ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.10.2016
DE make
ÎNSCRIS: 25.10.16

Călătorie Malta

Zilele trecute m-am intors dintr-o excursie din Malta, organizata de [tour operator], achizitionata prin [agenție] - companie cu care am mai avut colaborari excelente intotdeauna.

Sunt o persoana cu handicap gr. I, dependent de fotoliul rulant (carucior). Chiar din momentul achizitiei acesteia, am solicitat ca pentru serviciile legate de aceasta excursie (aeroport, camera hotel, transfer aeroport-hotel si eventualele excursii locale), sa se tina seama de situatia mea fizica.

Personalul din aeroport cat si hotelul “Solana” din Mellieha, primind aceasta informare de la [agenție], au facut ceea ce era necesar intr-o astfel de situatie, achitandu-se la superlativ atat de obligatiile de serviciu, cat si de cele-de ce nu- umanitare.

Din pacate o za din acest lant - [tour operator] - a fost ruginita, nu mai bine zis coclita (ruguina te duce la ideea unui material bun candva, cocleala la un material de calitate indoielnica).

Problemele au inceput din momentul cand a trebuit sa ma imbarc in autocarul care facea transferul de la aeroportul din Malta la hotel. Autocarul neavand rampa pentru persoane cu handicap, am solicitat o solutionare a acestei situatii.

Unul din ghizi-Ianos-care este si insotitor de grup (deci are si indatoriri legate de rezolvarea unor situatii deosebite) a avut o atitudine cel putin “mitocaneasca”, ca sa fiu politicos, servindu-mi doua fraze:”De ce nu va-ti gandit de la inceput la asta daca stiati ca sunteti asa cum sunteti. ” si “Nu e de competenta si demnitatea mea sa va ajut. ”.

Celalalt ghid-Radu-a avut o atitudine mult mai rezervata, dar pasiva, nefacand nimic. Din acest motiv am fost nevoit sa apelez la doua doamne (de peste 55 de ani) cu care eram in grup pentru a ma urca (apoi cobori la hotel).

Chiar daca cumparasem 90% din excursiile locale, inca din avion (in valoare de 1280 euro, pentru cele 4 persoane care formau grupul in care eram), am fost nevoit sa renunt la ele, fie spunandu-se ca nu mai sunt locuri libere (cazul Sicilia), fie ca nu-mi pot asigura asistenta pentru a ma urca in autocar. La “bunele servicii” prezentate mai sus, a contribuit chiar si reprezentantul local al companiei.

Din fericire, tot programul de excursii locale, oferit de [tour operator], l-am realizat pe cont propriu, gratie transportului public maltez (de o amabilitate si atitudine europeana plina de respect fata de persoanele cu dizabilitati). Am putut merge astfel in La Valetta, Mdina si Gozo. In Sicilia am mers prin intermediul unei companii locale care au putut pune la dispozitie masini cu care am putut sa calatoresc, si la un pret ceva mai mic decat cei 150 euro solicitati de [tour operator].

Imi pare rau ca va fac aceasta reclama negativa, dar in zilele noastre cand exista o lupta grea pentru a fi in piata (apropos, in excursiile din Grecia-Creta, Italia-Bologna, companiile cu care am fost, nu au stiut cum sa ma ajute mai mult, iar in Polonia-Sopot/Gdansk, am avut la dispozitie chiar o masina speciala, cu rampa), atitudinea si actiunile personalului [tour operator], nu ajuta in acest sens.

Aceste “impresii” vi le transmit Dvs. in speranta ca poate veti schimba ceva, dar le voi pune si in alte retele de socializare pentru ca persoane de varsta a treia care au diverse probleme de deplasare si nu numai, sa se “gandeasca mai bine inainte” de a cumpara o excursie in Malta-vorba colegului Dvs., Ianos.

In rest, Malta, o tara interesanta, cu oameni deosebit de saritori si amabili.

Cu parere de rau,

Trimis de make in 25.10.16 12:00:00
Validat / Publicat: 25.10.16 13:06:18

VIZUALIZĂRI: 1295 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2024 PMA (din 24 voturi)

[25.10.16 12:37:51]

ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE. Aceste referiri au fost înlăturate din textul original.

[25.10.16 12:54:51]

@make:

Înțelegem că reproșurile sunt adresate tour operatorului cu care ai făcut excursia.

Întrucât, în final, exprimarea ar putea duce la unele confuzii, pentru a nu se înțelege altceva, precizăm că între tour operatorul respectiv și AmFostAcolo.ro nu există nicio legătură.

Sperăm că ai adresat reproșurile respective și direct, tour operatorului respectiv și, eventual, altor factori implicați.

Ne pare rău de cele întâmplate, dar mai mult decât a atrage atenția asupra unor astfel de probleme care pot apărea, astfel ca cititorii noștri să poată acționa în cunoștință de cauză, noi nu putem face.

Mulțumim pentru înțelegere.

[25.10.16 12:58:50]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "AVERTIZĂRI, DE LA LUME ADUNATE" (deja existentă pe sait)

[25.10.16 13:29:51]

@make: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

=====

hotelul “Solana” din Mellieha

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

elviramvio
[25.10.16 20:37:07]

@make:

Sincer, nu des imi anunt placerea de a da un sb, am mai facut asta dar nu este de ajutor nici celui ce-l da, nici celui ce-l primeste, totul fiind ca o loterie. In cazul acesta ma bucur.

Desi politica site-ului interzice numirea in clar a operatorului, in privat se poate raspunde celor ce vor amanunte. Si poate uneori este bine sa fie si in clar pentru un drept la replica.

Imi pare oribil ca v-au ajutat doua doamne cand aveati doi barbati, cu "demnitate" (?!), insotitori platiti, e drept ghizi si care, normal, trebuiau informati de agentie ca au un turist cu problema dvs. dar asa stim noi, printre altele sa facem turism.

Va doresc vacante reusite in viitor si poate, nu cred ca este rau, sa ne povestiti cum ati petrecut, cum ati vizitat si ce ajutor ati primit local, sigur sunt multi interesati.

O seara placuta!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
makeAUTOR REVIEW
[26.10.16 09:00:51]

@elviramvio: Va multumesc pentru opiniile si comentariile exprimate. Sper ca cei ce vor citi postarea mea despre excursia din Malta vor intelege tour operatorul (deoarece pe acea tara exista in Romanaia un singur tour operator).

Va multumesc si pentru urarile pentru vacante reusite in viitor si asa va fi - anul viitor Andaluzia

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]

elviramvio, make