ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.10.2016
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 24.09.13
OCT-2016

Sejour senior voyage

intre 4.10.2016 si 11.10.2016, am fost in Portugalia, 8 zile, 7 nopti prin programul senior voyage,[***]

ni s-a schimbat hotelul cu 4 zile inainte, in loc de Aldeia Costa Caparica 4*, 20 km de Lisabona, cu alt hotel "similar ", Palace & SPA Termas Bicahno, 4 *, la 200 km de Lisabona, acesta este izolat, fara tren, autobuze, si se afla intr-o orezarie.

Acum este o alta serie de romani, revoltati si nemultumiti.

as vrea sa fie informati romanii care urmeaza sa plece in lunile urmatoare, sa-si ceara banii inapoi cu 15 zile, altfel nu mai pot face nimic

mancare execrabila, omleta ramasa dimineata e servita seara, fasoale boabe, peste vechi, carne doar 2 zile.

Oribil, asa ca dragi turisti luati-va masuri ca nu veti fi pacaliti ca seriile anterioare.

Mergeti la agentiile de unde ati platit sejourul si intrebati unde sunt cazati acum romanii?

Trimis de mariana48 in 18.10.16 12:52:23
Validat / Publicat: 18.10.16 18:01:43
  • A fost prima sa vizită/vacanță în PORTUGALIA

VIZUALIZĂRI: 2854 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariana48); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[18.10.16 18:01:05]

@mariana48: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 84&ridAnt=74432

Mutat în rubrica "Palace Hotel & SPA Termas do Bicanho [Soure], [ALTE ZONE]" (nou-creată pe sait)

[23.10.16 15:17:17]

Draga doamna Mariana,

Nu doresc sa tin partea nimanui de aceea voi incerca sa fiu obiectiva si sa va explic ce inseamna un program Senior Voyage. Intr-un program Senior Voyage nu aveti posibilitatea de a va alege hotelul. Si eu am patit-o in programul din Sicilia. Dar eu am avut noroc, in loc sa fiu cazata in Letojani, am fost cazata in centrul Taorminei.

Daca priviti cu atentie programul scrie Aldeia Dos Capuchos ●●●● (sau similar 4*). Sau similar inseamna ca hotelul Aldeia nu este batut in cuie si pe ultima suta de metri poate fi schimbat.

De asemenea, cel mai probabil in contrat scrie si ca ''Hotelurile mentionate in acest program pot fi modificate, oferindu-se alternative similare (din punct de vedere al categoriei hotelului si al regimului de masa). ''.

Nu doresc sa iau partea nimanui dar doresc sa subliniez faptul ca intr-un program Senior Voyage hotelul nu poate fi ales! Cum aveti norocul... este la nimereala daca pot spune asa!

[23.10.16 16:15:50]

@mariana48:

nicole33
[23.10.16 16:27:28]

@GabrielaG:

Într-adevăr, în cazul programelor pentru seniori nu prea poţi alege hotelul, deşi există şi excepţii, însă Portugalia nu se află printre ele.

Mai grav mi se pare faptul că, prin contract, eşti împiedicat să anulezi sejurul în cazul în care hotelul nominalizat cu puţin timp înaintea plecării nu corespunde aşteptărilor tale.

Atunci când primeşti mâncare proastă zi de zi la un hotel de patru stele nu mai este vorba de noroc sau ghinion.

[24.10.16 08:38:02]

@nicole33:

Aveti dreptate ca nu este deloc placut sa semnezi un contrat si sa iti asumi riscul de a ''primi'' un hotel pe care il afli doar cu cateva zile inainte de plecare. Am patit-o si eu, stiu cum este, plangeam de nervi si vroiam sa imi anulez sejurul, dar bine ca nu am facut-o. Se poate ca unii sa mai aiba si noroc.

Totusi, in astfel de programe contractul il face agentia de turism si nu mi se pare grav ca aceasta clauza este stipulata in contract. Da, nu este placut dar asa toata lumea la aflarea hotelului ar putea renunta la sejur.

De exemplu eu nu am optat pentru un sejur Senior Voyage pe Portugalia tocmai din aceasta cauza.

Am vrut si eu sa merg dar m-am razgandit tocmai pe aceste considerente. Erau doua hoteluri nominalizate, ambele hoteluri fiind departe de Lisabona, unul dintre ele fiind in mijlocul a nicaieri. Am sunat personal la ambele hoteluri pentru a sti daca pot ''iesi'' din zona cu un mijloc de transport in comun. Mi s-a spus ca nu, nu exista nici autobuze, nici trenuri, etc. asa ca am renuntat a mai merge printr-un astfel de program in Portugalia.

Da, este posibil ca mancarea sa fi fost proasta la hotelul unde doamna mariana48 a fost cazata si da, asta nu mai tine de noroc sau de ghinion dar neavand termen de comparatie cu celalalt hotel care a fost nominalizat in oferta, dvs sau doamna in cauza nu aveti de unde sti cum era la celalalt hotel. Poate conditiile ar fi fost la fel sau chiar mai rele...

Alte impresii din această RUBRICĂPalace Hotel & SPA Termas do Bicanho [Soure]: