ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.10.2016
ÎNSCRIS: 09.05.11
AUG-2016
2 AD. + 1 COPII -- v: 6 ani

Cazare la vila Diana din Eforie Sud

Pentru ultima noastră ieșire la mare pe anul acesta am ajuns la Eforie Sud, stațiune pe care am revăzut-o după mai bine de zece ani. Nu am mers la Eforie Sud pentru că aveam rezervată cazare dinainte, ci dimpotrivă – am ajuns acolo pentru că nu am găsit o cazare rezonabilă ca preț la Eforie Nord, stațiunea în care doream să ne cazăm inițial.

Pentru că era o zi de vineri puțin după jumătatea lunii august și vremea era excelentă, litoralul nostru ne-a întâmpinat cu aglomerație pe șosele, dar și în stațiuni. Cu toate acestea, atunci când am intrat în Eforie Sud am găsit un trafic mai relaxat și zone pietonale nu prea aglomerate. După câteva ture de recunoaștere pe faleză și pe străduțele din apropiere, am început să căutăm o locație unde să ne cazăm. Ne interesa să fim aproape de plajă, să existe un loc de parcare pentru a nu sta cu grija mașinii și, bineînțeles, să avem o cameră OK cu baie proprie.

După vreo două încercări, am intrat pe strada Doctor Cantacuzino, o stradă paralelă cu zona falezei, la vreo câteva minute mers pe jos de faleza înaltă a stațiunii. Aici am ajuns în dreptul unei vile și un anunț de la poartă ne-a indicat faptul că sunt camere libere. Am parcat într-un un loc liber pe marginea străzii (chiar în dreptul vilei) și am intrat în clădire pentru a vedea dacă ne vom caza acolo – este vorba despre vila Diana. La parter am fost întâmpinați de către un recepționer tânăr căruia i-am solicitat câteva informații; am aflat că o cameră dublă costa 130 lei/noapte și că sunt camere libere atât la parter, cât și la etajul al doilea.

I-am cerut să ne arate o cameră de la etaj, întrucât am considerat că la parter este mai mult zgomot, toți cei cazați trecând prin această zonă a clădirii. Am văzut camera, am considerat că raportul calitate/preț este rezonabil, așa că am ales să ne cazăm acolo pentru următoarele două nopți. În ceea ce privește parcarea mașinii, automobilul a rămas parcat pe locul din stradă (în dreptul vilei) până la plecare.

Vila Diana are o curte foarte mică, în partea dreaptă a intrării fiind așezate vreo două mese unde se putea eventual bea o bere sau un pahar de suc la ceas de seară. Noi nu am stat deloc acolo, terasele de pe faleză fiind foarte aproape. În stânga curții se afla o cișmea cu apă rece, unde puteai scăpa de nisipul lipit pe picioare la întoarcerea de la plajă.

Vila este o clădire mare, cu parter și două etaje, având spații de cazare la toate cele trei niveluri. La parter se intră într-o sală mare unde este amenajată recepția. Existau acolo canapea și fotolii, dar și un frigider cu răcoritoare și apă plată/minerală la prețuri ceva mai mari decât la magazinele alimentare. Tot acolo am remarcat un anunț care informa turiștii să aibă grijă la scări, întrucât există pericol de accidente (ulterior aveam să observ că ultima treaptă a scării este ceva mai înaltă, așadar erau destule șanse să te împiedici dacă nu erai atent).

Am urcat de fiecare dată cu atenție scările placate cu gresie alunecoasă, astfel că nu am avut parte de vreo surpriză nedorită. Ne-am cazat în camera nr. 205, o încăpere aflată la capătul holului de la etajul al doilea. Comparativ cu ale locuri de pe litoralul nostru unde ne-am mai cazat de-a lungul ultimilor ani, aici am avut la dispoziție o încăpere mare. La intrarea în camera propriu-zisă este un hol unde se află un dulap încăpător în două uși; din acest hol se intră spre stânga către cameră, iar înainte se află baia.

Patul matrimonial din cameră a fost suficient de mare pentru ca noi (doi adulți și un copil de 6 ani) să putem dormi confortabil; la acest lucru au contribuit salteaua și pernele bune, dar și lenjeria curată (în momentul cazării, că pe urmă a mai cosmetizat-o cel mic). Acest pat este încadrat de două noptiere, numai bune pentru a ține telefoane sau alte mărunțișuri (cea de pe partea mea a folosit ca suport pentru laptop). În partea opusă patului este amplasat un birou având în partea de sus o oglindă mare, iar în lateral am avut la dispoziție un frigider micuț, dar care răcea foarte bine și avea inclusiv congelator. În cameră mai era un cuier (aflat pe peretele cu ușa), iar la fereastră exista plasă contra insectelor, dar și draperie (utilă mai ales pentru momentele de odihnă din timpul zilei). Moblilierul din cameră era vizibil uzat pe alocuri.

Deasupra frigiderului era amplasat televizorul (model vechi) pe un suport de perete, iar aparatul de aer condiționat completa (dacă mă pot exprima astfel) inventarul acestei încăperi. Referitor la aerul condiționat, acesta era funcțional, doar că noi l-am utilizat o singură dată pentru câteva minute întrucât camera era expusă în mod direct razelor de soare numai dimineața până pe la ora 11.00.

În ceea ce privește baia camerei, dimensiunile generoase s-au păstrat și în acel spațiu. Cabină de duș, chiuvetă plus oglindă, vas de toaletă, coș de gunoi și suport pentru prosoape, acestea au fost dotările unei băi ”îmbrăcate” în faianță și gresie de tonalități albastre. Ca să fiu un pic cârcotaș, cred că rosturile gresiei ar fi trebuit curățate cu mai multă atenție; bateria de la duș ar fi trebuit schimbată și ea. Să nu uit, am avut la dispoziție patru prosoape albe (două mari și două ceva mai mici).

Camera noastră nu a avut balcon. Din ceea ce am observat, doar la etajul unu existau câteva camere care aveau acces la o terasă comună, aflată pe partea cu intrarea în vilă.

Un aspect important al vremurilor actuale este reprezentat de conexiunea la internet; pentru că, nu-i așa, mai mereu ai nevoie de câte o informație, chiar și atunci când te afli în concediu. Vila Diana a stat bine la acest capitol, am avut conexiune wireless suficient de bună atunci când am folosit laptopul (seara, înainte de culcare).

Și dacă despre vilă am scris tot ceea ce mi-am amintit, vreau să mai adaug faptul că ne-a plăcut la Eforie Sud, chiar dacă unele dintre marile probleme de pe litoralul nostru se regăsesc într-un procent important și în această stațiune (clădirile părăsite sau gunoaiele).

Ajuns la final de articol, recomand cazarea la vila Diana din Eforie Sud! Călătorii plăcute tuturor!

Trimis de Floryn81 in 20.10.16 18:52:05
Validat / Publicat: 20.10.16 20:01:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EFORIE SUD.

VIZUALIZĂRI: 3606 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Marea Neagră este frumoasă și la amurg. În minisejurul nostru de la Eforie Sud ne-am plimbat mult pe faleză.

[20.10.16 20:00:29]

Mutat în rubrica "Vila Diana [Eforie Sud], EFORIE NORD/SUD" (nou-creată pe sait)

[20.10.16 20:11:12]

@Crazy_Mouse - Si start vot ????! Ce frumos ca acum pe vremea aceasta ne mai aducem aminte de bucuria verii. Si cand ajungi si la mare unde vrei sa te bucuri de soare daca gasesti ceva decent ca si cazare e mai mult decat ok. Felicitari, votat cu placere.

[20.10.16 20:48:31]

@mishu: Mulțumesc pentru lectură și ecou! Să știi că am răsfoit cu nostalgie fotografiile din sejururile de la mare! Parcă nu-mi vine să cred că vara a trecut așa repede și că iarna își arată atât de devreme colții!

elviramvio
[20.10.16 20:54:59]

@Crazy_Mouse:

Ultima iesire la mare! Pe vremea asta suna cam dureros, lipsa soarelui se simte.

Si felicitari pentru ca te-ai "imbujorat"! Si vezi ca ti-ar sta bine si cu albastrui pal! (am vazut cand ne-a atentionat Mihaela pe fb ca ai urcat o treapta, prin munca, dar iarta baba din mine daca a uitat sa zica de bine atunci)

[20.10.16 21:13:36]

@elviramvio: Mulțumesc mult! Aprecierile din partea celorlalți îmi oferă motivația să scriu în continuare! M-am îmbujorat de la ”febra AFA” (despre care a scris atât de frumos tata123) care m-a ținut cam tot acest an! Sper să mă țină și în continuare și să mai găsim câteva zile plăcute pentru noi plimbări, dar și chef de muncă pentru alte articole!

În ceea ce privește marea, pe oriunde ne-am duce noi, ea rămâne în continuare prima noastră dragoste! Acum, că a mai crescut cel mic, sperăm să fugim și la iarnă pentru un weekend la mare (am fost o dată în copilărie și îmi aduc aminte că peisajele erau deosebite).

Utube CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[20.10.16 21:27:49]

Bunã să-ți fie inima scriitorule!

Mulțumesc de informaţii. Am citit articolul până la final pentru că aşteptam să văd dacă vila are în dotare internet

O seară deosebită!

[20.10.16 21:45:22]

@Utube: Mulțumesc și eu pentru lectură și ecou! Internetul wireless a funcționat mulțumitor. O seară plăcută și ție!

[20.10.16 23:54:25]

@webmasterX: Vila se află pe strada respectivă, însă în apropierea intersecției cu strada Ștefan cel Mare (lângă unitatea de cazare Monica, după cum apare pe hartă). Din păcate, nu știu cum pot repoziționa corect cursorul.

elviramvio, mishu