ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.10.2016
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 13.01.12
SEP-2016

Best ever

Asa cum spune titlul, pentru noi a fost cel mai frumos concediu ever. Drumul destul de obositor (Budapesta- Dusseldorf 1h30m- Eurowings, Dusseldorf- Punta Cana 9h30min- AirBerlin), dar merita tot efortul cand ajungi acolo.

Resortul, Barcelo Bavaro Palace Deluxe este unul destul de mare, dar in comparatie cu altele, micut. Curat, 6 restaurante a la carte (dominican, italian, francez, japonez, pizzerie si seafood) + bufetul pt care nu trebuie facuta rezervarea.

2-3 magazinase de suveniruri sau alte chestii utile. Recomand aprovizionarea de acasa cu tot ce e necesar, preturile fiind destul de mari fiindca se profita de faptul ca nu se prea poate iesi din resort pe cont propriu, deoarece tara contrasteaza cu luxul resorturilor, asa ca e usor periculos sa iesi. Exemplu de preturi: magneti 5-10 usd, deodorant rexona 15 usd, sampon sau balsam pt par 10 usd, palarie de paie 30 usd-97 usd, crema de plaja cu protectie 80- 30 usd etc.

Am achizitionat 3 excursii, valoarea totala fiind aprox 600 usd: am innotat cu delfinii (300 usd 2 persoane), cel mai scurt program, 45 min, 1 delfin. Daca doresti poze, intre 80 usd si 150. Am inchiriat buggy-uri, 150 usd 2 persoane (excursia cuprinde drum pana la plaja macao si vizita la o pestera subacvatica)

A 3-a excursie din pacate nu s-a finalizat, cea la insula Saona (200 usd 2 pers) din cauza uraganului Matthew, in ziua respectiva a plouat toata ziua, fiind prenultima zi. Am plecat de acolo cu cel mai mare regret.

Chiar si asa, a fost cel mai frumos loc pe care l-am vizitat pana acum. Recomand macar o data in viata.

Trimis de Roxie in 24.10.16 13:12:52
Validat / Publicat: 24.10.16 14:59:45
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CARAIBE

VIZUALIZĂRI: 3325 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Roxie); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 158.10 USD pe cameră

webmasterX [24.10.16 14:59:11] »

Roxie [24.10.16 15:05:04] »

@webmasterX: Nu, vezi link mai jos. Sunt mai multe Barcelo, am avut aceeasi problema si acolo. Poate am gresit eu denumirea.

google MAPS

webmaster26 [24.10.16 15:12:27] »

@Roxie: Sunt două Bavaro Palace.

Family Club at Barceló Bávaro Palace și Premium Level at Barceló Bávaro Palace

barcelo.com/es/hoteles/re ... na-playa-bavaro

La care din ele ai fost cazată?

webmaster26 [24.10.16 15:28:55] »

@Roxie: Mulțumim, Mutat în rubrica "Barcelo Punta Cana Hotel, PLAYA BAVARO" (nou-creată pe sait)!

Roxie [24.10.16 15:30:03] »

@webmaster26: Ala e, da

adri-nico [24.10.16 19:28:08] »

Draga mea, felicitari pentru vacanta de vis!

Am citeva intrebari:

1 - daca ati platit excursia si aceasta nu a mai avut loc, vi s-au returnat banii?

2- de ce ati dat nota 8 la relaxare?

3- cum vi s-au parut: hotelul, restaurantele, mincarea, personalul... nu ne-ai zis nimic despre aceste aspecte. ati dat bacsis la cazare?

4. excursiile le-ati cumparat de la agentie sau de la distribuitorii de pe plaja? nu ati negociat deloc?

5. cum e cind vine uraganul? e inspaimintator?

6. tintati ati avut?

Roxie [24.10.16 20:17:26] »

Multumesc frumos Da, nu am dat foarte multe detalii, daca e cineva curios de detalii, ma intreaba

Da, banii platiti pt excursie ne-au fost returnati. Sfat: nu va programati excursiile in ultimele zile ca sa puteti sa le amanati in caz de vreme urata. Saona, din cate am intelese e doar de 2 ori pe saptamana.

Nu-mi aduc aminte sa fi dat 8 la relaxare, in resorturile mari cam asta faci. Drumul in schimb, obositor tare.

Hotelul e dragut, nu e cel mai luxos (pt cei cu pretentii). La noi nu ar fi luat 4 stele. Dar e dragut, pe bune, daca ajungi acolo poti sa stai si in cort pe plaja, doar sa mergi Restaurantele si ele ok, la cele a la carte trebuie sa faci rezervare de dimineata. La bufet mergi oricand, fara rezervare: mic dejun, pranz, cina. Intre mese daca te apuca foamea exista un beach bar unde gasesti aripioare, hot dog, burgeri etc. Mancarea e buna, gasesti si chestii putin mai ciudate pt noi, europenii: pireu de banane, supa cu banane, yuka prajita etc. Si foarte diversificata, imposibil sa nu gasesti ceva pe gustul tau, oricat de pretentios ai fi. Personalul e dragut, te saluta, zambesc, canta in timp ce iti pregatesc comanda, in conditiile in care salariile medii sunt 200-250 usd. Baiatul cu prosoapele ni s-a parut cel mai friendly. Am vrut sa dam un tip fetei de la receptie pt o camera cu vedere la ocean, dar ne-a spus ca avem platita in pachet o camera standard si ar mai fi trebuit sa platim extra. Nu prea am dat ciubucuri, nu am intampinat situatii care necesitau asta. Dar poate iti favorizezi oarecum timpul de sorire a comenzii sau mai stiu eu ce.

Excursiile le-am luat de la reprezentantul Tui de la hotel. Am luat biletul de la o agentie din Bucuresti, dar tour operatorul a fost Tui. Pe el il sunam in caz de ceva, a fost responsabil pt noi. Am negociat ce-i drept putin. E mai sigur sa iei asa excursiile decat de pe plaja. Nu stii unde nimeresti. Desi pe plaja poate poti negocia mai mult.

Referitor la uragan, da, e foarte inspaimantator. Noi credeam ca sezonul umed s-a incheiat, dar dureaza pana prin noiembrie cica. Vremea oricum e imprevizibila, acum ploua cu galeata, de nu vezi la 2 pasi, in secunda 2 e soare. Am prins niste vanturi, ceva nori (dar daca prindeam doar soare, ne ardeam). Intr-o seara am gasit sub usa un bilet in care ne informau despre furtuna tropicala Matthew, devenita ulterior uragan. Ne rugau sa bagam mobilierul de pe terasa in camera si sa nu ne impacientam ca nu vom fi afectati. Eu nu am reusit Intr-adevar nu ne-a afectat prea mult in afara de ploaia din ziua cu Saona. Ce am simtit noi a fost doar coada lui, vant, nori si ploi. Insula Hispaniola e impartita in 2: Rep. Dominicana si Haiti. In partea cealalta, in Haiti a facut prapad... Totusi am avut noroc, multumim cuiva acolo sus, poate revenim pt Saona

Cred ca te referi la tantari, f putini, in total am vazut 4, dintre care 3 m-au si muscat, cu toate kg mele de produse anti: 2 autan, 2 bratari, nenumarate pastile. Exact cand uiti sa-ti aplici lotiune, atunci se intampla. L-am intrebat si pe reprezentantul nostru daca a auzit de cazuri de Zika, a zis ca nu, la turisti nu. Doar la localnici, dar nu atat de grav pe cat pare. Sper sa aiba dreptate.

Sper ca am detaliat mai ok de data asta. Daca ai si alte nelamuriri, te astept

adri-nico [24.10.16 21:24:06] »

am uitat sa te intreb de priza: cu 2 craci sau 3 craci? ca am uitat. (de 110 sau priza britanica? - imi sopteste sotul...)

si despre Dominicana nu trebuie sa imi spui multe... ca sint inamorata pe viata de ea. am fost acum vreo 6 ani si abia satamina viitoare plecam sa o revedem.

de la agentii de pe plaja am avut reduceri foarte bune. saona de la 95 la 65, delfini de la 135 la 95, boogie nu mai stiu cit a fost.

multumesc pentru amanunte! (ce e aia yuka?)

Roxie [24.10.16 21:29:33] »

@adri-nico: Cu 2 craci ????, gasesti adaptoare intre 2 si 5 dolari. Yuca, cassava, manioc, e o radacina, leguma, nu stiu nici eu exact. Concediu placut!!!

adri-nico, Roxie