ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.03.2010
DIN: Bistriţa
ÎNSCRIS: 17.02.10
JUL-2009

O perla in mijlocul naturii...

Salut, fiind nou pe aici m-am gandit sa sparg si eu gheata postandu-mi impresiile si amintirile mele de la aveasta pensiune si din acest loc minunat situat chiar in mijlocul Bucovinei. Intrucat majoritatea planurilor si informatiilor pentru vara de anul acesta mi le-am procurat de aici (si aici tin sa precizez ca am numai cuvinte de lauda la adresa celor care contribuie la dezvoltarea acestei ''familii'') ma simt si cumva dator fata de aceasta comunitate de a scrie si eu cateva randuri... nu?

Am plecat intr-o zi frumoasa de iulie cu masina, cu cateva zile inainte am scos cateva harti ale zonei ca sa nu avem probleme cu drumul (si chiar nu am avut). Am ajuns la aceasta pensiune unde am fost intampinati de o doamna foarte draguta care ne-a invitat sa servim un paharel de tuica si sa gustam ceva... am fost foarte impresionati de acest gest ceea ce dovedeste ca bucovinenii sunt niste oameni extraordinari de primitori. Ca informatii generale acesta pensiune se afla in comuna Vama, in satul Frumosu care isi merita pe deplin denumirea:) Asezat intr-o oaza de verdeata este un loc perfect pentru cei ce vor sa scape de stresul zilnic, de aglomeratie, de toate problemele de zi cu zi. Revenind la pensiune, dupa ce acel paharel de tuica s-a transformat in vreo patru si am facut cunostinta cu tot personalul, am fost cazati in camera noastra. Tin sa spun ca la aceasta pensiune se lucra in familie... doamna era patroana, domnul se ocupa de aprovizionarea pensiunii cu toate cele folositoare, iar fiul si fiica se ocupau cu servirea la restaurant si bar. O familie unita ce dovedeste ca si in Romania se poate face turism si inca foarte bine... totul este sa se vrea! Am avut o camera marisoara, cu televizor, curata, cu baie si dus, totul era foarte ingrijit si bine pus la punct. Curatenie in camera ni s-a facut de cateva ori si lenjeria a fost schimbata la fel. Am avut initial 6 nopti de cazare cu mic dejun, la care am mai platit in plus o suma modica pentru a putea utiliza piscina non stop, chiar si noaptea. Fiind placut impresionati am mai prelungit cu o noapte. Pe langa piscina care era destul de incapatoare, cu vedere la o gradina frumoasa, cu cateva scaunele si o masuta unde puteai da o tabla, citi, sau bea ceva, exista si o sauna pentru care puteai sa mai platesti foarte putin ca sa o poti utiliza cand doresti (in cazul nostru nu am avut nevoie), un restaurant foarte mare, cu un separeu ca un fel de terasa acoperita la fel de mare si foarte luminoasa, un bar de unde iti poti lua ce doresti, o sala de conferinta pe care n-am folosit-o dar pot sa spun ca am vazut-o si era foarte frumoasa, o tersasa superba in aer liber cu loc pentru gratar si cateva leagane in care te poti relaxa, un loc frumos de joaca pentru cei ce au copii si un spatiu verde de joaca pentru adulti. Pot afirma ca la cele trei margarete acordate aceste pensiuni eu i-as mai pune cateva petale in plus sau chiar inca una intreaga, facand o comparatie cu celelalte pensiuni din aceeasi clasa. Ca sa vedeti ca pot fi si putin critic un minus pe care vreau sa-l evidentiez este ca nu toate camerele dispun de balcon, in cazul nostru nu am avut... dar exista o terasa frumoasa unde te poti relaxa in voie.

Micul dejun a fost extraordinar, in fiecare dimineata ne aducea la masa cate doua platouri foarte mari pline cu tot felul de bunatati, la alegere puteai sa bei ori lapte sau ceai iar cafeaua era nelipsita. Am avut si deliciul de a gusta din traditionalele "pole-n brau" facute chiar de catre patroana si pot spune ca au fost nemaipomenite:) In fiecare zi cei de acolo ne faceau cate o "mica surpriza" din partea casei. Tot aici se pot organiza pentru grupuri mai mari tot felul de excursii la manastirile din imprejurimi fiind dotati cu un microbuz. De sarbatorile pascale, craciun si revelion se organizeaza tot felul de activitati, se aduc formatii de muzica, dansatori, se fac gratare pe munte, plimbari cu saniea, se gatesc preparate culinare specifice sarbatorilor precum si o gramada de alte posibilitati pentru a te distra.

Ne-am apropiat foarte mult de membrii acestei familii cu care stateam in fiecare zi de vorba la un pahar si o mica atentie din partea casei. Pot spune ca am avut norocul ca in weekend sa prindem si o nunta la care am participat si noi:) Un gest extraordinar a fost acela de a ne rezerva o masa la acea nunta cu toate ca nu eram invitati, iar meniul a fost tot din partea casei. Fiind din Oltenia, cu acest prilej am avut ocazia de a vedea cum este o nunta traditionala in inima Bucovinei, am vazut cum se danseaza, am luat lectii de dans si pot sa spun ca m-am distrat si m-am simtit foarte bine, acei oameni ne-au primit extraordinar, ca facand parte din aceeasi familie:)

Fiind asezata strategic, la doar cativa km de mers catre toate obiectivele turistice, aceasta pensiune ofera posibilitatea de a face un tur complet a acestei zone, vizitand toate manastirile si alte obiective apropiate. In fiecare dimineata dupa servirea micului dejun, dupa ceai si cafea porneam la drum... am vizitat manastirile Voronet, Sucevita, Moldovita, Gura Humorului, Arbore, Dragomirna si Sf. Ioan cel Nou din Suceava. Am fost la muzeul cu oua decorate "Lucia Condrea" din Moldovita unde veti avea ocazia de a vedea "live" cum se incondeiaza ouale, de a admira o foarte mare expozitie nationala si internationala clasificata pe mai multe teme (foarte interesant). Am fost la casa si muzeul memorial Ciprian Porumbescu din Stupca (acum Ciprian Porumbescu), unde puteti intra in contact cu acel satuc uitat de lume si cu mediul in care se traia pe atunci. Am vizitat si muzeul satului bucovinean unde am avut prilejul de a vedea cum arata o casa traditionala, o gospodarie din bucovina, o moara, o fierarie, tesatorie si multe multe altele... tot aici sunt prezentate si multe din obiceiurile specifice aceste regiuni (timp sa ai sa stai sa citesti). Mie mi-a placut foarte mult aici. Am fost si la cetatea de scaun a Sucevei unde mai poti admira doar cateva ruine, dar chiar si asa este foarte frumos si interesant de vazut. Nu am fost la manastirea Putna din cauza unor drumuri care erau inchise si n-am mai apucat sa vizitam muzeul de ceramica neagra din localitatea Marginea... dar am lasat loc urmatoarei vacante in acest peisaj de vis pe care o voi face cu siguranta tot la aceasta pensiune. Am facut schimb de adrese, telefoane si am primit chiar si un dvd de prezentare cu aceasta pensiune.

In final vreau sa spun ca aceasta vacanta in acest scenariu frumos mi-a adus speranta ca turismul in Romania se poate dezvolta extraordinar de mult... totul e sa se vrea! Si am vazut ca se poate...

Trimis de libertango in 15.03.10 15:15:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VAMA.

VIZUALIZĂRI: 3426 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (libertango); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere de ansamblu

pepsi70ro
    [15.03.10 15:23:54]

Multe cuvinte de lauda, pesemne ai fost foarte incantat. Un vot de la mine. Dar ce alte minusuri ai descoperit? Eu vreau minusuri! )

Sanziana
    [15.03.10 15:33:01]

un vot si de la mine. Noi suntem obisnuiti mai mult cu relele in turismul romanesc si ne surprinde un review de bine.asteptam si pozele si bine ai venit printre noi

gushpi
    [15.03.10 15:33:07]

cuuum? tu Pepsi vrei carcoteli? te rog stai la rand!

deci ia sa vedem unde mergem: in Moldova, in comuna cutare, sat cutarica! bine ca am luat harti, dar nu-i cam mare moldova asta? hai mai zi un punct de reper mai important sa mergem si noi acolo, repede-repede!

zena*
    [15.03.10 16:28:12]

Foarte buna descriere chiar merita vizitate astfel de locuri. Un vot de la mine!

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [15.03.10 18:10:00]

@ pepsi pai nu te-ai prins care e minusul? te asteapta cu tuica la sosire, ca sa te impiedice sa pleci daca e ceva care nu-ti place; ca doar nu te pui baut la volan!

[15.03.10 18:19:27]

Traseu Rm Valcea - Valea Oltului - Sibiu - Alba - Cluj - Bistrita - Pasul Tihuta - Vatra Dornei - Campulung Moldovenesc - Vama - din Vama intersectie spre localitatea Frumosu.

[15.03.10 18:23:08]

Minusuri v-am spus... ca putine din partea mea... camerele nu sunt chiar asa imense, eu nu am avut balcon. Dar curatenia, personalul, amabilitatea, ospitalitatea au compensat totul.

Dragos, acolo daca intri in hora tre sa joci!

[15.03.10 18:26:38]

Imi pare rau ca nu am poze din camere sau de la piscina..nu aveam de unde sa stiu ca imi vor ajuta la ceva. Dar pe site vedeti mai multe si credeti-ma ca nu e nici o diferenta

Sanziana
    [15.03.10 18:35:07]

pepsi nu te-ai prins? vine cine vrea, pleaca cine poate ))) ca la asa palinca, mai poti merge, crezi? si nu ca imi laud eu vecinii de judet, dar la facut palinca chiar se pricep, am participat si eu de n... spe mii de ori la facutul acesteia, fiind o traditie puternica in toata zona

webmasterXY*
    [15.03.10 18:38:46]

@ libertango pe viitor daca vrei sa mai faci adaugiri la un ecou si pentru a evita postarea inutila a trei ecouri odata unul dupa altul, ai optiunea la sfarsitul ecoului de EDIT cu ajutorul careia poti face adaugiri.

cc_iordachescu
    [15.03.10 18:50:16]

Bun venit in randurile noastre! Frumos scris review-ul, se vede ca ti-a placut acolo motiv pentru care vrem si noi!

Asa ca te rog da-ne si noua ceva preturi - cazare, masa. Au si camere triple?

Multumesc!

[15.03.10 19:06:35]

Sincer nu mai stiu cat m-a costat exact dar va pot spune ca undeva la 100 de lei camera cu tot cu mic dejun plus acces la piscina. Din cate am vazut de anul acesta se poate lua si demipensiune sau pensiune completa... in general pe net sunt afisate si preturile, dar cel mai bine este sa luati contact cu cineva de acolo... sunt niste oameni foarte cumsecade. In legatura cu camerele au si cateva triple si apartamente cu 4 locuri.

ancamariagadea*
    [15.03.10 19:07:27]

Nu se poate edita ecoul decat timp de cateva minute dupa ce l-ai scris... apoi nu se mai poate. Eu asa stiu.

trandafir 1970
    [15.03.10 21:38:43]

@libertango-Bine ai venit pe forumul"Amfostacolo. ro"!!!

Ma bucur ca ti-a placut pensiunea; am avut placerea sa petrec si eu concediul anul trecut pe frumoasele plaiuri bucovinene, comuna Frumosu. Mi-ar fi prins bine anul trecut acest review, cand cautam cazare in zona si dadusem peste comentariul @printesei bb. (singurul negativ dealtfel, din mult cautatele comentarii)...

[15.03.10 21:45:36]

Salut, am vazut si eu acel review si sincer m-a surprins putin si pe mine. Din punctul meu de vedere totul a fost aproape perfect...dar sunt oameni si oameni si parerile sunt impartite. Eu recomand cu caldura aceasta pensiune cu oameni deosebit de primitori..

[15.03.10 23:02:25]

Bun venit libertango ! Mai ca-mi vine sa ma mut in Bucovina dupa ce-am citit randurile tale !

Dupa cum ai observat obisnuim sa "garnisim" fiecare set de impresii cu muzica, iata si aici avem o propunerecare se poate modifica daca doresti!

must-see*
    [15.03.10 23:08:21]

Frumosu este comuna de sine statatoare nu apartine de comuna Vama si se afla cam la 12 km de drumul principal care leaga Campulung Moldovenesc de Suceava. Eu locuiesc in Campulung Moldovenesc si va invit pe toti cei care cititi aceste randuri sa veniti in vizita in Bucovina pentru ca nu veti regreta nici un moment. Bineinteles ca exista si exceptii negative (foarte putine) privind ospitalitatea dar acestea se elimina de la sine in scurt timp si in general in acest moment pe piata au ramas doar cei care au stiut sa ofere conditii excelente si sa trateze musafirii ca pe cineva din familie.

[15.03.10 23:25:28]

Multumesc pentru fondul muzical si pentru completarile aduse de must-see. Si eu le recomand pe aceasta cale tuturor celor care nu au vizitat bucovina pana acum sa o faca, pentru ca nu vor regreta.

magdalena
    [16.03.10 15:11:29]

Libertango, dar cum ai ajuns la aceasta pensiune? Dupa imprejurimi pare departe de lumea "civilizata". Si care au fost costurile?

[16.03.10 15:49:23]

Simplu magdalena...mi-am incercat si eu norocul alegand din multitudinea de oferte de pe net ce mi s-a parut mai ok...si se pare ca dupa lungi cautari totul a meritat. Cat despre pret am vorbit putin mai sus...nu mai stiu exact, dar undeva la 100, maxim 120 ron camera cu mic dejun inclus si acces la piscina..

vtudor58
    [01.06.10 13:11:42]

...minunate poze! Ce profesor ai avut?

amalyca
    [20.07.10 22:51:07]

Buna, frumos review, intrebarea mea este daca nu ai masina mica cum poti ajungi si daca poti vizita ceva, pe jos. Multumesc

[21.07.10 13:44:24]

Din ce imi aduc aminte cei de acolo puteau organiza excursii pentru turistii din pensiune cu un microbuz. De Paste si Craciun organizau diferite activitati. De ajuns acolo fara masina nu prea stiu exact dar imi amintesc ca prin localitatea Vama circulau multe trenuri deci poate poti ajunge cu trenul pana in Vama sau in Suceava. De acolo poate sa va ia cineva de la aceasta pensiune...cel mai sigur ar fi sa dati un telefon la numerele afisate pe internet de la aceasta pensiune. Daca va mai pot fi de folos cu alte informatii nu ezitati sa ma intrebati. Numai bine..

amalyca
    [21.07.10 13:49:21]

Multumesc pentru informatii si timpul alocat.

vtudor58
    [21.07.10 18:46:15]

....de apreciat promtitudinea raspunsurilor d-voastra.

Ca si observatie, am dori sa mai postati cate un review din preumblarile d-voastra.

Cu multumiri!

amalyca, cc_iordachescu, gushpi, libertango, magdalena, must-see*, trandafir 1970, vtudor58, zena*
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Perla Brazilor [Frumosu]: