ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.10.2016
DIN: Tîrgu Mureş
ÎNSCRIS: 15.06.12
SEP-2016

Saramura de pastrav delicioasa la Pensiunea Seranna*** din Azuga

In data de 30 septembrie 2016, am ajuns in Azuga pentru a petrece un weeek-end cu prietenii nostri. Noi, adica eu cu sotul meu, am hotarat sa pornim de acasa de dimineata, oricum drumul e lung (din Tg. Mures facem cca. patru ore), sa mai putem vizita si altceva vinerea decat sa ajungem noaptea si sa dormim cum a facut restul trupei. Ei bine, asta a presupus renuntarea la o zi din concediul de odihna, dar a meritat, pentru ca in drumul nostru spre Azuga ne-am abatut sa vizitam si frumoasa Cetate Rasnov, despre care voi scrie un alt articol.

Asadar noi am ajuns primii la Pensiunea Maria***din Azuga (vezi impresii) si am facut o plimbare pana la partiile de schi si telegondola. In drumul nostru, am observat la marginea drumului, o tabla pe care era scrisa cu creta oferta de meniu a pensiunii Seranna. Am remarcat ca scria: saramura de pastrav. Din acel moment rotitele au inceput sa se invarta iar imaginatia asupra acestui fel de mancare m-a facut sa aleg acest loc pentru a servi pranzul.

Am intrat asadar prin curtea pavata a pensiunii, frumos decorata cu ghivece cu flori, doi pomisori impodobiti cu beculete care lumineaza noaptea, felinare, un car, brazi si arbusti ornamentali.

In curtea interioara pe partea stanga este amenajata o terasa delimitata printr-un gard de lemn. Toata terasa are acea caldura pe care o degaja lemnul: e impejmuita cu lemn, in interiorul ei sunt grinzi din lemn care la randul lor sustin un acoperis din lemn. Aici mesele erau aranjate pentru primirea clientilor, cu fete de masa albe, asternute peste mesele din fier forjat combinat cu lemn, asemeni scaunelor. Tot aici am observat si un scaun special pentru servit masa pentru copiii mici. Nu am vrut sa raman afara, desi era cald, am preferat sa descopar restaurantul.

Am intrat in pensiune, printr-un hol, direct in sala de mese. Mi-a placut din prima interiorul si ne-am ales o masa. Chelnerul ne-a intampinat cu meniurile, dar prima mea intrebare a fost daca mai au saramura de pastrav (35lei). Raspunsul lui afirmativ m-a facut sa ma relaxez, eu stiam deja ce vreau sa consum! Sotul meu a mai rasfoit meniul, dar vazandu-ma atat de incantata a optat si el pentru acelasi preparat. Am cautat in schimb, desertul, in meniu si atentia ne-a fost atrasa amandurora de: Desert Surpriza (12lei). Am intrebat ce este si ne-a spus ca merita sa incercam ca nu vom regreta. Evident ca daca e o surpriza nu poate sa o deconspire. Asa ca eu am comandat un desert surpriza iar sotul meu, care nu risca in a incerca preparate noi, a spus ca asteapta sa vada ce surpriza primesc eu si abia apoi comanda si el, daca ii place surpriza. Am facut poze acestui desert, dar nu le voi posta pentru ca o surpriza trebuie sa ramana surpriza. Pot sa spun ca nu am mai mancat asa ceva, e original si merita sa incercati.

Atmosfera din restaurant era placuta, relaxanta si fiindca eu sunt in misiune AFA, am inceput sa explorez si sa fotografiez sa va arat si voua pe unde puteti manca in Azuga.

Restaurantul este zugravit in alb. Pe jos este gresie alba si maro, in culoarea lemnului care il decoreaza. Lemnul este reprezentat in interior atat prin lambriurile cat si prin lemnele cladite sub forma unui perete, cu o arcada frumoasa, care desparte restaurantul in doua camere. Noi am stat in prima camera, in a doua fiind o masa festiva, asa ca nu am intrat sa fotografiez acolo, dar pot sa va spun ca am observat un televizor mare, un trofeu de cerb asezat deasupra unui semineu (pe care cu greu am reusit sa-l fotografiez fara sa am si petrecaretii in imagine).

Baia este ingenios si frumos aranjata, cu un robinet care iese dintr-un perete “oglinda”, chiuveta rotunda din marmura neagra este asezata pe un butuc mare din lemn iar in geam este un palmier.

Am mai oservat ca mai este o sala, ca un fel de hol lung, care se intinde pe toata lungimea restaurantului. Aceasta este aranjata cu mese si scaune ca in restaurant, cu televizor, cu orhidee pe pervaz si cu geamuri care se deschid larg. Nu am intrebat daca acea incapere este pentru fumatori, pentru ca noi nu fumam, dar presupun ca aceasta este destinatia ei.

Saramura de pastrav pe care am consumat-o ma face sa ma intorc din nou in acest loc. A fost delicioasa! Nu am mai mancat niciodata saramura din pastrav, dar modul acesta de preparare a pastravului imi place cel mai mult. Noi mancam des pastrav: afumat, prajit, la gratar, dar in aceasta forma este cel mai gustos. Saramura a fost si picanta, si cu legume la cuptor si mamaliguta foarte buna (sotul meu a cerut in loc de mamaliga sa ii aduca cartofi natur si i-a placut saramura cu cartofi).

Cat despre desertul surpriza pot sa va spun ca pana am ajuns eu din curte de la pozat, sotul meu manca desertul surpriza comandat de mine. I-a placut si a comandat si el la randul lui acest desert. Am mai comandat o limonada (9lei) si o bere Ciuc Radller (6lei).

Nota de plata a fost in total de 109lei, cu atentia 120, pentru un chelner tanar si dragut, care ne-a servit cu zambetul pe buze.

Am fost incatati de alegerea localului si de preparatele consumate acolo, de amabiltatea cu care am fost serviti si va recomand sa tereceti pe acolo in drumul vostru catre partia de ski Sorica, care se afla la o distanta de 600m. Dupa ce am mancat am facut o plimbare sa vedem partiile din Azuga si programul telegondolei cu care am intentionat sa urcam dar pana la urma nu am mai ajuns.

Adresa pensiunii este: Strada Rițivoiului 61, Azuga 105100. Are WI-FI gratuit.

Trimis de Dana2008 in 14.10.16 11:23:57
Validat / Publicat: 14.10.16 17:15:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AZUGA.

VIZUALIZĂRI: 2826 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Pensiunea Seranna*** din Azuga, restaurantul despartit de peretele din lemne

elviramvio [14.10.16 17:39:27] »

@Dana2008:

Ingenioasa treaba cu peretele de lemne, chiar mi-a placut.

Dana2008 [15.10.16 08:21:54] »

@elviramvio: mulțumesc frumos pentru vizită și aprecieri! Si mie mi-a plăcut foarte mult. Perete cu lemne clădite am întâlnit și la pizzeria restaurant Quattro Amici din Sighișoara.

printesa82 [15.10.16 21:57:56] »

@Dana2008: Frumoasa descriere si frumoase poze.

Felicitari votat cu placere☺.

mishu [17.10.16 14:50:04] »

@Dana2008: Foarte frumos ce arati tu acolo si pare o sursa buna de inspiratie asa ca este de retinut. Pacat insa ca nu ne-ai spus de surpriza, m-ar fi tentat.

Felicitari, votat cu placere si sa va fie de bine.

Dana2008 [18.10.16 09:54:10] »

@mishu: multumesc pt vizita si aprecieri! Surpriza trebuie sa ramana, conform definitiei, necunoscuta.

Rulotistscris / TELEFON [08.01.22 20:29:57] »

Bună ziua! Am mâncat și noi la Serana (doi adulți și un copil) - vezi impresii. Impresia a fost foarte bună, mâncarea excepțională, prețul decent, servirea bună și rapidă. La vremea prânzului restaurantul era plin. Am mâncat ciorbiță de văcuță, paste cu sos de roșii, bulz, ceafă cu piure, clătite cu dulceață de afine, toate gustoase. Complimente bucătarului!

Dana2008, elviramvio, mishu, printesa82, Rulotist
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Azuga?: