ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.03.2010
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 28.08.09
MAY-2009

Manastirea Polovragi

Situata in jud. Gorj la cca 10-15 km de Horezu, pe drumul Ramnicu Valcea – Targu Jiu, in vecinatatea pesterii cu acelasi nume si a Cheilor Oltetului, manastirea Polovragi este una dintre cele mai frumoase manastiri din cate am vazut prin partile Olteniei. Poarta hramul Adormirea Maicii Domnului este o manastire de maici si de cum o vezi remarci stilul bizantin al constructiei. Atat gardul care este ca o fortificatie cat si constructiile manastiresti din interior sunt proaspat zugravite intr-un alb intens care exprima puritate si curatenie in acelasi timp. Acest alb imaculat in peisajul verde al naturii sare imediat in campul vizual al calatorului, iar pentru noi asta a fost ca o invitatie spre vizitare...

Suntem cazati in zona si evident aceasta manastire a reprezintat unul din punctele noastre turistice. Ii trecem pragul cu evlavie, impresionati de numarul mare de turisti care o viziteaza... automobile o multime si autocare intregi venind periodic, de cate doua - trei ori pe zi.

Manastirea este situata pe un platou imens si legendele locului marturisesc ca este construita pe o veche asezare dacica. Suprafata pe care o ocupa este cu mult mai mare decat a altor manastiri vizitate de noi, are o curte imensa, ca la toate manastirile – gradina, pasune, animale... , este bine intretinuta si confera zonei un plus de originalitate.

Dau cateva date oficiale de pe www.crestinortodox.ro in care se face referire la istoricul manastirii: Recentele cercetari istorice stabilesc vechimea manastirii Polovragi in jurul anului 1505, ctitori fiind Radu Comisul si Patru Spataru, fiii marelui boier Danciu Zamona mentionati intr-un hrisov emis la 18 ianuarie 1480 de voievodul Basarab cel Tanar. In 1629, in timpul domnitorului Alexandru Ilies, manastirea intra in posesia jupanului Paraianu Milescu, ban al Craiovei. Timp de un secol si jumatate, documentele nu mai pomenesc nimic despre aceasta manastire. In 1643 Danciu Paraianu, construieste biserica actuala, cu ajutorul domnitorului Matei Basarab. Hrisov emis la 6 iulie 1648 de Matei Basarab, constituie prima atestare documentara a bisericii. Inchinata Sfantului Mormant de cel de-al doilea ctitor al sau, manastirea este rascumparata de domnitorul Constantin Brancoveanu de la Patriarhul Dositei al Ierusalimului, in anul 1693 si facuta metoc al manastirii Hurez. In timpul domnitorului Constantin Brancoveanu s-a restaurat biserica, careia i s-a inaltat turla si i s-a adaugat un pridvor in stil brancovenesc, s-a zugravit interiorul, s-au refacut chiliile, clopotnita, precum si zidurile de cetate. In timpul stapanirii austriece asupra Olteniei a fost trecuta in randul manastirilor corespunzatoare fortificatiilor defensive. Generalul Stainville a ales-o drept resedinta, adapostind intre zidurile ei un batalion de osti (1718-1739). Mai tarziu, la 27 aprilie 1802, manastirea a fost pradata de trupele talharesti ale lui Pasvantoglu. Legenda spune ca atunci calugarii au ascuns in apa Oltetului odoarele manastirii.

Am vizitat muzeul din incinta manastirii care adaposteste o bogata colectie de icoane si carti bisericesti vechi. Pictura ce dateaza din sec. XVII se pastreaza bine (posibil reataurata de atunci) iar maicutele care populeaza manastirea ne-au facut o extraordinara impresie – foarte povatuitoare in tainele vietii si spiritului, binevoitoare, zambitoare, gata oricand sa ofere un sfat si o vorba buna trecatorului… Las cititorul sa admire cele cateva poze.

Daca sunteti prin zona – MERITA.

Trimis de mirelutza in 15.03.10 09:23:14

VIZUALIZĂRI: 2601 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirelutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Poarta de intrare de la Manastirea Polovragi.

[15.03.10 09:58:58]

Am vazut aici poze de la Manastirea Dealu si de la Manastirea Ghighiu. Dar de la Manastirea Polovragi?

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[15.03.10 10:05:21]

rabdare stimabile! nu stii ca pozele trebuie mai intai sfintite... aaaaa... scuze! validate de catre un WM? "tine (ti) aproape! ", vorba unui jurnalist care nu a mai prea aparut 'pe sticla'...

PS daca ai rabdare, te poti uita in continuare si la pozele manastirilor Turnu si Cozia (puse si de tine!), Hurezi, dintr-un lemn, Curtea de Arges, Ciolanu, Corbii de piatra, Caldarusani, Cotmeana si Pestera Ialomicioarei... toate fiind grupate sub acelasi capitol: "manastiri din Muntenia si Oltenia".

[15.03.10 10:11:48]

asa e, are dreptate dragos... sunt pe fir... ; deocamdata le pot vedea doar eu si apoi userii dupa validare de catre wm. si e normal sa fie asa... pentru a le verifica autenticitatea (nu toti sunt de buna credinta si pot "fura" de pe net pozele) ; asta e regula la toate review-urile si postarile de poze; dureaza cca 15 - 30 minute pana la validare.

[15.03.10 10:13:23]

asa e, scuze. eram doar nerabdator mai ales ca ieri stabilisem ca in vara asta sa ajungem iar prin zona si faceam lista cu obiectivele turistice de pe acolo. nu stiu cum de am ratat-o ca doar am fost in zona si-n 2007 si-n 2008...

[15.03.10 10:19:09]

mario, iti recomand pensiunea Miraj din zona (am postat impresie) si vezi si ce obiective ai; apoi citeste alta impresie la (doua pesteri gorjene - daca nu le-ai vazut) si te asigur ca te starnesc sificient sa astepti ca pe tepi vara ca sa mergi in zona...

[15.03.10 10:24:03]

mirelutza, multumesc mult, orice recomandare sau indicatie este bine venita, dar oarece campinguri nu stiti prin zona? noi obisnuim sa mergem cu cortul (numai in locuri amenajate bineinteles) iar daca nu gasim camping in apropiere, ne orientam spre pensiuni.

krondia*
[15.03.10 10:45:25]

mirelutza, nu regasesc impresiile tale personale care mi-au placut atat de mult cand ai scris despre Parintele Cleopa

[15.03.10 11:23:15]

pai draga krondy manastirea era in renovare ....., dar stai ca urmeaza manastirea rohia din maramures ( postez zilele astea ) unde musai sa mergi daca nu ai fost inca ... pup.

biancuta
[16.03.10 13:16:27]

Inca o manastire care merita vizitata si un vot si de la mine!

[31.07.11 11:28:44]

Mutat la rubrica "Manastirea Polovragi [jud.Gorj]" (nou-creata pe site)

[31.07.11 11:32:41]

Mutat la rubrica "Manastirea Polovragi [jud.Gorj]" (nou-creata pe site)

biancuta, krondia*, mario 110, mirelutza
Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea Polovragi: