ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.10.2016
ÎNSCRIS: 03.10.16
OCT-2016
single

Casa Anton Pann

M-am inscris pe acest sait de o luna si incerc sa scriu primul meu articol pe sait. Obiectivul turistic despre care o sa scriu este Casa Memoriala Anton Pann din Ramnicu Valcea.

Casa memoriala se afla pe strada Stirbei Voda, la numarul 4, strada ce leaga centrul orasului de parcul Zavoi, cel mai mare parc din localitate. Casa nu a fost amplasata initial pe locul unde se afla acum, ci mai spre centru cu vreo 50 de metri. A fost mutata cu ajutorul unor troliuri, cu care se tragea casa pe sine de cale ferata, lasand loc modernizarii centrului orasului. Acest lucru s-a petrecut in anul 1982.

Revenind in zilele noastre, casa este zugravita in alb complet, fiind formata din parter si un nivel. La etaj inainte de a intra in camere, se afla un pridvor din lemn. In fata casei se afla statuia lui Anton Pann. Anton Pann a locuit in aceasta casa in momentul compunerii Imnului National, Desteapta-te Romane, care s-a cantat pentru prima data in parcul Zavoi din Ramnic.

In prima camera de la etaj sunt expuse mobilier din secolul XIX, cu pat, masa, scaune si o biblioteca. In camera urmatoare sunt expuse piese de mobilier din zona Transilvaniei, sugerand astfel legatura carturarului cu acest spatiu. In cea de a III-a camera sunt expuse lucrari musicale, culegeri de folclor, poezii si povestile lui Anton Pann.

Ma opresc aici pentru ca nu stiu ce sa va mai zic despre aceasta casa si nu pot decat sa va invit sa o vizitati daca aveti drum prin Ramnic.

Trimis de alinoprea in 19.10.16 10:17:34
Validat / Publicat: 19.10.16 12:25:07

VIZUALIZĂRI: 1385 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinoprea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[19.10.16 12:24:53]

@alinoprea: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[19.10.16 13:02:01]

@alinoprea: Bun venit, succes si ceva mai mult curaj in a povesti cu ceva mai multe amanunte locurile vizitate.

Felicitari, votat cu placere.

[19.10.16 15:44:23]

@mishu: Multumesc, sper ca pe viitor sa scriu mai mult, pentru ca de acuma o sa fiu mai atent la locurile pe care o sa le vizitez.

[19.10.16 15:46:26]

@webmasterX: Multumesc, o sa mai scriu despre viitoarele excursii.

irinad
[19.10.16 18:38:10]

@alinoprea: Şi eu îţi urez bine ai venit printre noi şi te aşteptăm şi cu alte articole privitoare la locurile vizitate.

Vacanţe plăcute îţi doresc în continuare!

[26.10.16 09:05:38]

@alinoprea: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Casa Memorială Anton Pann, RÂMNICU VÂLCEA" (nou-creată pe sait)

[26.10.16 10:20:41]

@webmaster26: Da, este corecta pozitionarea.

[26.10.16 10:23:03]

@irinad: Multumesc pentru urari si voi mai scrie.

danaeldreny*
[10.07.17 20:55:28]

Foarte interesante informații… un articol frumos, mai scrie!

“de acuma o sa fiu mai atent la locurile pe care o sa le vizitez. ” – asta face AFA cu toata lumea – te face mai atent (me 2 – și-am mai citit și la alții …)

alinoprea, danaeldreny*, irinad, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂCasa Memorială Anton Pann: