungem? ) .L-am parcurs cam in 6 ore. Acolo, am parcat la apartament, si am luat orasul la pas. Nu este un oras mare si cam toate "atractiile" sunt concentrate in jurul strandului. Prin atractii inteleg chioscuri, restaurante, cafenele, si, bineinteles, parcul, care, mie mi-a placut foarte mult. noi, de unde am fost cazati, am facut cam 30 minute pe jos, cu cei 2 copii, incluzand opririle extrem de dese pt admirarea frunzelor sau florilor sau mai stiu eu ce minunatii ce vedea cel kic de 2 ani. Am observat ca se pot inchiria biciclete, dar nu ne-am interesat de mai multe detalii.

[26.10.16 10:14:15]

@m_timmy1: multumesc mult pt detalii! Banuiam cs ati fost cu masina personala dar totusi am intrebat pt ca m. ar avantaja un transport cu trenul in contextul in care eu vin din Eforie! Mai ales ca perioada ar fi in iarna cand nu sunt sigura de drumurile posibil inzapezite, fiindca iarna" nu. i ca vara"! ????

[26.10.16 10:34:53]

@maria55: Auch! E ceva de mers. Și eu am încercat varianta trenurilor, am zis ca poate e mai ieftin, dar sincer, nu am găsit nimic (mai mult ca sigur nu am știut sa caut) și m-am lăsat păgubașa.

[26.10.16 10:49:21]

@m_timmy1: Bun venit pe sait, cu atat mai mult cu cat ai venit cu un articol despre un loc minunat. Nu am fost acolo insa am incercat ceva parcuri acvatice in Ungaria si stiu sa faca turism.

In acea zona au fost doar sotul si baiatul cel mare (insa nu in interes turistic) dar au fost foarte impresionati de ce au vazut in zona, pornind de la cazarea in Hajduszoboszlo si pana la ce au vazut prin zona.

De abia astept sa vad si pozele care banuiesc ca sunt minunate.

Cat despre primul pas facut, acesta este unul foarte bun si iti urez succes in continuare si asteptam noi impresii.

Felicitari, votat cu placere.

[26.10.16 11:04:16]

@mishu: Mulțumesc frumos! Vin și pozele!

[26.10.16 12:09:03]

@m_timmy1: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

[26.10.16 13:49:29]

@webmasterX: Cu mare drag!

[26.10.16 16:37:53]

@maria55: Poti s-ajungi la Hajduszoboszlo si cu trenul, Hajdu are gara (si ar fi bine sa retii pe unde e gara in paienjenisul de strazi lungi ale localitatii termale, caci daca vii cu masina, pe-acolo trebuie intrat si iesit in drumul spre si dinspre Oradea, daca n-ai GPS). Cu trenul o iei dinspre Oradea spre Puspokladany (e un fel de nod de cale ferata) si de-acolo iei un alt tren local in directia Debrecen dar cobori mai devreme, la Hajduszoboszlo. E mai complicat. Cel mai usor e cu auto propriu pe ruta Oradea-Bors-Artand (vama) (pana la Hajdu n-ai nevoie de vigneta) parcuragand localitatile Beretyujfallu-Derecke-Hajduszovat-Hajduszoboszlo. Dupa ce-ai intrat, pe langa gara in Hajdu, e f. simplu, ai un indicator care te poarta in centru, unde sunt hotelurile, cele 2 mari SPA-uri, un parc frumos si terasele. Cand te-ntorci insa, ai sanse sa te ratacesti, trebuie sa-ntrebi mereu "pe unde e drumul spre gara", apoi e simplu, apar panourile ce te duc spre Artand-Bors-Oradea.

[26.10.16 16:43:36]

@dorgo: iti multumesc! Nu cu masina!!! Cert! Cu trenul pt mine este mai usor! Distanta f mare de la Eforie ma dezavantajeaza! Asa ca trenul, un vagon de dormit, este mai potrivit! De aceea am sa verific sau am sa apelez la rubrica pt info! Daca ai amanunte te rog...

[26.10.16 17:11:06]

@maria55: "Auch! E ceva de mers. Și eu am încercat varianta trenurilor, am zis ca poate e mai ieftin, dar sincer, nu am găsit nimic (mai mult ca sigur nu am știut sa caut) și m-am lăsat păgubașa. "... zicea autoarea... are dreptate... teoretic, daca Hajdu are gara, ar trebui sa poti ajunge acolo si cu trenul. Imi amintesc cum am ajuns eu odata, mai demult la Debrecen, la un turneu sportiv, stand asa, vreo 3 ore in gara Puspokladany, cred ca si la ei CFR-ul (MAV) e cam la pamant. Poate nici nu mai poti ajunge cu trenul la Hajdu, desi exista gara. Mai exista autobuze rapide ce pleaca din diferite orasele din Transilvania (Arad, Cluj, Oradea), care te duc direct acolo si apoi te aduc inapoi. Agentiile de turism din acele orase organizeaza sejururi la Hajdu. Odata ajunsa acolo, (adica in cea mai mare statiune termala din Europa), preturile sunt mici, (mici, mici) (compensezi costul drumului), o intrare la Aqua Palace (intreaga zi=34.000 forinti, adica vreo 52 lei, iar la parcul HungaroSpa=19.000 forinti, adica vreo 27 de lei). Si mancarea si cazarea sunt destul de ieftine in extrasezon. (Cred ca se impune un reviu, m-apuc de treaba...)

[26.10.16 18:57:31]

@dorgo: apuca-te cat mai repede fiindca acusi trece vacanta nepoatei si am ganduri de plecare!!!

printesa82
[26.10.16 19:27:00]

@dorgo: Permiteti-mi sa fac o mica precizare a pretului (ca sa nu se sperie lumea de tarife . Echivalentul in lei l-ati dat corect insa la forinti ati adaugat un zero in plus.Pretul corect este 3400 Ft si 1900 Ft.

In rest... astept sa va citesc impresiile de aici...

[26.10.16 21:13:22]

@printesa82: Da! Corect, am pus un zero in plus. Mereu m-am incurcat la preturi.

[26.10.16 21:21:19]

@dorgo: Bine ca le-ai potrivit in lei ca acolo m-as fi uitat in primul rand ????.

krisstinna
[26.10.16 22:25:15]

@m_timmy1: Bună Timea! Bine ai venit printre noi! Ai început cu dreptul, felicitări. Introducerea caldă m-a făcut să intru si să iti scriu câteva cuvinte de bun venit.

[26.10.16 22:45:37]

@krisstinna: Mulțumesc frumos pentru primire! ????

[27.10.16 01:38:44]

@m_timmy1: si totusi primul vot de apreciere a venit din partea mea????!

Adica introducerea "calda" a autoarei, a venit cu odata cu primirea " calda" si din parte-mi????! Buna mea prietena @krisstinna... e la pachet????! Fiindcă avem fler!!!

[27.10.16 07:14:21]

@maria55: Daaa! Nici nu am contestat asta ???? Deci, multumesc tuturor! ????????????

tata123 🔱
[27.10.16 21:22:50]

@m_timmy1: Bine ai venit pe AmFostAcolo! Uite că printr-un singur articol cu informații recente din acest loc ai reușit să atingi statutul Silver. Te așteptăm și cu alte impresii și descrieri din vacanțele petrecute în țară și în străinătate.

Articolul tău a generat interes și o mulțime de ecouri. Mai ales că acum a venit anotimpul rece mulți ar vrea să evadeze câteva zile într-un complex cu ape calde.

[27.10.16 23:08:52]

@tata123: Multumesc!

Din pacate anul 2016 a fost mai sarac in călătorii, cu doar două destinatii: Hajduszoboszlo si un camping din Mamaia Nord - Navodari. Poate reusesc sa imi adun ideile sa scriu si despre experienta cu cortul la Marea Neagra.

dorgo, m_timmy1, maria55, mishu, printesa82, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂAqua-Palace Hajduszoboszlo:

Reduceri pentru membrii AFA:
  • 10% reducere ptr orice membru inregistrat AmFostAcolo -
    IMPORTANT: pentru biletele consumate pana in 9 martie, reducerea este de 20%
    Solicitarile se pot trimite in limba romana
Click pentru a solicita o ofertă personalizată